MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL Studio: Szkolenie nr 1 - Avicii's backspin [by Yes I Am] - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Kosz (https://musicproducers.pl/forum-kosz)
+--- Wątek: FL Studio: Szkolenie nr 1 - Avicii's backspin [by Yes I Am] (/temat-fl-studio-szkolenie-nr-1-avicii-s-backspin-by-yes-i-am)



FL Studio: Szkolenie nr 1 - Avicii's backspin [by Yes I Am] - Yes I Am - 9.04.2012

Witam wszystkich zgromadzonych. Pragnę ogłosić, iż rozpoczynam pewną działalność pożytku publicznego(głównie dla początkujących, bo stare wygi same do niektórych, jak nie wszystkich rzeczy dojdą).
Otóż rozpoczynam cykl szkoleń z Fl Studio. Nie wiem jeszcze ile będzie zawartych w nim tutoriali, ale postaram się aby było ich jak najwięcej. Także do dzieła.

Lekcja 1
Temat: Tworzymy backspin jak Avicii w utworze 'Levels'

Poziom trudności: względnie łatwy

Zaczynamy oczywiście od utworzenia jakiejś tam melodii. Ja dla przykładu użyłem melodii z 'Levels'.
Do tego jakaś perkusja i co tam jeszcze chcecie.


[Obrazek: file.html]

Kolejnym krokiem jest dodanie instrumentu do któregoś insertu. Dalej musimy podpiąć standardową wtyczkę Fl'a o nazwie "Gross Beat". Gdy już go mamy otwartego wybieramy z pomarańczowych presetów ten o nazwie "Off beat" i lekko go modyfikujemy, żeby był ładny i równy gate(jak na obrazku). Następnie ustawiamy poziom gałki "Volume" na ok. 50%, tak aby nasza melodia tylko delikatnie została poddana efektowi 'gate'.
Ja do tego mam jeszcze kompresor i reverba, bo przecież demko też musi być ;)


[Obrazek: file.html]

Trzecim krokiem do celu jest konieczność dodania do mixera kolejnego "Gross Beat'a". Tutaj już zaczynają się lekkie schody. Trudność na tym etapie polega na tym, iż musimy zrobić backspin'a na słuch, tak aby brzmiał on dość dobrze i aby pojawiał się w kluczowym momencie w melodii, ale o tym kluczowym momencie nieco później.
Jak widać 'backspin' to lekko wypukła prosta. Teraz kilka zasad:
- im dłuższa łamana i głębsza, tym mocniej zwalniamy, efekt jest taki, iż słyszymy jakby kończyło się napięcie nakręconej sprężyny w gramofonie
- im krótsza łamana i płytsza, tym szybciej zwalniamy, efekt jest taki, iż słyszymy jakby ktoś ręką dokręcił płytę winylową na gramofonie

Dość teorii, czas na praktykę. Gałkę "Time" ustawiamy na ok. 60%. Tutaj właśnie musimy polegać na słuchu, aby osiągnąć zamierzony efekt.


[Obrazek: file.html]

Czwartym i ostatnim krokiem jest stworzenie ''automation clip'a" z drugiego "Gross Beat'a".
Robimy to klikając prawy przycisk myszy na gałce w insercie. Określa ona poziom wysyłanego sygnału. Pojawi nam się automatyzacja, którą należy odpowiednio ustawić. No właśnie tylko jak?
To jest najtrudniejszy moment. Najsampierw musimy wiedzieć kiedy ma powstać efekt. Gdy już to wiemy ustawiamy początkowe wartości na zero(tak aby linia była na samym dole).
Dalej tworzymy takie słupki jak na obrazku. Ich szerokość nie powinna być zbyt duża. Ponadto muszą one występować tylko wtedy, kiedy ma powstawać efekt. Ułatwieniem dla nas będzie obserwacja melodii, jej ułożenia.
Nasze słupki muszą zaczynać się minimalnie później gdy wybrzmiewają ostatnie akordy, kiedy to ma powstać efekt cofnięcia. Natomiast kończyć powinny się niedługo po tym, gdy usłyszymy, iż cały ''backspin'' wybrzmiał. Jeżeli nadal jest coś nie tak oznacza to, iż w złym miejscu stworzyliśmy łamaną z etapu nr 3 i należy ją przesunąć.

Ot cała filozofia. Wcale nie takie trudne, prawda?


[Obrazek: file.html]

A tutaj macie demko które stworzyłem według tej metody. Zrobiłem je bardzo szybko, gdyż nie bardzo mi się chciało(jak wiadomo jestem leniwy), dlatego są lekkie nierówności w ułożeniu ,,słupków", ale sądzę, iż efekt został ukazany

[zs]http://www6.zippyshare.com/v/96337882/file.html[/zs]

Pragnę wszystkich poinformować, iż jestem autorem owego tutorialu. Nie jestem jednak samolubny, i dopuszczam dobrowolne rozpowszechnianie materiału. Jedyne o co proszę w zamian to dopisek, iż ja - Yes I Am, jestem autorem tego artykułu.


RE: Szkolenie nr 1 - Avicii's backspin[by Yes I Am] - RDZK - 9.04.2012

Fajnie to wszystko przedstawiles, kazdy musi to zrozumiec :D mimo, iz wiekszosc z nas to zna, leci plusik za starania!




RE: Szkolenie nr 1 - Avicii's backspin[by Yes I Am] - piral - 9.04.2012

Do backspin pasuje tez czesto reverse kick. Polecam.


RE: Szkolenie nr 1 - Avicii's backspin[by Yes I Am] - Condi - 9.04.2012

Znam te zabawy ale dziękóweczki za pracę. No podziękujcie chłopakowi! Należy się.


RE: Szkolenie nr 1 - Avicii's backspin [by Yes I Am] - SoulDestroyer - 14.08.2012

Szkoda że brak możliwości powiększenie owych zdjęć, reszta super :)


RE: Szkolenie nr 1 - Avicii's backspin [by Yes I Am] - ProCkers - 14.08.2012

Nie prościej to zrobić wtyczką db Glitch ? Bez automatów i kombinowania :D Kilka kliknięć i jest, z resztą sam Avicii użył dokładnie tej wtyczki robiąc ten efekt w Levels :)


RE: Szkolenie nr 1 - Avicii's backspin [by Yes I Am] - Yes I Am - 15.08.2012

Procek oczywiście, że prościej i szybciej. Ja pisząc te tutki (aż 3 są, szkoda, że brak chęci na więcej), chciałem pokazać, że nie potrzeba dodatkowych wtyczek żeby coś zrobić we fruciaku.
Chciałem przybliżyć nowym użytkownikom jego możliwości, bez konieczności ściągania od razu nowych wtyk.

Zdjęć nie można powiększyć bo serwer skasował xd, a od nowa nie chce mi się robić. ale orientacyjnie wszystko widać :)


RE: Szkolenie nr 1 - Avicii's backspin [by Yes I Am] - TimiUtox - 17.08.2012

tak to jest jak foty sie na zippy daje xd ja polecam w przyszłości zrobić konto na imageshark lub zrobić paczke w załączniku. Ale dośc xd inna metodą jest zgranie melodi do wav danie jej w virtual dj i ręcznie zrobić break. Jeszcze inna to bawienie sie picherem i krzywą prędkości. Ale jak ktoś chce być oryginalny to nie bedzie kopiował po mainstremowym avicim xd