MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? (/temat-melodie-a-brak-falszow-tylko-dla-uczonych)

Strony: 1 2


Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - STLKR CLL - 29.11.2014

Zrodziło się wielu producentów muzycznych. Niektórzy z nich ukończyli lub są uczniami szkół muzycznych. Nauczyli się gry na maści instrumentach i potrafią unikać/usuwać fałsze. Czy ktoś, kto nigdy nie grał/nie uczył się gry na żadnym keyboardzie, syntezatorze itp. może nauczyć się samemu (lub z pomocami poradników) unikać lub usuwać fałsze? Czy oprócz sposobu tworzenia melodii w tonacji typu c-dur itp. (bo np. się na tym nie zna) można tworzyć melodie niefałszujące "na słuch"?

Dzięki za odpowiedzi.
Pozdro ;)


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Loco - 29.11.2014

Ja nigdy nie grałem na żadnym instrumencie, praktycznie nie znam teorii, wiem że są skale molowe i durowe (minor major), nie wiem czym się różnią i nie wiem jak praktycznie są zbudowane (korzystam z rozpisek jakie nuty wchodzą w daną skalę xD). Ogólnie udaje mi się unikać fałszów bo się rzucają w uszy (jakoś od tak wiem kiedy jest nie tak) i nikt mi jakoś nigdy nie wypominał że coś gra nie tak (fałszuje).


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - STLKR CLL - 29.11.2014

Czyli urodziłeś się z zaje... ekhm dobrym słuchem :) Ja niestety takiego nie mam... Ale chyba wiem, co może mi pomóc. Kiedyś wziąłem słuchawki douszne (tylko takie miałem XD) i usłyszałem fałsze m.in. w leadzie mojego utworu "The Space" (potwierdzenie jest takie, że te fałsze były wszech obecnie na forum słyszane XD) i w utworze "Silhouettes" Avicii'iego. Nie wiem tylko, czy wszystkie słuchawki takie są...


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Cris - 29.11.2014

jesteś w stanie patrząc na skale molowe i durowe unikać fałszy bo one mają konkretnie rozpisane nuty, co oznacza że używajac tylko durowej nie będziesz molowo fałszować, a to są najbardziej słyszalne fałsze ever. A co do tych bardziej subtelnych potknięć to tylko słuch


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - OProject - 29.11.2014

Ja tam gram na klawiszach (a wlasciwie sie ucze na kejbordzie xd) troche teorii znam i radze ci zebys sie nauczył podstaw :)
Jak uniknąć fałszy... oprócz gry na instrumentach, nauce teorii i treningu słuchu (programami np. Ear Master) używaj
Fl Studio -> Piano roll -> Helpers -> Detect score scale
Wtyczka Pitcher tez ułatwi ci prace :D
Oczywiscie słuch to podstawa i tylko kwestia treningu :)
Pozdro


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - MAKLMOR - 29.11.2014

Znalazłem artykuł dotyczący pisania melodii bez wiedzy o teorii muzycznej, może Cię zainspiruje, nawet Swedish House Mafia napisali przebój One sposobem:

http://www.edmproducer.com/writing-melodies/


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - RaNi/Works - 29.11.2014

Ja ta, trochę nie ogarniam jak nie można wykryś fałszu...
nie umiem nut (kompletnie tego nie ogarniam) nie grałem na żadnym instrumencie (tylko keyboard i grałem ze słuchu jakieś melodyjki) i praktycznie umiem u kogoś wykryć fałsz... mnie tak samo jak lokiemu nikt nie wypomniał fałszu... nigdy.


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Zirds - 29.11.2014

Polecam nauczyć się lub mieć w pobliżu - koło kwintowe.
Oraz zależności pomiędzy akordami.
Ja szczerze mówiąc nigdy nie potrafiłem zafałszować bo to jest jak "wkurwienie perfekcjonisty" - brzmienie musi być idealne.


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Rafau - 30.11.2014

Kiedyś też się nad tym silnie zastanawiałem i starałem się grać tak jak należy-tylko nuty z danej tonacji-też się Pitcherem podpieram. Ale sztywne trzymanie się klucza często do niczego nie prowadzi. Jest masa utworów, gdzie utwór jest dajmy na to na Fmin, a gra się tam np. Dis, bądź Gis. Nie ma reguły. Ma dobrze brzmieć.

Moim zdaniem oczywiście.


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Zirds - 30.11.2014

(30.11.2014, 0:01)Rafau napisał(a): Kiedyś też się nad tym silnie zastanawiałem i starałem się grać tak jak należy-tylko nuty z danej tonacji-też się Pitcherem podpieram. Ale sztywne trzymanie się klucza często do niczego nie prowadzi. Jest masa utworów, gdzie utwór jest dajmy na to na Fmin, a gra się tam np. Dis, bądź Gis. Nie ma reguły. Ma dobrze brzmieć.

Moim zdaniem oczywiście.

No właśnie, klucze.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Klucze_muzyczne


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Herman - 30.11.2014

tylko czym jest "fałsz" :D


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - STLKR CLL - 30.11.2014

No to chyba najprostszym sposobem jest zakupić te jeb*ane słuchawki i mieć z głowy. Zależności między akordami nie ogarniam, koło kwintowe to dla mnie czarna magia, a gra na keyboardzie - niewidoczny horyzont XD.

Tak ja mówiłem - będę miał słuchawki, to ze słuchu coś ulepie.


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - K - 30.11.2014

Albo się je słyszy albo się nie słyszy. Jedni prawie zawsze je słyszą, a czasem się przesłyszą.

Sam nie znam teorii muzyki. Jak byłem mały ledwo nauczyłem się grać "Jingle Bells" na keyboardzie. Od 4 lat nie zdarza się, by w moim utworze pojawił się jakikolwiek fałsz. Dawniej, na samym początku przygody z produkcją sporadycznie zdarzyło się, żeby coś do siebie nie pasowało.

Są jednak osoby, które kompletnie nie potrafią stworzyć z dźwięków harmonii i jeżeli należysz do tego grona to zdecydowanie powinieneś wziąć się za książki. Jeżeli jednak na dłuższą metę wciąż będą Ci się zdarzać fałszujące dźwięki w kawałkach, to całkowicie odpuściłbym sobie produkcje.

PS. I bez kitu - nie wiem co mają Ci dać słuchawki xD


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Thomas - 30.11.2014

Podobnie jak Kay, za chuuu nie potrafię zrozumieć co tutaj mają słuchawki do fałszów? W każdym z Twoich utworów, które miałem okazję przesłuchać, pojawiał się niebywale rażący po uszach fałsz. Nawet osoba niesłysząca w dodatku bez uszu i martwa byłaby w stanie go wskazać. Na moje oko, jedynym wyjściem dla Ciebie jest obowiązkowa lektura na temat pisania melodii. Jeżeli tego nie zrobisz, to przykro mi, ale z tej mąki chleba nie będzie.


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - STLKR CLL - 30.11.2014

Ech... pamiętam, że kiedyś wziąłem słuchawki i "przesłuchałem" kilka utworów. Oczywiście fałsze słyszałem, co dziwne - bez słuchawek - nie. W tym mają mi pomóc.


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Thomas - 30.11.2014

W takim razie kup te słuchawki, jednakże jestem w stanie Ci zagwarantować, że nie ważne jakie słuchawki kupisz - czy będą to bitsy za miliard milionów, czy jakieś randomowe słuchawy z biedry za 5 zł, to i tak bez podstawowej wiedzy na temat harmonii fałsze z Twoich produkcji nie znikną. Nie wiem ile jesteś na forum, ale z tego co się orientuję to co najmniej 2-3 miesiące, a progresu w eliminowaniu fałszów nie widać. Nie chce Cie tutaj zniechęcać, czy poniżać. Chcę Ci uświadomić, że producentem bez podstawowej wiedzy i chęci do jej zdobywania nie zostaniesz.


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Tomi - 30.11.2014

Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? Zły dobór słowa
Melodie a brak fałszów - tylko dla ludzi zdolnych rozpoznający poszczególne tonacje melodii

Nie potrzeba, żadnej szkoły muzycznej, ani grać na instrumencie, aby móc nauczyć się wychwytywać fałsze w melodii, tu potrzeba posiadać siódmy zmysł :)


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - K - 30.11.2014

A co z szóstym? xD


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Tomi - 30.11.2014

(30.11.2014, 16:14)K napisał(a): A co z szóstym? xD

Szósty to na poczucie rytmu xD


RE: Melodie a brak fałszów - tylko dla "uczonych"? - Mich - 30.11.2014

Ja problemów z fałszami nigdy nie miałem, bo w momencie rozpoczęcia produkcji grałem już na dwóch instrumentach i byłem w szkole muzycznej, ale StalkerCell mam coś co ci może pomoże:
http://www.hooktheory.com/
Na tej stronie będziesz mógł stworzyć niefałszującą melodię i progresje akordów
Wchodzisz w "Hookpad" i tam będziesz mógł ułożyć je tylko z akordów i dźwięków będących w danej tonacji
(niefałszujących)
http://www.hooktheory.com/hookpad
A w zakładce Theorytab możesz zobaczyć jak są układane melodie i wszystkie współbrzmienia w znancyh utworach, z wielu gatunków. Tutaj masz rozpisane najczęstsze progresje:
http://www.hooktheory.com/theorytab/common-chord-progressions
Polecam ci, bardzo fajna stronka. (Tak wiem, że już kiedyś ją ktoś na forum pokazał)