MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. (/temat-poszukuje-porad-nt-kompozycji-i-aranzacji)

Strony: 1 2


Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Revnotes - 19.02.2015

Znajdzie się ktoś uczynny i poda linki do sensownych poradników dotykających tytułowych zagadnień? Wiem, że większość z was nurtują kwestie miksu i masteringu, ale mnie w produkcji mocno spowalnia brak jakiejś konkretnej logiki podczas budowy utworu. Niestety nie wychodzi mi to instynktownie. Nigdy nie było dla mnie prostym zadaniem zaaranżowanie utworu, tak aby słuchacza nie zanudzić na śmierć. Stąd też mam na koncie tak niewielką ilość tracków. W moim przypadku brak predyspozycji nadrabiam włożoną pracą, po prostu mam wrażenie, że innym przychodzi to łatwiej.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Castiel - 19.02.2015

Myślę,że zakamarki audio to dośc dobra baza wiedzy na temat budowy utworu ;)

http://zakamarkiaudio.pl/2014/04/jak-budowac-wstep-intro-do-utworu.html

http://zakamarkiaudio.pl/2014/08/kolejnosc-dzialan-w-tworzeniu-utworu-cz-4.html

http://zakamarkiaudio.pl/2014/08/kolejnosc-dzialan-w-tworzeniu-utworu-cz-5.html

to powinno wystarzyć moim zdaniem ,żeby się pod uczyc twoich zagdnień :P


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Revnotes - 19.02.2015

Znam, ale wolałbym coś innego. Lubię obserwować kogoś w praktyce. Myślałem raczej o YouTube ;)


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Cris - 19.02.2015

obserwuj mnie :D o ile lubisz muzykę filmową:P


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Revnotes - 19.02.2015

Nie mam nic przeciwko, choć budowa tego typu tracków jest zupełnie inna, ale co najważniejsze są zróżnicowane, a to jest moją bolączką. Jak się uprę na dany motyw, to mogę dodawać lub odejmować kolejne warstwy, a w kółko leci jedno i to samo. Chciałbym z tym powalczyć.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - 9lives - 23.02.2015

A jaki gatunek muzyczny? Polecam oglądać filmy typu studio session np z future music magazine. Ostatnio jaram się Deniz Koyu i film oglądałem chyba z 5 razu już. Angielski nie jest skomplikowany, powinieneś zrozumieć niemal wszystko ;-) Opowiada i pokazuje. Tylko tutaj nie tylko aranżacja ale ogólnie budowa całego utworu łącznie z miksem itp.




RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Loco - 24.02.2015

Szczerze mówiąc jeśli chodzi o kompozycje i aranż jest bardzo przydatna muzyka orkiestrowa. Tak jak Cris zasugerował. Może sam nie robię jej najwyższych lotów ale chodzi o zasadę. Dzięki niej zrozumiałem idee budowania klimatu, przejść, łączenia melodii. Ogólnie muzyka taka charakteryzuje się rozbudowaniem na wiele sekcji i pokazuje żeby nie przystawać na 1 głównym motywie tylko dodać jakieś wariacje. może nawet trochę ciszej grający motyw poboczny. Sam mimo że głównie robię coś pokroju EDM staram się wtrącić coś "klasycznego", nawet najmniejszy, najmniej słyszalny element. Po prostu to jest uniwersalne i praktycznie pasuje wszędzie.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Revnotes - 26.02.2015

Jestem niedomyślny ;) Po prostu na forum jestem już na tyle długo i aktywnie, że zwyczajnie zapomniałem napisać jaką muzyką się jaram. Głównie progressive house, progressive trance, electro house, to co ludzie określają jako EDM (tak wiem, pewnie nie Ci ludzie nie potrafią rozszyfrować tego skrótu).

Wcześniej oglądałem nieco na Point Blank Academy Music i tego typu materiały najbardziej mnie interesują. Nauka i inspiracja w jednym, to lubię! Dokucza mi ten brak umiejętności gry na klawiszach, oj dokucza.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Bartas_PL - 28.03.2015

Najlepiej wejdź na stronę image line na you tubie https://www.youtube.com/watch?v=5btS86HbQXM
Wada: po angielsku
Zalety Łatwe do zrozumienia i nauczenia sie


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Mohrcore - 29.03.2015

Wg mnie najlepiej jest po prostu słuchać dużo muzyki i zastanawiać się nad nią, analizować, zapamiętywać melodie, oraz progresje akordów. Wsłuchiwać się w barwę dźwięku oraz analizować jak połączenia różnych brzmień dają określony efekt, a razem z melodią - klimat. Wsłuchuj się w muzykę, w każdy jej szczegól i myśl nad nią. Teoria muzyki powinna pomóc, ale pamiętaj, że nie musisz się trzymać z góry określonych zasad harmonii, zwłaszcza tej klasycznej. Są utwory w których dysonanse harmoniczne pełnią nawet pierwszoplanową rolę, nie są rozwiązywane, a brzmią świetnie.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Revnotes - 29.03.2015

Dzięki Bartas_PL za dobre chęci pomimo, że nie zrozumiałeś mojego problemu, ale wierzę, że Twój post nie wisi tutaj tylko dla statystyki.

Mohrcore, zgadzam się z Tobą i zdaję sobie z tego sprawę, ale niestety od samego słuchania nic prócz pomysłów nie przychodzi mi do głowy. Sedno problemu to rozbudowa stworzonego już motywu, nie wiem dlaczego nie przychodzi mi to w naturalny sposób. Ze zmiksowaniem materiału nie mam problemu (robiłem zlecenia dla innych), ale rozbudowa 1,5 minutowego demo do prawdziwego utworu po prostu nie wychodzi już tak łatwo i płynnie. Nie wierzę, że nie ma na to metod, to tak jak np. często producenci wykorzystują górną nutę akordu do zagrania melodii, natomiast dolną do basu. Wiem, że to bardzo sztampowe, ale cholernie popularne. Mnie natomiast dręczy jak ze zbudowanego dropa zbudować breakdown i odwrotnie, tak żebym nie usnął ze znudzenia odsłuchując efekt finalny.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Audionectic - 29.03.2015

Mordko :D radzę Ci wez kilka utworów,wyrównaj do jednego tempa(najlepiej do tempa obecnego projektu),wrzuc na playliste,możesz sobie pododawac markery by było łatwiej.Sciezki referncyjne to nie tylko brzmienie.To takze nauka aranżacji i wielu innych rzeczy.Obserwuj rozwiazania aranzacyjne lepszych.Myśle ze to najprostsza metoda.Sam chciałem w swoim czasie ogarnąc tę wiedze z ksiazek muzycznych...jakby...za dużo pierniczenia na około :) Dziwne.Zawsze preferowałem słowo pisane lecz w tym temacie wolałem obserwowac.Aż weszło w krew.Teraz wiem ile barów intro,ile zwrotka(jak jest...)markery pomagają.
To...do robotki :)
Pzdr


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Revnotes - 29.03.2015

Brzmi to, jakbyś siedział obok i z politowaniem obserwował moje kolejne posunięcia. Dokładnie jest tak, jak napisałeś. Przy masteringu korzystam z referencyjnych tracków, ale już w takich "producenckich" sesjach - olewka. Wielkie dzięki.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - piral - 29.03.2015

Nie wiem w jakim stopniu ci to pomoże, ale w moim przypadku aranżacja przychodzi "od tak" podczas kręcenia dźwięków. Gdy znajdę określone brzmienie zabieram się za tworzenie klimatu kawałka melodiami i brzmieniami "uzupełniającymi". Można powiedzieć, że inspiruje mnie pierwszy dźwięk. Aranżację wykonuję jako pierwszą i sukcesywnie dokładam kolejne dźwięki żeby nadać jej ciekawości. W housie, a wiem, że ten gatunek preferujesz, obecnie bardzo istotne są efekty. Efekty perkusyjne, szumy/impacty sprawiają, że track się nie nudzi.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - ProCkers - 29.03.2015

Hmm... jako producent nie masz czegoś takiego, że jak robisz kawałek to w głowie nie pojawia Ci się co chciałbyś w danym momencie mieć w piosence? Np. tworząc build up, zaczynasz pianinka i nagle w głowie się pojawia "o, tutaj przydały by się skrzypki", albo jakiś synth? Chodzi i mi o taką "producencką intuicję" przy aranżacji :D Według mnie oglądanie filmów dotyczących budowy utworów nie bardzo Ci pomoże. Czegoś się dowiesz, ale jak przyjdzie czas na układanie to nic z tego nie wyniknie. Według mnie najlepszym sposobem jest słuchanie innych piosenek i analizowanie ich budowy. Popatrz na popularny big room: prawie wszystkie piosenki są zbudowane według tego samego schematu. Może spróbuj coś w tym klimacie zrobić. Taki jeden randomowy kawałek. Niech będzie do bólu wtórny, z przejedzonymi dźwiękami, ale będzie to miało na celu przełamanie tej twórczej niemocy. Zaczniesz od czegoś prostrzego(powiedzmy :D) w aranżacji, a z czasem już skomplikowane i oryginalniejsze pomysły będą Ci same do głowy przychodzić. Będziesz wiedział, jakich dźwięków tu użyć, jak je ułożyć etc.

Jeszcze innym sposobem jest ułożenie szkieletu piosenki już na samym początku. Jak tu ktoś wspomniał zaplanuj sobie kawałek w głowie, ustaw znaczniki w określonych miejscach i daj tam kilka dźwięków, melodię i prostą perkusję. Dla przykładu: 30 sek intro: jakaś prosta perkusja kończąca się rozpędzającymi się snarami, dalej 1 min build up: jakieś pianinko, pad, bass i na końcu znowu jakaś perkusja wprowadzająca do refrenu, później refren z 40 sek gdzie dasz melodię, bass i prostą perkusję i poźniej powtórz to drugi raz. Mając taki szkielet, później sobie będziesz dodawał instrumenty, lekko zmieniał już te co dałeś, czasowo sekcje wydłużysz albo skrócisz itd itp. Na pewno Ci będzie dużo łatwiej, bo w zasadzie cały kawałek już będziesz miał zrobiony tylko, że w wersji pre alpha i łatwiej Ci będzie pokonać ten "Syndrom Demka" :D

Myślę że takie podejście powinno Ci pomóc :) A jeśli już bardzo chcesz tych filmików to obejrzyj sobie filmiki "In the studio with" od Future Music.

EDIT: Dobra, nie przeczytałem dokładnie Twojego postu o tej intuicji, więc pierwsze zdania mojej wypowiedzi możesz ominąć :D


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Zirds - 29.03.2015

Jeżeli szukam jakiejś porady to słucham muzyki klasycznej. Kompozytorzy musieli korzystać z klawiszy fortepianu, ołówka i kartki papieru by wszystko móc zapisać. I właśnie dzięki takiemu myśleniu i słuchaniu ich utworów wpadają mi pomysły do głowy, żeby zrobić tak, a nie inaczej.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Revnotes - 29.03.2015

Piral, tą swoją niemoc zaczynam chyba przełamywać, bo coś tam się w bólach rodzi. Chyba za bardzo chciałem pożegnać się z progressive'ami, a podświadomie i tak do nich dążyłem, więc jak walka z wiatrakami. Zaprzestanie tej walki znosi blokadę.

Dzięki bardzo za kolejną garść porad od was chłopaki, w prawdzie już tego wszystkiego próbowałem, ale chyba mnie przekonaliście, że tak po prostu każdy się z tym męczy, a teksty typu "robię nowy track co weekend" można chyba wrzucić między bajki.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Audionectic - 30.03.2015

To napewno nie politowanie...po prostu mam nadz.że Ty odwdzieczysz sie tym samym gdy ja się zatrzymam:)
Jak widzisz metod jest troche.Można szkielet itd.Ja jednak preferuję przygodę z muzyka.Gdy zaczynam naprawdę nie wiem gdzie mnie to zaprowadzi i tak czasem wychodzi wałek o długosci 8.30min.
Wałek co weekend...napewno mozna ale ja po miesiacu bym chyba rzygnał.Napewno byłyby to w większosci podobne do siebie kawałki,stworzone na szablonach.W tych samych miejscach breaki,dropy itd.Chciałbys taką płyte wydać?Ja napewno nie.
Stellar dobrze prawi.Ja robię podobnie.Szukam inspiracji wogóle w innych klimatach.I staram sie choć trochę przełamać standardy.Taki rodzaj buntu bo taki niestety mam charakter :D
pzdr


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - OProject - 30.03.2015

Ja nie mam większych problemów z aranżacją, ostatnio to nawet mam za dużo weny co przekłada się na robienie kilku kawałków na raz, czasem jednego motywu jednego dnia... tylko gorzej z kończeniem... xd
W aranżacji mam tylko problem z układaniem melodii ;]

Myślę że to sprawa weny, bo jak nie ma weny to czego byś nie próbował to nie stworzysz takiego utworu niż jakbyś miał wenę, bo wtedy wszystko leci lekko, łatwo i przyjemnie :D
Może spróbuj stworzyć jakiś utwór nie myśląc o zasadach czy przyzwyczajeniach, bo jak wiadomo rutyna zabija kreatywność ;)
Zrób jakiś eksperymentalny kawałek, może w innym gatunku... możesz też zrobić coś na fuck logic records, może to i śmieszne ale można się wiele nauczyć tak eksperymentując, bez spiny i jakich kol wiek zasad ;)

Nie wiem czy są na to sposoby, wydaje mi się że nie ma... myślę że za bardzo bierzesz muzykę na logikę a to nie matematyka, tylko emocje, fantazję, dźwięki coś opisujące czy przekazujące... zresztą kto o zdrowych zmysłach w klubie czy słuchając utworu w domu myśli "Teraz 4 uderzenia werbla a potem wchodzi 64 uderzenia stopy, a potem 10 sekund break'a"xd
Zresztą muzyka taneczna nie ma jakieś skomplikowanej budowy:
intro ->build up -> break -> main part -> outro
intro ->build up -> break -> main part -> powtórzenie build up'a ->outro
intro ->build up -> break -> main part -> build up 2 -> main part 2-> outro itd.
Zresztą tworzenie na schematach sprawia że każdy utwór brzmi podobnie a tego byśmy nie chcieli ;)
Nie wiem czy ci to pomoże, ale poeksperymentuj albo zrób to inaczej niż zawsze.


RE: Poszukuję porad nt. kompozycji i aranżacji. - Revnotes - 30.03.2015

OldscoolProject ja dokładnie wiem jakie są schematy, wiem jaki element, po którym chciałbym umieścić, mój problem polega na tym, że bardzo mozolnie, tak trochę na chybił trafił wprowadzam kolejne melodie czy akordy. Nie mam takiej płynności, aby przechodzić między nimi tj. w breaku gra jedno, a zaraz wszystko ewoluuje w zupełnie inny drop. U mnie zazwyczaj ten drop opiera się na tym samy co break, ma co najwyżej wymienione "presety brzmień".

Panowie tak dla jasności nie róbcie ze mnie kompletnego żółtodzioba, ja również podobnie jak wy trochę muzyki już w życiu zrobiłem. Na pewno, również podobnie jak wy chcę się w tym doskonalić, a największą moją bolączką jest dostawianie kolejnych patternów z jakimiś nowymi instrumentami, które jednocześnie będą się dobrze komponowały z pozostałymi. Oczywiście, że prędzej czy później na to wpadnę i zrobię co sobie zamierzyłem, ale właśnie czasem nim to nastąpi, ja już tak bardzo znudzę się projektem, że go porzucam.

Ostatnio wypróbowałem też całkiem dobry zasłyszany patent, a mianowicie tworzę sobie kilka projektów jednocześnie i często coś z jednego przemycam do drugiego. Mam wrażenie, że idzie mi to dużo sprawniej niż uparcie brnięcie dalej z jednym projektem. Jest nadzieja, że coś wreszcie dokończę.