MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
ile wziąć za minutę muzyki? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: ile wziąć za minutę muzyki? (/temat-ile-wziac-za-minute-muzyki)



ile wziąć za minutę muzyki? - equalypse - 9.02.2016

bardzo na Was liczę - mam zlecenie na kilka minut muzyki + intro, menu i inne do gry komputerowej. Muzyka w tej grze jest podstawą, musi być wysokiej jakości.
To mają być głównie loopy audio, odmienny loop na każdy z leveli gry.

Tutaj mam pytanie: ile mam policzyć klientowi za takie usługi?
Ile warte jest 60 sekund muzyki biorąc pod uwagę koszty nauki, oprogramowania, robocizny i pochodne.

Ile byście za to policzyli?

Jakie jest Wasze zdanie?

Dodatkowo wygląda na to, że będę robił SFX - ile warta jest mniej więcej taka robota?

Pozdrawiam
Dominik


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - KBK - 9.02.2016

Czy dobrze zrozumialem? Zamierzasz zaczac nauke tworzenia muzy od wydania trackow do gry nie majac o tym pojecia i jeszcze wziac za to $$? Chyba cos zle rozumiem...


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - Loco - 9.02.2016

Zależy od skali projektu, ale głównie od tego na ile cenisz siebie i swoją pracę.


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - qnebra - 9.02.2016

No i pytanie przy okazji. Do jakiego gatunku gry piszesz?


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - Shizzlematic - 9.02.2016

ja to bym ze 12 wzial


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - KBK - 9.02.2016

Tak na serio to odliczajac podatki i skromny sprzet aby miec na przyslowuowy chleb to brutto jakies 20 000 zl minimum. Ewentualnie tysia urwac zeby jedynka z przodu byla


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - equalypse - 9.02.2016

mam doświadczenie w muzyce.

Specjalizuję się w space ale to będzie gra morska - "piracka".

Raczej niewielki projekt.


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - RaNi/Works - 9.02.2016

Cytat:...Ile warte jest 60 sekund muzyki biorąc pod uwagę koszty nauki, oprogramowania, robocizny i pochodne.

Przepraszam najmocniej... ty tak na poważnie? Chcesz tworzyć BGM do gry uprzednio się szybko ucząc??? zwłaszcza że:

Cytat:Muzyka w tej grze jest podstawą, musi być wysokiej jakości

Teraz piszesz że masz doświadczenie... W takim razie poproś ""co łaska"" XD XD


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - Zirds - 9.02.2016

Najlepiej się zapytać ile Ci zaproponują za całość + doliczyć własną marżę w wysokości ok 30-40%. Jeżeli zaproponują za mało to dolicz sobie 60-75% tej ceny.


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - KBK - 9.02.2016

Co masz na mysli mowiac odliczajac sprzet? Amortyzacje potencjometrow czy co?


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - equalypse - 9.02.2016

źle skonstruowałem posta

nie oznacza on, że się uczę i już zarabiam a to, że koszty nauki już ponosiłem (nie użyłem czasu przeszłego, było to mylące).

Pytałem ile Wy byście wzięli za taką pracę, sarkazm jest zbędny.


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - Zirds - 9.02.2016

Odpisałem Ci 3 posty wyżej.


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - Shizzlematic - 9.02.2016

Zależy od ilości materiału i wielkości owego projektu XD


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - Audionysos - 9.02.2016

Mi się wydaje, że on po prostu chce wziąć pod uwagę czas i pieniądze, które zainwestował w naukę produkcji.
Moim zdaniem ciężko powiedzieć bo co to znaczy tak naprawdę "wysokiej jakości" - dość względne pojęcie.
Stawki mogą się diametralnie różnić ze względu na wiele czynników jakie na nie mogą wpłynąć np.
-Budżet gry. Co innego jak robisz muzykę do wiedźmina, a co innego jak do jakieś przeglądarkowej gry robionej przez garstkę osób. Zupełnie inna gadka...
-Popyt/Podaż. Jak nie starcza Ci na papier toaletowy to zrobisz za dychę, jak im nie będzie specjalnie zależeć, nie zgodzą się nawet na stawkę, która wydaje ci się sprawiedliwa.
-Twoja popularność i renoma.
-Subiektywne odczucia zainteresowanych stron.
-Możecie też z góry się umówić, że robisz za mniejszą stawkę, pod innym nazwiskiem, ale poświęcasz na to mniej czasu i końcowy materiał będzie poniżej twojego poziomu.

Ogólnie to twoje pytanie jest w stylu. Słuchajcie, mam fabrykę, produkuję samochody. Mam teraz takiego klienta, wiecie, gwiazda kapeli deathmetalowej, paznokcie na czarno, dość ekscentryczny gość, ale ma kupę kasy. Jak myślicie ile od niego wziąć za zrobienie auta pod niego biorąc pod uwagę, koszt energii, eksploatacji maszyn, czas pracy inżynierów i stylistów?

e.
Ej, mój post miał być drugi xD


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - equalypse - 10.02.2016

już mam precyzyjną odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie i właśnie o to mi chodziło, sprawa nieaktualna :)

pozdrawiam


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - patorecydywa - 10.02.2016

Nie wszystko warto jest od razu przeliczać na pieniądze. Wg. mnie wiele zależy od tego co to za projekt, z kim będziesz miał okazję współpracować i jakiego typu relacja wiąże cię ze "zleceniodawcą".

Są projekty do których warto wręcz dołożyć. Wynosisz z nich doświadczenie i więzi.
Bywają też projekty (da się to wyczuć) które śmierdzą mułem. Strata czasu i nerwów.

Jeśli sądzisz że pomysł jest ciekawy i chciałbyś być jego częścią, to policz ilość godzin jaką na to poświęcisz.

Jako twórca masz kilka rodzajów "sprzedaży" swojego dzieła. Umowa jaka cię z kimś łączy może mieć decydujące znaczenie prawne w przypadku sporów.


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - equalypse - 10.02.2016

@patorecydywa - dziękuję za przemyślaną opinię. właśnie ja też na to patrzę, tym niemniej wartościami niematerialnymi człowiek się nie naje a ja mam swoje lata, obowiązki i brak czasu - stąd po prostu na muzykę wyrywam kawałek życia. Dlatego - niestety - muszę ją konkretnie wycenić a nie pracuję "dla sławy".
Ale już na Facebooku poradzono mi od jakiej kwoty zacząć rozmowę. Dlatego mam pewne pojęcie ponieważ nie miałem żadnej wiedzy o wartości rynkowej podobnych usług.


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - OProject - 10.02.2016

Ja to bym tak policzył.... w biedronce daja powiedzmy 8 zł za godzine, to ty sobie policz 20 zł za godzine (tworzenia) xd


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - chafer - 10.02.2016

(10.02.2016, 0:15)equalypse napisał(a): już mam precyzyjną odpowiedź na zadane przeze mnie pytanie i właśnie o to mi chodziło, sprawa nieaktualna :)

pozdrawiam

Hej, podaj tę odpowiedź :)

Ja mam niewielkie doświadczenie i tylko raz wyceniłem projekt. Mimo wszystko podam konkrety bo "podaj tyle, na ile się cenisz" mało pomaga przy wycenie ;)
Ja wziąłem pod uwagę kilka(naście) lat mojej nauki, wydaną kasę na sprzęt i oprogramowanie i wyszło mi 200 euro za utwór 2-3 minutowy oraz 2 euro za każdy FX. Klient cenę zaakceptował.

Ale inny projekt może mieć inny budżet, klient może być lepszy lub gorszy, a rodzaj muzyki będzie wymagał od Ciebie mniejszego lub większego zaangażowania - wszystko więc zależy od warunków. Za jednominutowego loopa wziąłbym podobne pieniądze bo najtrudniej jest stworzyć właśnie pierwszą minutę - rozciągnięcie utworu do 2 czy 3 minut jest stosunkowo proste. Dużo też zależy od rodzaju muzyki - np. wziąłbym mniejszą stawkę za zrobienie prostego loopa "elektronicznego" (na początku klient chciał właśnie jednominutowego, prostego loopa i zaproponowałem 60 euro), ale dużo większą za np. muzykę wymagającą użycia kilkunastu instrumentów jak w przypadku muzyki "orkiestrowej".

Mam nadzieję, że trochę pomogłem. Podziel się z nami informacjami, jak poszły negocjacje :)


RE: ile wziąć za minutę muzyki? - equalypse - 10.02.2016

@chafer
Hej :)

bardzo pomogłeś! Dzięki! Potwierdziło się to, co napisałeś - na FB poradzono mi oscylować w granicach 500-600 zł za minutę. To oczywiście jest cena wyjściowa, do negocjacji a i biorę pod uwagę, że współpraca będzie pewnie długotrwała (a poza tym nie chcę klienta przestraszyć).

Dlatego pewnie zaproponuję wymienione przez Ciebie stawki.

Pozdrawiam i dziękuję!