MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Mix - Channel volume vs. Volume w mixerze - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Mix - Channel volume vs. Volume w mixerze (/temat-fl-studio-fl-studio-mix-channel-volume-vs-volume-w-mixerze)



FL Studio: Mix - Channel volume vs. Volume w mixerze - max.niemczyk - 1.04.2015

Kolejna nurtująca mnie rzecz. Szukając na forum i w internecie nie znalazłem na nie odpowiedzi. Pytanie proste. Kiedy bierzecie się za mix ścieżek, a wcześniej (np. przy układaniu perkusji lub pierwszego 'spasowywania' ze sobą kilku leadów, ścieżek bassu itp.) regulowaliście volume ścieżek w patternach, to czy rozpoczynając mix wracacie wszystkimi gałkami volume w patternach do wartości początkowej tj. 79 % ? Czy nie stosujecie czegoś takiego ? Ja na tę chwilę jako początkujący robię to tak, że układam np. bass stworzony z 3 ścieżek i na początku aby usłyszeć czy to mniej więcej ze sobą pasuję, reguluje volume poszczególnej ścieżki gałkami w patternach, a później gdy chcę się wziąć za mix nie wiem, czy wrócić tymi gałkami do tej samej wartości dla wszystkich ścieżek i wtedy dopiero zmniejszać/zwiększać volume w mixerze czy je zostawić .. ? A może po prostu ich nie używać tylko wszystko od razu wrzucić do mixera i tam wszystko od początku kontrolować ? Mam nadzieję, że nie pogmatwałem i zrozumiecie co mam na myśli.. :) dzięki za pomoc !


RE: Mix - Channel volume vs. Volume w mixerze - Zirds - 1.04.2015

Na bieżąco pilnuje każdego instrumentu z osobna. Jeżeli mam nadmiar dźwięków to staram się używać na różne grupy korektora graficznego, limitera/bramki i kompresora lub zwykle wystarczy mi zwykły gain lub volume ;)


RE: Mix - Channel volume vs. Volume w mixerze - OProject - 1.04.2015

Najlepiej zresetować gałki w patternach, potem wyzerować wszystkie suwaki miksera, następnie ustawić stopę gdzieś do około 50-70% i kolejno pogłaszać resztę :P
Dobrze jest używać miksera z dB metrami dla każdego suwaka ;)


RE: Mix - Channel volume vs. Volume w mixerze - Knifeman - 1.04.2015

Knobów przy patternie nie ruszam prawie wcale - za to na mikserze trzymam wszystko jak najciszej (w granicach rozsądku) żeby potem w razie potrzeby tylko w górę przesuwać i mieć zapas


RE: Mix - Channel volume vs. Volume w mixerze - Revnotes - 1.04.2015

Jeżeli dźwięk nie jest zbyt cichy, to bym tego nie ruszał, chyba, że kręci Cię "sztuka dla sztuki". Jeżeli sporo tymi knobami odjąłeś może jednak być zbyt cicho, bo wtyczki efektowe również mogą podbierać nieco, chociażby taki filtr górnoprzepustowy.


RE: Mix - Channel volume vs. Volume w mixerze - max.niemczyk - 1.04.2015

Mix to obszerna tematyka więc zabieram się do oglądania tutoriali i eksperymentowania; a Wasza rada była mi potrzebna, bo właśnie nie wiedziałem czy resetować te knoby czy nie. Postanawiam, że chyba przy pierwszym spasowywaniu będę kręcił knobami a później przy mixie zresetuje je i będę już używał volume tylko w mixerze. Dzięki :) ! Po + dla każdego.

PS. Z tym db metrami wiem że ważna rzecz, bo chociażby widzę, jak po "nawróceniu" się na niekorzystanie z Limitera wypierdziela mi bass :P


RE: Mix - Channel volume vs. Volume w mixerze - F.P.P - 1.04.2015

Tak wstepnie jak masz np bass i troche warstwy perkusyjnej ustaw stope w szczyt do -7 , -6 dB , ona bedzie twoim punktem odniesienia do ustawiania głośności na reszcie instrumentów. Ja bym tylko na mixerze regulował wiadomo jakaś głośnośc musisz mieć żeby mieć pole i zakres działania na mixerze( ani nie zbyt głosno ani nie za cicho)


RE: Mix - Channel volume vs. Volume w mixerze - max.niemczyk - 1.04.2015

Przetestuję :D oczywiście mix po poprzedzającej go korekcie instrumentów equalizatorem ?


RE: Mix - Channel volume vs. Volume w mixerze - Audionysos - 2.04.2015

Z technicznego punktu widzenia nie ma żadnej różnicy na jakim etapie ustawisz sobie głośność sygnału do póki nie jest on modyfikowany przez efekty działające na podstawie okresu dłuższego niż pojedyncza próbka czyli np. przester, kompresor itp. Innymi słowy jeśli jedna próbka sygnału wyjściowego będzie obliczana na podstawie kilku próbek wejściowych. Na takie efekty jak prosty reverb, echo czy filtr, wielkość sygnału wejściowego nie wpływu.
Przy 32-bitowym sygnale, rozpiętość dynamiki jest na tyle duża, że to, na jakim poziomie ustalisz dźwięk referencyjny, nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Najlepiej jest ustawić na taki, żebyś zarówno najcichsze jak i najgłośniejsze dźwięki mógł sobie komfortowo regulować.
Nie widzę najmniejszego sensu w tym, żebyś resetował ustawienia na kanałach, jeśli masz już odpowiednie proporcje, tylko po to, żeby potem ustawić to samo na suwakach ścieżek. Jeśli się okazało, że całość wyszła za głośno lub za cicho, a nie chcesz ustawiać na nowo innej wartości dla każdego z kanałów to zawsze możesz jeszcze zmienić gałkę vol w zakładce misc.