MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Głos lektora (audiobook) - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Głos lektora (audiobook) (/temat-glos-lektora-audiobook)



Głos lektora (audiobook) - asjer - 17.01.2016

Witam, nagrany został głos lektora pod słuchowisko, audiobook, szukam zainteresowanych którzy mogliby udzielić wskazówek i są chętni podjąć się dyskusji odnośnie obróbki.

De esser, equalizer itd. może coś więcej?
Jakie zabiegi zastosować by był w miarę do odsłuchu.

Pozdrawiam :)


RE: Głos lektora (audiobook) - OProject - 17.01.2016

Kompresor albo limiter mozna też dać, bez próbki mp3 to wróżenie z fusów :P
Oczywiscie jakis lekki reverb, pewnie też zależy jakim mikrofonem nagrywane bo może brakować basu albo góry, można też zmieniać odległości słów, ale to równie dobrze może robić lektor.
Myślę że nie trzeba takiego głosu zbytnio obrabiać żeby dało się słuchać.


RE: Głos lektora (audiobook) - nullname - 17.01.2016

Wyślij nam próbki. Napiszemy co trzeba tam zrobić, jeśli Ci zależy na wiedzy typu "co trzeba zrobić na przyszłość".

Jeśli chcesz mogę także podjąć się obróbki i wypisać co takiego zrobiłem. Jak chcesz :)

Kompresja i EQ to chyba najbardziej potrzebne narzędzia. De-essera nie muszę chyba wspominać. Nie wiem jak to brzmi, więc... jak @UP - Wróżbita Maciej nie jestem...


RE: Głos lektora (audiobook) - Zirds - 17.01.2016

Z obróbki głosu lektorskiego miałem egzamin praktyczny na Technika Realizacji Dźwięku, który zaliczyłem na 4 ;)


RE: Głos lektora (audiobook) - asjer - 17.01.2016

Ok, pod linkiem jest całość bez żadnej obróbki itd.

Lokomotywa

@Zirds, właśnie tworzę to na zajęcia TRD he ;)


RE: Głos lektora (audiobook) - Zirds - 17.01.2016

A czego się uczyłeś na zajęciach jak nie umiesz tak prostej rzeczy zrobić? ;) W czym pracujecie? Jaki program do obróbki?


RE: Głos lektora (audiobook) - asjer - 17.01.2016

Nie ma sensu polemizować na temat tego czego uczą, jak.
Audacity. Garage band.
W domu: FL, Reaper.


RE: Głos lektora (audiobook) - Zirds - 17.01.2016

Weź zainstaluj sobie Audacity i na tym pracuj do czasu jak będziesz miał egzamin.
Ja nie pracowałem na de-esserach etc, sam zaznaczałem "syczący" transjent i go ucinałem.


RE: Głos lektora (audiobook) - asjer - 17.01.2016

Praca na Audacity ok, mam. Wg. Ciebie na czym się skupić? :) Jak to ucinałeś?


RE: Głos lektora (audiobook) - Zirds - 17.01.2016

Słuchałem, słuchałem, słuchałem, a to co mi nie pasowało ucinałem, fade-in/out by nie było wcięcia, jakiś miejscowy korektor by wyrównać mniej więcej poziomy, normalizacja i jazda dalej ;)


RE: Głos lektora (audiobook) - asjer - 17.01.2016

Dzięki, będę kombinował.

Tutaj jest coś co odnosi się do mojego pojęcia dobrej jakości dźwięku i czegoś co chciałbym choć odrobinę uzyskać w mojej wersji.




RE: Głos lektora (audiobook) - asjer - 31.01.2016

Lokomotywa <--- poprawiony link do próbki.


RE: Głos lektora (audiobook) - Knifeman - 1.02.2016

na wokalu nie znam się wcale ale nawet ja słyszę błędy- postaram się coś pomóc, po pierwsze wykastrowany dół pasma - nie tnij tak mocno bo dołu powinno być, po drugie przy "uff" "och" dmuchnięcia w mikrofon - nie wiem jak takie rzeczy należy eliminować, ustawić mikrofon po boku ust czy jakieś popfiltry (nie wiem), po trzecie de-esser na sybilanty i głoski wybuchowe, po czwarte zbyt duża dynamika - spłaszcz całość kompresorem, może na koniec jakiś warmer coś pomoże.


RE: Głos lektora (audiobook) - OProject - 1.02.2016

Tak jak Knife pisze, weź potnij w Edisonie te pyknięcia, oddechy i takie takie xd
I mozesz je wyciac Eq bądz też deesserem


RE: Głos lektora (audiobook) - Shabboo Harper - 2.02.2016

Hey Asjer. Wpierw, jeśli pozwolisz, chciałabym dowiedzieć się czy ten "lektor" to Ty? ^^


RE: Głos lektora (audiobook) - asjer - 3.02.2016

Skupię się głównie na eq, kompresji, limiterze.
Inne "takie takie" efekty też są moimi zainteresowaniami ;) pozdrowienia dla Oksany.
Ogólnie rzecz biorąc jak skończę, zawitam z linkiem z materiałem właściwym `przed i po`.
Zanim skupię się na obróbce konkretnej sesji, nagram jeszcze kilka prób.
Bardzo dziękuję za Wasz zainteresowanie, czas i to kompendium.
Miłego dnia Panie i Panowie.

ps. ten lektor to asjer.


RE: Głos lektora (audiobook) - Shabboo Harper - 4.02.2016

Cytat:..."ten lektor to asjer."

Jedno jest pewne. Usłyszymy Asjera czyli Ciebie. ^^

Cytat:"Ogólnie rzecz biorąc jak skończę, zawitam z linkiem z materiałem właściwym `przed i po`. Zanim skupię się na obróbce konkretnej sesji, nagram jeszcze kilka prób."

Okey, "milknę"... Nic więcej nie piszę i cierpliwie oczekuję efektów Twoich prób. Wtedy pozwolę sobie skreślić komentarz. Good luck...


RE: Głos lektora (audiobook) - asjer - 21.02.2016

Wpadłem z próbką. Póki co sposób czytania, tempo, artykulacja słów pozostawiają wiele do życzenia.
Krytyczne uwagi mile widziane ;)

Lokomotywa v2 (odtwarzane przez stronę brzmi inaczej niż odtwarzane przez aplikację np. AIMP?)


RE: Głos lektora (audiobook) - Shabboo Harper - 23.02.2016

Cytat:Póki co sposób czytania, tempo, artykulacja słów pozostawiają wiele do życzenia.

"Póki co"? Odnoszę wrażenie, że wciąż... <hmm>

Jeśli pozwolisz moja sugestia #1: Naucz się tekstu, jeśli nie na pamięć to porządnie czytać tak by Twoja interpretacja "nie kaleczyła" wersów Juliana Tuwima.
Lektor nie powinien "podśpiewywać" tak jak Ty to czynisz, np. 0:54, 1:16, 1:29. Odmienną kwestią jest mlaskanie, przełykanie śliny i niekontrolowane przez Ciebie "westchnienia" (wydech nosem). Skup się na akcencie logicznym (sens wypowiedzi) i gramatycznym (m.in. artykulacja, pilnuj swego "r"). Tyle dziś ode mnie... Jeśli sobie życzysz cdn. jeśli - nie, szczerze życzę Ci wytrwałości i wiary w swoje siły. :)