MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Monitory studyjne do 1200 zł, znaczenie pomieszczenia. - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Monitory studyjne do 1200 zł, znaczenie pomieszczenia. (/temat-monitory-studyjne-do-1200-zl-znaczenie-pomieszczenia)



Monitory studyjne do 1200 zł, znaczenie pomieszczenia. - AleyOshay - 21.01.2016

Witajcie.

Jak jedni wiedzą inni nie, tworzymy duo muzyczne. Aktualnie lecimy na dwa "studia" w jednym Monitory to Numark NPM5, a w drugim Logitech X-530 5.1 ^^ Sprawa wygląda tak, że jeżeli utwór jest zaczęty u mnie na logitechach to kończymy go na Numarkach, żeby uzyskać najlepszy mix. W przyszłości planujemy stworzyć jedno konkretne studio ale póki co będzie tak.

Przechodząc do sedna. Chce wymienić Logitechy na Monitory studyjne do 1200 zł. Głównie myślę nad Yamaha HS 5. Słyszałem o nich dobre opinie ale na aukcjach wiedziałem też produkty innych firm w tej cenie. Ba nawet można dorwać używane 8 calówki (M - Aduio bx8) Jak myślicie co w tej cenie będzie najlepsze ?

Druga sprawa to pomieszczenie, w którym będą grały: Pokój na poddaszu, głośniki tyłem do ściany skośnej w odległości około pół metra od niej. Po bokach jakieś 20 cm. Jak myślicie czy to dobre warunki dla takiego sprzętu ? W razie potrzeby mogę zainwestować w jakieś wygłuszenie jeśli jest potrzebne.

Poniżej zdjęcie miejsca, w którym głośniki będą stały:

http://i.imgur.com/lb2F5Mh.jpg


RE: Monitory studyjne do 1200 zł, znaczenie pomieszczenia. - Zirds - 21.01.2016

Im wieksze pomieszczenie tym większa membrana. Na mały pokój 5 calowe Ci starczą.


RE: Monitory studyjne do 1200 zł, znaczenie pomieszczenia. - Revnotes - 21.01.2016

Moim zdaniem to nienajlepsze warunki. Bliskość ścian, a tym bardziej narożników, znacznie utrudnia okiełznanie zwłaszcza niskich częstotliwości. Z drugiej strony 5", to nie taki diabeł straszny i sądzę, że jest sens próbować, a jak już jesteśmy przy testowaniu, to najlepiej by było wstawić na kilka dni i się przekonać. Do tej pory robiliście muzykę na poziomie, a jak podałeś na jakim sprzęcie, to się zdziwiłem. Na monitorach odsłuchowych, raczej gorzej nie będzie, po prostu będziecie musieli się do nich przyzwyczaić.


RE: Monitory studyjne do 1200 zł, znaczenie pomieszczenia. - Wizzardius - 21.01.2016

Zanim kupisz to 5' obowiązkowo je przesłuchaj. Tam prawie wgl nie ma bassu. Jak chcesz takie monitory to obowiązkowo dokup do tego jakieś lepsze słuchawki ;d


RE: Monitory studyjne do 1200 zł, znaczenie pomieszczenia. - Zirds - 21.01.2016

Bas jest tylko jak masz złą akystyke pomieszczenia to zawsze bas będzie Ci się gubić i nie będziesz go po prostu odczuwał ani słysza.


RE: Monitory studyjne do 1200 zł, znaczenie pomieszczenia. - sowa - 21.01.2016

Monitory bliskiego pola są powszechnie używane przez wielu zawodowych inżynierów mimo, że posiadają w swoim studiu odsłuchy wielkości okien czy większe ( taki sprzęt sprawdza się głównie w bardzo głośnym odsłuchu jak również na zrobieniu wrażenia na wydawcy) tak więc 5' to idealny rozmiar do małych pomieszczeń, ale nie tylko.

Zacytuję autora pewnej książki, którą mam przyjemność "studiować" od pewnego czasu:

Cytat:"Im mniej pieniędzy masz zamiar przeznaczyć na monitory, w tym większym stopniu powinieneś podchodzić do konstrukcji wentylowanych (z bass-reflexem) uzbrojony w wodę święconą i czosnek"

Niestety, ale tanie konstrukcje posiadające bass reflexy to konstrukcje, które mają robić wrażenie na zwykłym Kowalskim, który chce sobie kupić nowy sprzęt. Naturalne spadki poziomu sygnału w dolnej części spektrum są kompensowane przez bass reflex (wytwarza rezonans) przez co producenci monitorów uzyskują szerszy zakres wyrównanej charakterystyki na wykresie przedstawiającym pasmo przenoszenia. Problem w tym, że nie jest to dobre dla kogoś kto robi miks :) Począwszy od tego, ze tania konstrukcja pod wpływem rezonansu może wydawać hałasy poprzez gwałtowny spadek częstotliwości przenoszenia w dolnych rejonach co może mocno utrudnić miksowanie dolnych rejonów (stopy, bassu), zniekształcenia, które mogą wprowadzić w błąd, zapewniając instrumentom basowym dodatkowe wzmocnienie w średnicy, przez co tego rodzaju dźwięki będą słyszalne w danym materiale wyraźniej niż powinno to mieć miejsce. Takie konstrukcje nawet po gwałtownym odcięciu sygnału rezonują w czasie nawet do 1khz. Przykład konstrukcji zamkniętej kultowy model Yamahy NS10.
Jeśli weźmiesz konstrukcję wentylowaną to niech te bass reflexy będą z przodu żeby ci się bass od ścian nie odbijał bo widzę, że będzie monitor blisko rogu.

Pamiętaj aby ustawić odsłuch na wysokości uszu. Wiec w twoim przypadku również podstawki mogą wchodzić w grę.


RE: Monitory studyjne do 1200 zł, znaczenie pomieszczenia. - Maciek - 21.01.2016

Jeśli Cie to zainteresuje, to napisze kilka slow na temat HS5 bo używałem ich przez 2 lata.
Były to moje pierwsze monitory "z prawdziwego zdarzenia". Kupując je, wiedziałem znacznie mniej niż dzisiaj a przede wszystkim miałem mniejsze doświadczenie jeśli chodzi o miks... Największym moim błędem podczas kupna było poleganie na opiniach, jakie znalazłem w internecie - w tym przedziale cenowym królowały hs5, krk rokity oraz mackie mr 5. Wahałem się pomiędzy mackie i yamaha, lecz biała membrana wygrała - w końcu i tak obu nie słyszałem, wiec się przyzwyczaję do brzmienia - myślałem.
Nie było źle, uczyłem się na nich technik, ale z czasem zauważyłem ze moje miksy cierpią w dolnym pasmie, ponadto sposób, w jaki górne pasmo odpowiada na hs5 bardzo mi się nie podobał - za ostro. Doszedłem do wniosku, ze jestem gotowy na coś lepszego - również i tym razem postawiłem na internet i bezapelacyjnie wygrały Neumanny KH 120. Tym razem jednak postanowiłem zabrać kilka referencyjnych kawałków i posłuchać ich na żywo w pobliskim sklepie.
Tym oto sposobem stałem się posiadaczem Focali CMS 65.
Isc, posłuchać samemu, nie wierzyć nikomu - tak bym podsumował.
W pomieszczeniu bez adaptacji akustycznej, miałem największy problem z tymi yamaszkami jak słuchałem głośno - wtedy bas wariował a z 50 cm od ściany tylko stały (producent zaleca półtorej metra)


RE: Monitory studyjne do 1200 zł, znaczenie pomieszczenia. - AleyOshay - 21.01.2016

No Panowie wielkie dzięki za profesjonalne podejście do tematu. Rozjaśnicie nieco sprawę ;)

W ramach wyjaśnień bo nie jestem pewien czy wszyscy zrozumieli. Tracki jakie słyszeliście od nas prawda były robione na logitechach ale mix był zawsze MOCNO poprawiany na numarkach ;) Z resztą sporo kasy włożyliśmy w sprzęt

Jeśli kogoś interesuje to tutaj pracownia z numarkami: http://i.imgur.com/jP1ohQj.jpg

Stojaki naprawdę dużo dają, ale co do bassu to muszę się zgodzić jest go naprawdę mało. Z tym, że monitory stoją w dość sporym pomieszczeniu.

ALE wracając do tematu. Teraz się zastanawiam czy jest wgl sens abym pakował taki hajs w ten sprzęt ? może wystarczy coś z niższej półki np: M Audio BX5 ? Skoro i tak sprzęt z wyższej półki nie zagra u mnie jak należy.
Jeśli chodzi o pokój to mógłbym się przenieść na "prostą ścianę" wtedy nie było by tak ciasno po bokach ale głośniki stałyby bliżej ściany.
HS5 odpadają na samym starcie bo jak kolega wyżej pisze powinny stać półtorej metra od ściany. Na moje warunki to niewykonalne.

Ogólnie numarki NPM5, które stoją u Maćka i często na nich pracujemy kosztowały 400 zł a nie ma się do czego dowalić. Do słabego dołu idzie przywyknąć i wyczuć na spokojnie. Tylko fakt, że nie mam porównania.


RE: Monitory studyjne do 1200 zł, znaczenie pomieszczenia. - waspi - 21.01.2016

Ja dla przykładu kupuje w sobotę yamaha hs8. Pokój w kształcie prostokąta bez adaptacji ale chyba sobie z tym jakoś poradzę jak ktoś ma jakieś sugestie tez możecie swoje odpowiedzieć mój budżet to 2000 i najlepiej ani trochę więcej