MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
twórcza rozterka :( - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: twórcza rozterka :( (/temat-tworcza-rozterka)



twórcza rozterka :( - WhillD - 6.05.2015

witam
mój problem polega na tym iż od pewnego czasu wszystko co próbuję stworzyć
czytaj edm wydaje mi się do De
a to melodia za prosta a to to a to tamto
i mój problem polega na tym że oprócz tego nie chcę się na nikim wzorować tylko chcę wypracować własny styl i mi ciężko
ps niby wiem jak wykręcić bassy lidy pady fxy i inne ale nie wiem co ze mną jest nie tak że jak zaczynam tworzyć jakąś melodie to nie wiem co Dalej ani jak przenieść to co mam w głowię do fla
Pomocy
pozdrawiam was Daniel
WhillD :)


RE: twórcza rozterka :( - Kaper - 6.05.2015

Zrób sobie urlop :P Odpocznij na jakiś czas od DAWa, nabierz promieni słonecznych, zrelaksuj się, idź pobiegać, cokolwiek byle tylko odpoczniesz od patternów a pomysł potem przyjdzie nagle sam i nie nadążysz z klikaniem na LPM :P
Wszystko w nadmiarze może szkodzić a odpoczynek jest jak najbardziej wskazany ;)


RE: twórcza rozterka :( - OProject - 6.05.2015

To zależy jak długo już działasz w muzyce?
Najlepiej będzie jeżeli napiszesz już te 10 wymaganych postów i podzielisz się swoją muzyką, wtedy znajdą się ludzie którzy pomogą, ocenią i wskażą drogę :P
Problem jest zbyt ogólny żeby go rozwiązać... nic tylko ciężka, długotrwała praca, ogladanie poradników itp itd. moze coś zmienić.
Może faktycznie zrób sobie przerwę, i staraj się tworzyć dla przyjemności a nie po to żeby tworzyć jak najlepiej.


RE: twórcza rozterka :( - Revnotes - 6.05.2015

Zupełnie jakbym siebie słyszał <hehe>

Wielokrotnie robiłem przerwy, dłuższe (kilka miesięcy) i krótsze. Szczerze, czasem pomaga, a czasem nic nie zmienia. Ogólnie uważam, że bez inspiracji i przyjemności z tworzenia nie da się wyprodukować nic ciekawego.

Nie znam złotego środka, ale na wstępie zrobiłbym sobie przerwę - tydzień, miesiąc jeżeli będzie trzeba, aż za tym zatęsknisz. Następnie spróbuj się czymś zainspirować, oglądaj video tutoriale, czytaj artykuły, a nawet nagraj seta złożonego z muzyki, która Ci się podoba.

Jeżeli powyższe nic nie zmieni, to po prostu puść wodze fantazji i po prostu rób swoje i zdaj się na własne poczucie smaku tj. nie dąż na siłę do EDM, jeżeli wyjdzie Ci dubstep, to nie usuwaj od razu projektu, otwórz się na nowe, być może Twój mózg potrzebuje zmiany, chwili wytchnienia.

Jedno wiem na pewno, nic na siłę, bo z tego nic dobrego nie wychodzi.

Łączę się w bólu xD


RE: twórcza rozterka :( - Luke303 - 6.05.2015

Czasem żeby osiągnąć ciekawy efekt trzeba trochę pobawić się dźwiękiem, zacząć tworzyć w inny sposób niż zwykle. Ja mam taką dziwną przypadłość, że jeśli w czasie kminienia utworu nie uda mi się zdziałać niczego w miarę oryginalnego to taki projekt zwykle odkładam na bok. Najciekawsze efekty wychodzą kiedy znajdę jakiś ciekawy trick, jakiś nowy patent w DAWie czy wtyczce którego jeszcze nie znałem. Czasem może warto wrzucić sampler z ciekawą próbką i pobawić się przebiegami LFO czy innymi modulacjami. Stwórz sobie własną biblioteczkę brzmień i nie bój się "udziwnień".


RE: twórcza rozterka :( - Mat.Mor.Raw - 7.05.2015

Najlepiej zostawić tworzenie na jakiś czas i zająć się słuchaniem muzyki.

Muzyki warto słuchać na 2 sposoby:

1. Analitycznie. Staramy się "podsłuchać" jak zawodowi producenci tworzą kompozycje, aranżacje, mix, mastering -> wyciągamy wnioski i uczymy się...
2. Dla przyjemności. Staramy się NIE analizować, tylko po prostu czerpać pozytywną energię z muzyki, cieszyć się nią, oddychać dźwiękami, itd. itp...

Dodatkowo, warto posłuchać muzyki innej niż zazwyczaj.
Jeśli słuchasz EDM -> posłuchaj Metalu
Jeśli twoim konikiem jest Jazz -> zapodaj Eurodance
Jeśli namiętnie słuchasz Avici - > posłuchaj dla odmiany Aphex Twina
Zamiast Skrillexa -> spróbuj Pendereckiego
itd.. itp...


RE: twórcza rozterka :( - WhillD - 7.05.2015

to znaczy ja mam często tak że mam jakiś motyw w głowie tylko nie wiem, po
1 jak przenieść go do rzeczywistości i nie wiem co dalej
a nie chcę słuchać analitycznie bo nie chcę usłyszeć brzmisz jak ktoś tam :)


RE: twórcza rozterka :( - Maciek - 7.05.2015

Zawsze się znajdzie ktoś, kto Cię porówna do kogoś. Może sposób, w jaki ja tworzę chociaż w małym stopniu okaże się pomocny. Otóż:
- odpalam Maschine wraz z całą gamą bębnów (te od NI lub/i z zewnętrznych modułów brzmieniowych) i po prostu sobie gram przełączając brzmienia. Jak coś ciekawego powstanie, zapisuję to jako pętlę.
- pętla sobie gra a ja odpalam syntezator i zaczynam grać rozmaite melodie przeskakując znowu po dźwiękach - znajdę coś ciekawego, to zapisujemy midi i lecimy dalej w poszukiwaniu kolejnej barwy.
- gdy już mam kilka ścieżek, wracam do bębnów i szlifuję
- aranż
- sesja miks w cubase
- master
- tyle

Oczywiście nie zawsze się trzymam takiego programu, w muzyce nie ma żadnych reguł - najlepsze rzeczy powstają najczęściej przypadkowo. Często wyłączam wszystko nie mając żadnego zapisu - liczy się radość grania, zrobiony kawałek to tylko efekt uboczny ;)


RE: twórcza rozterka :( - Audionysos - 10.05.2015

Ja bym jednak odradzał słuchać eurodance i skirllexa - jeśli chcesz tworzyć coś oryginalnego to raczej mało to będzie inspirujące :P

Odtworzenie tego co ma się w głowie myślę, że przychodzi z praktyką. Ja po 10 latach dalej sobie mogę tylko o tym pomarzyć, ale jednak dostrzegam, że idzie mi coraz łatwiej. Poza tym to nie musi być wina tylko twoich ograniczeń, ale też środowiska w jakim pracujesz także tym się nie przejmuj ;)

Co do układania dłuższych melodii to sam ostatnio postanowiłem się na tym skupić. Do mistrzostwa co prawda mi daleko, ale mogę powiedzieć co mi pomaga. Przy układaniu melodii wybierz sobie jak najprostsze brzmienie, np. pianino albo ograny, może być nawet czysty sinus. Zapomnij w ogóle o brzmieniu i skup się na tonacji nośnej. Zacznij się bawić i na pewno coś ciekawego przyjdzie Ci do głowy. Jeśli w ogóle nie masz pomysłu od czego zacząć to zrób coś nietypowego i nie kasuj od razu nuty jeśli będzie brzmiało dziwnie bo czasem jest tak, że dodasz kolejną i ta poprzednia nagle w magiczny sposób zaczyna mieć sens :) Mi przynajmniej to pomaga. Czasem jak się wkręcę to sam nie wiem kiedy i jak i jestem w szoku, że ułożyłem minutę niepowtarzalnej melodii, a zazwyczaj miałem problemy z ułożeniem czegoś dłuższego niż 4 takty :)
Jeśli masz w głowie melodię i nie potrafisz ułożyć jej w pianorollu to spróbuj ją zagrać. Ja generalnie wszystko wklepuje myszką bo nie potrafię grać na klawiszach, ale czasem mam tak mam, że gram sobie coś na fistajlu i podłapię jakiś ciekawy motyw, który chcę wklepać i ni jak nie potrafię, choć znam wszystkie nuty i potrafię to zagrać ponownie, ale nie wiem jak to rozłożyć w czasie. To dotyczy raczej bardzo szybkich motywów, ale ogólnie jeśli potrafisz grać na klawiszach to polecam nagrywać raczej na żywo.
Jeśli nie wiesz jak ustawić tonacje to spróbuj zanucić, albo zagwizdać melodię do mikrofonu i zobacz jak są częstotliwości bo może być też tak, że tych nut, które chciałbyś ustawić nawet nie ma na skali i wtedy jest trochę lipa... :P
Pozdrawiam :)


RE: twórcza rozterka :( - MC Project - 13.05.2015

Też miałem taki problem jak ty.Już miałem sobie dać spokój z tworzeniem i odpuściłem,ale po pewnym czasie usiadłem do fl-a ze spokojem na luzie i zaczynało wychodzić i wróciłem do tworzenia.Jeśli coś ci nie wychodzi to nie rób nic na siłę.Zrób sobie przerwę.Siadając do projektu nie mów sobie że musisz tylko że możesz.Pozdrawiam :)


RE: twórcza rozterka :( - Sebastian M - 12.07.2015

Te pomysły, które czasem przychodzą do głowy a przeniesienie ich do DAW, dokładnie w takim samym brzmieniu to już dosyć trudny wyczyn. Wiedza na temat syntezy dźwięku czy chociaż próby odtworzenia tych pomysłów to już pierwszy krok do zdefiniowania własnego stylu. Według mnie odpocząć możesz jeśli nic nie wychodzi ale też nie za długo, żeby nie pozapominać zbyt wiele a najlepszy sposób na odpoczynek(przynajmniej dla mnie) to oglądanie coraz to nowych tutoriali. Pamiętaj, że im więcej wiedzy pochłoniesz i bedziesz próbował ją praktycznie zastosować, tym łatwiej wszystko będzie ci przychodzić. Z drugiej strony możesz odsłuchać jeden ze swoich ulubionych utworów, zagłębić się w niego i próbować odwzorować wszystko w DAW. Prawdopodobnie nigdy nie będzie to to samo, ale możesz dojść do ciekawych rezultatów (mi czasem pomaga) ;) Pozdrawiam.


RE: twórcza rozterka :( - Mat.Mor.Raw - 12.07.2015

Warto spróbować zrobić cover. Właśnie to, że nie uda się dokładnie odwzorować oryginału trzeba wykorzystać jako coś, co cię wyróżnia. Trzeba skupić się na tych elementach, które ci na pierwszy rzut oka "nie wyszły" i je odpowiednio wyeksponować, rozbudować, podkreślić. Na koniec ze zdziwieniem stwierdzisz, że z oryginału nic prawie nie zostało, oprócz inspiracji do stworzenia zupełnie nowego kawałka, który ma szansę dorzucić kolejną cegiełkę w budowaniu twojego własnego, oryginalnego stylu.

Wielu znanych twórców zaistniało, ponieważ nie mieli wystarczających umiejętności do podąrzania za swoimi mistrzami, więc popełniając błędy lub idąc na skróty udawało im się wykreować nowe gatunki.


RE: twórcza rozterka :( - Shizzlematic - 12.07.2015

Nie staraj się być oryginalny na siłę. To najgorsze co możesz zrobić. Każdy track można przyrównać do innego, a czerpanie inspiracji z innych tworów to nic złego. Ja popełniałem ten błąd notorycznie i skończyło się to tym, że przez dwa lata wydałem 3 tracki i 3-4 oddałem za darmo, a straciłem wiele nerwów przy tym i wiele pomysłów wyrzuciłem.

Druga sprawa, nie ograniczaj się do gatunków. Dużo eksperymentuj. Ostatnio zrobiłem całkowicie jazzowy track, który ostatecznie przeobraził się w glitch hop, a to tylko za sprawą progresji, której użyłem na tamtym projekcie.

Trzecia opcja, którą niekoniecznie polecam, to używki. Moją jest alkohol i może nie pomógł mi w bezpośredni sposób tworzyć, ale na pewno pozwala mi pominąć bardzo istotnie nieistotną rzecz. Po latach dostajesz manii na punkcie jakości nagrań, którą przekładasz ponad całą kompozycje, czyli po prostu aranż. Jeśli twoja aranżacja jest marna, to nawet najlepsza jakość nie zrobi z tego cuda. Robisz track i brzmi on słabo technicznie, ale zbudowałeś odpowiednią atmosferę, klimatyczne break'i, dostosowany do niej drop, a projekt wyrzucasz bo nie brzmi odpowiednio dobrze. Na technikę zawsze przyjdzie czas, a to pomysł jest zawsze najważniejszy :)


RE: twórcza rozterka :( - STLKR CLL - 13.07.2015

Ja też tak miałem, że siedzę w flu z pół godziny i probuję jakieś melo wykminić XD

Ale nauczyłem się już, że tworzenie melodii to "grubsza sprawa", nie tylko układanie kloców w piano rollu. Czasami jak leże sobie w łóżku to w głowie jakąś nutkę se wymyśle, potem idę n fl'a i tworzę. :)

Pozz.


RE: twórcza rozterka :( - Mich - 30.07.2015

Nie jesteś jedyny.
Ten problem dotyka masę producentów (znanych i nieznanych) i wszelkich artystów.
Sam też miewam z tym problem. Przede wszystkim zrozum, że wcale nie musisz co 2 tygodnie tworzyć nowy utwór. Jak nie masz weny twórczej, to lepiej w tym czasie pooglądać tutoriale, wykręcić nowe dźwięki w syntezatorze, organizować swoje sample i presety...
Nie próbuj na siłę być oryginalny, tak jak powiedział przedmówca. Najlepsi artyści kradną. Oczywiście nie tak jak will.i.am czy Pitbull tzn. ściągnąć stary hit i dodać wokal. Czerpią inspirację z wielu różnych utworów, dodając to tego własny styl, własną unikalność. Pamiętaj, nie wymyślisz nowych nut, nowych progresji akordów. Cała muzyka jest do siebie podobna.