MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Głośniki do produkcji muzyki - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Głośniki do produkcji muzyki (/temat-glosniki-do-produkcji-muzyki)

Strony: 1 2


RE: Głośniki do produkcji muzyki - In-Tegral - 13.09.2015

(13.09.2015, 12:02)Orbiteus napisał(a):
(13.09.2015, 12:01)Orbiteus napisał(a): Ja pracuje w szesciennym pokoju, czyli teoretycznie w najgorszym mozliwym pokoju jaki moze byc ;P. Moj zestaw To 2x KRK 6 G3 + focusrite scarlett 2i2 ;). Pracuje sie na nim poki co (odpukac) bardzo dobrze ;). Akustyka sie az tak bardzo nie przejmuj na poczatek, bo watpie zeby ktokolwiek kto dopiero zaczyna sie bawic muzyka w DAW mial mozliwosc pracowania w pokoju ze zrobiona akustyka ;). Z modami pomieszczenia ja sobie radze w ten sposob ze miksuje na bardzo bardzo cichej glosnosci i rezultaty nie mam najgorsze ;)

Ja pracuje w szesciennym pokoju, czyli teoretycznie w najgorszym mozliwym pokoju jaki moze byc ;P. Moj zestaw To 2x KRK 6 G3 + focusrite scarlett 2i2 ;). Pracuje sie na nim poki co (odpukac) bardzo dobrze ;). Akustyka sie az tak bardzo nie przejmuj na poczatek, bo watpie zeby ktokolwiek kto dopiero zaczyna sie bawic muzyka w DAW mial mozliwosc pracowania w pokoju ze zrobiona akustyka ;). Z modami pomieszczenia ja sobie radze w ten sposob ze miksuje na bardzo bardzo cichej glosnosci i rezultaty nie mam najgorsze ;)

Możliwość pracowania w pokoju ze zrobiona akustyką to jedno a umieć to wykorzystać to drugie, wątpię żeby początkująca osoba była w stanie usłyszeć różnicę.


RE: Głośniki do produkcji muzyki - hudson462 - 13.09.2015

Nie zmienajmy tematu. Jak ktoś zna odpowiedz na zadane przeze mnie pytania to niech się wypowie.


RE: Głośniki do produkcji muzyki - Druii - 13.09.2015

No to ja trochę cofnę,
hudson462 napisał(a):"Głośniki chcę kupić, żeby ten kto będzie słuchał mojego utworu słyszał to co ja słyszałem przy produkcji."
Dobrze myślisz, jednak tak jak zaznaczyli koledzy, to nie wystarczy.
Oczywiście podstawą są dobre monitory odsłuchowe, bo nie usłyszysz nigdzie indziej tak pełnego pasma, niezgodności fazowych itd itp.
Odwołując się jednak do cytatu - bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie zwykłych głośników, na których prawdopodobnie większość słuchaczy miałaby sposobność słuchania twoich produkcji, ale jako DODATKOWEGO odsłuchu, na którym sprawdzałbyś właśnie jak to zabrzmi na nieprofesjonalnym sprzęcie.
Jeśli miałbyś kupować słuchawki jako główne odsłuchy, a masz już jakieś "zwykłe głośniki", to broń boże ich nie wyrzucaj, bo jakichkolwiek słuchawek byś nie miał, na słuchawkach tak dobrze nie zbudujesz ocenisz bazy stereo.
Co do zestawów 5.1 itd, ma to większy sens dopiero przy udźwiękawianiu filmów.

A jeśli chodzi o akustykę pomieszczenia - tutaj niestety nie ma drogi na skróty (przez fora), po prostu trzeba przekopać się przez artykuły dotyczące budowania domowego studia i odpowiedniej akustyki. Dopóki nie masz dooooosyć sporych środków i wolnego pokoju na budowanie swojego studia (tj. firmę z odpowiednim sprzętem do dokładnego zmierzenia właściwości akustycznych pomieszczenia, ingerencję w strukturę ścian, podłogi, sufitu i wielu wielu innych), ideału nie osiągniesz. Trzeba na jakieś kompromisy pójść, z czegoś zrezygnować, coś zostawić niedoskonałym.

Jednak najczęściej problem, w zadowalającym i umożliwiającym pracę stopniu, rozwiązuje się po właśnie poczytaniu i wybraniu opcji, która ma najmniej minusów.
Tak było w moim przypadku, kiedy po przeprowadzce do akademika poczytałem trochę tekstów, popytałem na trochę bardziej wyspecjalizowanych w kierunku akustyki lub inżynierii dźwięku w ogóle forach, i wybrałem odpowiadającą mi konfigurację, która sprawdza się o wiele lepiej, niż nieprzemyślane, głupie początkowe ustawienie :)

Gorąco polecę Ci narzędzie, którego sam używałem przy planowaniu umeblowania - chyba darmowy program SweetHome3D.
Po 10 minutach mierzenia rzeczy w pokoju, możesz wklepać wymiary do programu i zrobić symulację swojego pokoju. Istnieją tego typu programy, które dodatkowo mają też fizyczno-akustyczne funkcje, ale są one dosyć drogie i raczej używane przez profesjonalistów.
Co prawda symulacje w SweetHome nie powiedzą Ci nic o dźwięku, ale o wiele łatwiej będzie Ci się szło dowiedzieć czegoś rzeczowego na forach, kiedy wrzucisz kilka przykładowych konfiguracji pokoju.

Tutaj przykłady odwzorowań pokoju:

Po wprowadzeniu się (dudniało jak cholera, zła baza stereo... no po prostu NIE :P)
[Obrazek: 240.jpg]

[Obrazek: 241.jpg]

I po poczytaniu i popytaniu ekspertów na forach:
[Obrazek: 242.jpg]

[Obrazek: 243.jpg]


RE: Głośniki do produkcji muzyki - hudson462 - 13.09.2015

Skoro tak piszesz to narazie nie będę adaptował pokoju. Tylko czy kupować monitory do nieprzystosowanego pomieszczenia? Ma to sens?


RE: Głośniki do produkcji muzyki - In-Tegral - 13.09.2015

Z mojego punktu widzenia, nic Ci nie da tyle co doświadczenie i wiedza. Sprzęt jest na drugim miejscu.


RE: Głośniki do produkcji muzyki - Druii - 13.09.2015

Ale że jak piszę? Przystosuj na tyle, na ile jest to możliwe i jazda! Nie od razu Rzym zbudowano. Poczytaj, odnieś rady do swojej sytuacji i możliwości i w każdym pomieszczeniu idzie coś poprawić, jakoś zoptymalizować.
Nie ma co wypisywać osobnych rad, bo nie do wszystkich można się zastosować mając takie, a nie inne warunki i środki.

Sam w moim przypadku np. nie miałem jak ustawić monitorów w zalecanej odległości conajmniej 0,5m od ściany, bo by miejsca w pokoju brakło. Nie mogłem ustawić biurka na krótszym boku pomieszczenia, bo zasłaniałoby mi dojście do okna albo drzwi.

Ale naprzeciwko głośników mam teraz łóżka, biurko stoi na środku wymiaru, więc baza stereo się tak nie rozpieprza jak wcześniej, no i nie stoi w kącie, więc basy nie są tak dokuczliwe.
Nie wiem jakie Ty masz możliwości przemeblowań. Tak jak mówię - trzeba czytać, pytać się i kombinować.


RE: Głośniki do produkcji muzyki - Zirds - 13.09.2015

(13.09.2015, 17:40)hudson462 napisał(a): Skoro tak piszesz to narazie nie będę adaptował pokoju. Tylko czy kupować monitory do nieprzystosowanego pomieszczenia? Ma to sens?

Robiąc wygłuszenie pomieszczenia możesz czasem zaszkodzić akustyce. To Twój słuch jest najważniejszym narzędziem w studiu, a nie dobrze wygłuszone ściany i monitory. Im więcej sobie zarzucisz na garba tym mniej efektów uzyskasz.

Jeżeli nie masz doświadczenia muzycznego to najpierw zapoznaj się z podstawami, bo na prawdziwe studio będzie jeszcze czas, a wyrzucanie pieniędzy na coś co Ci się w życiu nie przyda jest bez sensu.


RE: Głośniki do produkcji muzyki - hudson462 - 13.09.2015

Aktualnie robię tak, że produkuję w pierwszym pomieszczeniu, w tym o niereguralnym kształcie, a potem idę do tego prostokątnego pokoju gdzie mam na próbę system głośników, o którym pisałem i sprawdzam co poprawić.


RE: Głośniki do produkcji muzyki - Zirds - 13.09.2015

Masz już 22 posty to załóż temat w dziale Wasze Produkcje i pochwal się jakimiś swoimi dokonaniami muzycznymi. Chętnie ocenię utwór wyprodukowany na różnych referencyjnych głośnikach.


RE: Głośniki do produkcji muzyki - hudson462 - 15.09.2015

A kartę dzwiękową polecacie jakąś konkretną czy nie ma znaczenia? Chcę kupić bo na aktualnej działa mi tylko jedno wyjście i nie mogę równocześnie mieć włączonych głośników ze słuchawkami.


RE: Głośniki do produkcji muzyki - Druii - 15.09.2015

Nie powiemy ci jaka karta dźwiękowa będzie dla Ciebie dobra, bo to zależy od potrzeb.
To wszystko zależy od tego, czy zamierzasz nagrywać coś przez wejścia audio, czy będziesz potrzebował phantoma do mica, ile potrzebujesz wyjść, jaki masz budżet itd itp.
Jeśli jedyną motywacją do kupienia karty dźwiękowej jest póki co dla ciebie brak WYJŚĆ, to nie wiem czy powinieneś w tym momencie jakąkolwiek kartę dźwiękową kupować.


RE: Głośniki do produkcji muzyki - In-Tegral - 15.09.2015

Wszystko jest ważne, karta dźwiękowa ma też znaczenie, tak samo dobre okablowanie (kosztowne ale wspomaga znacząco)