MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 (/temat-monitory-bliskiego-pola-rog-pokoju-17m2)



Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - grimscene - 13.10.2015

Witam,
Poszukuję monitorów bliskiego pola, które mogą mi dać możliwości do przyzwoitego mixu (płaski, analityczny dźwięk). Przegrzebałem już dziesiątki wątków zarówno na polskich, jak i zagranicznych forach i wracam tutaj z zestawem wątpliwości i strzałów.

Po pierwsze, jak to w końcu jest z zależnością między monitorami bliskiego pola, a wielkością pomieszczenia roboczego? Mój pokój nie jest zaadaptowany akustycznie, zwykła prostokątna bryła z drewnianym parkietem. Na jednym z polskich serwisów dotyczących stricte sprzętu studyjnego znalazłem taką wypowiedź dot tego problemu:

"Wielkość nie ma większego znaczenia bo to odsłuch bliskiego pola czyli będą stały blisko ciebie więc napewno je usłyszysz - najważniejsza jest akustyka

To takie zboczenie z forów pseudoaudiofilskich gdzie kolumny rozstawiają po kątach i dobierają wielkością do pomieszczenia - bzdura - nie to jest najważniejsze"


Po drugie, co z ustawieniem monitorów w niewielkiej odległości od ściany w przypadku, kiedy otwór subwoofera umiejscowiony jest z tyłu? W internecie jest masa takich setów, z czego mogę być niezadowolony ustawiając je w taki sam sposób?

[Obrazek: maxresdefault.jpg]

W trakcie pisania tego posta kilka razy zmieniłem zdanie dotyczące wyboru głośników, ostatnie skończyłem na poszukiwaniach głośników 5", które jak wspominałem mógłbym ustawić w rogu pokoju na biurku. Moje dwa strzały to:

Adam Audio F5
Yamaha HS5
*Yamaha HS7 - ograniczona przestrzeń biurkowa i sweet spot jeszcze dalej za mną, ale brak konieczności kupowania subwoofera

hip-hop/elektronika,
Pozdrawiam


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - Maciek - 13.10.2015

Adaptacja ważna, ale i bez niej da się pracować i to z całkiem niezłymi rezultatami. Podobnie jest z monitorami - praktyka i kwestia osłuchania się jak dany model odpowiada. Miałem hs5 w pomieszczeniu bez akustyki i dopóki nie zmieniłem ich na focale cms 65, myślałem że są ok. Stały mi blisko ściany i tylko gdy odsłuchiwałem głośno, bas nieprzyjemnie rezonował. Ponadto dziwnie brzmią na nich wysokie pasma - wydaje mi się że ciut jakby je za bardzo słychać. Jednak z pomocą masz analizator widma i kawałki referencyjne. Na Twoim miejscu poszedłbym do sklepu i posłuchał kilku modeli


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - Zirds - 13.10.2015

Monitory odsłuchowe i ich wybór zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Bo słuch jest subiektywny i każdy odbiera dźwięki inaczej. Więc inaczej będzie dla jednego słuchacza jak jedne monitory będą miały za jasne brzmienie górnego pasma, a dla drugiego lepiej będzie jak brzmienie środka będzie przyciemnione i zimne.


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - grimscene - 13.10.2015

Ok, pomińmy w takim razie kwestię wyboru głośników. Przyjmijmy, że jestem zdecydowany na HS7. Czy na biurku poniżej (z technicznego punktu widzenia) jest miejsce na te monitory, czy bardzo okaleczę dźwięk w takiej konfiguracji? Poglądowo położyłem z lewej strony pudełko, które jest o cztery centymetry dłuższe, niż sam monitor. Kwestię dolnych pasm, czy nieobiektywnej ilości basu poniekąd rozwiązuje użycie słuchawek, tak czy inaczej, proszę o opinie.

[Obrazek: B7QLbEp.jpg]


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - Zirds - 13.10.2015

Ne stawiaj odsłuchów w rogach pomieszczeń bo rogi, kąty, zakrzywienia to najgorsza rzecz dla dźwięku, który się gubi i rezonuje w takich miejscach.


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - grimscene - 13.10.2015

Nie ma jakiejś możliwości żeby to obejść albo zminimalizować szkody? Maty wygłuszające w rogu?


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - Zirds - 13.10.2015

Poczytaj tutaj:

Jak Wykonać Adaptację Akustyczną w Domowym Studiu Nagrań


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - grimscene - 15.10.2015

Przemyślę sprawę przebudowy biurka. Dzięki


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - Knifeman - 15.10.2015

Dla zachęty dodam że też miałem głośniki rozstawione symetryczne w stosunku do ekranu w kącie biurka i działy się rzeczy niestworzone. Po zmianie ustawienia (też rogowe ale teraz wszystko jest rozłożone na dłuższym boku biurka, co nadal nie jest rozwiązaniem idealnym) całość gra wyraźnie lepiej. Warto było :)

Gdybym miał w przyszłości zakupić monitory to najpierw zainwestowałbym w spory kawałek biurka i ustawił wszystko przy najdłuższej ścianie z dala od rogów pomieszczenia. Oczywiście w miarę możliwości.


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - sowa - 15.10.2015

Kup monitory z bass reflexami z przodu to będziesz je mógł stawiać gdzie chcesz. Osobiście posiadam Eris 5 i sprawują się bardzo dobrze w niewielkim pomieszczeniu na niewielkim biurku.


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - grimscene - 22.10.2015

Witam ponownie, przemyślałem sprawę, dalej jestem zdecydowany na zakup monitorów. Nie postawię ich w rogu, a przy boku jednej z krótszych ścian, dwadzieścia/trzydzieści centymetrów od osi pokoju. Co do Eris e5, szukam czegoś mocniejszego, myślałem o e8, ale ich gabaryty przeważyły szalę na stronę Yamaha HS7, czy ustawienie ich przy ścianie powoduje znaczne różnice?


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - Zirds - 22.10.2015

Powiedz tylko czy masz wystarczającą dużą kubaturę pomieszczenia by pomieścić dźwięki generowane przez 8 calowy głośnik?


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - grimscene - 22.10.2015

Pokój ma wymiary 3,2 x 5,5 x 2,5 m, w sumie 44 m3.


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - grimscene - 25.10.2015

Czy głośniki muszą stać w osi symetrii pokoju, czy mogę je przesunąć bliżej jednej ze ścian?


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - Revnotes - 26.10.2015

Jeżeli nie ustawisz monitorów idealnie w osi symetrii, nikt Cię za to nie zastrzeli. Natomiast jeżeli przesuniesz swoje biurko wyraźnie bliżej w kierunku jednej ze ścian, panorama stereo stanie się nienaturalna.

Mój znajomy przygotował swoje stanowisko w rogu pokoju, efekt jest taki, że niewielkie monitory dudnią, jakby je zdrowo przeładować w okolicach 100 Hz jakimś korektorem. Natomiast ustawienie głośników na środku jednej ze ścian, nie rozwiąże wszystkich Twoich problemów z akustyką pomieszczenia. Pozostawienie np. gołych ścian, również poskutkuje podobnym efektem - dudnieniem.

Jeżeli marzy Ci się dobra akustyka pomieszczenia, powinieneś zrobić coś w tym kierunku na wszystkich "płaszczyznach" adaptacji. W miarę dobrej jakości monitory na środku jednej ze ścian, na podłodze dywan, na ścianach półki i obrazy, w oknach rolety i co tam się jeszcze da. Miło by było postawić w koncie jakiś wieszak. Nie ma się co oszukiwać, ograniczenie się wyłącznie do ustawienia głośników po środku, nie zagwarantuje Ci idealnego odsłuchu. Jeżeli pracujesz z muzyką w domu, musisz się liczyć z kompromisami.


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - grimscene - 28.10.2015

Ok, temat ich umiejscowienia w pokoju mogę na chwilę odłożyć. Prawdopodobnie głośniki będą stały bardzo blisko ściany, czy w takim wypadku bass-reflexy umiejscowione z tyłu mocno wpłyną na jakość odsłuchu względem takich z reflexami z przodu? Jeśli tak, jaki model proponujecie? Do 1700 za komplet. Alternatywa dla Yamaha HS7


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - Revnotes - 28.10.2015

Niestety nie podpowiem, czy faktycznie bass-reflex z tyłu zaszkodzi, ponieważ nigdy nie posiadałem takich odsłuchów. Natomiast jeżeli jesteś zainteresowany modelami z dziurskiem od przodku, polecam przetestować Tannoy Reveal 601A. Odpowiada mi takie ciepłe, puszyste brzmienie, ponieważ prócz produkcji muzyki, jestem zwyczajnym słuchaczem. Obecnie dostępna jest nowa generacja z nieco wyeksponowanym dołem pasma, sam jestem zainteresowany, ale brakuje mi motywacji, żeby wybrać się na testy, a to za sprawą odstawienia muzyki. Taki okresowy detoks.

BTW jeżeli się wstrzymasz, a ja jednak kupię coś droższego - większego, wystawię swoje na sprzedaż. Daj znać, jakbyś był zainteresowany, to się zmotywuję do wizyty w sklepie ;)


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - Zirds - 28.10.2015

Niestety mam problem z BR z tyłu monitorów blisko ściany. Można to rozwiązać stawiając jakieś elementy chłonne za monitorami. Zastanawiam się od dłuższego czasu nad zakupem paneli ze strony fluffo.pl.
Widziałem tam fajne estetycznie wyglądające panele, które mają atest jakiejś tam instytucji zajmującej się pomiarami akustyki etc.


RE: Monitory bliskiego pola - róg pokoju -17m2 - lovetrance01 - 3.11.2015

Rzeczywiście jest duża różnica jeśli chodzi o BR z przodu lub z tylu. Mam porównanie, bo używam monitorów z jedną i drugą opcją. Bierz te z wyjściem z przodu. Zaoszczędzisz sobie mase kombinacji lub dodatkowych wydadków na jakieś pułapki czy inne wygłuszenia. Mam wspomniane przez Ciebie adam f5 i jestem zadowolony, ale też nie miałem zbyt dużego wyboru przy odsłuchach.
Teraz sam się zastanawiam, czy lepszy jest sprzęt, którego brzmienie bardzo nam się podoba, czy taki który surowo ocenia mix/mastering, czyli nie brzmi super aksamitnie, ale przez to wymaga więcej pracy od producenta?