MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Pierwszy sprzęt do domowego studio - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Pierwszy sprzęt do domowego studio (/temat-pierwszy-sprzet-do-domowego-studio)



Pierwszy sprzęt do domowego studio - Wicked - 29.10.2014

Witam,

niedługo mam 18tkę i chcę zażyczyć sobie pierwszy sprzęt do mojego domowego studio. Przedział cenowy: ~350zł. Na początku myślałem nad interfejsem, ale na razie nie planuję nic nagrywać na żywo, robię tylko beaty w FL Studio, więc wtedy interfejs posłużyłby mi jedynie jako karta dźwiękowa.

Brakuje mi klawiszy MIDI, to oczywiste, ale z tego co widzę, to znaleźć coś fajnego w przedziale ~350zł na USB też jest ciężko. Moje wymagania: nie chcę grać na żywo, 4 oktawy, parę pokręteł by się przydało, wejście USB. Z tego co się orientuje fajne klawiatury zaczynają się od 500zł.

Słuchawki (zepsute) mam, zaraz daję je do naprawy - Sennheiser HD201. Pracuję też na głośnikach od wieży, ale monitorów sensownych w cenie ~350zł też nie wyhaczę. Co sensownego z podstawowego sprzętu do studia mogę kupić za te pieniądze. Mógłbym kupić jakąś kartę dźwiękową (bo mam zintegrowaną), ale czy jest sens ją kupować, nie lepiej wtedy już interfejs? A nuż mi się zachce coś nagrywać mikrofonami niedługo...

Dziękuję


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - Zirds - 29.10.2014

Zamiast karty dźwiękowej lepiej kupić Interfejs Audio - wewnętrzny lub zewnętrzny. Interfejs niekoniecznie do nagrywania wokali, ale i gitar typu elektro-akustyk.

Z interfejsów to bardzo tani, ale i solidny sprzęt to PreSonus AudioBox USB (na djshop.pl jest nawet jakaś promocyjna cena).

Chyba, że dasz namówić Twojego "prezentera" na coś do 500 zł, wtedy proponowałbym kupić oryginalny FL Studio PE.

Ceny monitorów, takich prawdziwych zaczynają się od 1500 zł za parę lub 800-900 zł za sztukę, a te tańsze, które mają cenę "400 zł" to nawet głośnikiem do komputera bym nie nazwał.

Co do klawiatury to masz rację, te 49 klawiszowe (4 oktawy) zaczynają się w cenie od 500-600 zł.
Większość klawiszy działa obecnie w złączach USB.


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - Impakt - 29.10.2014

przeciez interfejs audio = karta dźwiękowa :)

interfejs - focusrite scarlett 2i2
klawisze - cme m-key
a dobrych monitorow ani sluchawek w tym przedziale cenowym nie znajdziesz


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - LAAD - 30.10.2014

@GeneratorGamma
Słuchałeś kiedyś "nieprawdziwych" monitorów poniżej 1500/para - 800/900 sztuka? Wszędzie o tym piszesz - a znając życie nie masz na ten temat pojęcia. Także wstrzymaj się z tego typu poradami bo wprowadzasz ludzi niepotrzebnie w błąd powielając "internetowe mity". Są monitory które w amatorskich warunkach (domowe) sprawdzą się bardzo dobrze mimo tego, że nie kosztują tyle co "prawdziwe" monitory według Ciebie.

Tak samo interfejs - skoro ma służyć tylko do pracy w DAW to po co Audiobox?
W zupełności wystarczy Lecixon Alpha lub Scarlett Solo - na nich też podstawowe nagrania wykona o ile będą potrzebne.

Gość dopiero zaczyna - a Ty zaczynasz od dupy strony na zasadzie "bez pro sprzętu nie dasz rady bawić się dźwiękiem". Ty zacząłeś od razu z gotowym hardwarem? Nie bardzo. Także idź zluzuj gdzie indziej bo zaczynasz udzielać się na forum wszędzie - niczym Alfa i Omega. Więcej pokory.

Irytujące jest takie zachowanie z Twojej strony. Rozumiem, że internet i możesz być kim chcesz - ale jak już się decydujesz na taki ruch i jesteś "heplmate" to przynajmniej rób to dobrze. Nie przelewaj jadu po kablu - wyciągnij z tej krytyki wnioski. Pozdro.


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - sowa - 30.10.2014

Popieram LAADa. Sprzęt to jedno a umiejętności drugie. Sam tworzyłem na głośnikach Microlab 6c i mimo iż nie jest to typowo sprzęt studyjny to z czystym sumieniem polecę każdemu kto ma niski budżet. Można na nich robić świetne miksy (wiem po sobie ;] ).


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - Wicked - 30.10.2014

A znajdę jakiś interfejs z 2 wejsciami na słuchawki, zeby podlaczyc i słuchawki i monitory na raz? Nie musi być nawet wejście mikrofonowe... Bo jak szukam, to nie mogę takiego znaleźć w przedziale ~350zł.


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - Impakt - 30.10.2014

Scarlett Solo i Lexicon Alpha, jak pisal LAAD.


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - Zirds - 30.10.2014

(30.10.2014, 11:13)LAAD napisał(a): @GeneratorGamma
Słuchałeś kiedyś "nieprawdziwych" monitorów poniżej 1500/para - 800/900 sztuka? Wszędzie o tym piszesz - a znając życie nie masz na ten temat pojęcia. Także wstrzymaj się z tego typu poradami bo wprowadzasz ludzi niepotrzebnie w błąd powielając "internetowe mity". Są monitory które w amatorskich warunkach (domowe) sprawdzą się bardzo dobrze mimo tego, że nie kosztują tyle co "prawdziwe" monitory według Ciebie.

Tak samo interfejs - skoro ma służyć tylko do pracy w DAW to po co Audiobox?
W zupełności wystarczy Lecixon Alpha lub Scarlett Solo - na nich też podstawowe nagrania wykona o ile będą potrzebne.

Gość dopiero zaczyna - a Ty zaczynasz od dupy strony na zasadzie "bez pro sprzętu nie dasz rady bawić się dźwiękiem". Ty zacząłeś od razu z gotowym hardwarem? Nie bardzo. Także idź zluzuj gdzie indziej bo zaczynasz udzielać się na forum wszędzie - niczym Alfa i Omega. Więcej pokory.

Irytujące jest takie zachowanie z Twojej strony. Rozumiem, że internet i możesz być kim chcesz - ale jak już się decydujesz na taki ruch i jesteś "heplmate" to przynajmniej rób to dobrze. Nie przelewaj jadu po kablu - wyciągnij z tej krytyki wnioski. Pozdro.

Słuchałem monitory z Behringera i z M-audio i miałem porównanie do Geneleca i Eve oraz całkiem dobrze grających KRK G2(jak na swoją cenę) 3 razy słyszałem w studiu i parę razy u znajomych (w mieszkaniowej zabudowie "studyjnej") i wiem jak co brzmi... Masz rację, może do domowego studia dla początkującego producenta to jest coś (przesadziłem).
Nie chodzi mi o to, że "bez pro sprzętu nie dasz rady bawić się dźwiękiem" - Sam chłopak zadał pytanie o sprzęt, więc mu dałem odpowiedzi z mojej strony.

Co do Lexicona albo Scarlett Solo masz dużo racji (sam mam Scarlett 2i2, wcześniej miałem EMU 0404), ale dałem mu jedną z tańszych opcji (dwukanałowych).




Nie zacząłem z hardwarem... jak zacząłem zabawę z muzyką to jeszcze wtedy nie było tak ogólnodostępnych i tanich sprzętów muzycznych... Całe życie się uczyłem w kierunku muzycznym - pianino, trąbka, potem realizacja dźwięku. Od dłuższego czasu kompletuje swoje małe studio.


Staram się wypowiedzieć w każdym temacie, wszelką wiedzą jaką posiadam. Nie jestem Alfą i Omegą (chociaż się staram ;) ). Nie piszę w tematach, o których nie mam pojęcia, więc daję szansę innym się wypowiedzieć i też zaczerpnąć wiedzy od nich.
Każdy daje od siebie cokolwiek co sam doświadczył dlatego też przykro mi się zrobiło, że tak na mnie wyskoczyłeś...

Peace.


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - Wicked - 30.10.2014

Źle się wyraziłem - chodziło mi o interfejs z dwoma wejściami Jack. Mam do komputera głośniki z wieży podłączone kablem jack-jack, więc żeby obsłużyć słuchawki i głośniki potrzebuję 2 wejść JACK.


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - Zirds - 30.10.2014

Tobie chodzi o wyjścia z interfejsu - tak są takie dwa wyjścia - czasem nawet jedno dedykowane na słuchawki z osobnym pokrętłem Volume i osobne na wyjście monitorowe :)


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - skibot - 9.11.2014

Hej!
Przede wszystkim fajnie, że postanowiłeś zabrać się za muzykę niekoniecznie od strony jej słuchacza. Przed Tobą dłuuuuga droga, dużo nauki, mnóstwo ciekawych doświadczeń (o ile nie masz słomianego zapału i za pół roku nie zrezygnujesz ze swojej pasji).

Ta branża, ma to do siebie, że potrafi pochłonąć każdy zarobiony grosz, bywa tak że orientujesz się, że wymarzone przez Ciebie głośniki/monitory kosztują więcej niż samochód którym jeździsz :).
350 zł to niewielka kwota ale można ją bardzo dobrze wydać, bo tak czy inaczej muzyka siedzi w Tobie, a sprzęt to tylko narzędzia - lepsze lub gorsze. Jeśli nauczysz się pracować na tańszym, względnie "gorszym" sprzęcie, to przesiadając się na coś lepszego, będzie Ci tylko łatwiej. To tak jak zjeżdżeniem samochodem - jak nauczysz się prowadzić poloneza to potem i czołgiem pojedziesz :)

Na Twoim miejscu zainwestowałbym te 350 zł w interfejs. Za tą kwotę znajdziesz już jakiś prosty interfejs który pozwoli Ci pracować w częstotliwości próbkowania 48kHz i głębi bitowej 24 bity.
Weź też pod uwagę to, że prawdopodobnie będziesz chciał się pochwalić swoją twórczością i czego Ci życzę, być może w krótkim czasie odezwie się do Ciebie ktoś, kto chciałby np zaśpiewać lub zarapować do Twoich produkcji, lub będziesz chciał zaeksperymentować z nagraniem jakiegoś instrumentu, np gitary elektrycznej. Wobec tego w poszukiwaniu interfejsu musisz brać pod uwagę to aby posiadał wejście liniowe i przedwzmacniacz mikrofonowy. Mikrofonu lub instrumentu posiadać nie musisz. Pamiętaj że muzycy posiadają często swój sprzęt który potrafią zabrać ze sobą na sesję i jest to dla Ciebie wielka okazja ku temu aby nie wydawać pieniędzy a zdobywać kolejne doświadczenia.
Jeśli chodzi o konkretny sprzęt poleciłbym w Twoim wypadku Focusrite scarlett solo - nowy kosztuje około 380 zł, posiada bardzo dobry przedwzmacniacz mikrofonowy (zresztą firma Focusrite słynie właśnie z jakości przedwzmacniaczy).
Z drugiej strony jeśli nie zależy Ci na tym aby sprzęt był nowy, za kwotę którą posiadasz kupisz już model wyższy Focusrite Scarlett 2i2 który posiada 2 przedwzmacniacze.

Interfejs jest można powiedzieć sercem domowego studia, więc jeśli kupisz go raz i dobrze, posłuży Ci kilka lat - pamiętaj o tym co sobie stawiasz za cel w przyszłym roku czy za 2 lata.

Nie słuchałbym tutaj opinii o tym że monitory za 400 pln to nie monitory i musisz wydać miliony monet żeby dźwięk był tak płaski aby móc go w pełni kontrolować. Prawda jest taka, że jeśli posiadasz zestaw muzyczny (np jakaś mini wieża) na której słuchasz muzyki już od dłuższego czasu i znasz dobrze ten sprzęt, to prędzej na tych głośniczkach zrobisz lepszy mix niż na ośmio calowych membranach, które w niezaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu będą dudnić do tego stopnia, że nie będziesz wiedzieć gdzie jest bas a gdzie stopa. Dla przykłądu - ja używam wzmacniacza Unitra i korektora Unitra oraz głośników Philipsa od wieży którą w latach 80tych mój ojciec przywiózł z Holandii. Na tym sprzęcie słucham muzyki od małego i choć mógłbym kupić jakieś monitory z średniej/dolnej półki zwyczajnie szkoda mi na to pieniędzy, skoro tak dobrze pracuje mi się na sprzęcie który znam od dziecka. Przy okazji - w internecie znajdziesz pełno przydatnych rad jak za niewielkie pieniądze lub praktycznie za darmo zaadoptować pomieszczenie do pracy z dźwiękiem.

Co jeszcze? Zadbaj o komfort pracy w miejscu w którym masz rozstawiony swój komp i głośniki. Miej czysto na biurku, zadbaj o ciszę, aby ikt nie przeszkadzał Ci w pracy. Podejrzewam, że mając 18 lat mieszkasz jeszcze z rodzicami - zainteresuj ich tym co robisz, pokaż im że to nie jest wcale takie łatwe "pitu pitu" w klawiaturę od komputera. Rodzic dobrze zaanimowany potrafi miliony wykopać spod ziemi aby rozwijać talent i pasję dziecka :).

Muzyka ma wypływać z Ciebie, to mają być Twoje pomysły a nie ograniczenia sprzętowe.


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - future villain - 9.11.2014

Ja znalazłem ostatnio klawiaturę MIDI która spełnia wszystkie twoje wymagania, poza pokrętłami.
http://www.ceneo.pl/10024499#tab=spec

@skibot
Dzięki za rozpisanie się, jestem w podobnej sytuacji co autor. :)

EDIT:
Co powiecie o M-Audio M-Track zamiast Focusrite Scralett Solo?


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - skibot - 9.11.2014

hmmm... interfejs jak interfejs - tani jest jak widzę. Pytanie tylko o jakość przetworników ale po m-audio nie spodziewałbym się wylotu na księżyc. Pytanie jeszcze jak będzie sobie radzić z latencją. Znalazłem tutaj jakiś test tego interfejsu tylko pytanie czy jest on obiektywny:

http://www.infomusic.pl/test/38768,test-interfejsow-m-audio-m-track-i-m-track-plus


RE: Pierwszy sprzęt do domowego studio - skibot - 10.11.2014

Chłopaku! w listopadowym numerze Estrada i Studio jest artykuł poświęcony tanim interfejsom audio. Jest też opis Focusrite Scarlett Solo!. Ganiaj do empiku!