MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Mastering i mix - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Mastering i mix (/temat-mastering-i-mix)



Mastering i mix - Nore - 4.02.2016

Witam
Mógłby mi ktoś objaśnić na czym polega mastering, jak ten ów mastering wykonać i czy da się go wykonać w domowych warunkach(czytałem że trzeba wysłac utwór do studia jak chce się go wydac i oni tam sie zajmują tą sprawą) i na czym polega mix.
Tak na chłopski rozum, jestem początkującym z tymi rzeczami i chciałbym wiedzieć o nich jak najwięcej
Oglądałem różne poradniki apropo mixu czy masteringu ale żaden nie wyjaśnił mi jak to zrobić, ani na czym to dokladnie polega
aaa i czy do masteringu potrzeba jakiś wtyczek czy wystarczają te z FL? i czy wogóle są do tego potrzebne tak samo jak do mixu


RE: Mastering i mix - Wasp - 4.02.2016

..::link::..


RE: Mastering i mix - OProject - 4.02.2016

Miks to jak sobie, pogłaszasz, ściszasz kanały w mikserze (instrumenty/sample/dzwięki) dodajesz efekty (np. reverb, delay, distortion, EQ, kompresor, limiter) wewnątrz programu DAW :)

Pozniej zapisujesz to sobie do pliku wave i wysyłasz do studia (bądź sam robisz)

Gość na gotowym utworze (w pliku dźwiękowym) dodaje na to kompresor, korektor EQ, Limiter itp. i robi tzw. mastering, czyli mówiąc krótko ulepsza brzmienie końcowe utworu xd

Możesz robić mastering sam (oczywiscie nie zabrzmi tak dobrze jak ze studia, bo nie masz sprzętu i umiejętności, a pozatym dobrze jest jak robi go ktoś inny niż miks, choć ja robie sam :)
Tak wtyczki z Fl studio wystarczą, choć inne są lepszej jakości


RE: Mastering i mix - Shabboo Harper - 4.02.2016

Obok "Live-Act", czy świetnych "ZakamarkiAudio" godne uwagi są również: musoneo.com, jak też 0dB.pl. Prócz tego lektura "Estrady i Studio" także jest źródłem sporej wiedzy. Wkrótce specjalne wydanie o produkcji muzycznej (!). Czuwaj... ;)


RE: Mastering i mix - Zirds - 5.02.2016

Live-act nikomu szczerze nie polecam.


RE: Mastering i mix - Shabboo Harper - 5.02.2016

Cytat:"Live-act nikomu szczerze nie polecam."

Zirds, wytłumaczysz czemu?


RE: Mastering i mix - Zirds - 5.02.2016

W sumie to jest wiedza na poziomie tutoriali z Youtube, które są za darmo dostępne. Dla początkującego producenta Live-Act może jeszcze być, ale z drugiej strony według mnie jest to naciąganie na kasę.
Bez porównania z wiedzą jaką posiada Maciek z Musoneo albo Pan Tomasz z 0db.pl.


RE: Mastering i mix - Abigail Noises - 5.02.2016

Patrząc czysto technicznie to nie widzę różnicy w najpopularniejszych tutorialach w pl na necie. A pisząc o naciąganiu to żeś pojechał ostro. Ja tego gościa nie znam nawet nigdy z nim zdania nie wymieniłem ale patrząc na jego ceny i mając kilka kursów na lapku (tak, tak swego czasu kupiłem) to wydaje mi się, że wypada korzystnie w stosunku do innych – no chyba, że nie umiem czytać. Nie będę porównywał bo zaraz będzie, że reklama i takie tam. Musoneo odpada bo nie kupuję czegoś co nie mogę mieć jako moje – za sam dostęp do wiedzy ? Dziękuję postoję. Za to bardzo fajnie omawia sprzęt ale to akurat jest darmowe. O.db ok, ale z tego co wiem to skupia się na Bitwigu, czyli nie dla mnie. Zakamarki Audio to już subiektywna bardzo ocena ale ten gościu mnie usypia lepiej niż Kaszpirowski no i skupia się na Pro Tools. Każdy wybiera co lubi, zresztą wszyscy powyżsi są godni uwagi i tyle.

Cytat:W sumie to jest wiedza na poziomie tutoriali z Youtube

To zalinkuj te po polsku tutaj - po to jest forum aby dzielić się wiedzą, która jest darmowa ;) - ale takich jak w powyższych wyszczególnionych przez SH – czyli od A do Z, a nie filmików wyrwanych z całości ogromu wiedzy.


RE: Mastering i mix - Zirds - 5.02.2016

Tutaj masz część wiedzy, napisana przez użytkowników tego forum i nie tylko - Za darno.
http://musicproducers.pl/forum-_152


RE: Mastering i mix - Revnotes - 6.02.2016

@ Nore, moim zdaniem warto zainwestować w poradniki, tym bardziej jeżeli nie masz czasu na poszukiwania w sieci i chcesz po prostu rozwijać się szybciej. Oczywiście jest ryzyko, że w przyszłości będziesz powielał błędy autora takiego poradnika, mimo wszystko uważam, że więcej skorzystasz niż stracisz. Biorąc pod uwagę, że jesteś jeszcze w temacie zielony, nie mam żadnych wątpliwości. Natomiast jeśli nie jesteś przekonany, że produkcja muzyki stanie się Twoim życiowym hobby czy też profesją, to proponuję rozpocząć edukację od bezpłatnych video tutoriali pochodzących z renomowanych kanałów YouTube, jak np. https://www.youtube.com/user/pointblankonline.


RE: Mastering i mix - Amer - 6.02.2016

Ja to wychodzę z założenia że można podpatrzeć i załapać o co kaman ,ale reszte samemu lepiej odkrywać,uczyć , bo w czym by była ta satysfakcja.
Ci co zresztą robią te niby pro poradniki , też musieli sami do tego dojść.
A na temat materingu to zrożnicowany dla mnie temat , bo okej gość w studio wie jak ma brzmieć dany gatunek w danej dobie czasu , ale ja jako tako domowy mastering odbieram w nadaniu ogolnego charakteru i efektu powiedzmy chce żeby kawałek kojarzył sie 8 bitowym posmakiem to tworze kanał z takim całym sygnałem miksu nakładam taki efekt i domiksowuje do czystego kanału bus miksu , można zrobić kilka takich kanałow z przesyłem wszystkich ścieżek i kreować charakter i efekty.


RE: Mastering i mix - augenous - 6.02.2016

Co do poradników na YouTube to polecam Ci poszukać tutaj na forum tematu z tym związanego. Na YT można spotkać wielu pseudo-profesjonalnych, znających się na rzeczy osób. Ja też nie jestem miszczu, ale jeżeli ktoś robiąc utwór widzi, że decybelki wyskakują poza 0db i nic z tym nie robi (a może po prostu nie pokazał?) to raczej dobry nie jest.


RE: Mastering i mix - Deonite - 7.02.2016

(6.02.2016, 17:48)augenous napisał(a): ale jeżeli ktoś robiąc utwór widzi, że decybelki wyskakują poza 0db i nic z tym nie robi (a może po prostu nie pokazał?) to raczej dobry nie jest.

Hah, ja to zawsze wychwycę w 0,5 sekundy, moje oczy mają na to wstręt.xD

W sprawie miksu powinienes trzymać się takiego schematu. Jest najprostszy:

1) Suwaki w mikserze
2) Panorama
3) Korektor
4) Kompresor
5) Reverb (Pogłos) i Delay
6) Inne efekty.


RE: Mastering i mix - Zirds - 7.02.2016

Nie zawsze taka kolejność jest dobra.


RE: Mastering i mix - In-Tegral - 7.02.2016

(7.02.2016, 13:57)Deonite napisał(a):
(6.02.2016, 17:48)augenous napisał(a): ale jeżeli ktoś robiąc utwór widzi, że decybelki wyskakują poza 0db i nic z tym nie robi (a może po prostu nie pokazał?) to raczej dobry nie jest.

Hah, ja to zawsze wychwycę w 0,5 sekundy, moje oczy mają na to wstręt.xD

W sprawie miksu powinienes trzymać się takiego schematu. Jest najprostszy:

1) Suwaki w mikserze
2) Panorama
3) Korektor
4) Kompresor
5) Reverb (Pogłos) i Delay
6) Inne efekty.


Z całym szacunkiem Deonite, ale to stek bzdur.


RE: Mastering i mix - Nore - 7.02.2016

Dzięki wszystkim za odpowiedzi ;)
Biorę wszystkie pod uwagę :D
czyli najpierw muszę dokładnie popracować nad mixem a potem próbować mastering?(Bo wysyłać do studia jakiś mój numer to tylko pośmiewisko będzie)


RE: Mastering i mix - Zirds - 7.02.2016

Jeżeli uważasz, że coś na tym zarobisz to możesz śmiało dawać do studia, ale jeżeli to jest utwór typu "pokaż swoje umiejętności" to z miksem samemu najlepiej się bawić. Tak samo kombinować z kolejnością efektów na szynie, próbować korekcji, bramek, limiterów, kompresorów - uczyć się, uczyć się i jeszcze raz uczyć, bo im więcej wiesz tym będziesz miał lepszą wiedzę na temat tego co ów Masteringowiec Ci zrobi w utworze, co sam mógłbyś mieć za darmo zrobione przez siebie.


RE: Mastering i mix - Maciek - 7.02.2016

Miks to proces, który każdy kto zajmuje się tworzeniem muzyki, zacznie zgłębiać prędzej czy później. Im więcej wiesz, tym bardziej świadom stajesz się faktu iż działania należy podjąć już na wstępie, czyli podczas procesu realizacji kawałka. Nie zapominaj zatem o używaniu jak najlepiej brzmiących sampli czy instrumentów - poprawnej ich rejestracji, poprawnej konstrukcji kawałka (do dyspozycji masz przedział od ok 40Hz do 20kHz więc dobieraj tak instrumenty aby rozłożone były wypełniając różne pasma). Miks wszystkich ścieżek przy pierwszej czynności, czyli ustawieniu poziomów, powinien zabrzmieć już nieźle... Na razie skup się na tym a czeka Cię tak czy siak sporo czytania ;)
Mike Senior - Mixing secrets for the small studio. To była moja jedna z pierwszych poważniejszych lektur - po polsku chyba już nawet jest