MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: MashUp - głośność końcowa (mix) - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: MashUp - głośność końcowa (mix) (/temat-fl-studio-fl-studio-mashup-glosnosc-ko%C5%84cowa-mix)



FL Studio: MashUp - głośność końcowa (mix) - max.niemczyk - 10.06.2015

Kolejne pytanie w temacie MashUpów :) Przed chwilą wyeksportowałem do pliku kolejne moje dzieło. Wiadomo, używam plików .wav do MashUpów. Gdy wrzucam je na playlistę do FL Studio, ścieżki te są mega głośne dlatego przy mixie intro, breaka, dropu czy wokalu ze sobą używam po prostu jeden z automation clip - channel volume. I np. gdy ścieżka ma te domyślne 78 % w envelope, zmniejszam tę wartość do takiej, aby Peak Meter wskazywał 0, żeby wszystko było na "równym" mniej więcej poziomie, aby nic nie wybijało. Tutaj pytanie: Czy tym kryterium tj. wskazaniem Peak Meter mam się posługiwać aby jego wartość oscylowała w okolicach 0 ? Pytam, ponieważ przy tym projekcie musiałem pierwszy raz zmniejszyć channel volume w clipie do 58 %, aby jak to wspomniałem "nie wybijało" za głośno :) W efekcie MashUp jest dużo cichszy od oryginałów łączanych utworów.

Jak widać, moja wiedza na temat mixu jest znikoma, dlatego zabieram się do czytania serii tutoriali na ten właśnie temat na naszym forum. Niestety to pytanie tak mnie nurtowało, że postanowiłem zapytać już.. :) Z góry dzięki za pomoc ! (Niedługo z moich tematów można będzie założyć pigułkę podstawowej wiedzy w niektórych tematach :P)


RE: MashUp - głośność końcowa (mix) - Zirds - 10.06.2015

Najważniejsze jest to by efekt końcowy nie przekraczał 0 dB. Najlepiej jest eksportować plik jeżeli wartość szczytowa osiąga max -6 do -3 dB.

Nie patrz na volume bo każdy program czy sprzęt odczytuje te parametry inaczej.
Zamiast używania channel volume używaj limiterów, bramek, korekcji grup/wysyłek, wielozakresowego kompresora.


RE: MashUp - głośność końcowa (mix) - max.niemczyk - 10.06.2015

Hmm. Wrzuciłem sobie teraz plik, efekt końcowy i wartość ta oscyluje tak jak chciałem w pobliżu wartości 0. Ale w projekcie miałem tak samo. Jednak zastanawiam się nad tym co napisałeś:
Cytat:Najlepiej jest eksportować plik jeżeli wartość szczytowa osiąga max -6 do -3 dB.
. Czyli w tych okolicach natężenia dźwięku zmiksować sample utworów i eksportować go znowu do wava którego głośność podniosę w nowym projekcie ?

Ogólnie sprawa dziwna.. Skoro te utwory zaraz wrzucone na playlistę są tak głośne, że Peak Meter wychodzi poza skale, to jak oni to masterowali ? Chyba że źle rozumuję. Ogólnie zawsze przy MashUpach byłem zmuszony do zmniejszenia natężenia o kilka procent a tutaj.. ponad 20%.

A co do bramek i kompresji - czy przy tak "prostej" rzeczy jakim jest mix piosenek nie wystarczy użyć właśnie channel volume ? Możliwe, że mówię tak dlatego że dużej styczności z kompresorami nie miałem do czynienia, ewentualnie w syntezatorach.


RE: MashUp - głośność końcowa (mix) - Zirds - 10.06.2015

Musisz ściszyć utwór bo to co powyżej 0 db to już jest przester. Kompresor podbija najniższe wartości i obniża najwyższe wartości - tak w dużym skrócie.
Wrzuć na sumę limiter.

Jeżeli eksportujesz plik do wartości max -6dB to zostawiasz trochę dynamiki dla przykładowej masterki, dodatkowego miksu.


RE: MashUp - głośność końcowa (mix) - max.niemczyk - 10.06.2015

Ok przetestuję Twoje rady przez weekend bo nie wiem czy czas znajdę i dam znać :) Dzięki !


RE: MashUp - głośność końcowa (mix) - Revnotes - 11.06.2015

Peak Meter wskazuje wartości szczytowe, natomiast dla Twoich uszu ważniejszym wskaźnikiem jeżeli chodzi o odczuwalną głośność jest poziom RMS. Dwa kawałki mogą mieć szczyty dochodzące do 0dB, to nawet logiczne, jeżeli tak były ustawione limitery, ale równocześnie mogą mieć zupełnie inny poziom RMS, stąd różnice w głośności, które odczuwasz. Niestety jeżeli chcesz ustawić identyczny RMS, siłą rzeczy całość będzie miała tę wartość równą najniższej RMS (najcichszy kawałek z miksu).


RE: MashUp - głośność końcowa (mix) - max.niemczyk - 11.06.2015

Rozumiem Cię @Revnotes, taka sytuacja też może mi się zdarzyć. Ale chodziło mi o to, że pliki .wav utworów które mam, są zadowalającej mnie (dużej) głośności, a gdy wrzucam je na playliste i puszczam - W Peak Meter brakuje skali.. Rozumuję to tak: Przecież te kawałki są po masteringu ? Jak to możliwe ? Nie powinny one się trzymać okolic szczytowej 0 dB ? I dlatego koryguję to po prostu channel volumem i wiadomo, całość MashUpa porównując do oryginałów jest cicha. We wcześniejszych też to występowało ale nie aż tak :) Oczywiście sprawdzę jeszcze sposoby i rady Zirdsa, np. odnośnie Limitera na sumie.