MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Sprawy związane z DJ'ką. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Sprawy związane z DJ'ką. (/temat-sprawy-zwiazane-z-dj-ka)

Strony: 1 2


Sprawy związane z DJ'ką. - In-Tegral - 29.10.2015

Siemacie :D Jako, że cele z produkcją już praktycznie osiągnąłem tak teraz chce się spróbować w DJ'ce. Słyszałem, że to pikuś i że średnio ogarnięty szympans jest w stanie ogarnąć konsolę w jeden dzień. Nawet jeśli, to czego potrzebuje by zacząć przygodę z DJ'ką i jaką wiedzę powinienem posiadać?


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - Loco - 29.10.2015

Z kwestii sprzętu myślę że przydałyby się na początek słuchawki Beats® By Dr Dre. Oczywiście jeszcze jakaś konsola DJska np. firmy Pioneer. Inną niezbędną rzeczą (no bo jak tu być DJ bez muzyki) jest kolekcja utworów z gatunku bigroom, włączając w to kultowy track autorstwa Martina Garrixa - Animals. Ostatni smaczek aby zostać praworządnym DJ jest stworzenie odpowiedniej ksywki. W twoim wypadku idealnie by brzmiało DJIn-Tegralex99.
Co do teorii bycia DJ nie ma nic skomplikowanego. Wystarczy uruchomić dowolny odtwarzacz muzyki (nawet domyślny WMP), załadować utwory i wcisnąć play. Dla lepszego efektu proponuję od czasu do czasu poudawać że się kręci coś na konsoli.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - liam h. - 29.10.2015

(29.10.2015, 17:07)In-Tegral napisał(a): Jako, że cele z produkcją już praktycznie osiągnąłem tak teraz chce się spróbować w DJ'ce.

czyli nie do końca produkcja Ci wychodzi i zmieniasz profesję. ok, nic w tym złego, nie wszystko jest dla wszystkich ale nazywajmy rzeczy po imieniu, bo zdanie o celach w produkcji, które "praktycznie" zrealizowaleś brzmi conajmniej śmiesznie. po prostu nie byłeś na tyle dobry, byś całkowicie się zatracił w swojej twórczości. pogódź się z tym.

zmotywowałem? nie musisz dziękować.

(29.10.2015, 17:07)In-Tegral napisał(a): Słyszałem, że to pikuś i że średnio ogarnięty szympans jest w stanie ogarnąć konsolę w jeden dzień.

źle słyszałeś. to, że większość dj'ów jest marnych w swym fachu nie oznacza tego, że djing to prosta sprawa. poza tym.. można konsolę ogarniać w stu procentach a nie mieć w ogóle wyczucia muzycznego. podobnie jest z każdym innym instrumentem. jest pełno ludzi po akademiach muzycznych, którzy owszem - znają swoje instrumenty na wylot ale nie potrafią grać... kładę nacisk na słowo "grać". bo granie to nie jest odtwarzanie schematów wraz z wyuczoną, sztuczną mimiką.

(29.10.2015, 17:07)In-Tegral napisał(a): czego potrzebuje by zacząć przygodę z DJ'ką i jaką wiedzę powinienem posiadać?

po prostu zacznij i się nie spiesz. nie goń za sprzętem, pobierz demo programu do djingu i pozwól, by wszystko potoczyło się samo.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - qnebra - 29.10.2015

Proponuję także krzyczeć od czasu do czasu "rączki w górę", "jee eee eee" "uuu uuu", głównie po to, by angażować publiczność w wykonywany wałek.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - Zirds - 29.10.2015

Fajnie to brzmi - "ogarnąłem produkcję muzyczną"... Szkoda, że się sam okłamujesz...


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - In-Tegral - 29.10.2015

Loco : Nieśmieszne xD


O czym wy mówicie, gdzie powiedziałem, że ogarnąłem produkcje muzyczną? Napisałem, że CELE Z PRODUKCJĄ już praktycznie osiągnąłem a to co innego. Przestańcie te śmieszne ataki... co do śmiesznych Dj'i liam, dobrze wiem o czym mówisz, dlatego mówie o djce a nie pseudo djce poza tym ogarniecie konsoli to nei jest ogarniecie dzialu djki ponownie nauczcie sie czytac ze zrozumieniem. Czekam na dalsze opinie a wam oczywko dzięki za odzew.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - qnebra - 29.10.2015

Co do zaczynania samej "didżejki" to na przykład można skorzystać z takiego programiku o nazwie mixxx. Prosty w obsłudze program, na którym możesz się co nieco nauczyć.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - Lukas1 - 29.10.2015

czego nauczyc? wciskac sync?

2x sl 1210, vinyle i jedziesz.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - Shizzlematic - 29.10.2015

Ja to jestem djskie beztalencie i nawet na syncu potrafie zrobic jakas glupote XD Popytaj znajomych, czy ktos przypadkiem nie ma lub nie zna kogos kto ma sprzet i wybierz sie do tej osoby pare razy na praktyki. Nie ma sensu od razu pakowac hajsu w swoj sprzet. Sprawdz czy w ogole czujesz jakis dryg do tego, bo skonczysz tak jak ja i nigdy w zyciu nigdy nie zagrasz solo :D


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - In-Tegral - 29.10.2015

co Ty Shizzle, nie wydam pieniędzy dopóki nie sprawdzę co i jak i czy to moja bajka czy nie.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - Shizzlematic - 29.10.2015

Za pierwszym razem zanim dopasowałem głupiego tracka w 128bpm do juz lecacego, ten pierwszy track zdazyl sie dwa razy skonczyc. Wydaje sie proste, a jednak XD


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - Revnotes - 29.10.2015

Niestety ja również nie mogę się pochwalić występami na dużej scenie, natomiast ze względu na zamiłowanie do muzyki klubowej, pewnego dnia stwierdziłem, że dobrze będzie się tego nauczyć. Ten biznes po prostu wymaga, abyś potrafił zagrać na imprezie, jeżeli już wydajesz własne utwory. Jedno i drugie idzie ze sobą w parze.

Jeśli porady kogoś takiego jak ja, mimo wszystko Cię interesują - czytaj dalej. W przeciwnym razie przerwij, nie trać czasu i niech każdy pójdzie w swoją stronę.

Uważam, że nauka wyłącznie przy użyciu programu typu Traktor/Virtual DJ mija się z celem. Myszką nie da się wszystkiego wyklikać, a poza tym ma się to nijak do prawdziwego występu. Taki program nabiera natomiast sensu z chwilą zakupu kontrolera. Na prawdę warto, tym bardziej, że starszy, mało skomplikowany kontroler możesz dostać za niewielkie pieniądze. W niektórych przypadkach konfiguracja może być bardzo czasochłonna, więc polecam pobrać mapowanie z sieci i zabrać się do rzetelnej pracy.

Ćwiczenia pewnie sobie wyobrażasz, to jest część intuicyjna. Odpalasz dwa tracki i próbujesz je ze sobą połączyć. Na początku proponuję korzystać z magicznego przycisku "sync", podczas nauki to żadna ujma. Następnie próbuj zrobić to bez pomocy. Powtarzaj czynności setki, tysiące razy. Tak niestety to musi potrwać.

Nie znam się zbytnio na rodzajach przejść, chyba każdy na początku sięga za filtry, bo tak jest najłatwiej. Z czasem pewnie sięgniesz za fx'y, ale do takich rzeczy są w sieci poradniki.

Moim zdaniem zagranie dobrego, klimatycznego seta, utrzymującego napięcie nie jest takie łatwe. Po pierwsze przyda się znajomość koła kwintowego, o czym się przekonasz próbując połączyć ze sobą dwa traki o kompletnie odmiennych, niepasujących do siebie tonacjach. Do tego jednak dojdziesz za jakiś czas.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - Zirds - 29.10.2015

A powiedz jakie cele sobie wyznaczyłeś?


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - Mat.Mor.Raw - 29.10.2015

Ja, jako człowiek co sobie lubi w życiu utrudniać, zacząłbym od korzeni, czyli od 2 niedrogich gramofonów, prostego miksera i kilku płyt winylowych. To pozwoli zrozumieć istotę tej dziedziny i samemu dotknąć żywych dźwięków. Wtedy będziesz miał pewność, że coś tworzysz, a nie że robi to za ciebie automat. Dopiero poznawszy podstawy rzemiosła analogowego spróbowałbym zabawy w świecie cyfrowym, żeby pokonać ograniczenia konfiguracji analogowej i przejść ze sztuką miksowania na wyższy poziom możliwości.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - Revnotes - 29.10.2015

Podziwiam Cię za podejście, ale jak sam zauważyłeś jest to trudniejsza droga. Wiem, że tutaj w modzie tylko ambitne rzeczy, ale ja jednak jestem za ułatwianiem sobie życia. Zbyt wiele rzeczy skomplikowałem nieumyślnie, aby świadomie tego sobie dokładać ;)


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - Mat.Mor.Raw - 29.10.2015

Jak we wszyskim, trzeba zachować umiar, Ale nawet t ścieżka analogowa jest dzisiaj łatwiejsza niż 30 lat temu, bo wchodzisz na youtuba i masz masę tutoriali, jak kręcić płytami, synchronizować tempa, scretchować itd. I to nie wychodząc z domu. Gorzej jest natomiast ze zmobilizowaniem się, żeby te obejrzane skile regularnie trenować i wyćwiczyć.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - In-Tegral - 30.10.2015

(29.10.2015, 22:29)Zirds napisał(a): A powiedz jakie cele sobie wyznaczyłeś?

Co bym nie napisał i tak albo nie uwierzysz albo będziesz kontynuować "atak" także nie odpowiem Ci na to pytanie ;)


Co do reszty odpowiedzi. Dzięki panowie za wskazówki i pare przemyśleń.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - Knifeman - 30.10.2015

na pospolitego: virtual dj/traktor
na open source: Mixxx
na jak najłatwiej: flow 8 deck
na chcę tylko puszczać muzykę: winamp + plugin z autofaderem
na pełną gębą: decki + mixer (+ ew laptop)

należy pamiętać że dj to nie tylko ktoś kto sprawnie umie robię przejścia miedzy utworami. Trzeba śledzić nowe wydania i ogarniać co się dzieje, poszukiwać na własną rękę dobrej muzyki poza głównymi sklepami, kojarzyć niezawodne klasyki i co najważniejsze mieć to wszystko w dobrej jakości - w grę wchodzi zarówno jakość płyt, plików jak i poprawne opisanie zbiorów.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - lovetrance01 - 3.11.2015

Didżejka to dość ogólny temat. Na początek naucz się miksować w jakimś wirtualnym mikserze. Chodzi o to żebyś zobaczył czy naprawdę Ci się to podoba. Gdy już osiągniesz dobry poziom i dalej będzie Cię to kręcić, zainwestuj w decki i mixer. Kolega Mateusz proponuję gramofony, i choć sam pomysł szlachetny, to jednak mało praktyczny w dzisiejszych czasach. Tak naprawdę powoli również cdplayery odchodzą do lamusa na rzecz kontrolerów, abletona itp. Z drugiej strony miksowanie na deckach to bez porównania większa frajda niż na kompie, a i poziom można osiągnąć mistrzowski. Jeżeli pomyslisz o pracy w jakimś klubie, licz się z wydatkami na muzykę.
To tak pokrótce.
Swego czasu spędzałem od dwóch, nawet do 5 godzin kilka razy w tygodniu, grając sobie w domu. Tak bardzo to lubiłem.


RE: Sprawy związane z DJ'ką. - OProject - 5.11.2015

Nie gadaj że djka to łatwa rzecz bo wcale nie jest... ja sobie miksuje od czasu do czasu w Traktorze i wcale nie jest łatwo xd
Ogarnąć konsole w jeden dzień... szympans... no bez przesady... teoretycznie to kręcenie paru gałek i suwaków ale zeby być w tym dobrym trzeba paru lat nauki po pare h dziennie :P
Zacznij od Traktora bo on najbardziej przypomina prawdziwa konsole, musisz dowiedzieć się co to EQ, Pitch, Tempo, Beatmatch, Fader, Crossfader, Frazy (czy jak to tam mówia) ogólnie posiadając wiedze producenta jest łatwiej xd
No i wystarczy cwiczyć, dodam że granie samą myszką jest 100x trudniejsze i nieprzyjemne, dla tego kup sobie jakis kontroler albo klawiature midi z gałkami i faderami, a jak cie stać to kup mikser i 2 deki xd
I ćwicz... no i powiedz nam czy już ogarnąłeś to w jedeń dzien i wygrałeś DMC xd