MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Komponowanie melodii - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Komponowanie melodii (/temat-fl-studio-fl-studio-komponowanie-melodii)

Strony: 1 2 3 4


RE: Komponowanie melodii - mateuszpalucki - 2.11.2015

miałem podobny problem, pomógł trochę zakup klawiatury midi


RE: Komponowanie melodii - The Universe - 2.11.2015

Dzięki wszystkim za dotychczasowe porady i linki. Jest się z czym zapoznać:) Jeżeli znacie więcej śmiało wysyłajcie kolejne posty.

A zamiast klawiatury sterującej, udało by się to jakoś ogarnąć na komputerowej?<haha>


RE: Komponowanie melodii - qnebra - 2.11.2015

Da się to ogarnąć, tylko że to taki dość marny substytut prawdziwej "klawiatury fortepianowej" i nie czasem nie będziesz mógł zagrać tego czego chcesz. Nie mam pojęcia w jaki sposób FL mapuje klawiaturę komputerową jako klawiaturę "fortepianową", lecz najlepiej w tej nieszczęsnej ostateczności, jeżeli rzędy znaków od Z do / oraz Q do ] są zmapowane jako białe klawisze, a z kolei A do ' oraz 1 do = jako czarne.


RE: Komponowanie melodii - Maciek - 3.11.2015

(2.11.2015, 20:17)The Universe napisał(a): A zamiast klawiatury sterującej, udało by się to jakoś ogarnąć na komputerowej?<haha>

To tak jakby uprawiać seks przez trzy prezerwatywy i skarpetę ;)


RE: Komponowanie melodii - MAB - 3.11.2015

Ja Ci powiem jeszcze inaczej.
Rozkmiń sobie tonacje, akordy i podstawowe zależności harmoniczne zachodzące między nimi. Mając taką bazę budowanie basslinów i innych melodii będzie naprawdę łatwe.


RE: Komponowanie melodii - ak47soundsystem - 14.11.2015

Zacznij układać melodie na samych białych / samych czarnych.
Na białych:
Zależnie od tego na którym dźwięku skończy się fraza masz:
- Kończąc na dźwięku C, utwory durowe (pozytywne) - to będzie w tonacji C-dur.
- Kończąc na dźwięku A, utwory molwe (melancholijne) - to będzie w tonacji A-mol
Rób to samo z każdą melodią, którą narysujesz: bas, syntezatory, itd.

Tonacje na samych czarnych:
https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=all%20black%20keys%20scale

Generalnie będzie grało jeśli wszystkie nutki (lub zdecydowana większość) będą z tej samej tonacji.

Akordy robi się z kolejnych nutek w tonacji (1-3-5, 1-4-5, 1-3-5-7), itp.


RE: Komponowanie melodii - Koman - 14.11.2015

Ja preferuję wybranie skali :) w FL Studio wystarczy użyć samplera(bez żadnego dźwięku) i w ustawieniach piano roll wybrać skalę(ja preferuję po prostu major[tylko białe klawisze przy dźwięku tonalnnym C])
http://prntscr.com/92mtcx
Gdy ustawimy skalę na wybranym dźwięku stwórz akordy. Do akordów napisz melodię - to było omawiane w wyżej wymienionym filmiku od live-act.pl - Wybierasz do melodii dźwięki z akordu(oraz passing tones & neighbouring tones w twojej skali)
Jak napisał Zirds - najlepiej po prostu zapisać się na kurs, czy inne muzyczne zajęcia.


RE: Komponowanie melodii - Royal Cartel - 15.11.2015

(30.10.2015, 18:00)The Universe napisał(a): Jak podglądam piano rolle flp innych producentów to jest to uniwersalny idealny rozkład nut... Jak oni to trafiają?

Uniwersalny, idealny rozkład nut? Można to zdanie podciągnąć jedynie pod fakt, że zależnie od gatunku, odstępy od nut są inne. Np. w jazzowych kawałkach jest tzw "swing". Albo melodia po prostu siedzi na klawiszach danej skali (przez logiczne ułożenie unikniemy fałszu).

Cytat:Z mojej perspektywy, gdy jestem na czystym piano rollu, nie da się ustawić nut tak aby utworzyć melodie, które słyszałem... Brzmi to mniej więcej jak "TURUTUTUTURURU" (...)

Przypomina mi się mój początek związany z muzyką, kiedy to nie miałem żadnego pojęcia o nutach, skalach, a ułożenie bezsensownej melodii z użytym gotowym presetem skutkowało dumą (absurdalne :D).

Cytat:Mówili o jakichś "key note", albo aby zaczynać od bassline, ale z tego nic nie wynika. Niektórzy ze słuchu robią, nuta po nucie (chyba poziom master...). Zrobienie bassline nic mi nie daje. Bassline'y są proste, i ponoć można robić melodie rozwijając bassline, ale mi to nie odpowiada. Próbowałem także poznać teorię, tonacje itp. Jak widać na nic się to nie zdało.

1. Mi osobiście nie przypasowało zaczynanie od baseline, zawsze proste akordy, na których zaczynam budowę melodii, sama melodia albo wykręcony w syntezatorze ciekawy bass. Zapamiętaj, że inaczej się tworzy mając dobry dźwięk, a inaczej mając kiepski.
2. Ja robię ze słuchu :) :) :)
3. Teoria nie jest aż taka łatwa do opanowania dla niektórych ;)

Cytat:Oglądam tutoriale na YouTube, staram się zapamiętać układ nut. Po przejściu do piano rolla nic jednak nie gra nawet podobnie. Nuty są nie trafione, albo brzmi to "tępo", prostacko...

Znów powracamy do moich początków, kiedy również nie miałem pojęcia o tempie, długości nut oraz odstępach.

Cytat:Inna sprawa. Mam takie coś, że jak chcę zrobić swoją melodię na czyjejś melodii midi to pojawia mi się myśl "To już istnieje".

Tym się nie zrażaj, bo akordy np są uniwersalne.

Cytat:Jestem już bardzo zdesperowany... :( Nieco się rozpisałem, ale naprawdę chcę wiedzieć co mam zrobić aby tworzyć melodie o których myślę.

Nagraj na telefon, plik wrzuć do FLa i później układaj słuchając. Poza tym wiadomo - praktyka i teoria.

Cytat:Różne ustawienia w piano rollu. 1/3, 1/6 itp. - w sumie żadna różnica.

I to jest właśnie duża różnica. Te "1/3, 1/6" oznaczają stopień w jakim dzielony jest piano roll (mówiąc wprost). 1 bar = 1 takt. 1/3 = 1/3 taktu. A to oznacza = inne długości nut i inne odstępy. Jak rysujesz nutę w piano rollu, to klei ci się do pionowych linii (chyba, że masz wyłączoną takową opcję).

Jeszcze na początku tego roku denerwował mnie fakt, że nic nie potrafię ułożyć, ale uwierz mi.. Z czasem to mija ;) Powodzenia w nauce, tworzeniu i najważniejsze - nie przejmuj się, w końcu dojdziesz do perfekcji. Może będziemy na 1szym miejscu top 10 światowych przebojów, kto wie :P


RE: Komponowanie melodii - The Universe - 14.12.2015

(2.11.2015, 15:39)Zirds napisał(a): Tyko jemu nie chodzi o komponowanie melodii tylko o to, że nie umie tej melodii przelać na klawisz.. czyli nie zna nut i podstaw, nie wie, że ma zagrać C zamiast G...

To dobry opis problemu:)

Przyznam, że przez ten długi czas niestety nie zaglądałem do linków. Kolejny raz spróbowałem bez skutków, ale robiłem tez inne rzeczy.



Co do keyboardu i nauki gry na instrumencie. Przyszedł mi do głowy pewien pomysł, aby ściągnąć na smartfona aplikację z piano i na tym ładować midi piosenek i grać. Co o tym myślicie? W sumie to chyba powinienem spróbować, aby się przekonać?


RE: Komponowanie melodii - qnebra - 14.12.2015

(14.12.2015, 21:23)The Universe napisał(a): Co do keyboardu i nauki gry na instrumencie. Przyszedł mi do głowy pewien pomysł, aby ściągnąć na smartfona aplikację z piano i na tym ładować midi piosenek i grać. Co o tym myślicie? W sumie to chyba powinienem spróbować, aby się przekonać?

Niewygodnie, bardzo niewygodnie.


RE: Komponowanie melodii - Zirds - 14.12.2015

(14.12.2015, 21:23)The Universe napisał(a):
(2.11.2015, 15:39)Zirds napisał(a): Tyko jemu nie chodzi o komponowanie melodii tylko o to, że nie umie tej melodii przelać na klawisz.. czyli nie zna nut i podstaw, nie wie, że ma zagrać C zamiast G...

To dobry opis problemu:)

Przyznam, że przez ten długi czas niestety nie zaglądałem do linków. Kolejny raz spróbowałem bez skutków, ale robiłem tez inne rzeczy.



Co do keyboardu i nauki gry na instrumencie. Przyszedł mi do głowy pewien pomysł, aby ściągnąć na smartfona aplikację z piano i na tym ładować midi piosenek i grać. Co o tym myślicie? W sumie to chyba powinienem spróbować, aby się przekonać?

To nie jest rozwiązanie. Za pomocą ekranów dotykowych nie wyczujesz dynamiki klawiatury.


RE: Komponowanie melodii - KBK - 14.12.2015

Witam kolegę.
Mam za sobą parę lat doświadczenia z muzyką z tym grę na instrumentach dętych (trąbka, saksofon tenorowy, sopranowy, barytonowy) jak i klawiszowych (pianino, akordeon)... i być może moje rady chociaż w 1% Tobie pomogą...

Więc na początek powiem, że wiele osób zaczyna od gry e słuchu - moim zdaniem jest to błąd. W pierwszej kolejności, aby tworzyć muzykę moim zdaniem powinieneś poznać określenia typu:

- takt
- taktowanie (3/4, 4/4 itp)
- wartości nut
- Poznaj wszystkie tonacje (molowa, durowa) - i to jest sedno - bo wnioskuję, że to z tonacją masz problem.

Każda tonacja chociażby durowa, ma określone tony i półtony, które należy ze sobą łączyć w zależności jaki efekt chcemy uzyskać (np smutna melodia, wesoła), do tego grając akordy, które muszą do tych tonacji pasować w zależności jaka to tonacja - Np dla najprostrzej C-dur podstawowe akordy to: C, Am, F,G.

dla przykładu - grając dźwięk C w tercji - czyli z dźwiękiem E uzyskamy efekt wesołęgo, harmonicznego dźwięku.
Nie powinno się łączyć niektórych dźwięków ze sobą np Sekundy, ponieważ dźwięk wyjdzie sfałszowany.

Nie słuchaj bzdur typu: Graj na samych białych, graj na samych czarnych, ponieważ to wcale nie o to chodzi. Oczywiscie mozna zagrac kazda tonacje tylko bialymi dokonujac transpozycji, ale to droga do nikąd i oszukiwanie samego siebie...

Podsumowując - Przerobienie 2 części szkoły na keyboard Hejdy na pewno ci nie zaszkodzi.


RE: Komponowanie melodii - sowa - 15.12.2015

najlepsza metoda na dobrą melodię to gotowe midaski z internetu lub od kogoś, prosto i wygodnie :D a tak serio to poszukaj sobie dobrych midasków i popatrz jak są ułożone i zacznij się na nich uczyc


RE: Komponowanie melodii - Zirds - 15.12.2015

Midaski... Konsolety studyjne firmy Midas? Potem zrozumiałem, że chodzi o pliki MIDI xD.

To jest dobre rozwiązanie, polecam też słuchać muzykę disco polo, ten wiejski remizowy przytupajec z takiego gatunku to doskonała baza prostych i wpadających w ucho melodii.


RE: Komponowanie melodii - KBK - 15.12.2015

To, co pisze Zirds jest racją, większość utworów disco polo wyraźnie uzywa prostych akordów i praktycznie każda piosenkę zagrasz w tonacji C-dur przy pomocy akordów: C, F, G, Am, Dm.
Ja jednak poleciłbym ci pożyczenie/kupienie najzwyklejszego keyboardu i przerobienia samemu chociaż 1 i 2 część szkoły na keyboard. Sa tam tonacje C-dur, F-dur, A-mol, dodatkowo dwudźwięki, legato, znaczenie pauz itp - moim zdaniem podstawowy background, jaki każdy szanujący się muzyk powinien znać. A na keyboardzie bardzo dobrze przy akompaniamencie zrozumiesz jak brzmi melodia na konkretnych akordach.

Moze zdarzyć się, że muzyka, którą będziesz tworzyć będzie potrzebowała pełniejszych, rozległych brzmień... kolejny etap muzyki to akordy siódemkowe i sus. Są to np. akordy C7, Csus4, Em7... Utwór "Dla Elizy" składa się z akordów: Am, F, i E7 - gdzie E7 nadaje takie "wrogie" brzmienie całemu utworowi..

Ale tak jak wspominałem, trzeba usiąść, zrozumieć, nie mówię, że jestem ekspertem i każdy powinien tak robić - nie zrozum mnie źle - ale mi było tak o wiele łatwiej oswoić się z muzyką, a tak właśnie zaczynałem...


RE: Komponowanie melodii - The Universe - 15.12.2015

kubik, co do tonacji poznałem takie coś: http://reverb.pl/forum/thread-950.html Co do reszty teorii, w FL'u są inne oznaczenia, więc to trochę tak jakby będąc użytkownikiem języka polskiego, uczyć się niemieckiego po francusku.

Już od jakiegoś czasu, przed startem komponowania melodii zaznaczam klawisze z linka, i wtedy mam zaznaczone, nas których mogę grać, ale to chyba nic nie dało, albo bardzo niewiele. Ciągle nie mam pojęcia na jakich klawiszach mam zagrać to co chcę zagrać, a to co mi wychodzi jest żenujące, tępe.

Sowa, nie midi to nie jest dobra metoda, bo tam wszystko jest ułożone, więc zmiana czegokolwiek powoduje katastrofę...


RE: Komponowanie melodii - KBK - 15.12.2015

W takim razie szkoła na keyboard i cwicz :-) bez podstaw teorii nikt ci nie pomoze...


RE: Komponowanie melodii - The Universe - 15.12.2015

(14.12.2015, 23:09)kubik napisał(a): - takt
- taktowanie (3/4, 4/4 itp)
- wartości nut
- Poznaj wszystkie tonacje (molowa, durowa) - i to jest sedno - bo wnioskuję, że to z tonacją masz problem.

- taktowanie to coś takiego co mogę zmieniać w snap -> 1/6 step? itp? Moi koledzy trochę mi doradzali, jakie kiedy wygrać, ale to też nic nie dało. Tak samo randomowe.
- skale już mam (link wyżej)
- pozostałych dwóch nie mogę znaleźć do FL'a, a sucha teoria muzyczna nie jest mi potrzebna do niczego, skoro w FL'u jest inaczej.


RE: Komponowanie melodii - KBK - 15.12.2015

(15.12.2015, 11:09)The Universe napisał(a): sucha teoria muzyczna nie jest mi potrzebna do niczego, skoro w FL'u jest inaczej.

Boże widzisz i nie grzmisz...

Ehh... widzę, że kolega chce złowić rybę mając wędkę a nie mając przynęty.

Właśnie przez to, że nie znasz suchej teorii, nie wiesz do czego słuzą poszczególne funkcje, bo niezaleznie czy jest to keyboard, stacja robocza czy DAW idea funkcji jest wszędzie taka sama, co najwyżej sposób ich prezentacji jest inny.
Jesli układasz melodie, to niezaleznie, czy robisz to w fl-studio, na klawiszach czy na trąbce wartości nurt zawsze są oznaczone TAK SAMO!
Nie spotkałem się aby było inaczej, dźwięk C# oznaczany jest tak samo w DAW-ie, syntezatorze, czy innym ustrojstwie.
To tak jakbyś chciał jechać na wyścig wsiadając pierwszy raz do auta.
Skup się na podstawach zapisu nutowego w postaci literowej (C, C#, B, Bb itp) wtedy dopiero zacznij brać sie za muzykę.
Powtórzę raz jeszcze SZKOŁA NA KEYBOARD da ci wszystkie podstawy gry za pomoca klawiszy. Skoro masz problemy z dopasowaniem dźwięków do klawiszy, to moim zdaniem przed Tobą jeszcze daleka droga. Ale najważniejsze to się nie poddawać i dużo pracować.

Chyba, że chcesz dołączyć do grona 70% muzyków, którzy robili muzykę na samplach i wyłamali się na etapie tworzenia własnych melodii...

Powodzenia!


RE: Komponowanie melodii - The Universe - 15.12.2015

Czy dobrze rozumiem takty i takowanie w FL'u?

Taktowanie to liczba nut w takcie, a takt to ponumerowane w piano rollu 1, 2, 3 itd?

Jak dodać grafikę?