MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Wybór Superlux'ów - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Wybór Superlux'ów (/temat-wybor-superlux-ow)

Strony: 1 2


Wybór Superlux'ów - Romanesko - 16.03.2015

Na wstępie zaznaczam, że przejrzałem cały dział z już założonymi tematami dotyczącymi słuchawek, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.

Przejdę do konkretów.
Na ten moment moja karta dźwiękowa do Audigy 2 ZS. Nic specjalnego, ale niestety nie stać mnie na razie na upgrade. W niedługiej (mam nadzieję) przyszłości zamierzam kupić interfejs Focusrite Scarlett 2i2.

Jako, że jestem DJ'em zawsze używałem do jakiejkolwiek produkcji słuchawek DJskich.
W tym momencie na stanie mam Pioneer'y HDJ-500. Nie muszę wam pisać, że nie ma w nich mowy o "płaskim" graniu?

Myślę, że doszedłem do takiego poziomu w produkcji w którym warto by zacząć myśleć o lepszym miksie (producenckim) niż tylko podstawowa manipulacja level'ami i drobne EQ.

Nie piszcie mi, że dobry mix mogę zrobić w każdych słuchawkach. Wiem, że tak jest, ale chcę pójść w bardziej profesjonalną stronę niż męczenie się z miksem na pionierach zaprojektowanych do klubu, przez które uszy bolą mnie po 15 minutach trzymania ich na głowie.

W kręgu moich zainteresowań jest produkcja muzyki elektronicznej, ale również hip-hop'owe bity bardzo często oparte na jakichś jazzowo-funkowo-soulowych samplach.
Wiem, że dość skrajne gatunki, ale nie w tym rzecz.
Wkładając słuchawki na uszy chcę mieć po prostu możliwie jak największą "kontrolę" nad tym co słyszę.

I w tym momencie moje pytanie i nie linczujcie mnie proszę za to, że idę w najtańszą stronę.
Zdecydowałem się już na kupno Superlux'ów, tylko jeszcze nie wiem który model.

Modele które jak na razie wpadły mi w oko/ucho to:

- HD681
Na wykresach zwykły model HD681 ma najbardziej "płaskie" spektrum częstotliwości, jednak to HD681F jest ponoć słuchawkami stricte przeznaczonymi do produkcji. Dlaczego?

- HD660
Nie za dużo mogłem znaleźć o nich opinii w internecie. Znalazłem jedynie informację, że im wyższa impedancja słuchawek tym czystszy dźwięk, a ten model ma 150 ohm'ów vs. 32 ohm'y w HD681. Czy naprawdę usłyszę różnicę? No i czy Audigy 2 ZS uciągnie słuchawki 150 ohm'owe? Ewentualnie jak w przyszłości poradzi sobie z nimi Focusrite Scarlett?

- HD330
Chyba "najdroższe" Superlux'y jakie znalazłem, ale jeżeli różnią się od wyżej wymienionych modeli to nie chciałbym za brak niewielkiej dopłaty czegoś stracić.

No i podsumowując które z nich uważacie za najwygodniejsze?


RE: Wybór Superlux'ów - sowa - 16.03.2015

2i2 nie uciągnie 150 ohm`ów co więcej jeśli chodzi o HD660 to est to konstrukcja zamknięta a jest wiele opinii, ze do produkcji najlepsze są słuchawki półotwarte gdyż są bardziej "naturalne" dla słuchu czy coś w ten deseń... sam mam półotwarte lecz AKG i wiem, że można na nich fajnie miksować utworki.


RE: Wybór Superlux'ów - Romanesko - 16.03.2015

Ok. Czyli w stronę słuchawek zamkniętych nie idę. Może jeszcze do tego ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat HD681 w wersji EVO?


RE: Wybór Superlux'ów - Zirds - 17.03.2015

Ja mam Sprlx 662F zamknięte - podłączone do 2i2. Grają sucho, ale brakuje mi w nich dołu.


RE: Wybór Superlux'ów - Grisha - 17.03.2015

(16.03.2015, 18:24)sowa napisał(a): 2i2 nie uciągnie 150 ohm`ów co więcej jeśli chodzi o HD660 to est to konstrukcja zamknięta a jest wiele opinii, ze do produkcji najlepsze są słuchawki półotwarte gdyż są bardziej "naturalne" dla słuchu czy coś w ten deseń... sam mam półotwarte lecz AKG i wiem, że można na nich fajnie miksować utworki.

e tam, ja mam zamknięte sennheisery hd 360 pro i jak na razie jestem z nich zadowolony ;)


RE: Wybór Superlux'ów - Revnotes - 17.03.2015

Niestety nie miałem okazji testować Superlux'ów, ale czytałem wielokrotnie, że w najniższym przedziale cenowym są ostatnio pierwszym wyborem domorosłych producentów. Coś w tym musi być, a przynajmniej warto sprawdzić.

Postaraj się odwiedzić jakiś sklep muzyczny i bezpośrednio porównaj 2-3 modele. Każdy ma własne preferencje, więc jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Wbrew temu co napisał Sowa, ja wybrałem zamknięte DT770 Pro, natomiast słuchawki AKG w ogóle do mnie nie przemówiły.

Obojętnie, który model wybierzesz i tak trzeba się będzie do niego przyzwyczaić. Jeżeli korzystasz ze słuchawek DJ'skich, to przejście na otwarte może Cię kompletnie zaskoczyć i pierwsze wrażenie raczej nie będzie na plus. To zupełnie inna charakterystyka.

Ja również posiadam interface od Focusrite (Saffire Pro 14) i nie mam żadnych problemów z napędzeniem 250 ohmowych słuchawek, ale nie sprawdzałem czy w 2i2 siedzi ten sam przedwzmacniacz.


RE: Wybór Superlux'ów - krzysk124i - 17.03.2015

jako posiadacz HD330 moge ci powiedzieć, że bas mają dosyć solidny, górę wystarczającą(dosyć wyraźną ale nie kłującą w uszy) i średnie tony żywe, nie odstające od reszty. Słuchałem troche z HD681 i mają wg mnie mniej środka. Moim zdaniem te słuchawki i do produkcji i ogólnie słuchania muzyki to naprawde dobry wybór.


RE: Wybór Superlux'ów - Audionectic - 17.03.2015

HD 681 półotwarte.Mam i nie zamienie chyba że na Bayerdynamic 770.Superluksy dają rade.Pare lat juz na nich słucham.Miałem też zamkniete,wzorowane bodajże na 770-tkach.Przy dłuższej sesji męczyły ucho.Te sa znakomite.Już się tak w nichobsłuchałem.
Są napewno lepsze od wszystkich sanhajserów i sony czy innych g.Bez urazy.Naturalnie brzmią a bass jest cieplutki i mięciutki,blachy troszke ujęte,srodek też.Jak za tę cene to brałbym na sprawdzenie.Innych nie kupisz już :)
Wczoraj miksowałem i masterowałem na nich wałek.Tak to wyszło.

XXXXX


___[Knifeman]________________
sprytnie ale nie przejdzie taki myk :D



RE: Wybór Superlux'ów - Romanesko - 18.03.2015

Czytając Wasze porady myślę, że praktycznie zawężyłem pole manewru do modelu HD681.
Jednak wciąż chciałbym wiedzieć trochę więcej na temat modelu HD681F.

Znalazłem gdzieś w internetach taki graf:
[Obrazek: 241nsxk.jpg]
Jak się on ma do rzeczywistości? Jeżeli jest prawdziwy to faktycznie słuchawki z literką "F" są jeszcze nieco bardziej płaskie, ale za to nie podoba mi się to ucięcie niskich tonów.
Zamierzając produkować muzykę elektroniczną muszę zwrócić szczególną uwagę na partię basu i w tym wypadku pełne spektrum jak w HD681 da mi większe pole do popisu. Dobrze myślę?


RE: Wybór Superlux'ów - Zirds - 18.03.2015

Nawet monitory nie są wstanie udźwignąć takich niskich częstotliwości jak na takim obrazku. Pamiętaj, że producenci zawsze zakłamują w takich tabelkach.
Ale tak jak mówisz - Seria F ma najbardziej płaską charakterystykę (tak zapewnia producent).
A poza tym nie wiem czego oczekujesz od słuchawek w kwocie do 200 zł? Takie specyfikacje to powinno się porównywać przy profesjonalnym sprzęcie producenckim, a nie podróbkom jakim są Superluxy.

Wiem, że sam posiadam Superluxy i gdybym mógł to kupiłbym inną parę, ale też gdybym miał więcej kasy zainwestowałbym w Beyerdynamiki DT770...
Bierz te HD 681F.


RE: Wybór Superlux'ów - Grisha - 18.03.2015

wczoraj na forach czytałem różne opinie i jeśli chodzi o produkcje, to najlepiej sie sprawdzał model HD-668B, ze względu na najbardziej "neutralne" brzmienie, tzn wszystkie częstotliwości brzmiały w miare równo


RE: Wybór Superlux'ów - Romanesko - 18.03.2015

Stellar,
Nie ważne ile te słuchawki miałyby kosztować, jestem typem człowieka który lubi wiedzieć co kupuje i czy za jakieś durne 20 zł więcej bądź nawet w tym samym przedziale cenowym nie dostanie czegoś lepszego.
Plus jestem na forum pełnym ludzi o wiele bardziej doświadczonych ode mnie, przez co liczę głównie na to, że znajdę tu odpowiedzi na moje pytania ;)

Wracając do tego nieszczęśliwego wykresu zdaję sobie sprawę z tego, że takie grafy mogą przekłamywać, ale czy te ostatnie, ucięte częstotliwości w słuchawkach z "F" nie wyglądają na działanie jakiegoś filtra? Jakoś tak zbyt równo to schodzi.


RE: Wybór Superlux'ów - Revnotes - 18.03.2015

Szczerze powiedziawszy nie czuję się zbyt mocny w tych kwestiach, ale parę artykułów przekartkowałem, co by mieć jakiekolwiek pojęcie na ten temat. Producenci podają punkt odcięcia z różnym nachyleniem (dB/oktawę), więc warto doczytać w instrukcji, jak to faktycznie jest w naszym konkretnym przypadku.

Do końca nie wiem, jak to się ma w słuchawkach, ale w monitorach starają się nieco oszukać możliwości membrany podbijając sztucznie najniższe częstotliwości poprzez bass-reflex, więc nie ma co liczyć, że dół pasma będzie idealnie odzwierciedlony. W dużej mierze wpływa na to sam rozmiar membrany. Słuchawki przetworniki mają bardzo niewielkie, więc bez kompromisów również tutaj się nie obejdzie.

Poza tym dochodzą same zniekształcenia (wyższe w słuchawkach zamkniętych), a to wszystko wpływa na to, co faktycznie usłyszysz. Stąd częste rady, aby miksować na otwartych/półotwartych, gdzie panuje sporo niższe ciśnienie.

Dla osoby, która korzysta ze słuchawek z mocno podbitym dołem i górą. Charakterystyka częstotliwościowa w kształcie litery „U”, nagłe przejście na słuchawki z idealnie płaską charakterystyką byłoby niemałym szokiem, tym bardziej że nasze ucho wyczulone jest na jedne częstotliwości zdecydowanie mocniej niż na inne.

Bardzo szanuję ludzi dociekliwych, dlatego najlepsze co mogę Ci poradzić, to po prostu pofatyguj się do sklepu.


RE: Wybór Superlux'ów - Romanesko - 18.03.2015

Dzięki za wszystkie porady. Byłem dziś w sklepie i moje HD681 już się grzeją.
Koniec końców faktycznie wybór opiera się na subiektywnych odczuciach.
Z drugiej strony za głową miałem fakt, że nie wydaje na te słuchawki fortuny, przez co nie ma co się tak strasznie napinać na jakieś minimalne różnice między HD681, a HD681F.


RE: Wybór Superlux'ów - Zirds - 18.03.2015

A miałeś chociaż możliwość ich przetestowania czy wszystkie były zabezpieczone folią i sprzedawca zabronił otwierać?


RE: Wybór Superlux'ów - Romanesko - 18.03.2015

Jasne, że miałem. We Wrocławiu na Armii Krajowej 5 jest świetny sklep. W każdym razie wygląda na świetny.
I mają tam chyba wszystkie słuchawki z ich oferty wystawione po jednej sztuce właśnie do przesłuchania jak ktoś ma ochotę ;)


RE: Wybór Superlux'ów - Zirds - 18.03.2015

Do Breslau po słuchawki się nie wybiorę, ale kupowałem często w podwrocławskich Bielanach przez internet w DJ Shopie sprzęty, kable i inne głupoty.


RE: Wybór Superlux'ów - vurgul_plz - 29.03.2015

Witajcie!
Wybaczcie mały (półtora tygodniowy) odkop, jednak też przymierzam się do kupna słuchawek. Osobiście zastanawiam się nad HD668b, HD330 albo HD681 Evo (max 130zł). Pożyczyłem od znajomego HD681 lecz mnie nie przekonały. Wydawało mi się, że mają ciut za mało basu. Może to wina moich głośników - Logitechów X-230, które są ponoć przebasowione. Wiem, szaleństwo porównywać głośniki i słuchawki ale jeżeli moje douszne Aweie, które się zepsuły miały lepszy bas... HD330 chyba odpadają na starcie, ponieważ nie mam więcej pieniędzy by kupić wzmacniacz słuchawkowy albo lepszą kartę dźwiękową... Więc zostają HD668b lub HD681 Evo. Które z nich lepiej kupić? No chyba, że po jakiś magicznych modach HD681 (wybrałbym wtedy HD681b) będą lepsze...
Nie mam bladego pojęcia, liczę na waszą pomoc :)


RE: Wybór Superlux'ów - Zirds - 29.03.2015

Myślicie, że wszyscy tutaj mają wszystkie dostępne na rynku słuchawki? Każdy odbiera dźwięki inaczej więc dla każdego słuchawki są inne. Idź do sklepu i przetestuj dany model.


Jeżeli nie masz możliwości przetestowania wybierz na chybił trafił ;)


RE: Wybór Superlux'ów - Audionectic - 29.03.2015

Knifeman czy ty tym "sprytnie" coś sugerujesz?Proszę Cie człowieku...że niby nabijam odsłuchy czy jak???chciałem pomóc a nie sie promowac...

___[Knifeman]____________________________________
w sprawie notek wysyłaj pw - nie trzeba robić offtopu w temacie