MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
ELECTRONICA Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: ELECTRONICA Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) (/temat-electronica-mateusz-morawski-higgs-boson-army-electronic-progressive)



Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Mat.Mor.Raw - 28.05.2015

[Obrazek: 1KsrP9N]




Po ponad rocznej przerwie od stworzenia mojej ostatniej produkcji oddaję w Wasze ręce nowy kawałek. Tym razem postanowiłem wróćić do korzeni czyli do tworzenia muzyki na trakerze, ale uzbrojonego we wtyczki VSTi.

Tracker: OpenMPT (OpenSource'owa kontuacja ModPlug Tracker'a)
VSTi: NI Battery, NI Komplete Players 7, Cakewalk Z3ta+2


Wyśrodkowałem obrazek bo mnie oczy bolały xD
LocoMatt



RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - chafer - 28.05.2015

Utwór ma swój klimat (przed oczami miałem cały czas jakąś grę typu "prowadzisz statek kosmiczny i lecisz cały czas w prawo"), podoba mi się brzmienie perkusji oraz bas. Ale... ale utwór jest za bardzo powtarzalny. Perkusja gra praktycznie cały czas ten sam pattern, przejścia są właściwie identyczne (przyspieszenie uderzeń kicka), `główna` melodia gra tak samo w obu miejscach... Przydałoby się rozwinięcie, trochę więcej urozmaiceń - w tym momencie utwór mnie zainteresował mniej więcej do 1:50 - potem cały czas miałem wrażenie, że wszystko już było.

Ps "Po ponad rocznej przerwie" - a czemu tak? Z ciekawości pytam - moja najdłuższa przerwa trwała chyba 3 lata :)


RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - OProject - 28.05.2015

Początek od razu kopie i mi się podoba :D
Ciemny miks i ostra jasna perkusja, od razu przypominają się lata 90 :)
Myślę że dało by radę wycisnąć z tego jakis dobry acid trance jak z noom records, bo klimat swietnie pasuje ;)
A teraz co moim zdaniem grało by lepiej:
Myślę że perkusja mogła by mieć bardziej podbity środek bo gra nieco cienko w pasmie ;P
I ten break może trochę dłuższy lepiej by się spisywał.
Ogólnie w moim odczuciu jedna z lepszych twoich produkcji ;)
Musisz więcej siedzieć na tych trakerach :D
Pozdro


RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Mat.Mor.Raw - 29.05.2015

Chafer: Ten kawałek miał być początkowo czystym minimalistycznym techno. Stąd taka perkusja. Z założenia kompozycja miała mieć charakter transowy (nie ma to nic wspólnego z trance), więc powtarzalność jest tutaj zastosowana świadomie. A co do głownej melodii, pełni ona rolę tak jakby refrenu, więc również z premedytacją ta redundancja. Zdaję sobię sprawę, że nie wszystkim taka powtarzalność może odpowiadać, dlatego szacunek za opinię. A przede wszystkim cieszę się, że doceniłeś klimat całości oraz brzmienie sekcji rytmicznej (na któej szczególnie tutaj mi zależało).

U mnie roczna przerwa wynikała z tego, że w moim przypadku praca nad kawałkiem jest rozłożona w czasie, powstaje kilkanaście wersji, które sobie po kolei co jakiś czas odsłuchuję i zastanawiam się, w którym pójść kierunku. I dopiero jak czuję, że coś z tego będzie to siadam nad tym intensywnie i dopracowuję. Poza tym staram się za każdym razem wykonać jakiś krok do przodu w porównani do poprzedniego kawałka, a to wymaga dłuższej przerwy i dużo słuchania innej muzyki.

Old: Nad brzmieniem perkusji zdecydowanie muszę jeszcze popracować. A poza tym tak jak napisałem wyżej, to miało być początkowo zimne, szeleszczące techno. Co do break'a, chciałem nadać tej kompozycji trochę bardziej zwartą formę, dlatego nie robiłem dłuższego chillout'owego odjazdu, ale może powstanie kiedyś jakieś extended version, kto wie... A tak w ogóle dzięki za pozytywną reakcję. Miało kopać. Coś czuję, że pozostanę w domenie trakerów na dłużej. ;)


RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Zirds - 29.05.2015

Początek brzmi jak typowa scena amigowa z lat 90 Heart. Brzmienie typowo kierowane w lata 90-te. Bardzo mi się podoba powrót do takich dźwięków.
Ciekawie zaaranżowany utwór, fakt, że miejscami różne elementy się albo przedłużają albo powtarzają te same (forma muzyczna) zwrotki, refreny etc.
Perkusja tak jak koledzy powyżej zauważyli powinna być bardziej rozbudowana, ale jak po rocznej przerwie w tworzeniu to bardzo ładne - plus również za powrót do Trackerów.


RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Shabboo Harper - 1.06.2015

Pozwolę sobie dorzucić do powyższych komentarzy moje "trzy grosze" ^^.
W swym instrumentarium to "demoniczny", ze świetnym, "nerwowym" basem kawałek. Background rytmicznie "roztrzęsiony" w swym "pędzie". Dobre tempo. Break w takiej postaci lekko nieoczekiwany. Brzmienie perci surowe, bez silniejszego "kopa". Jeden kick/clap (od 0:21) brzmi nieszczególnie. Powtarzalność w moim odczuciu jest groźnie nużąca, lecz to Twój koncept, który szanuję. Traktuję to jak motyw przewodni. Soundesign mosiężny, kojarzy się z podróżą cząstki w akceleratorze. Twój autorski projekt jest nieprzeciętny...
Mateusz, czyżbyś odkrył ciemną materię? ;)


RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Kaper - 1.06.2015

hehe.. back to the oldschool! :D Kiedyś powstał film Mortal Kombat i w pierwszej części lub drugiej był podobny kawałek :) Wesoło i bardzo oldchoolowo :)


RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Castiel - 2.06.2015

No cóż wszystko zostało juz opisane więc nie będę powtarzał :)Podoba mi się ten klimat :)


RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Loco - 6.06.2015

Bardzo klimatyczny utwór, podoba mi się początek. Nie wiem czemu ale przez pierwsze kilka sekund mam wrażenie że usłyszę jakieś "westernowe" brzmienia lecz później utwór przechodzi w bardziej energiczne granie. Ogólnie świetnie się wszystko zgrywa, taki klimat wczesnych utworów elektronicznych wraz z "kinową" atmosferą.
Z pewnością nadawałoby się jako soundtrack do jakiejś gry :)


RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Knifeman - 7.06.2015

dziwne ze nikt tego nie usłyszał - coś mi mix nie gra na początku - po wejściu perkusji bas traci moc, sama perka dziwnie brzmi (chyba kwestia eq) i jest delikatnie za głośna a niczym specjalnym się nie wyróżnia

miejscami zwyczajnie nudne przejścia - wierzę ze to takim stażu pracy na trackerze potrafisz stworzyć lepsze :D

motyw jest dobry ale nie jakoś specjalnie wybitny - po prostu dobry


RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Abigail Noises - 7.06.2015

Z takimi utworami jest tak, że jednym się podobają innym nie. Ja swego czasu słuchałem podobnej muzyki, od elektroniki po (bo uważam, że to podobny klimat) Depeche Mode , Sisters of Mercy. Tam tak samo uderza sucha, jasna perka i ''ten'' powtarzający się ''puszkowaty'' rytm . Jednak uważam, że takie utwory potrzebują wokalu, bez niego dla mnie to tylko połowa całości. Gdyby dołożyć do tego wokal a'la David Gahan czy Andrew Eldritch to całość zyskuje kolosalnie.

Mateusz, próbowałeś wykorzystać swój wokal? Kilka fajnych wtyczek i coś by z tego na pewno wyszło.



Knifeman, ktoś coś zauważył ;)

Cytat:dziwne ze nikt tego nie usłyszał

Cytat:kick/clap (od 0:21) brzmi nieszczególnie



RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Knifeman - 7.06.2015

@AdamW
a to zwracam honor

co do wokalu zgadzam się z przedmówcą - już drobna wstawka urozmaiciłaby kompozycję


RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Zirds - 7.06.2015

Ja bym chciał usłyszeć tutaj głos Pattona z FNM... Tak mi się przypomniało bo wydali nową płytę...


RE: Mateusz Morawski - Higgs Boson Army (Electronic Progressive) - Mat.Mor.Raw - 8.06.2015

Zirds, Shabboo, Kaper, Knife, AdamW,

Dziękuję za Wasze opinie. Pozwolę sobie odnieść się do głównych kwestii, które poruszyliście:

"Brzmienie typowo kierowane w lata 90-te"

Zdecydowanie taki był plan, cięszę się, że zwróciliście na to uwagę :)

"Brzmienie perkusji"

Praca nad tym kawałkiem zaczęła się właśnie od perkusji, to miał być tylko techno loop przygotowany dla kolegi Oldscool Project :D Ale po dłuższej zabawie zaczęła wyłaniać się z tego kompozycja. Nie ukrywam, że inspirowałem się takimi kawałkami Chemical Brothers, jak "Out of Control" lub "Star Guitar". Możecie posłuchać dla porównania. Trudno powiedzieć, czy dalsze dopracowywanie brzmienia przyniosłoby tutaj lepszy rezultat. Postanowiłem to zostawić tak jak jest. Uznałem, że dalsze modyfikacje mogą bardziej popsuć miks całości niż wnieść coś lepszego.

"Twój autorski projekt jest nieprzeciętny... Mateusz, czyżbyś odkrył ciemną materię?"

Może nie odkryłem jeszcze ciemnej materii, ale przyglądam się i kibicuję naukowcom w tej dziedzinie. Staram się wpleść drugie dno pod warstwę muzyczną.

"coś mix nie gra na początku - po wejściu perkusji bas traci moc"

Jest to zrobione z premedytacją, żeby uzyskać jednakowy poziom głośności w miejscach gdzie gra sam bas i tam gdzie wchodzi gęsta aranżacja z perkusją. Podczas przejścia ściszam płynnie bas, żeby przy wejściu perkusji nie było efektu pompowania. Generalnie starałem się uzyskać głośny miks, ale bez nadmiernej kompresji.

"miejscami zwyczajnie nudne przejścia"

Biorąc pod uwagę, że kompozycja składa się z kilku części różniących się znacznie klimatem i aranżacją, nie chciałem przekombinować z nadmiarem komplikacji w przejściach. Wręcz przeciwnie, dążyłem do uproszczenia. Akurat zastosowanie trackera czy regularnego DAW'a nie ma tutaj nic do rzeczy. Powtarzalność jest tutaj celowa, ale zdaję sobie sprawę, że nie każdemu to odpowiada.

"takie utwory potrzebują wokalu, bez niego dla mnie to tylko połowa całości"

O ile bardzo dobry wokal potrafi wznieść utwór na wyższy poziom (jak słusznie sugerujecie), o tyle przeciętny lub słaby wokal popsuje dobrą aranżację. Jeszcze nie jestem gotowy na nagrania swojego głosu (może kiedyś), bo nie brzmi tak jak bym tego oczekiwał. Ponieważ nie jest łatwo o dobry wokal, więc jak dotąd pozostaję przy instrumentalach, a nie chcę się posiłkować przypadkowymi samplami wokalu. Ale może spróbuję kiedyś jakiś collab... kto wie...?