MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Szacunek dla artystów - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Szacunek dla artystów (/temat-szacunek-dla-artystow)



Szacunek dla artystów - Nachos - 25.01.2016

Bez zbędnych ceregieli:
10 stycznia świat obiegła informacja o śmierci Davida Bowiego - to zapewne wiecie.

„A kto nie był fanem Davida Bowiego? Oto jest pytanie. Zmienił muzykę na lepsze. Tego typu zdarzenia zawsze są smutne, ale cieszę się, gdy widzę ludzi składających mu hołd. Myślę, że to dziwne, że jak tylko ktoś umrze, nagle wszyscy ludzie prześcigają się, aby okazać mu cały swój szacunek. Dlaczego ludzie nie okazują artyście, aż takiego szacunku za życia? Wtedy mógłby zobaczyć, jak wiele osób go ceni. Ludzie powinni częściej okazywać szacunek – w szczególności do osób takich jak Bowie. Miał olbrzymi wpływ na całą scenę muzyczną.” – Hardwell

No właśnie... dlaczego potrafimy coś docenić dopiero gdy to tracimy? Zgadzacie się? Czy może macie jakieś inne zdanie na ten temat :)


RE: Szacunek dla artystów - Zirds - 25.01.2016

Exegi monumentum aere perennius
Pieśń III, 30
Horacy


Stawiłem sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu.
Od królewskich piramid sięgający wyżej;
Ani go deszcz trawiący, ani Akwilony
Nie pożyją bezsilne, ni lat niezliczony

Szereg, ni czas lecący w wieczności otchłanie.
Nie wszystek umrę, wiele ze mnie tu zostanie
Poza grobem. Potomną sławą zawsze młody,
Róść ja dopóty będę, dopóki na schody

Kapitolu z westalką cichą kapłan kroczy.
Gdzie z szumem się Aufidus rozhukany toczy,
Gdzie Daunus w suchym kraju rządził polne ludy,
Tam o mnie mówić będą, że ja, niski wprzódy,

Na wyżyny się wzbiłem i żem przeniósł pierwszy
Do narodu Italów rytm eolskich wierszy.
Melpomeno, weź chlubę, co z zasługi rośnie,
I delfickim wawrzynem wieńcz mi skroń radośnie.



RE: Szacunek dla artystów - OProject - 25.01.2016

Jak dla mnie to jakiś taki zwyczaj wychwalania kogoś gdy umiera, nagle zaczyna się mówić o kimś tylko pozytywnie... a najlepsze jest że ludzie którzy nie znali tego kogoś nagle zaczynają być fanami...
Z innej strony to pomyśl doceniłbyś to że możesz chodzić dopiero wtedy gdybyś miał wypadek i chodzić nie mógł, bo teraz wydaje się to oczywiste i nawet o tym nie myślisz.
Na szczęście ze sztuką czy twórczością jest o tyle dobrze że jest nieśmiertelna, twoje kawałki będą w internecie czy na dyskach dopóki nie przestaną istnieć komputery ;)


RE: Szacunek dla artystów - Shabboo Harper - 26.01.2016

Szacunek; względem artysty czy odnośnie jego/jej (w szerszym kontekście) twórczości? Respekt, atencja to jedno; hipokryzja ludzka to zupełnie odmienny wątek. Jakże często owe "poczucie straty", smutek, swoiste "przebudzenie" podszyte jest fałszem, potrzebą przypodobania się czy też ignorancją, którą niejeden ("fan") próbuje zatuszować (spóźnionym) zachwytem. Każdy artysta jest zawsze wartościowany. Przez swe wszelakiej maści kreacje osiąga (bądź też nie) szacunek jednostek lub tłumów. Czy weryfikuje szczerość takowych intecji? Czy faktycznie dąży do tego? Czy raz zdobyty szacunek, utrzyma (również po swej śmierci)? To złożona kwestia; w końcu wbrew pozorom o szacunku wobec artysty (człowieka!) decyduje również, a niejednokrotnie przede wszystkim, sympatia; potem świadomość "któż to?", "cóż tak godnego uwagi uczynił?" W dzisiejszym świecie tzw. show-businessu "głodnego" sensacji, lubującego się w "brudzie", "w grzechach" szacunek wobec każdego twórcy (potencjalnie) może być podważony wręcz zniszczony. Rzecz w tym by być sobie wiernym i darzyć swego "ulubieńca" szczerym, także krytycznym uczuciem. Szacunek, wzmocniony wiernością wielbicieli (byle nie "ślepą") jest dla artysty bezcenny...


RE: Szacunek dla artystów - RaNi/Works - 26.01.2016

Ludzie którzy cenili kogoś za życia - to są fani. Ludzie którzy cenią po śmierci - to są """fani"""
Identiko jak z Paktofoniką i filmem o nich wśród polszy.


RE: Szacunek dla artystów - Ixipe - 29.01.2016

Ja się zgadzam w 100% że tak jest, ale nie zastanawiam się dlaczego tak jest... nigdy nie lubiłem Michaela jacksona, a po jego śmierci, chyba wszystkie jego kawałki polubiłem


RE: Szacunek dla artystów - Soundmaniaq - 29.01.2016

Szacunek wobec drugiego człowieka powinno się mieć z założenia.
Natomiast na jego stratę dany delikwent powinien sobie zasłużyć.

niestety ludzie często z założenia mają brak szacunku do innych, a na jego zdobycie ci inni muszą sobie zapracować.


RE: Szacunek dla artystów - Maciek - 2.02.2016

Pamiętam jak po śmierci Kurta Cobaina fanów Nirvany przybyło jak przysłowiowych grzybów po deszczu - jest to chyba nieodłączny element a jaki 'zabieg' marketingowy ;)