MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? (/temat-podstawy-nagrywania-glosu-lektorskiego-jak-obrobic)



Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Dj SasU - 1.06.2015

Cześć!

Jak w temacie. Zna się ktoś na tym? Nurtują mnie pytania dotyczące zasad nagrywania głosu lektorskiego, mianowicie odległość od mikrofonu pojemnościowego itp, następnie jak obrobić, aby uzyskać głęboki, ciepły głos...


RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Almhome - 3.06.2015

Ja sie tez nie znam na tym zbytnio, ale nie ma chyba recepty na uzyskanie cieplego i glebokiego glosu. To tak samo jak nie ma recepty na uzyskanie super brzmiacego miksu. Odleglosc od mikrofonu - zdaje mi sie ze skoro nie mowisz zbyt glosno jako lektor i nie krzyczysz to pare cm wystarczy. Dolne czestotliwosci nadaja takiego "cieplego brzmienia". Ale ja sie moze juz nie wypowiadam bo tez o tym nie mam pojecia, to co napisalem to takie bzdety od siebie :)


RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Zirds - 3.06.2015

W sumie nie będę nic pisał ponad to co jest już napisane...

A wszystko jest napisane tutaj

http://zakamarkiaudio.pl/2012/02/mikrofon-do-nagran-lektorskich.html
http://zakamarkiaudio.pl/2012/02/ksztaltowanie-brzmienia-w-nagraniach-lektorskich-cz-1.html
http://zakamarkiaudio.pl/2012/02/ksztaltowanie-brzmienia-w-nagraniach-lektorskich-cz-2.html
http://zakamarkiaudio.pl/2012/02/ksztaltowanie-brzmienia-w-nagraniach-lektorskich-cz-3.html


RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Dj SasU - 5.06.2015

Dobra, dzięki Chłopaki! ;]


RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - efg1 - 5.06.2015

Największy wpływ na jakoś głosu lektorskiego ma mikrofon, który nagrywa i głos tego co mówi :) Od siebie mogę dodać, że przy nagraniach lektorskich konieczny jest filtr przed mikrofonem, aby zminimalizować wszelkie mlaski i ciamkanie wydobywające się z ust. Jeśli nie masz możliwości zaopatrzenia się w taki filtr to wtedy lepiej nagrywać z większej odległości, niż tuż przy mikrofonie. Przy wokalu prawie zawsze jak podbijesz trochę górę to daje dobry efekt. No i jakiś krótki i delikatny pogłos żeby dodać głębi.


RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Zirds - 5.06.2015

Nigdy nie trzymaj ust przy mikrofonie. Trzymaj się zasady złotej ręki - rozstaw palców od małego palca aż do kciuka (znak slayera ale bez palca wskazującego). Mały palec przyłożył do mikrofonu, a kciuk do ust. To jest idealna odległość.


RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Dj SasU - 8.06.2015

Dzięki Wielkie Wszystkim za odpowiedzi! ;]

Jakby ktoś chciał posłuchać jak mi to wyszło to zapraszam obczaić link poniżej. Czasami dziwnie mówię, ale to przez aparat na zęby, muszę jeszcze się "nauczyć" mówić z tym blaszakiem ponownie. ;d.




RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Loco - 8.06.2015

Nawet ciekawie wyszło ale jest jeden (moim zdaniem) poważny błąd, a mianowicie syczenie. Jest to bardzo uciążliwe dla słuchacza i po pewnym czasie zamiast raczyć się głębokim ciepłym głosem, musimy słuchać wręcz "drapiących" uszy dźwięków. Szczególnie bywa to nieprzyjemne, ponieważ ludzkie ucho jest strasznie wrażliwe na wysokie częstotliwości. Polecam następnym razem poszukać w internecie poradników po hasłami typu "how to reduce hiss in vocal".


RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Zirds - 8.06.2015

Miałem egzamin technika z obróbki głosu lektorskiego. Prosta sprawa. Wystarczy wyciszać i redukować zacięcia językowe, syczenia, zająknięcia, dmuchnięcia w mikrofon...chociaż nie przesadzić bo wyjdzie z tego strasznie sztuczne brzmienie.
Do takich zabiegów wystarczy Audacity lub Cool Edit Pro 2.0.


RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Dj SasU - 8.06.2015

Następnym razem będzie lepiej! ;]


RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Shabboo Harper - 10.06.2015

DjSasU, chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma uwagami/radami wynikającymi z mego doświadczenia. I tak:
* mikrofon ustaw max. w odległości 15 cm od ust. W celu uniknięcia odbioru niepożądanych odbić dźwięków mikrofon musisz trzymać blisko ust, jednakże nie zbyt blisko (!). Tzw. "efekt zbliżeniowy" (wzrost obecności niskich częstotliwości) doprowadzi, że wokal/głos będzie „przymulony” lub "basowy".
* w czasie nagrywania radzę byś skierował mikrofon nieco poniżej lub powyżej ust i koniecznie przesunął trochę w bok. Taką "sztuczkę" osobiście stosowałam w radiu. Minimalizuje to efekt „poppingu” (wymowa spółgłosek np. „p”, "d" czy „t”).
* użycie filtru jest niezbędne by usunąć "wpadki" typu mlaskanie, przełykanie śliny, zbyt głęboki oddech, szelest... Dodatkowo przy realizacji, zwłaszcza prowadzeniu programów "na żywo", zawsze miałam słuchawki ułożone tak by jedno ucho było odsłonięte. Słyszałam wtedy w studiu "prawdziwy" tembr mego głosu, nie zniekształcony przez np. efekty, intro utworu lub jingle.
* jeśli zaś chodzi o zgranie głosu w zaciszu domowym to: mikrofon trzymaj zawsze z dala od powierzchni odbijających dźwięki, a także w trakcie nagrania wyłącz monitory.
* programy, o których wspomniał Zirds, typu Audacity (edycja dźwięku i redukcja szumu plus modyfikacja koloru wokalu) lub Cool Edit Pro 2.0 są ogromnie użyteczne. Sugeruję jeszcze: Autotune, Voice machine czy Vocal magic. Zdarza mi się korzystać z Izotop Nectar. Wokalne Fx'y typu Absynth Fx również są godne uwagi.
* procesory dynamiki: kompresor i limiter zapobiegają przesterowaniu, tj. limiter nie pozwoli wyjść poza poziom 0dB; kompresor pozwoli wyrównać ciszej i głośniej brzmiące fragmenty.
* korektory (obróbka ścieżek audio) są świetne np. Noise Gate. Grupa efektów modulacyjnych: chorus, flanger, phaser, vocoder itp. to także pożyteczna "rzecz". Tyle technicznie...
Oczywiście dykcja, intonacja, artykulacja (odpowiedni akcent) to odrębny temat. Przy każdej wypowiedzi musisz właściwie wzmocnić wydech, podnieść ton danej sylaby. Pamiętaj proszę, iż w języku polskim akcent zasadniczo pada na drugą sylabę od końca. Jeśli chodzi o dykcję. Krótka rada: przed każdym wejściem na antenę czy większą produkcją zawsze robiłam i robię rozgrzewkę głosu, np. ćwiczenie z korkiem, beatbox, ziewanie. To naprawdę jest skuteczne.
Zawsze kontroluj głos, by nie "wejść w manierę".

Kilka uwag do Twej prezentacji:
* jeśli uwzględnisz powyższe sugestie, Twoja dykcja będzie bardzo dobra.
* nie podoba mi się intonacja. W trakcie wypowiadania tekstu musisz nadawać mu pewną melodię, zmieniać modulację głosu. Cel: wyrażasz emocje, "okraszasz" komentarz specyficznym charakterem. Ubarwiasz to.
I jeszcze jedno. Głosem nie wolno "czytać", trzeba opowiadać, być aktorem. Osobiście ZAWSZE wyobrażam sobie, że mówię tylko do jednej osoby.

Dj SasU, szczerze życzę Ci powodzenia <takjest>.


RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - skibot - 5.07.2015

kilka prostych rad:
- uzyskanie ciepłego głębokiego głosu "lektorskiego" przy pomocy samego ustawienia mikrofonu - mikrofon ustaw delikatnie w dół tak aby membrana patrzyła nie bezpośrednio na usta a bardziej w kierunku klatki piersiowej - aparat mowy to nie tylko usta, a klatka piersiowa buduje niższe częstotliwości. Jednocześnie pozbywasz się "esów" które idą od ust do nosa.

- filtry - tzw "uśmiech romana :) " czyli odpal eq na torze wokalowym i zbuduj na nim buźkę :) środek w dół a doły i góry nieco do góry - ale nie przesadź.

- dodanie harmonicznych do dołów - takie fajne ciepłe "sexowne" brzmienie dają mikrofony lampowe. Ale wiadomo - lampa droga sprawa. Więc są takie rzeczy jak wtyczki emulujące wzmocnienie lampowe - ja osobiście uwielbiam darmowca dołączanego do EiS - STA Enhancer. Pobaw się nim!

- Bramkowanie wokalu - konieczność aby pozbyć się wszelkich mlaśnięć zbędnych wdechów wydechów itp.

- deeser - nasz język ma to do siebie że jest dość szeleszczący. Osobiście mam odwieczny problem z prawidłowym dobraniem stopnia deesowania, ale to bardzo ważne, bo nasz sposób mówienia daje już stosunkowo dużo prezencji.

- przesterowanie wokalu - wokal lektorski nagrywany na mikrofonach lampowych ma to do siebie że czasami jest delikatnie przesterowany w zakresie niektórych częstotliwości - chodzi mi tutaj o bardzo niewielkie przesterowanie środków które się z reguły obniża. Mają być jednak słyszalne a delikatny przester doda im trochę harmonicznych.


RE: Podstawy nagrywania głosu lektorskiego, jak obrobić? - Zirds - 5.07.2015

Trzeba też pamiętać, że te bardziej studyjne mikrofony (nie te z Tesco) mają pewną charakterystykę "zbierania" źródeł dźwięku.