MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW (/temat-jakie-polecacie-wtyczki-vst-do-miksowania-w-daw)



Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - S4k - 30.03.2015

Witam, od kilku lat bawie sie w Flu. Mam kilka pytan do bardziej obeznanych w temacie:

1. Jakie polecacie wtyczki (VST effects) do miksu basu, kiku, verbla, hi hatow? Produkuje muzyke R&B, hiphop. Sa podstawowe w flu jak limiter, parametric eq 2 itd, ale moze macie jakies doswiadczenia z innymi.

2. Jak uzyskiwac panorame w miksie? tylko poprzez panning? sa jakies wtyczki do tego?

3. Jaka uzywacie wtyczke do produkcji basu? sytrys? sylenth1?

Mam wiele pytan roznych bo czlowiek kiedy cos robi chcialby zeby to brzmialo jak mp3 ktoych juz slucha( w moim przypadku są to glownie maistreamowa z USA jak np Drake, Jeremih, Meek Mill) ale na poczatek tych kilka. Pracuje na Fl 10, monitory m-audio bx5 d2. Karty dzwiekowej nadal szukam bo budzet maly.

Z gory dzieki za odpowiedzi. Pozdrawiam:)

___[Knifeman]____
zły dział - przenoszę



RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - Revnotes - 30.03.2015

1. Nie ma większego znaczenia, które wybierzesz, najważniejsze abyś poznał ich funkcje i zrozumiał jak działają. Natomiast to dana sytuacji, sampel czy barwa generowana przez syntezator determinują to, z której wtyczki efektowej powinieneś skorzystać. Na pewno najczęściej będziesz sięgał po korektor, kompresor i pogłos.

2. Panning, pogłos, ale również korekcja (ciemniejsze dźwięki zazwyczaj wydają nam się bardziej oddalone od jaśniejszych). Do tego wszelkiej maści efekty pseudo stereo (np. Stereo Enhancer, Stereo Shaper).

3. Obie wymienione świetnie się do tego nadają.

Bardzo dobrze, że masz tak wiele pytań, tutaj na forum prawdopodobnie padły już odpowiedzi. Śmiało sięgnij po nie, poszukaj.


RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - S4k - 31.03.2015

Dzieki Revnotes.

1. W swoich produkcjach czesto stosuje tzw cutoff np na 4 bary. Korzystam z fruity filter z presetu Party next door lub w parametric eq 2, ale czesto ciezko mi sie pozbyc przesterow. Fajnie to brzmi ale jest przesterowane. Sa jakies sposoby zeby sie tego pozbyc? moze w zly sposob to robie?

2. Problem z kikiem i basem. Lubie jak bas 'mruczy'. Taki w stylu trapowym, ale trzymam sie dzwiekow subowych raczej. Kik i bas jest na ok 60-100 Hz w eq i pojawia sie problem. Kik moze brzmi fajnie ale z basem juz mniej. bas jest za wysoki, ale z kolei jak go puszczam oktawe nizej jest prawie nieslyszalny bo schodzi do 20-30 Hz. Nie mmoge go obnizac o mniej niz oktawe bo wtedy wiadomo juz falszuje a poza tym juz jest inna linia calkiem.

3. Jak ustawiac bas i kik w miksie? Ostatnio ucze sie robic panorame miksu bo wiadomo bez tego bit brzmi plasko. Sa jakies wytyczne do tego gdzie powinien byc kik i bas? na srodku z lewej prawej stereo itd? Hi haty sampel, verbel? czy sa to kwestie dowolne?

dzieki, Pozdrawiam :)


RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - Grisha - 31.03.2015

Ad. 1) siedze już tyle we Frutce, a nie wiedziałem, że fruity filter ma presenty :D widać nie były mi do niczego potrzebne, hahaha :D

a tak poważnie, to kiedys jak Feed Me/Spor w mauhax bodajże, powiedział, że frutka ma problem z wycinaniem czestotliwości przez filtry, gdyż dochodzi do przesterowań, buczenia itp rzeczy. On np używał kilkukrotnie filtra by usunąć te niescisłości, wiec od Ciebie zależy, jak to zrobisz, czy chcesz szukac jakichś innych wtyczek, tudzież bawić sie tymi co są ;)

Ad. 3) kick i sub powinny być w mono(znaczy na środku panoramy), mid bass możesz sobie rozwalić jak se życzysz na panoramie, ważne jest tylko by uciąc w niskie rzestotliwości przeznaczone dla subbasu ;)


RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - Revnotes - 31.03.2015

1. Być może stosujesz za dużą wartość rezonansu (podbicia miejsca, przed lub po którym następuje odcięcie), tak na prawdę trudno mi to ocenić bez przykładu. Nie jestem po prostu pewien co przez to rozumiesz.

2. 20-30 Hz to zdecydowanie za nisko, ja zazwyczaj ustawiam sub bass oktawę wyżej. Wypróbuj saturację, która spowoduje "pseudo dodanie" do Twojego basu wyższych harmonicznych. Niestety sub bass i kick zawsze będą ze sobą kolidowały, bo grają w tym samym przedziale spektrum, więc sporą rolę gra tutaj właściwa kompresja (sidechain) oraz podcięcie stopy w niskim środku, a często również odcięcie najniższych częstotliwości.

3. Zdecydowanie w mono, chociaż zawsze możesz pozwolić obie na warstwowanie, co pozwoli na poszerzenie panoramy również dla tych instrumentów. Spokojnie możesz bas od 200-250 Hz (nazwijmy go mid bass) w zależności od sytuacji nieco poszerzyć na boki. Koniecznie monofonizuj tylko te najniższe częstotliwości.


RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - S4k - 1.04.2015

Dzieki :)

Jak zrobic saturacje? dodac klocki wyzsze harmonizujace? Jak zrobic ten wyzszy bas(mid) panoramiczny? w sensie ze mam jeden dzwiek basu w ktrym sa i wyzsze i nizsze czestotliwosci? Czy robicie tak, ze sub bass niski sobie gra a w osobnym kanale leci mid bass panormaiczny?
Tak z cekawosci. Na jakim DAW pracujecie? ile i jak sie uczycie tego?

Dzieki za odpowiedzi, Pozdrawiam :)


RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - Revnotes - 1.04.2015

DAW mam wpisany w opisie profilu, wystarczy spojrzeć, to nie wymaga specjalnej spostrzegawczości ;)

Mój bassline zawsze składa się z kilku warstw, minimum dwóch. Jeden to nisko grający tzw. sub bass, który opiera się głównie o sinusoidę (przebieg), choć mam swój własny patent i dodaję nieco innych bajerów dla smaczku. Koniecznie musi grać w mono i zawsze ekstremalne wartości do sidechainingu, bo bez tego się nie obejdzie. Druga warstwa zawsze z odfiltrowanym dołem, żeby się ładnie skleiły. Mój "mid bass" ma grać nieco wyżej, ale też nie włazić z buciorami w strefę leadów itp. Tę warstwę również panoramuję szerzej.

Wybacz, ale nie poprowadzę za rączkę - w sensie podam konkretne wartości ile czego, bo to się nie sprawdzi na Twoim przykładzie. Każdy track jest indywidualny. U mnie brzmi to tak: https://youtu.be/cLiCFWiMmaA


RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - Audionysos - 3.04.2015

Jeśli robi Ci się przester to po prostu musisz ściszyć w tym miejscu dźwięk
Co do basu z kikiem to u mnie na przykład na głośnikach strasznie wyją dźwięki w granicach 90-130Hz.
Ostatnio dość agresywnie tłumię te częstotliwości. Najbardziej przyjemnie mruczy bass w okolicach 50-80Hz
Poniżej 40Hz często odcinam możliwie łagodnie.
Pamiętaj, że w kliku nie tylko masz suba. Podbicie 200+ daje czasem ciekawe rezultaty, ale to wszystko zależy od tego co masz i co chcesz z tego uzyskać. Tak samo w basie masz też jakieś harmoniczne zawsze (a jeśli nie to powinieneś ;P)
Zawsze możesz też ten sam bas wysłać do różnych ścieżek dzieląc go na pasma i efekty stereo ustawiać tylko w górnej partii. Zastanów się jak dźwięk przestrzenny jest odbierany przez człowieka? W jaki sposób jesteśmy w stanie określić źródło dźwięku w trójwymiarowej przestrzeni, mając tylko jedną parę uszu? Zanim dźwięk pojawi się w twojej świadomości, mózg nie tylko przeanalizuje jego głośność i spektrum, ale także różnice pomiędzy dwoma niezależnymi receptorami i to w jaki sposób dźwięk do nich dochodzący zmieniał się w wymiarze czasu. Porównując to z tym co już kiedyś usłyszałeś, jesteś w stanie dostatecznie precyzyjnie określić źródło dźwięku, o ile nie zostałeś wprowadzony w błąd przez jakąś iluzję. Najprostszy przykład: Spróbuj naprawdę minimalnie opóźnić jeden z kanałów stereo, skup się na tym co się dzieje z postrzeganiem przez ciebie dźwięku w tym czasie. Jeśli źródło dźwięku jest umiejscowione z twojej prawej strony to ta sama fala dotrze do lewego ucha nieco później, ale to tylko jeden ze sposobów, jaki umysł używa do określenia dźwięków w przestrzeni. Jeśli sam się nad tym zastanowisz dojdziesz do jakiś wniosków to znacznie łatwiej będzie Ci stworzyć pożądany efekt.


RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - S4k - 4.04.2015

Dzieki za pomoc.

Mam od kilku dni monitorki M-audio bx5 d2 i z tweeterow slychac takie klikanie, szelefst jakby z vinyla. Nie we wszytskich kawalkach ale w niektorych a szczegolnie w Flu jest to denerwujace. Czego to moze byc wina? podlaczony jestem do zintegrowanej karty, ale ostatnio podlaczylem je przez zewnetrzna karte m-audio fast track pro i tez problem sie powtarzal.

Z gory dzieki za pomoc, Pozdrawiam :)


RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - Zirds - 4.04.2015

Zwiększ bufor audio. Im większy tym bardziej odciążony będzie procesor i RAM. Minusem dużego bufora audio jest duża latencja (opóźnienie) pomiędzy zagranym klawiszem, a usłyszeniem go w głośnikach.

W FL Studio wchodzisz w Options -> Audio Settings

[Obrazek: fl_AudioSetup1.png]

Suwakiem - Buffer Lenght ustawiasz odpowiadający Twojemu sprzętowi bufor (im lepszy sprzęt tym bufor może być mniejszy).

Poczytaj również:

Zakamarki Audio - Latencja i sposoby jej minimalizowania

Forum Music Producers - FL Studio: Trzaski przy dodaniu wtyczki/sampla


RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - Audionysos - 5.04.2015

Ale jeśli to są underruny to jakim cudem on nie słyszał tego na słuchawkach?


RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - Zirds - 5.04.2015

(5.04.2015, 17:03)Audionysos napisał(a): Ale jeśli to są underruny to jakim cudem on nie słyszał tego na słuchawkach?

Nie musiał słyszeć. Ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć takich ułamków sekundy i to w wysokich częstotliwościach.


RE: Jakie polecacie wtyczki VST do miksowania w DAW - Orbiteus - 12.04.2015

To moze tez byc wina kontaktu. Jezeli masz mozliwosc to podepnij kompa do kontaktu bez bolca ;)