MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Ocenianie cudzej twórczości - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Ocenianie cudzej twórczości (/temat-ocenianie-cudzej-tworczosci)



Ocenianie cudzej twórczości - chafer - 3.05.2015

Hej,

mam pewne przemyślenia dotyczące oceniania utworów na forum oraz pewną propozycję, o której więcej napisałem na końcu.

Spotykam się z takimi sytuacjami, że słucham na forum utworu i:

- Utwór mi się podoba i nie mam do niego zastrzeżeń
Mam problem z tym, co wtedy napisać. Na jaki komentarz liczy producent? Napiszę rzecz jasna, że kawałek mi się bardzo podoba, ale czy to jest rzeczywiście wartościowy komentarz?

- Utwór mi się podoba, ale mam zastrzeżenia, które potrafię jasno sprecyzować. Tu sprawa prosta a komentarz pisze się sam. :)

- Utwór mi się średnio podoba, ale mam problem z skonstruowaniem precyzyjnych uwag. Czasami tak jest, że czuję, że utwór ma potencjał, ale coś mi nie leży. Nie wiem wtedy czy to kwestia miksu, doboru instrumentów czy aranżacji. Chciałbym wtedy coś sensownego napisać, ale zwykle po prostu pomijam taki utwór.

- Utwór mi się nie podoba.
Są utwory, które mi się nie podobają, ale po prostu czuć, że spodobałyby się komuś innemu. Jeżeli ktoś na forum umieści coś z discopolo i będzie to dobrze zaaranżowany i dobrze zmiksowany utwór to ja nie mam żadnego problemu z tym, żeby go ocenić wysoko.
Z drugiej strony zdarzają się utwory, gdzie po 30 sekundach masz ochotę napisać: "Wszystko jest źle, poćwicz pół roku i dopiero wtedy wróć na forum". Problem w tym, że gatunków muzycznych jest cała masa i to, co dla mnie brzmi fatalnie, dla kogoś innego może być czymś pięknym. Przykładowo - gdyby ktoś na forum umieścił to:
https://www.youtube.com/watch?v=Un6Mi1pQc7o&feature=youtu.be
to obawiam się, że bym napisał coś przykrego, a okazuje się, że taka muzyka ma także swoich fanów. I wyszedłbym na ignoranta...

Pomyślałem o tym, co by mi ułatwiło komentowanie Waszych utworów i mam pewien pomysł.

Wystarczy, aby producent, który liczy na naszą pomoc, razem z linkiem do utworu zawarł trzy rzeczy:

1. Jaki cel chciałeś uzyskać? (To miał być ambient? Chillout? Miało być agresywnie, spokojnie? - jakie emocje chciałeś wzbudzić w słuchaczu?). Napisz coś więcej o utworze - nie zawsze intencje twórcy są czytelne...

2. Na czym się wzorowałeś? Podaj twórcę lub nazwę utworu lub utworów. Komentujący będą mieli łatwiej gdy będą się mogli odnieść utworu referencyjnego (przydatne, jeżeli ktoś pyta o ocenę miksu, ale także o kompozycję utworu)

3. Zadaj konkretne pytania. Na ogólne pytanie: "Podoba Wam się utwór?" dostaniesz zapewne ogólną odpowiedź. Uściślij je zatem: "Czy to pianino w 1:30 jest ok?", "Czy użyta perkusja jest wystarczająco soczysta?", "Czy bas nie jest za cicho"? Na konkretne pytanie łatwiej odpowiedzieć.

Co o tym myślicie?


RE: Ocenianie cudzej twórczości - kociol21 - 3.05.2015

Ja myślę, że nie ma co narzucać takich sztywnych ram publikowania utworów. No bo:

1. To w dużej części nie ma znaczenia. Na końcu to słuchacz definiuje utwór i wielu twórców nawet nie lubi nic słuchaczom sugerować.

2. Tutaj nie zgodzę się najbardziej. Powiedzmy, że przy ostatnim moim kawałku wiedziałem, co chcę osiągnąć i spytałem prosto z mostu w poście - chciałem zrobić coś co zabrzmi jak space synth lat 80tych. Ale to jeden z nielicznych takich utworów. Zazwyczaj po prostu coś robię i nie mam jakiegoś wzorca, dlatego nawet nie stosuję kawałków referencyjnych, bo nie wiedziałbym co wrzucić. Myślę, że twórcy, którzy tworzą na zasadzie "Ok, to teraz jebnę numer pod Skrillexa, a potem zrobię dwa jak Juno Reactor" są w mniejszości. Są na pewno, ale osobiście połowa radochy to właśnie "tworzenie", szukanie swojego brzmienia, melodii itp. Przypadki, kiedy świadomie wzoruję się na jakimś twórcy są rzadkie, a na konkretnym utworze nie wzorowałem się chyba nigdy.

3. Tu bym się nawet zgodził ale zawsze jest obawa, że słuchacz skupi się na wspomnianych elementach. Tak typu: spytał, czy kick nie za suchy, więc napiszę, że dla mnie ok, co prawda bas z dupy, ale o to nie pytał, to nie będę pisał.

Ogólnie wydaje mi się, że każdy inaczej tworzy i na co innego liczy wrzucając swój kawałek, więc niech tam sobie każdy wstawia jak chce :)


RE: Ocenianie cudzej twórczości - Shabboo Harper - 4.05.2015

Autor/producent utworu, który narzuca interpretację niebezpiecznie wkracza do świata wyobraźni i wrażliwości odbiorcy. Każdy czuje muzykę "po swojemu" i niejednokrotnie konkretna chwila, nastrój czy też świadomość, psyche kreują finalne wrażenie. W przypadku fachowców doświadczenie, wiedza tworzą silny trzon, by uczynić z komentarza cenną, wartościową w swej treści wypowiedź. Jednakże o wszystkim, w moim odczuciu, decydują intencje. Jeśli coś się komuś podoba - po prostu sprecyzujmy to, jeśli coś drażni/przeszkadza podkreślmy to, jeśli do czegoś nie jesteśmy zdolni się odnieść - przemilczmy uwagę. W tym wszystkim chodzi o takt i wyczucie, o bycie ostrożnym. Komentarz negatywny nie musi być atakiem, przeciwnie konstruktywny jest podpowiedzią, zachętą do kolejnych prób. Ta reguła również tyczy się twórcy. Jeśli czuje potrzebę wyrażenia siebie nie tylko przez melodię, niech to czyni; niech opisze to co chce i jak chce. Tak sugerowany, w powyższym rysie, link nie jest konieczny.
Chafer, jesteś uważnym i jednocześnie serdecznym cenzorem. Wspaniale, że tu jesteś. W moim przekonaniu, w kwestii odczuć, w jakże intymnej sferze, nikt nie jest ignorantem. Ilu twórców, tyle barw: myśli, pragnień, oczekiwań, emocji, niepewności... I tyleż różnorodnych spostrzeżeń, ocen.
Nie tłumaczmy się z wszystkiego, nie "drążmy do źródła", bo wówczas muzyka straci wolność interpretacji, swój urok i tajemnicę.

PS. Dla Ciebie ode mnie: <tuli>.


RE: Ocenianie cudzej twórczości - chafer - 4.05.2015

Hej, więcej napiszę wieczorem a na szybko uściślę tylko jedną rzecz - nie chcę aby każdy producent musiał zamieszczać takie informacje. To nie ma sensu. To co napisałem to sugestie dla tych, którzy oczekują bardziej konkretnych komentarzy. Nie napisałem o tym wyraźnie i faktycznie z mojego postu wynika, że chciałbym wprowadzić nowe porządki ;)

PS Sam zwykle podczas tworzenia zwykle nie wzoruję się na niczym, chociaż ostatnio próbuję sił w tworzeniu muzyki "korporacyjnej" (do reklam itd.) i za chwilę będę Was prosił o ocenę właśnie w porównaniu do innych tego typu utworów.


RE: Ocenianie cudzej twórczości - Audionysos - 10.05.2015

Ale po co na siłę chcesz komentować utwory na temat których nic konkretnego nie przychodzi ci do głowy?
Jeśli nie słuchasz disco-polo to zostaw ocenę takiego kawałka osobom, które się tym jarają. Ja nawet takie kawałka nie słucham bo po co mam tracić na to czas jeśli i tak wiem, że mi się nie spodoba, ani sam nic od siebie nie wniosę swoją oceną. Jeśli nie rozumiem co ludzie słyszą w jakieś muzyce, albo rozumiem, ale we mnie nie wzbudza to emocji to daruję sobie komentarze.


RE: Ocenianie cudzej twórczości - Knifeman - 10.05.2015

szczerze mówiąc jestem w stanie ocenić te utwory których słucham na co dzień lub gdy ktoś naprawdę skopał i błędy wprost biją po uszach

jeśli nie jesteś helpmate to nie zaprzątaj sobie głowy i traktuj to na luzie - komentuj to co lubisz i to co potrafisz opisać słowami. Naturalnie słuchać wypada wszystkich utworów


RE: Ocenianie cudzej twórczości - Audionysos - 10.05.2015

(10.05.2015, 10:01)Knifeman napisał(a): Naturalnie słuchać wypada wszystkich utworów

Uzasadnij.


RE: Ocenianie cudzej twórczości - Knifeman - 10.05.2015

(10.05.2015, 14:15)Audionysos napisał(a):
(10.05.2015, 10:01)Knifeman napisał(a): Naturalnie słuchać wypada wszystkich utworów

Uzasadnij.

lubisz się czepiać co? :D

Na kilkadziesiąt utworów niezwracających Twojej uwagi zawsze trafi się (lub może trafić) taki w którym coś wyjątkowo ci się spodoba - coś jak igła w stogu siana. Oczywiście to opcja dla tych którzy mają sporo czasu wolnego, chęć i nastrój. Aby sprecyzować wyjaśnię: "wszystkie" - czyli w tym kontekście wszystkie nowo pojawiające się kawałki na forum. Nikt nie każe ci ich od razu analizować pod wszystkimi aspektami jeśli i tak nie będziesz oceniał - po prostu słuchaj dla przyjemności.


RE: Ocenianie cudzej twórczości - Audionysos - 10.05.2015

Nie lubię się czepiać tylko po prostu lubię znać podstawy czyiś odmiennych poglądów. ;)
Słowo "wypada" brzmi jakbym miał to robić dla kogoś innego, nie z własnej woli, a jeśli i tak nie skomentuję to nikt się nie dowie o tym, że słuchałem.
No właśnie do tego trzeba mieć czas, jest tyle utworów że nie da rady wszystkiego wysłuchać i dlatego uważam, że trzeba selekcjonować.


RE: Ocenianie cudzej twórczości - qnebra - 25.06.2015

Na przykład mi ocenianie cudzej twórczości przychodzi bardzo ciężko, głównie dlatego że sam się zajmuję muzyką. Do tego zawsze jest ten opór psychiczny, który nie chce kogoś urazić słowem.


RE: Ocenianie cudzej twórczości - Zirds - 25.06.2015

Ciśnij ludzom qnerba co Ci się nie podoba. Człowiek to nie szklanka. Jak hukniesz to się nie rozbije ;)


RE: Ocenianie cudzej twórczości - Mat.Mor.Raw - 25.06.2015

Ja przy okazji uważam, że jeśli już ktoś daje komentarz, to powinien też postawić jakąś gwiazdkę i napisać w komentarzu na koniec, jaką ocenę wystawił. Analogicznie jeśli ktoś postawił gwiazdkę, to powinien również napisać kilka słów komentarza.


RE: Ocenianie cudzej twórczości - Zirds - 25.06.2015

(25.06.2015, 19:22)Mateusz Morawski napisał(a): Ja przy okazji uważam, że jeśli już ktoś daje komentarz, to powinien też postawić jakąś gwiazdkę i napisać w komentarzu na koniec, jaką ocenę wystawił. Analogicznie jeśli ktoś postawił gwiazdkę, to powinien również napisać kilka słów komentarza.

To samo napisałem w pewnym poście jednemu nowemu userowi.


RE: Ocenianie cudzej twórczości - OProject - 25.06.2015

Oceniłem tutaj na forum bardzo wiele utworów, wiec mam spore doświadczenie... xd

Ocenianie cudzej twórczości to też element nauki i myślę ze pozytywnie wpływa na swoje produkcje, ucząc przy tym analizowania utworów, wyłapywania błędów w miksie itp. it więc chyba warto ;)

Według mnie ocena czy komentarz pod utworem powinien wskazywać na konkretnie ewentualne błędy i najlepiej jeżeli zawierała by możliwe rozwiązanie danego problemu np. Stopa gra za głośno = ściszyć stopę w mikserze xd
Warto rozróżnić krytykę która nic nie wnosi a pomoc czy poradę, bo jeśli piszemy że utwór jest kiepski, słaby to to raczej nie poprawi i figurant xd nie nauczy się zbyt wiele... również każda krytyka nie jest przyjemna, zwłaszcza gdy spędza się sporo czasu bądź nie potrafi się już nic zmienić... a w wielu przypadkach negatywne opinie sprawiają że odechciewa się co kolwiek robić :P
Więc warto pisać pozytywnie to znaczy jeżeli krytykować to starać się zmobilizować kogoś i podpowiedzieć mu co i jak :P

To w kwestii błędów... jak utwór nam się podoba to warto to napisać, chociażby to co nam się najbardziej podoba w utworze rozbijając go na elementy kick, bass, synth, synth, perkusja, fx, melodia, przejścia, wokal itp.
Zawsze miło jak ktoś doceni naszą twórczość bo nie tworzymy chyba po to żeby ktoś nas wiecznie krytykował i nic mu zawsze nie pasowało! (Knifeman xd)

Warto napisać swoje doznania i przemyślenia i ewentualnie zapytać twórce co miał na myśli? co chciał osiągnąć?

Jeśli słychać że ktoś jest początkującym to powinniśmy mu podpowiedzieć co jest źle i jak zaczynać, gdzie szukać wiedzy i co ćwiczyć bardziej, jakieś krótkie porady :P bo wiadomo że nikt od razu nie zasiada przy DAWie i robi "superhita" żeby dojść do średniego poziomu trzeba spędzić co najmniej kilka lat i nauczyć bardzo wielu rzeczy.

Co do kwestii oceny owszem czasami mam problemy z taki ocenianiem, ale jak utwór jest dobry technicznie i aranżacyjnie i co ważne podoba mi się to mogę dać 5, jak jest dobry i srednio mi sie podoba to mogę dać 4, niższe oceny gdy utwór zawiera błędy, nie podoba mi się... lub nawet irytuje xd

Na wyróżnienie dodam że jest kilku userów którzy według mnie potrafią dobrze ocenic i komentować utwory są to.... xd

Mateusz Morawski, Fl Fan, Head, Revnotes, Shabboo Harper, Stiopa, Trusted kilka więcej osób może się jeszcze znajdzie, ale od nich warto się tego uczyć.

Warto komentować, nawet jedno dwa zdania ;)
Pozdro