MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Monitory studyjne [Rozwiązany] - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Monitory studyjne [Rozwiązany] (/temat-monitory-studyjne-rozwiazany)



Monitory studyjne [Rozwiązany] - Maverick - 10.12.2014

Witam!

Chce kupić monitory studyjne do studia. Do wydania mam około 2000, może nawet 2300 zł.

Z racji tego, że mam kompletny mętlik w głowie nie wiem już co wybrać. Wiem, ze powinienem odsłuchać i sam ocenić, który sprzęt mi najbardziej odpowiada, ale niestety nie mam takiej możliwości.

Moje propozycje? Adam Audio A5X, Focal Alpha 65, KRK RP8 G3.

Do tej pory w swoich kolumnach miałem woofer 6,5" i wszystko fajnie grało, ale nie wiem czy większy nie będzie za duży do mojego pokoju (3,5m x 6m).

Kolumny stoją na dłużej ścianie w odległości pół metra od niej.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam.


RE: Monitory studyjne - Revnotes - 10.12.2014

Miałem możliwość posłuchać A5X oraz PR8, ale z serii G2. Adamy grają jasno, mają tej góry jakby nieco więcej niż we wszystkich innych znanych mi monitorach. Nie jest to jakieś nachalne, wręcz przyjemne dla ucha. Natomiast KRK grają tak "punktowo", dla mnie osobiście brakuje takiego mięsistego, długiego basu. Można na nich z powodzeniem słuchać muzyki, nie są tak do końca "suche/analityczne", jak choćby Yamaha, dlatego KRK są szczególnie doceniane przez producentów EDM.

Wszystko zależy od tego w jakiem miejscu przyjdzie im pracować, ponieważ to akustyka pomieszczenia wprowadzi większą różnicę, a niżeli ta pomiędzy poszczególnymi modelami monitorów. Jeżeli coś pod tym względem ogarnąłeś, to możesz sobie porównywać różne modele, natomiast jeżeli chcesz je wstawić do typowej "sypialni", to chyba nie będzie większej różnicy, które monitory wybierzesz, choć myślę, że z większymi będzie więcej problemów.


RE: Monitory studyjne - Maverick - 10.12.2014

Wiadomą sprawą jest, że kupując jakiekolwiek monitory będę musiał się ich nauczyć. Pokój akurat nie jest typowym prostopadłościanem. Znajduje się na poddaszu, a skos mam za plecami.

Ciekawią mnie monitory Focal Alpha 65. Do wyrwania już za 1150 zł za sztukę. Czytając inne fora anglojęzyczne użytkownicy nie wypowiadają się negatywnie na ich temat, wręcz przeciwnie, nawet są wychwalane.

Jeżeli chodzi o KRK to właśnie obawiam się, że mogę mieć problemy z dolnym pasmem i buczeniem. W swoich poprzednich kolumnach pozakrywałem bass-reflexy i trochę pomogło na uciążliwe drgania.

Monitory z bass-reflex'em z tyłu odpadają, bo ustawić mogę je jedynie max 0,5 metra od ściany.


RE: Monitory studyjne - formal - 10.12.2014

a gdzie będziesz trzymać te monitory, skoro te z bassreflexem z tyłu odpadają? jak na biurku to bassreflex z przodu będzie też złym wyborem, bo sygnał będzie się odbijał od biurka i już z basu zrobi się papka. ogolnie nie przykladalbym az takiej wagi do tego gdzie ta dziura jest. jak masz blizej sciany to bedziesz mial wzmocniony bass, ktory zawsze mozna skorygowac z poziomu monitorow lub po prostu mozna dziure zakryc :P


RE: Monitory studyjne - sowa - 10.12.2014

Może na taki pokoik mały lepiej wybrać 5 calówki? Ostatnio zakupiłem Eriski 5 od Presonusa i sprawują się świetnie. Odsłuchiwałem również KRK aczkolwiek jak dla mnie to bardziej głośniki. Ten podbity dół mnie przerażał (KRK g3 rp5).


RE: Monitory studyjne - Maverick - 10.12.2014

No nie wiem. Nie jestem jakoś przekonany do 5 calowowego głośnika. Może dlatego, że obawiam się, że będzie jeszcze mniej dołu niż w 6 calowych.

Chyba będę celował w KRK, ale nie 8 tylko 6", albo właśnie Focal'e.


RE: Monitory studyjne - formal - 10.12.2014

nie kieruj się wielkością niskotonowego. miałem krk rp6 teraz mam eve sc205. niby cal mniej, a dołu OD CHOLERY więcej, 6 calowe krk przy nich to bezbasowe głośniczki z telefonów ;)
oczywiscie nie na serio ale roznica jest spora


RE: Monitory studyjne - Maverick - 11.12.2014

Dzięki chłopaki za udzielone rady. Dokonałem wyboru i zakupię Focal Alpha 65. Temat uważam za zamknięty :).