MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Komponowanie melodii - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Komponowanie melodii (/temat-fl-studio-fl-studio-komponowanie-melodii)

Strony: 1 2 3 4


FL Studio: Komponowanie melodii - The Universe - 30.10.2015

Witam.

Jestem nowym użytkownikiem forum. Mój problem dotyczy komponowania melodii. To olbrzymi problem. Na przestrzeni bardzo długiego czasu, z długimi przerwami skomponowałem dwa utwory i kilka dem. Utwory te spotkały się nawet z uznaniem:). Ale nie, nie jest tak kolorowo, w następnym akapicie zaczyna się koszmar:(.

Nie potrafię zrobić tego o czym myślę. Nuty które układam okazują się nietrafione. W 99%! Jak podglądam piano rolle flp innych producentów to jest to uniwersalny idealny rozkład nut... Jak oni to trafiają? Nawet próby utworzenia czegoś na podstawie takiej gotowej melodii kończą się niepowodzeniem. To jak chodzenie po ciemku, naprawdę:(. Tam wszystko idealnie pasuje, każda nuta...

Z mojej perspektywy, gdy jestem na czystym piano rollu, nie da się ustawić nut tak aby utworzyć melodie, które słyszałem... Brzmi to mniej więcej jak "TURUTUTUTURURU" (...)

Więc siedzę w piano rollu i zrobienie właściwie jakiejkolwiek melodii jakiej bym chciał jest niemożliwe.

Rozmawiałem z kilkoma producentami, prowadziłem wręcz długie dyskusje jak to w końcu zrobić.... Mówili o jakichś "key note", albo aby zaczynać od bassline, ale z tego nic nie wynika. Niektórzy ze słuchu robią, nuta po nucie (chyba poziom master...). Zrobienie bassline nic mi nie daje. Bassline'y są proste, i ponoć można robić melodie rozwijając bassline, ale mi to nie odpowiada. Próbowałem także poznać teorię, tonacje itp. Jak widać na nic się to nie zdało.

Oglądam tutoriale na YouTube, staram się zapamiętać układ nut. Po przejściu do piano rolla nic jednak nie gra nawet podobnie. Nuty są nie trafione, albo brzmi to "tępo", prostacko...

Inna sprawa. Mam takie coś, że jak chcę zrobić swoją melodię na czyjejś melodii midi to pojawia mi się myśl "To już istnieje".

I tak w kółko...

W internecie znalazłem także screen z zaznaczonymi nutami, które nie fałszują. Nie fałszują, ale mi się "nie kleją"...

Jestem już bardzo zdesperowany... :( Nieco się rozpisałem, ale naprawdę chcę wiedzieć co mam zrobić aby tworzyć melodie o których myślę.

Na koniec, używam myszki i klawiatury, FL Studio 10. Różne ustawienia w piano rollu. 1/3, 1/6 itp. - w sumie żadna różnica.

Teraz chcę stworzyć dance'ową melodię 150BPM. Cały czas trzymam pomysł w głowie:). Oby nie uciekł.


RE: Komponowanie melodii - In-Tegral - 30.10.2015

Widzisz, niektórzy to robią ze słuchu bo albo mają wiedzę na ten temat albo po prostu tyle razy próbowali pisać melodie na różnych skalach, że już na pamięć wiedzą, które dźwięki do siebie pasują. Metoda zaczynania od bassline jest dobra w sumie tak zaczynałem. Bassline tworzy klimat melodii więc zaczynanie od niego to dobra sprawa. Ja w sumie jestem osobą, która robi wszystko na słuch, nigdy się nie uczyłem zapisu nut itp. Więc polecam po prostu próbować tyle razy aż wyjdzie i się nie poddawać ;).


RE: Komponowanie melodii - The Universe - 30.10.2015

Tym razem nie poddaje się drugi miesiąc (z przerwami) :).

Które dźwięki ze sobą pasują. Może to interesujący mnie wątek?

Zazwyczaj widzę, że dźwięki idą trochę w górę, później w dół itp. Ma to charakterystyczne kształty:) Ale trafienie tego wszystkiego, aby zagrać cokolwiek sensownego z mojej perspektywy to loteria...


RE: Komponowanie melodii - In-Tegral - 30.10.2015

Wszystko zależy od skali, progresji chordów. Pościągaj MIDI np z muzyki filmowej i popatrz co i jak, dowiesz się wiele nowych rzeczy.


RE: Komponowanie melodii - qnebra - 30.10.2015

Cholera, co by ci tu powiedzieć? Nie ma dobrego, sprawdzonego sposobu na stworzenie "uniwersalnej, idealnej melodii do wszystkiego". Umiejętność tworzenia melodii to coś, co się nabywa w miarę czasu i praktyki w tworzeniu muzyki, nie coś co będzie takim "pierdło, błysło i świsło" i wiesz wszystko, tylko długie, czasem frustrujące próby i błędy.

Poza tym próbowałeś kiedyś improwizować? Nie grać z szablonu, tylko tak po swojemu i bez jakichś szczególnych ambicji. Widzę, że ty za bardzo się patrzysz na to, co ktoś robi i próbujesz to naśladować.

Poza tym jak pomyślę teraz, że pisania melodii uczyłem się na plikach midi z piosenkami R+, to chce mi się śmiać z tego. Ot, wzięcie sobie elektroniki/klawiszy z utworu i nauczenie się grania jej, potem już zmienianie melodii we własnym zakresie i od podstaw. Na bazie oryginalnej melodii i jej tonacji co prawda, lecz całkowicie od niej odmiennego.


RE: Komponowanie melodii - The Universe - 30.10.2015

In-Tegral
Cytat: Wszystko zależy od skali, progresji chordów. Pościągaj MIDI np z muzyki filmowej i popatrz co i jak, dowiesz się wiele nowych rzeczy.
"skali, progresji chordów" ja tego nie znam. Ja chcę tylko zagrać to co czuję i skomponować utwór. Wiesz, to wielka misja dla ludzkości:). No i dla mnie, marzę o takiej muzyce.



qnebra
Cytat: Poza tym próbowałeś kiedyś improwizować? Nie grać z szablonu, tylko tak po swojemu i bez jakichś szczególnych ambicji. Widzę, że ty za bardzo się patrzysz na to, co ktoś robi i próbujesz to naśladować.

hmmm... jeżeli za improwizację uznać próby budowania jednej linii z dwóch, trzech dźwięków + kolejne linie wyżej i niżej czy kolejne dźwięki to tak. Próbowałem także naciskać myszką przypadkowe nuty na piano rollu ale to raczej komiczne:). Już nawet czasami lepiej brzmiało jak klikałem tylko po pianinie, bez rozstawiania nut...

Cytat:Umiejętność tworzenia melodii to coś, co się nabywa w miarę czasu i praktyki w tworzeniu muzyki, nie coś co będzie takim "pierdło, błysło i świsło" i wiesz wszystko, tylko długie, czasem frustrujące próby i błędy.
No właśnie nie przyszła:(. Nagrałem dwa utwory, a postępu jak nie było, tak nie ma. Może jest minimalny, ale to tyle co nic. Nadal jestem w prawie tym samym punkcie.


RE: Komponowanie melodii - qnebra - 30.10.2015

Tak skromnie się spytam, ile masz projektów na koncie? Projektów fpl, nie koniecznie ukończonych i opublikowanych.


RE: Komponowanie melodii - The Universe - 30.10.2015

Cytat:Tak skromnie się spytam, ile masz projektów na koncie? Projektów fpl, nie koniecznie ukończonych i opublikowanych.

Szczerze mówiąc to ciężko powiedzieć. Projekt zapisuję tylko wtedy gdy jest tam choć cień sensu. Dwa projekty skończone, jeden jest technicznym demem (melodia jest za prosta na dalszy rozwój). Chyba coś do 10 projektów. Z tym, że ta reszta, siedem, cześć to bardzo mało zaawansowane projekty, niektórych już nie pamiętam, więc nie wiem czy powinienem liczyć:) i pomysły na projekty.


RE: Komponowanie melodii - qnebra - 30.10.2015

Policzyłem swoje, tylko lub aż 446 projektów.


RE: Komponowanie melodii - The Universe - 30.10.2015

o_O

Ja liczę po filmikach na YouTube. Jak jakiś ma 10-20, gdzie pierwsze brzmią gorzej od moich, albo po prostu słychać, że zaczynał, a ostatnie są już super to ten producer jest pro:)


RE: Komponowanie melodii - qnebra - 30.10.2015

Przy czym ta ilość projektów to nie jest po to, by cię uderzyć i potem równo tłuc, tylko pokazać ile mi zeszło z tym, że teraz potrafię sobie z palca zrobić swoją melodię, już nie mówiąc o tym, że jeszcze mnóstwo pracy przedemną. Początki też miałem takie z gatunku "TU TU RURU TU TU" jakby co.


RE: Komponowanie melodii - The Universe - 30.10.2015

(30.10.2015, 19:29)qnebra napisał(a): Przy czym ta ilość projektów to nie jest po to, by cię uderzyć i potem równo tłuc, tylko pokazać ile mi zeszło z tym, że teraz potrafię sobie z palca zrobić swoją melodię. Początki też miałem takie z gatunku "TU TU RURU TU TU" jakby co.

Zatem spędziłeś nad tym 2-3 lata, codziennie siedząc, a przynajmniej każdego tygodnia? U mnie ze dwa-trzy lata zeszły, ale robiłem przerwy, czasem miesiącami byłem poza FL'em.

Często czytam, że ludzie nauczyli się robić melodie po długim czasie prób. Ale kurcze, gdzie ten progres, jak on wyglądał, krok po kroku, bo jakoś tego nie czuję:(. No i takie coś wymaga stalowej (w najmocniejszym sensie znaczenia tego wyrazu) determinacji. Siedzisz z pewnymi myślami, i nadal nic nie możesz zrobić, i za każdym razem od nowa i od nowa. Dlatego jest to dla mnie dziwne, dlaczego i kiedy miałby przyjść ten magiczny progres. Jestem w tym punkcie, że szukam konkretów, konkretnych porad, wskazówek, wyjaśnień, metod, alternatywnych sposobów, bo samemu jak zaczynałem ślepy po ciemku, tak też zostałem...


RE: Komponowanie melodii - Zirds - 30.10.2015

Najlepszym rozwiązaniem to ćwiczenie słuchu oraz zapisanie się na jakiś kurs np na keyboard dla początkujących lub do ogniska muzycznego.


RE: Komponowanie melodii - STLKR CLL - 30.10.2015

A ja ci powiem tak - zarzuć do FL'a jakiś utwór wykonawcy którego lubisz. Niekoniecznie Avicii'iego :E Przejdźdo dropu, zaznacz go i zacznij robić drop w piano rollu. Ja czasami tak sobie zrobię i już coś tam kminie jak brzmi nuta i półnuta. Są tacy co z myśli zrobią idealnie melo, ale to raczej pr0. Ostatnio zrobiłem drop Dzeko&Torres - Air (wyszła mi tonacja F dur), tylko przy lini basu musiałem sobie pomóc YT :P

[zs]http://www48.zippyshare.com/v/e7MmZBIO/file.html[/zs]


RE: Komponowanie melodii - The Universe - 30.10.2015

(30.10.2015, 21:50)StalkerCell napisał(a): A ja ci powiem tak - zarzuć do FL'a jakiś utwór wykonawcy którego lubisz. Niekoniecznie Avicii'iego :E Przejdźdo dropu, zaznacz go i zacznij robić drop w piano rollu. Ja czasami tak sobie zrobię i już coś tam kminie jak brzmi nuta i półnuta. Są tacy co z myśli zrobią idealnie melo, ale to raczej pr0. Ostatnio zrobiłem drop Dzeko&Torres - Air (wyszła mi tonacja F dur), tylko przy lini basu musiałem sobie pomóc YT :P

Co oznacza drop? Melodię?

Anyway. Próbowałem edytować midi innego wykonawcy, ale jakiekolwiek zmiany powodowały, że zmienione nuty brzmiały źle. Mam przed oczyma tylko idealną linię, której nie sposób edytować... Może to dziwne, ale tak to widzę.


RE: Komponowanie melodii - Zirds - 30.10.2015

Musisz zacząć od podstaw - pamiętaj - na naukę zawsze jest czas!
Musisz się nauczyć nut i ułożenia ich na klawiaturze, zapamiętania jak każda brzmi i potem uczenia się ich i odnajdywania w utworach.

Jeżeli nie stać Cię na wychodzenie z domu lub zakup najtańszego Keyboardu i opłacenie paru początkowych lekcji u nauczyciela muzyki to spróbuj chociażby takiego rozwiązania:

Trochę praktyki: http://musicproducers.pl/temat-synthesia-nauka-gry-na-pianinie

Trochę teorii: http://violettabolg.blogspot.com/2014/04/nauka-gry-na-pianinie-klawisze-i-program.html


RE: Komponowanie melodii - Wasp - 31.10.2015

Jak tworzyć melodię pod akordy:

https://www.youtube.com/watch?v=aCXnAXQyCkc


RE: Komponowanie melodii - Maciek - 1.11.2015

A próbowałeś używać klawiatury midi? Piano roll i klikanie myszką to frajdy nie daje... tu każdą nutę czujesz i nie ma opcji żeby Ci melodia nie wyszła


RE: Komponowanie melodii - lovetrance01 - 2.11.2015

Koledzy wyżej sporo Ci doradzili. Ja dodam tylko, że jeśli masz melodię w głowie i nie chcesz jej zapomnieć, zanuć sobie i nagraj na dyktafon.
Jedyna metoda na wykształcenie umiejętności pisania melodii, to ćwiczenia. Wszystko przychodzi z czasem. Gdy wracam do moich starych kawałków, jestem wręcz zażenowany tym co kiedyś robiłem;) Jeśli nie możesz kończyć projektów przez brak melodii, może zrób jakiś remix ulubionego utworu czy czego tam chcesz. Melo masz gotową, resztę robisz sam.
Jeśli podchodzisz do tematu z pasją, coś na pewno wymyślisz. Głowa do góry.


RE: Komponowanie melodii - Zirds - 2.11.2015

Tyko jemu nie chodzi o komponowanie melodii tylko o to, że nie umie tej melodii przelać na klawisz.. czyli nie zna nut i podstaw, nie wie, że ma zagrać C zamiast G...