MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Wokal - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Wokal (/temat-wokal--17302)



Wokal - Jeykop - 16.02.2016

No elo. Pytanie do producentów Progressive House, głównie chyba. Chodzi o wokal. Jak wy to robicie? Najpierw ogarniacie wokal, a potem pod niego tworzycie utwór? Czy może gdy już macie kawałek, lub chociaż znaczną jego część, myślicie o znalezieniu jakiegoś wokalu... Z góry dzięki za odpowiedź :D


RE: Wokal - KBK - 16.02.2016

Myślę, że trudno zacząć tworzyć utwór od wokalu. Najpierw najłatwiej zrobić perkusję, następnie basy a na końcu dodawać melodię. Każdy ma swoją koncepcję na to. Pytanie co masz na myśli mówiąc wokal, gotowe sample, czy nagrywanie śpiewu?


RE: Wokal - Jeykop - 16.02.2016

Raczej śpiew. Bo vocal sample to wydaje mi się że już typowo pod utwór się robi :D


RE: Wokal - Zirds - 16.02.2016

Jak jest piosenka typu acapella, która ma już swoją melodię to ciężko dopasować ją do własnego utworu, który również ma swoją melodię. Będą fałszować.
Więc pod gotowy wokal robi się muzykę.
Inaczej jest gdy masz w studiu mikrofon, masz wokalistę czy wokalistkę, który na gotowo może Ci zaśpiewać do danego fragmentu, może zmienić ton, zaśpiewać inną melodię.

Oczywiście też są programy do edycji wokalu typu Celemony Melodyne, ale to trzeba umiejętnie z tym pracować by nie popsuć gotowego wokalu.


RE: Wokal - Jeykop - 16.02.2016

Nie mówię o acapelli, przy robieniu remixu czy coś... Właśnie mi chodzi o to że robie kawałek i czegoś mi brakuje, więc sięgam po wokalistkę, wokalistę, chętną, chętnego do współpracy... Dobra no dzięki, chyba już to ogarniam, a przynajmniej system w jaki sposób sie pracuje :D


RE: Wokal - KBK - 16.02.2016

Zirds dobrze mówi, ponieważ każdy wokal nagrany jest w określonej tonacji ale mało tego - układ akompaniamentu/akordów może być bardzo różny, dlatego pod gotowy wokal trudniej ułożyć melodię. Trzeba się dobrze obsłuchać. Czasami zdarzają się akordy septymowe szczególnie przy skomplikowanym wokalu.

Dlatego podsumowując - jeśłi masz gotowy wokal to melodię dobierasz do wokalu, a nagrywając własny lepiej jest najpierw ułożyć podkład.


RE: Wokal - Revnotes - 17.02.2016

Ja korzystam z obu opcji, w zależności od rodzaju produkcji. Zdecydowanie łatwiej stworzyć muzykę, do której ktoś zaśpiewa niż odwrotnie, ale to tylko moje zdanie.

Remix'y - Wszystko buduję wokół pobranej wcześniej acapelli.
Autorski - Buduję beat i następnie zgłaszam się z propozycją do wokalistek.


RE: Wokal - OProject - 17.02.2016

U mnie to wygląda tak że czasem znajde jakiś wokal czy oneshot, acapelle czy cytat z filmu i wpada jakiś pomysł zeby zrobić pod to kawałek!!! xd xd
Ale czasem też szukam jakiegoś wokalu pod ogarnięty kawałek, żeby go wypełnić xd


RE: Wokal - Zirds - 17.02.2016

(17.02.2016, 10:26)OProject napisał(a): U mnie to wygląda tak że czasem znajde jakiś wokal czy oneshot, acapelle czy cytat z filmu i wpada jakiś pomysł zeby zrobić pod to wokal xd
Ale czasem też szukam jakiegoś wokalu pod ogarnięty kawałek, żeby go wypełnić xd

Robisz wokal pod wokal?


RE: Wokal - nullname - 17.02.2016

Jakbym miał robić coś z wokalistą to tylko przy skończonym utworze. Oczywiście - na samym początku mam jakiś pomysł jak wokal ma tam wyglądać, ale dopiero po skończeniu martwiłbym się o to co wokalista/wokalistka zaproponuje :)

Remix - zaczynam projekt od wlepienia acapelli i od tego wszystko się zaczyna...

@offtp
Btw. Zirds - graty za 1000 repki ;D


RE: Wokal - Jeykop - 17.02.2016

O właśnie o to mi chodziło... Z remixami to wiadomo, się robi pod acapelle... A mnie zależało na odpowiedzi pod względem autorskiego utworu i zrobienia pod nią wokalu. Dzięki pany :D


RE: Wokal - KBK - 17.02.2016

Ostatnio zacząąłem się bawić trochę wokalem i nagrywać żony śpiew :D Powiem Wam, że jak dotąd zawsze posiłkowałem się wokalem z sampli, ale jak nagrałem pod swój utwór śpiew, nałożyłem efekty i przepuściłem przez EQ to stwierdziłem - po cholerę ściągać gotowce, i męczyć się dobierając podkład, który zawsze nie do końca nam pasuje i wychodzi,skoro można zrobić coś samemu i wychodzi całkiem nieźle!
Zawsze bałem się wokalu i nie wiedziałem jak obrabiać, dopóki samemu nie spróbowałem. Polecam zaangażować jeśli się ma kogoś, lub samemu zaśpiewać, czasem ciekawe rzeczy można uzyskać :) Nie mówię tu a jakichś długich liniach wokalnych, lecz o kilkusekundowych samplach w utworach....


RE: Wokal - Revnotes - 17.02.2016

Wokalista/ka musi wiedzieć do czego ma zaśpiewać, musi to poczuć, więc bez Twojego beatu wiele nie zdziała. Nim zdecydowałem się jednak inwestować w wokal, wcześniej szukałem darmówek (CC) w sieci i działałem jak z remixami, także jeżeli nie ma wiele doświadczenia, to polecam.


RE: Wokal - KBK - 17.02.2016

(17.02.2016, 14:17)Revnotes napisał(a): Wokalista/ka musi wiedzieć do czego ma zaśpiewać, musi to poczuć, więc bez Twojego beatu wiele nie zdziała. Nim zdecydowałem się jednak inwestować w wokal, wcześniej szukałem darmówek (CC) w sieci i działałem jak z remixami, także jeżeli nie ma wiele doświadczenia, to polecam.

Miałem na myśli, że robię kompletny utwór, a następnie nagryway jest pod niego wokal, który następnie jest poddawany obróbce :)


RE: Wokal - Revnotes - 18.02.2016

@ KBK, przepraszam, ale powyżej ja nie odnosiłem się do Twoich wypowiedzi ;) Zrozumiałem, co masz na myśli również bez Twojego ostatniego posta :)