MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. (/temat-standaryzacja-i-poszerzenie-skali-oceny-utworow-forumowych)

Strony: 1 2


Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Audionysos - 7.04.2015

Ostatnio zastanawiałem się nad systemem oceny utworów forumowych.
W moim odczuciu obecny sposób w jaki ludzie oceniają nawzajem swoje utwory powoduje pewne niejasności bo tak naprawdę każdy opiera się na własnej indywidualnej skali.
Dla jednej osoby ocena 5/5 będzie oznaczać, że dany kawałek jest najlepszą produkcją, jaką sama osoba oceniająca jest w stanie stworzyć. Dla drugiej, najwyższa ocena będzie oznaczać poziom najlepszych utworów, jakie słyszała w życiu. Jeszcze inna osoba będzie dynamicznie zmieniać swoją skalę na podstawie doświadczenia danego autora czy też sugerując się jakimiś osobistymi z nim relacjami. Podobnych przykładów można wymieniać długo, ale nie dlatego założyłem temat...
Czasem dochodzi do tego - jeśli jest to tylko moje osobiste odczucie, to zachęcam do wyrażania własnego zdania na ten temat - że sam autor ocenianego utworu, nie jest pewien jak ma odbierać wystawiane mu oceny. Oczywiście, są osoby, które w większości przypadków nie mają z tym problemu, ale opierając się na własnych obserwacjach, reakcji różnych ludzi, odnoszę wrażenie, że niektórzy mają z tą interpretacją problem. Odnosi się to myślę, bardziej do młodszych czy, może nie chodzi koniecznie o wiek, mniej doświadczonych w kwestii wymiany myśli, osób.
Naturalnie, jasne jest, że pewnych barier natury psychologiczniej nie jesteśmy w stanie na dzień dzisiejszy rozwiązać i co za tym idzie nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie subiektywności z ocen. Myślę jednak, że możliwe jest w pewnym stopniu ułatwienie określenia poprawnego punktu odniesienia podczas oceny i jej odbioru.

Moją sugestią jest wprowadzenie etykiety pod każdą ocenę - czyli najeżdżamy na określą gwiazdkę i pokazuje nam się dymek z tekstem np. "Bardzo dobry", "Przeciętny" itp.
Jest to tylko propozycja jak finalnie miałoby to wyglądać bo nie ma sensu się (w tej chwili) nad tym rozwodzić. Bardziej istotne jest teraz, aby obrać ten optymalny punkt odniesienia, który byłby zadowalający dla wszystkich ;)

Zanim przedstawię jeszcze swój kąt widzenia w tej materii. Chciałby przedstawić i uzasadnić słuszność wprowadzenia kolejnego postulatu, którym jest rozszerzenie zakresu skali.
Uważam, że pięcio-stopniowa skala jest zdecydowanie zbyt wąska. Czy naprawdę chcemy spłycać do tego stopnia ocenę tworów muzyki, którą tak kochamy? Osobiście czasami w ogóle nie oceniam kawałka, tylko dlatego, że uważam iż jakakolwiek ocena była by niesprawiedliwa np. kiedy 2 w moim odczuciu byłoby zbyt surową oceną, a 3 na wyrost pobłażliwą.
Dlatego proponuję wprowadzenie przynajmniej 10 stopniowej skali.

Wracając do poprzedniego wątku. Sam zawsze staram się odnosić najwyższą ocenę do kawałków najwyższej klasy, które dane było mi usłyszeć, a nawet z jeszcze większym zapasem - zastanawiam się, czy jeśli wystawię teraz danemu kawałkowi ocenę maksymalną to czy, kiedy może kiedyś usłyszę lepszy, bez żalu będę mógł przyznać mu tą samą ocenę. Inaczej mówiąc rezerwuję sobie najwyższą ocenę dla produkcji naprawdę wybitnych, których liczbę mogę chyba policzyć na palcach. Najniższą ocenę też wystawiam w ekstremalnych przypadkach, kiedy nie widzę ani umiejętności, ani chęci, ani nawet przyjemności(u autora) przy jego tworzeniu. Tutaj wraca problem gęstości skali bo przy pięciu stopniach, na całą resztę, czyli największą liczbę produkcji, zostają mi w tym momencie tylko 3 możliwe oceny, a od tego już niedaleko do systemu lajków :P

Jeszcze raz w skrócie, mój pomysł na zmianę systemu oceniania:
-Zwiększenie rozdzielczości skali do 10 stopni.
-Wprowadzenie etykiet pod wszystkie oceny.
I tutaj moja propozycja:
10 - arcydzieło
9 - klasa światowa
8 - profesjonalny
7 - mający niedociągnięcia
6 - amatorski
5 - spore braki
4 - początkujący
3 - raczkuje
2 - nieznośny
1 - 0 polska - niemcy xD

Oczywiście jest to moja luźna propozycja. Ciekaw jestem ja wy się na to zapatrujecie. Czy również uważacie, że obecny system mógłby być usprawniony cz może absolutnie nie chcecie go zmieniać, albo po prostu mamcie to wszystko w dupie :D
Temat może się wydaje błahy, ale w brew pozorom ma on duży wpływ na funkcjonowanie forum i jest tutaj duże pole do dyskusji.


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Cris - 7.04.2015

ja bym jednak jako 10 nie dawał arcydzieła :) bo będąc szczerym nikt wtedy na 10 zasługiwać nie będzie. Za to Twoje opisy można podnieść o oczko wyżej i 10 - klasa światowa itd itd .


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Zirds - 7.04.2015

Temat rzeka na tym forum, ale także myślę, że skala dziesiętna jest lepsza niż 5 gwiazdek.


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Audionysos - 7.04.2015

(7.04.2015, 17:10)Cris napisał(a): bo będąc szczerym nikt wtedy na 10 zasługiwać nie będzie

No i właśnie o to chodzi! Żeby się ciągle rozwijać i ustawiać poprzeczkę coraz wyżej. Jeśli chcesz kiedyś stworzyć jakieś arcydzieło to musisz o tym myśleć - nigdy nie stworzysz czegoś co nie istniało wcześniej w twojej głowie. Jeśli dostajesz maksymalną ocenę to podświadomie zwalniasz tempo, przestajesz wkładać w swoją pracę więcej wysiłku.
Takie jest moje zdanie, ale mówię, to akurat możemy ustalić większością zainteresowanych ;)

Jest jeszcze kwestia techniczna i to jak admini takie coś widzą....


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Knifeman - 7.04.2015

mi pasuje pięciostopniowa skala ocen (w domowych zbiorach używam tez takiej)

zmiana skali ocen niesie za sobą konsekwencję wyiebania się na brzuch automatu wrzucania utworów do działu "Najlepsze utwory" i wątpię aby była jakaś opcja przeniesienia starych ocen do nowej skali. Na nowo trzeba by tez zrobić blokady oceny własnych utworów (a byli tacy :e )

ocena to fajna sprawa ale to tylko cyferki, nie przykładajmy do niej aż takiego znaczenia - w końcu i tak liczy się opinia w poście

jestem na nie ale niech zdecyduje większość


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Stiopa - 7.04.2015

Ja tylko dodam, że system oceniania dla mnie jest zbędny w ogóle. Czy 5 gwiazdek, czy 10 ocen z czego ostatnia i przedostatnia nieosiągalna dla większości, a nawet dla wszystkich forumowiczów, nie spowoduje, że ktoś będzie lepiej produkował, dlatego że Ciebie Paweł naprawdę ciężko zaskoczyć w muzyce, a co dopiero amatorskiej. Innych na pewno łatwiej, jak np. mnie. Ja oceniam bieżącym systemem w ramach, czy mi się podoba całość, czy jest poprawnie technicznie, czy brzmi to czysto. Zdaję sobie sprawę, że większość tutaj obecnych, jak ja, produkuje na lapku czy innym komputerze, bez większych dodatków itp, na pirackich dawach ( tu akurat ja nie :P) i wiem, że choćby się zesrali to jeśli uda zrobić im się arcydzieło, to nie będzie brzmiało jak gówno nagrane w studio. No może przesadziłem, ale wiecie o co chodzi. Wracając do tematu, myślę, że skala, czy gwiazdki i tak będą oceny na poziomie takim jaki kto reprezentuje w produkcji oraz takim jakim ktoś słyszy muzykę światową, czyli rozbieżną.


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Audionysos - 7.04.2015

(7.04.2015, 19:28)Knifeman napisał(a): zmiana skali ocen niesie za sobą konsekwencję wyiebania się na brzuch automatu wrzucania utworów do działu "Najlepsze utwory"
Przecież taki automat to jest parę linijek kodu.

(7.04.2015, 19:28)Knifeman napisał(a): i wątpię aby była jakaś opcja przeniesienia starych ocen do nowej skali. Na nowo trzeba by tez zrobić blokady oceny własnych utworów (a byli tacy :e )
Nie trzeba zmieniać starego systemu, żeby wprowadzić nowy. Przecież one mogą istnieć równolegle. Stara skala mogła by zostać nietknięta przy starszych kawałkach.


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Zirds - 7.04.2015

Paaanie, nic nie zmienisz...


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Knifeman - 7.04.2015

(7.04.2015, 19:54)Audionysos napisał(a):
(7.04.2015, 19:28)Knifeman napisał(a): zmiana skali ocen niesie za sobą konsekwencję wyiebania się na brzuch automatu wrzucania utworów do działu "Najlepsze utwory"
Przecież taki automat to jest parę linijek kodu.
Powiedz to adminom :E

(7.04.2015, 19:54)Audionysos napisał(a):
(7.04.2015, 19:28)Knifeman napisał(a): i wątpię aby była jakaś opcja przeniesienia starych ocen do nowej skali. Na nowo trzeba by tez zrobić blokady oceny własnych utworów (a byli tacy :e )
Nie trzeba zmieniać starego systemu, żeby wprowadzić nowy. Przecież one mogą istnieć równolegle. Stara skala mogła by zostać nietknięta przy starszych kawałkach.
nie da rady, to są pluginy, albo działa jeden albo drugi


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Audionysos - 7.04.2015

ale przecież możesz wstrzyknąć kod do wtyczki, która jest odpowiedzialna za wstawianie skali i zmodyfikować tak, żeby przy nowych tematach uruchamiała inny kod. Dla nowej skali nie trzeba nawet definiować nowej tabeli w bazie danych bo raczej nie była zaprojektowana na 3 bity ;)


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Knifeman - 7.04.2015

(7.04.2015, 20:49)Audionysos napisał(a): ale przecież możesz wstrzyknąć kod do wtyczki, która jest odpowiedzialna za wstawianie skali i zmodyfikować tak, żeby przy nowych tematach uruchamiała inny kod. Dla nowej skali nie trzeba nawet definiować nowej tabeli w bazie danych bo raczej nie była zaprojektowana na 3 bity ;)
okej wygrałeś, nie wiedziałem o tym

czekam na opinię adminów


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Shutara - 8.04.2015

"zajebiste, 2/10"
A tak na serio, to mi w sumie wszystko jedno. Osobiście łatwiej mi ocenić dany utwór w skali 1-5, gdzie piątka leci za wałek poprawny technicznie na praktycznie całej linii, do tego taki, który chętnie posłucham za X dni. Analogicznie ucinam punkty za potknięcia lub jeśli "wieje chuyem" przez większą część utworu xD. Przy 1-10 bym się z pół godziny zastanawiał "w sumie tutaj nie dopracował, ale za to feeling kosa...7?...8?"

Róbta, jak chceta ;)


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Audionysos - 8.04.2015

No i właśnie dzięki temu zastanowieniu, zarówno Ty(jako oceniający) jak i autor utworu, więcej się nauczycie ;)
Jeśli mam być szczery to ja bym w ogóle był za skalą wielowymiarową. Czyli dla jednego utworu wystawiasz kilka ocen w różnych kategoriach np. Technika, Styl, Klimat, Brzmienia, Melodia... itp. To by też wyeliminowało jakieś oceny "od niechcenia" jeśli trzeba byłoby wypełnić więcej pól.
No ale zdaję sobie sprawę, że to nawet na starcie nie przejdzie :P

(7.04.2015, 19:53)Stiopa napisał(a): Ja tylko dodam, że system oceniania dla mnie jest zbędny w ogóle. Czy 5 gwiazdek, czy 10 ocen z czego ostatnia i przedostatnia nieosiągalna dla większości, a nawet dla wszystkich forumowiczów, nie spowoduje, że ktoś będzie lepiej produkował, dlatego że Ciebie Paweł naprawdę ciężko zaskoczyć w muzyce, a co dopiero amatorskiej. Innych na pewno łatwiej, jak np. mnie. Ja oceniam bieżącym systemem w ramach, czy mi się podoba całość, czy jest poprawnie technicznie, czy brzmi to czysto. Zdaję sobie sprawę, że większość tutaj obecnych, jak ja, produkuje na lapku czy innym komputerze, bez większych dodatków itp, na pirackich dawach ( tu akurat ja nie :P) i wiem, że choćby się zesrali to jeśli uda zrobić im się arcydzieło, to nie będzie brzmiało jak gówno nagrane w studio. No może przesadziłem, ale wiecie o co chodzi. Wracając do tematu, myślę, że skala, czy gwiazdki i tak będą oceny na poziomie takim jaki kto reprezentuje w produkcji oraz takim jakim ktoś słyszy muzykę światową, czyli rozbieżną.

To na pewno nie będzie tak, że nikt już nie wystawi komuś 10 bo jest etykieta "arcydzieło". To czym jest arcydzieło dla danej osoby, też może różnić się znacząco, od tego czym czym jest dla drugiej. Poza tym ta klasyfikacja, którą podałem to tylko przykład, dla zobrazowania tego o co mi chodzi. Kluczową rzeczą jest w moim pomyśle zwiększenie dostępnej liczby ocen i wprowadzenie opisów. Zresztą ten pomysł tak naprawdę nie jest mój bo sugeruję się tutaj podobnym rozwiązaniu z filmweb gdzie sprawdza się to bardzo dobrze. No i nie przeszkadza to, w żadnym stopniu, namiętnym dyskusją na tamtejszych forach więc nie wydaje mi się, żeby mogło to też spowodować zmniejszenie liczy postów w tematach, jak już zostało to zasugerowane wcześniej.


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Zirds - 8.04.2015

Z drugiej strony jednak taka skala byłaby podporządkowana tylko pod Ciebie bo zauważyłem, że większość osób jest obojętnych co do takiego pomysłu. Z reguły piękne, pompatyczne przemowy i uniwersyteckie systemy ocen są do dupy, a najlepszym sposobem jest zawsze ten najłatwiejszy, nie wymagający jakichś bardziej wygórowanych zastosowań.


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Herman - 8.04.2015

Wprowadzenie skali jest dla mnie bez sensu. Jaką korzyść odniesiemy mając taką skalę? Jedyne czego możemy wymagać od użytkowników to ocen szczegółowych, bo co nam po ocenie, jak nie wiesz co robisz źle. Poza tym użytkownicy forum to w większości osoby z niewielkim bagażem doświadczenia, co kompletnie wyklucza skale oceniania, ponieważ zwyczajnie nie są w stanie oceniać utworów obiektywnie. Jeżeli mamy wprowadzać zmiany i wymogi to takie, które pomogą forum i użytkownikom. Na tą chwilę, przy obecnej ilości userów uważam, że w zupełności wystarcza obecność rangi HELPMATE, jako wyróżnienie dla osób piszących rzeczowo i dla każdego kto korzysta z forum ocena od fioletowego będzie zawsze cenniejsza, a sami fioletowi obowiązani są do szczegółowych wypowiedzi. Postaram się zwrócić w najbliższym czasie uwagę na wypowiedzi osoby z rangą i może zaostrzymy kryteria by mieć "fachowców" wyróżnionych.


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Knifeman - 8.04.2015

"technika, styl, klimat, brzmienie, melodia"

nie chcę być złośliwy ale czy wyobrażasz sobie początkujących "producentów" (kurcze jak ja nie lubię tego słowa) oceniających w takiej skali?

Załóżmy że ktoś napisze mi "technika 6/10". Skąd mam wiedzieć co zrobiłem źle

żeby nie było że uczepiłem się swojego zdania i podaje jednostronne argumenty to powiem że w lepszych odtwarzaczach muzycznych istnieją oceny połówkowe czyli dziesięciostopniowa skala (dodatkowo zero i tzw "bombka"), podobnie jak na filmwebie i na kilku stronach gdzie na ocenę czegoś trzeba poświęcić chwilę na zastanowienie - teraz rozumiem o co ci chodziło ale nie zmieniam swojego zdania :)

edit: herman mnie wyprzedził


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Audionysos - 8.04.2015

(8.04.2015, 19:48)Knifeman napisał(a): Załóżmy że ktoś napisze mi "technika 6/10". Skąd mam wiedzieć co zrobiłem źle
A jeśli ktoś Ci napisze "zajebisty kawałek, wszystko super, 5/5" To skąd wiesz co zrobiłeś źle?
Dla mnie ta ocena jest w celu dopełnienia swojej wypowiedzi. Czasami jest np. tak, że ogólnie podoba mi się kawałek, ale mam parę zastrzeżeń i zaczynam je wymieniać, a potem nie chce mi się wymieniać drugie tyle zalet, żeby autorowi nie zrobiło się przykro, albo po prostu nie mam na to czasu, ale jak dam mu wyższą ocenę to po prostu lepiej to odbierze.


(8.04.2015, 19:16)Stellar Vagabond napisał(a): Z drugiej strony jednak taka skala byłaby podporządkowana tylko pod Ciebie bo zauważyłem, że większość osób jest obojętnych co do takiego pomysłu. Z reguły piękne, pompatyczne przemowy i uniwersyteckie systemy ocen są do dupy, a najlepszym sposobem jest zawsze ten najłatwiejszy, nie wymagający jakichś bardziej wygórowanych zastosowań.
Rozumiem, że proponujesz system lajków ;P
Większość osób jest obojętna, ale co stoi na przeszkodzie, żeby mniejszości dać więcej swobody?
Nie rozumiem dlaczego uważasz, że to miałoby być podporządkowane pode mnie. Jedyne na czym mi zależy to więcej lepszych produkcji na forum.

(8.04.2015, 19:48)Herman napisał(a): Wprowadzenie skali jest dla mnie bez sensu. Jaką korzyść odniesiemy mając taką skalę? Jedyne czego możemy wymagać od użytkowników to ocen szczegółowych, bo co nam po ocenie, jak nie wiesz co robisz źle. Poza tym użytkownicy forum to w większości osoby z niewielkim bagażem doświadczenia, co kompletnie wyklucza skale oceniania, ponieważ zwyczajnie nie są w stanie oceniać utworów obiektywnie. Jeżeli mamy wprowadzać zmiany i wymogi to takie, które pomogą forum i użytkownikom. Na tą chwilę, przy obecnej ilości userów uważam, że w zupełności wystarcza obecność rangi HELPMATE, jako wyróżnienie dla osób piszących rzeczowo i dla każdego kto korzysta z forum ocena od fioletowego będzie zawsze cenniejsza, a sami fioletowi obowiązani są do szczegółowych wypowiedzi. Postaram się zwrócić w najbliższym czasie uwagę na wypowiedzi osoby z rangą i może zaostrzymy kryteria by mieć "fachowców" wyróżnionych.

No dokładnie o to chodzi! "młodzi" użytkownicy nie są w stanie ocenić utworów obiektywnie.
Skoro nie są w stanie w skali dziesięcio-stopniowej to jak mogą być w stanie w pięcio-stopniowej?
Właśnie uważam, że opcja z etykietami byłaby pomocna przy ustalaniu możliwie jak najobiektywniejszego punktu widzenia.
Widzisz, są różni ludzie. Ja na przykład nigdy nie zwracam uwagi na to jaką komentująca osoba ma rangę. Szczerze mówiąc nawet nie wiem co one oznaczają bo wchodząc na forum skupiam się bardziej na samej muzyce, a interpretacje wypowiedzi na temat moich utworów opieram na tym jak została ona sformułowana i na ile była szczegółowa. Dlatego, jeśli mam być szczery to nie za bardzo w ogóle rozumiem jak to się w ogóle odnosi do skali ocen kawałków.

W każdym razie rozumiem, jeśli wypowiedź Hermana ma być oficjalnym stanowiskiem szanownej Administracji, że jesteście na nie, więc nie będę drążył dalej tematu bo szkoda mojej energii.


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - piral - 8.04.2015

pffft takie filozoficzne zmiany to nie z tymi ludzmi i nie na tym forum. idea ma sens wsrod ludzi ktorzy wiedza co oceniaja, a tu co jakis czas jest jakis "nowy" ktory nie wie jak dobrze zagrac akord to gdzie bedzie sie za oceny trackow bral.


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - Knifeman - 8.04.2015

(8.04.2015, 21:21)Audionysos napisał(a): A jeśli ktoś Ci napisze "zajebisty kawałek, wszystko super, 5/5" To skąd wiesz co zrobiłeś źle?

biorąc na logikę to nic, chyba że to była ironia


RE: Standaryzacja i poszerzenie skali oceny utworów forumowych. - TanterStyleZ - 9.04.2015

Mysle ze w ocenianiu przydawaja sie rady bardziej niz nadawanie etykiet.
Rada moze sie przydac komus kto chce tej rady i kto chce skilla np polepszyc nazwijmy to ...niz tego typu "ocenianie".
Poza tym z niektorymi radami oczywiscie nie trzeba sie zgadzac wiadomo.... :)
Tak samo jak z tego typu etykietami czy punktacjami.. co mi tam to nie przeszkadza tak wogole ... jednak nie kazdy kto dostalby etykiete moze sie z nia zgodzic bo moze byc obojetny na nią np.
Takze moim zdaniem wieksza skala jesli mialaby sluzyc w lepszych produkcjach no to troche nie bardzo bo to tak jak uzaleznianie swoich produkcji od tego czy ktos dostal 1 czy 10... i skupianie sie w obrebie tego oceniania a nie na skillu na ktorym trzeba sie skupic i podniesc np. w danej chwili.
Jak ktos dostal 1 nie pojdzie sie pociac a jak dostanie 10 to nie znaczy ze jest najlepszy.
Tylko np wykorzysta sensowną rade gdzie trzeba cos poprawic czy dolozyc a 1dynke czy 10 potraktuje obojetnie.... bo nie taka ocena robi za niego muzyke tylko on sam.

Ok mi tam nie przeszkadza moga sobie byc skale nawet do tysiaca..
Jednak nic to nie da w osiaganiu lepszego skillu czy lepszych produkcjach..
jesli ktos czuje chec to robi wiecej i nie potrzebna mu skala nie patrzy na skale....skale można traktowac jako dodatek do ogółlu.

Takze dla mnie moze to byc jednak mi wystarcza rady z ktorymi moge sie zgodzic lub nie musze i punktacja 1-5 to juz dla mnie aż nad to wystarczająco czyli jestem na nie xD