MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
UPLIFTING Kubik - Last Dream - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: UPLIFTING Kubik - Last Dream (/temat-uplifting-kubik-last-dream)



Kubik - Last Dream - KBK - 12.12.2015

Witam!

Chciałbym się pochwalić moją pierwszą produkcją stworzoną w całości na własnych patternach na Rolandzie Fantom.
Bardzo pomocne będą dla mnie opinie na temat masteringu, co można by poprawić itp.
No i oczywiście Wasze ogólne zdanie na ten temat :)
Miłego słuchania! :)



wersja HQ:




RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - Rafau - 12.12.2015

Co masz na myśli mówiąc masteringu???

Generalnie całkiem fajny trance sprzed 15 lat. Ode mnie masz piwo.


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - KBK - 12.12.2015

(12.12.2015, 20:24)Rafau napisał(a): Co masz na myśli mówiąc masteringu???

Generalnie całkiem fajny trance sprzed 15 lat. Ode mnie masz piwo.

Dzięki :)

Mówiąc mastering miałem na myśli kompresję dynamiki - póki co mam z tym delikatne problemy, ustawiłem treshold na 20 przy współczynniku 2,5:1 na wszystkich 3 poziomach poziomy: bass:8 mid:3 TRE: 7 , ale cały czas mam problem z wysterowaniem optymalnych wartości...


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - Rafau - 12.12.2015

Czyli mówiąc mastering mówisz miks. To raz - robisz źle ustawiając ten sam tresh na wszystkich ścieżkach, bo będzie on zależny od wielu czynników.

Bassline możesz potraktować mocniejszym ratio i thresh. Ratio nawet do 4-6 będzie bardzo git. Niskie częstotliwości wytrzymują dużo. Nie wiem jak to wygląda na Twoim sprzęcie, ale normalnie ja to np. nie traktuję kompresorem zbytnio padów oraz perkusji.


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - Zirds - 12.12.2015

Mastering jest wtedy kiedy wydajesz płytę i chcesz by wszystkie utwory brzmiały tak jak reszta. Mastering się tyczy normalizacji przed wypaleniem na płytę czy do dystrybucji cyfrowej.
Miks to jest zgranie tak wszystkich ścieżek by ich wartość szczytowa w całości nie przekraczała 0db zachowując przy tym dynamikę.


Utwór całkiem spoko, brzmienie sprzed 15 lat, ale czy to źle? Według mnie lepiej muzyka brzmiała 15 lat temu.. teraz to wszędzie te glitche, pitche, wobble. Utwór klasyczny, bardzo ładnie zaaranżowany i zagrany. Linia perkusyjna mogłaby być bardziej wysunięta bo brzmi głucho - zwłaszcza stopa i werbel.

Co do kompresji zastosuj tak jak pisał Rafau.


3/5


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - KBK - 13.12.2015

(12.12.2015, 23:56)Zirds napisał(a): Mastering jest wtedy kiedy wydajesz płytę i chcesz by wszystkie utwory brzmiały tak jak reszta. Mastering się tyczy normalizacji przed wypaleniem na płytę czy do dystrybucji cyfrowej.
Miks to jest zgranie tak wszystkich ścieżek by ich wartość szczytowa w całości nie przekraczała 0db zachowując przy tym dynamikę.


Utwór całkiem spoko, brzmienie sprzed 15 lat, ale czy to źle? Według mnie lepiej muzyka brzmiała 15 lat temu.. teraz to wszędzie te glitche, pitche, wobble. Utwór klasyczny, bardzo ładnie zaaranżowany i zagrany. Linia perkusyjna mogłaby być bardziej wysunięta bo brzmi głucho - zwłaszcza stopa i werbel.

Co do kompresji zastosuj tak jak pisał Rafau.


3/5

Dzięki za konkretne krytyczne sugestie, to bardzo cenne dla mnie :) Co do perkusji, celowo ją ściszyłem, widocznie źle... z kompresją będę walczył, posłucham rad Rafau.
Dzęki koledzy!


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - Afterthought - 13.12.2015

Fajnie wszystko brzmi ale intro za szybko sie urywa przed breakdownem. Ta cisza jest nie pożądana ale ogólnie wsio fajnie wchodzi. Jednakowoż mam nieodparte wrażenie, ze zainspirowałeś się moim "Beyond", mylę się ? :)


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - KBK - 13.12.2015

Heh, Helsveal szczerze, to ten kawałek zacząłem robić zanim wstawiłeś swój :D słuchałem mnóstwo utworów na tym forum i to czysty przypadek, że to brzmi podobnie, ale widocznie zostało mi w głowie ;) Ale inspirowałem się czymś innym, dokładnie Tukan - light a rainbow, przyznaj, że jest podobieństwo:

https://www.youtube.com/watch?v=raeN7UJhhbM


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - Afterthought - 13.12.2015

No rozumiem, po prostu wszystko brzmi podobnie i to mnie zmylilo :)


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - Alex fat - 13.12.2015

Powiem tak , z lepszym mixem utwor by kosil . a tak pozostaje niedosyt. Skup sie bardziej na miksie , wyrownaniem sciezek , separacja sciezek , mysle ze temat kompresji zostaw na koniec , bo to co pisza koledzy wyzej jest teorja , a jak wiemy teorja to nie praktyka . Zeby poprawnie uzyc kopresji trzeba wiedzec co sie robi , i przedewszystkim miec wprawne ucho , znac kompresor , to niejest takie proste . :) pozdrawiam


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - Zirds - 13.12.2015

(13.12.2015, 16:26)Alex fat napisał(a): Powiem tak , z lepszym mixem utwor by kosil . a tak pozostaje niedosyt. Skup sie bardziej na miksie , wyrownaniem sciezek , separacja sciezek , mysle ze temat kompresji zostaw na koniec , bo to co pisza koledzy wyzej jest teorja , a jak wiemy teorja to nie praktyka . Zeby poprawnie uzyc kopresji trzeba wiedzec co sie robi , i przedewszystkim miec wprawne ucho , znac kompresor , to niejest takie proste . :) pozdrawiam

Szczerze, by nie spieprzyć całkowicie brzmienia kompresorami to najlepiej jest ich nie używać.

Ps. znaki interpunkcyjne typu znaki oddzielające (kropka, średnik, przecinek); znaki prozodyczne i emocji (wielokropek, myślnik, pytajnik, wykrzyknik); znaki wyodrębniające (dwukropek, para znaków cudzysłowu) piszemy zaraz po słowie, a nie pomiędzy spacjami.


Zacytuję Cię jeszcze raz, ale zdania będą napisane bezbłędnie:

(13.12.2015, 16:26)Alex fat napisał(a): Powiem tak, z lepszym miksem utwór by kosił, a tak pozostaje niedosyt. Skup się bardziej na miksie, nad wyrównaniem ścieżek, separacją ścieżek.
Myślę, że temat kompresji zostaw na koniec, bo to co piszą koledzy powyżej jest teorią, a jak wiemy teoria to nie praktyka. Żeby poprawnie użyć kompresji trzeba wiedzieć co się robi i przede wszystkim mieć wprawne ucho, znać kompresor, a to nie jest takie proste. :)

Pozdrawiam



RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - Alex fat - 13.12.2015

Zlamalem jakis punkt regulaminu Zirds ? , bo chyba nie . A ze tobie to przeszkadza , to wybacz , ale to twuj problem ;) , no ofens !! pozdrawiam


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - KBK - 13.12.2015

(13.12.2015, 16:37)Zirds napisał(a): Szczerze, by nie spieprzyć całkowicie brzmienia kompresorami to najlepiej jest ich nie używać.

Na pewno wiesz co mówisz, ale wydaje mi się, że chyba jednak delikatną kompresję trzeba robić, a to niestety prędzej czy później robiąc muzykę trzeba będzie się tego nauczyć... ja póki co robię delikatnie i współczynnikiem nie wyjeżdżam powyżej 2,5:1... Właśnie usiadłem do tego kawałka raz jeszcze i zrobiłem tak jak radził Rafau, czyli dałem Tresh na basie -30 i powiem szczerze, że różnica jest na plus - stopa nie wyłazi już na wierzch, a przed zmianą było to niekomfortowe dla ucha do tego stopnia, że w słuchawkach zaczęło pierdzieć :)


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - Zirds - 13.12.2015

Ja nie korzystam praktycznie w ogóle z kompresora. Jedynie jak go używam to by wypełnić lekko brzmienie perkusji.


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - Rafau - 13.12.2015

Zirds - lepiej kompresora używać cały czas, bo cały czas będziesz się uczył. Tylko należy to robić bardzo delikatnie. Ja np. ratio ustawiam <1.7-8 (nie wliczając bassu). Jeżeli nie będziesz używał kompresora to z wiedzą będziesz stał w miejscu, co jest proste. Przy delikatnej kompresji na pewno nic nie popsujesz.


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - Zirds - 13.12.2015

(13.12.2015, 21:02)Rafau napisał(a): Zirds - lepiej kompresora używać cały czas, bo cały czas będziesz się uczył. Tylko należy to robić bardzo delikatnie. Ja np. ratio ustawiam <1.7-8 (nie wliczając bassu). Jeżeli nie będziesz używał kompresora to z wiedzą będziesz stał w miejscu, co jest proste. Przy delikatnej kompresji na pewno nic nie popsujesz.

Nie, to że nie umiem używać. Nie używam bo nie muszę :)


RE: Kubik - Last Dream (My First Production) - KBK - 13.12.2015

Wydaje mi się, że dla bezpieczeństwa nawet warto ustawić delikatną kompresję, ponieważ zawsze się zdarza jakiś dźwięk, który wyjdzie na wierzch albo strzeli w mało odpowiednim momencie. Ale nie róbmy OT...

Dokładnie, nie robimy tutaj offtopu. Każdy kolejny post nie odnoszący się bezpośrednio do zamieszczonego wyżej utworu będzie nagradzany ostrzeżeniem.
Jeśli chcecie podyskutować na temat kompresji - dyskutujcie o tym między sobą lub w tematach i działach do tego przeznaczonych.
T-Sted