MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Liveact - jak się przygotować? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Liveact - jak się przygotować? (/temat-liveact-jak-sie-przygotowac)



Liveact - jak się przygotować? - Knifeman - 7.09.2015

Jeśli wszystko dobrze pójdzie w grudniu będę miał okazję zagrać przed publiką, nie jakieś tam tłumy góra kilkadziesiąt osób, rzecz będzie się działa przy wizualizacjach wideo w tle i to raczej eksperyment noise/industrial w której muzyka gra pierwsze skrzypce. Mniej więcej z opisu możecie się domyślić iż mogę sobie pozwolić na sporo zarówno w kwestii artystycznej jak i na drobne potknięcia techniczne (których zamierzam uniknąć) a całość zachowa nadal odpowiedni klimat i nie straci wiele na wartosci. Oczywiście zamierzam dokonać w domu kilka próbnych podejść ale nurtuje mnie kilka pytań:

- Obrałem sobie na cel grę na żywo a nie puszczanie gotowych utworów z wiadomych względów choć jeszcze nie jestem pewien decyzji. Zamierzamy także zagrać na dwa laptopy + wokal. Nie ma żadnych widełek czasowych. Jakbyście to rozegrali? Oprzeć się na loopach? samplach? modulacji na żywo? korzystać w całości lub części z innych utworów? Czy moglibyście mnie nakierować na jakieś czytadełka aby rozwinąć kreatywność w tym kierunku? Od biedy mogą być jakieś tutoriale instruktażowe.

- Posiadam laptopa dość leciwej konstrukcji (eMachines E644G-0663 Fusion Dual-Core E-300 1.3GHz 3GB 320GB). Jaki program proponujecie aby go nie zabić i jednocześnie mieć jakieś tam możliwości? Planuję zakup nowszego sprzętu ale w dalszym terminie - no chyba że będę zmuszony.

- Wiem ze powinienem się zaopatrzyć w kontroler i byłby to zakup na przyszłość (coś małego do kilku stów max) ale myślałem nad opcją z tabletem z TouchDaw. Czy nie jest to zbyt prowizoryczne rozwiązanie?

- czy potrzebny mi będzie odsłuch przez słuchawki?

Żal byłoby przepuscic przez palce taką okazje do zaprezentowania się dlatego nie chciałbym zawalić i nie zamierzam rezygnować. Liczę na Waszą pomoc.


RE: Liveact - jak się przygotować? - Mat.Mor.Raw - 7.09.2015

Nie mam co prawda doświadczenia w live actach, ale spróbuję podrzucić jakieś pomysły.

Myślę, że bezpieczniej będzie zagrać z loopów niż z partii midi odgrywających instrumenty wirtualne. Zawsze to mniejsze ryzyko, że jakiś VSTi przegrzeje CPU lub się scrashuje.

Jeśli chodzi o organizację, przygotowałbym sobie na każdy "utwór" po kilka części, między którymi można by się szybko przemieszczać w DAW. Np. opisać aranżację na górze znacznikami typu Marker (np. część1, część2, etc.), albo oprzeć się na DAW korzystającym z patternów. Warto też przygotować sobie jakieś fragmenty, które odegrają rolę przejść (Chociaż zawsze jako przejście sprawdza się krótkie wciśnięcie solo na jednym kanale).

Do modulacji efektami warto podłączyć zewnętrzny kontroler z potencjometrami, bo to zrobi większe wrażenie niż smyranie paluchami po touchpadzie laptopa. Już proste klawiatury midi za kilkaset złotych mają programowalne knoby, które można zmapować na parametry efektów VST.

Co do efektów, można przygotować sobie wcześniej kilkanaście presetów, po których mógłbyś skakać, a które stanowiłyby bazę do dalszych improwizacji.

Przyda się też łatwy dostęp do mute/unmute/solo dla poszczególnych kanałów. Przydałby się tutaj DAW ze skrótami klawiszowymi lub możliwością mapowania mute/unmute na kontroler Np. mając jednego, kilkunastosekundowego dropa, można metodą mute/unmute zrobić z niego progresywny kawałek, do którego będą dochodzić kolejne partie.

Odnośnie DAW, jeżeli ma to być set zagrany z loopów, przydałby się taki, co ma sprawną obsługę timestretching przy zmianie tempa aranżacji. Np. coś w stylu dawnego Sony Acid (wypadłem trochę z nowości DAW'owych, więc nie doradzę nic konkretnego).

Odsłuch będzie potrzebny, żeby uniknąć opóźnień między twoją grą, a nagłośnieniem.


RE: Liveact - jak się przygotować? - Zirds - 8.09.2015

Używaj legalnego softu lub darmowego. Posiadaj wszelkie licencje na wszelki wypadek gdyż może zawitać kontrola z Zaiksu nawet o 4 rano.

Co do kontrolerów też kiedyś myślałem, że dotykowe są spoko... Ale się myliłem. W sumie mój następny zakup to będzie Akai APC mini, który posiada wszystko to co potrzebuje do Bitwiga.