MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Utwory, które wypada znać... - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Utwory, które wypada znać... (/temat-utwory-ktore-wypada-znac)

Strony: 1 2 3 4 5


RE: Utwory, które wypada znać... - Revnotes - 18.02.2016

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych motywów:



Osobiście zdecydowanie bardziej podobają mi się remixy Benassi'ego lub Gartner'a:






RE: Utwory, które wypada znać... - ProCkers - 18.02.2016

Polecę trochę po historii nowożytnej i moim skromnym zdaniem powinno się znać jakikolwiek utwór Skrillexa(zwłaszcza te starsze) :) Można tego pana nie lubić, nie słuchać dubstepu, a i tak każdy coś o nim słyszał. Facet w jakimś stopniu zrewolucjonizował najnowszą muzykę elektroniczną, wprowadził dubstep(dla czepialskich, konkretnie brostep choć wiele innych odmian też zaczęło wychodzić z underground'u) do mainstreamu no i wprowadził pojęcie "dropu" :D Ciężko mi wybrać który konkretnie kawałek warto znać, ale można zaznajomić się z Epką: Scary Monsters and Nice Sprites od której w zasadzie zaczął się boom na dubstep :)




RE: Utwory, które wypada znać... - Wasp - 19.02.2016

jeśli chodzi o piosenki wokalem to lubię takie klimaty










RE: Utwory, które wypada znać... - DaveMilla - 19.02.2016

Kilka klasyków z mojej strony :)























RE: Utwory, które wypada znać... - Shabboo Harper - 19.02.2016

Gentlemen, dziękuję Wam za powyższy, konkretny "odzew"; choć "powiem" szczerze, iż niektóre "typy" utworów prezentują się nader "kontrowersyjnie" ^^. Ot, takie jest moje (i tylko moje) odczucie. Absolutnie szanuję Wasz wybór...
Faktem jest, jak już wcześniej to podkreśliłam, iż w historii muzyki było tysiące (wybitnych) dzieł, które ukształtowały a potem zrewolucjonizowały (!) treść i wydźwięk muzycznych tematów pod względem ich siły przekazu w sensie ideologicznym (szczególnie w określonych epokach ludzkich dziejów); ich jakości (aranżu, technicznych, odkrywczych "smaczków"), ich potęgi wyrażającej wrażliwość, nieskończenie złożoną i bogatą imaginację Twórców itd. itd. To fascynujący świat, który wzrusza, inspiruje, uzależnia... ... Do czasów Renesansu, Baroku, Klasycyzmu czy też Romantyzmu dziś świadomie nie chcę wracać. Pragnę pokusić się o trzy kolejne przykłady utworów z XX wieku, które według mnie wniosły coś szczególnego do muzyki (niezależnie od gatunku) i dlatego właśnie wypada takowe znać...


Billie Holiday "Strange Fruit".
Tekst (wiersz) z 1936 r. pióra Abla Meeropola (Żyd) opisuje lincz na Afroamerykanach. Meeropol utożsamił się z ofiarami tej okrutnej zbrodni, gdyż naród żydowski podobnie jak "czarni" Amerykanie był grupą społeczną prześladowaną m.in. przez Ku Klux Klan. Wers utworu: "Southern trees bear strange fruit" odnosi się do wiszących na drzewach ciał... Utwór stał się "protest songiem" przeciwko rasizmowi i samosądom. "Time" ogłosił tenże temat: "The Song Of The Century".





The Winstons "Amen, Brother".
Amen Break to solówka perkusyjna (o długości 5,20 sec.) Gregory'ego Sylvestr'a Coleman'a członka The Winstons ; traktowana jest za jeden z najważniejszych sampli w historii. Wywarła przeogromny wpływ na HipHop, Breakbeat, Drum'n'Bass itp. Utwór był B-sidem singla "Color Him Father" z 1969.




Jimi Hendrix "Are You Experienced".
Powszechnie uważany za najwybitniejszego gitarzystę rockowego. Album Jimi'ego "Are You Experienced" to jedna z najznakomitszych płyt koncepcyjnych w historii. Hendrix wykreował szereg unikatowych technik gry na gitarze; stworzył swój niepowtarzalny styl z pogranicza Fuzz'u, Feedback'u i tzw. kontroli zniekształceń; był jednym z pierwszych, którzy eksperymentowali z efektami, w tym ze stereofonicznym "Phasing Effect". Udoskonalił wyrafinowanie bodajże każdy aspekt gry na gitarze elektrycznej.




RE: Utwory, które wypada znać... - Revnotes - 22.02.2016

Aniu, kwestia podejścia. W muzyce EDM praktycznie co chwila pojawia się jakiś nowy nurt muzyczny, więc teoretycznie można by wrzucić tutaj wszystkie utwory, które te nowe gatunki/podgatunki zapoczątkowały. Sądzę, że młodzi producenci, którzy próbują przebić się do tego świata, powinni takie rzeczy znać. Jednak wszystko jest kwestią podejścia.


RE: Utwory, które wypada znać... - Abigail Noises - 22.02.2016

Ze znaczącego tematu powstało coś w stylu: ''dla mnie to jest świetne tzn. każdy to musi znać'', lub ''bije rekordy popularności w rankingach to wrzucę''. Ja mam pytanie, co takiego znaczącego wniósł ''Tiesto'' do muzyki? Może, jest znany ze swoich kilkunastu godzinnych Live'ów? Czy to jest coś tak istotnego aby go wrzucać w tym konkretnie opisanym temacie? A może dlatego, że niejeden DJ chciałby być taki jak on? ''Scooter'' i temu podobni artyści... Nie no dajcie spokój... ''Ania Dąbrowska'' – bardzo fajna artystka ale czy naprawdę powinna się tu znaleźć? Jak to się ma, przykładowo do takiego naszego, także rodowitego Niemena?

Lubiane utwory powinny być umieszczane do tematów ''Muzyka, która robi na mnie wrażenie''. Najlepiej będzie jak każdy kto zamierza wrzucić tutaj kawałek niech uzasadni czemu on jest taki ważny dla muzyki ? Co takiego istotnego wniósł do muzyki bo - tak zrozumiałem intencję Shabboo...



Wcześniej podałem legendy elektroniki, to jest: ''Kraftwerk'', ''FSOL'' i ''The Prodigy''.

Kraftwerk – symbol muzyki elektronicznej, to na nich inspirowały się powstające w tamtym czasie grupy techno, synth pop, electro itd. Jednym słowem: Pionierzy!

''synth-pop, techno, house czy industrial nie zostały "wynalezione" w Detroit, Chicago, czy Sheffield, tylko w Düsseldorfie. I nie w latach 90. ani 80., ale na długo wcześniej, zanim wielu z Was słuchało świadomie jakiejkolwiek muzyki.''
http://www.bogacz.pl/teksty/kraftwerk.htm


Future Sound Of London – Wystarczy przypomnieć ''Stakker Humanoid'', nowatorski utwór, który stał się kamieniem milowym ówczesnej sceny techno i acid...
http://www.taboo.art.pl/view.php?ident=100


The Prodigy – Pionierzy Break Beatu... Czy jest ktokolwiek kto o nich nie słyszał?
http://www.kultura.banzaj.pl/The-Prodigy-fenomen-mocnego-uderzenia-44973.html

A dziś dokładam:

Jean Michel Jarre – Człowiek legenda a płyta ''Oxygen'' będzie pamiętana pewnie po wieki :) Także koncerty, na których jako pierwszy tak mocno związał dźwięk ze światłem.
http://www.rmf.fm/muzyka/biografia,1188,Jean-Michel,Jarre.html

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dLk29XGSo_Y [/video]

Vangelis - Evangelos Odysseas Papathanassiou, Grek uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki elektronicznej i filmowej na świecie !

http://muzyka.wp.pl/aid,3144,title,Vangelis,artysta_biografia.html?ticaid=11686d

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=pxkcaUXcmnE [/video]


RE: Utwory, które wypada znać... - Revnotes - 22.02.2016

@ AdamWax, zaproponowałeś swoje typy i bardzo dobrze, mogę Ci przybić pionę. Niestety trzy grosze na temat pozostałych wyborów były zupełnie zbędne i krzywdzące ich autorów. Zaproponowałeś podejście, którego łagodnie mówiąc nie lubię. Mam na myśli coś w stylu - Ktoś żyjący w przekonaniu, że zjadł wszystkie rozumy orzekł, że dany artysty jest fenomenem i pozostali muszą się z nim zgadzać. Nie ważne, że nigdy nie słyszeli żadnego jego utworu, nie ważne, że nie interesuje ich taki rodzaj muzyki. Jeżeli mamy dyskutować o osiągnięciach poszczególnych artystów, to może załóż odpowiedni temat. Byłoby to miejsce, gdzie mogę rzucić np. jak wiele osób Tiesto przyciągnął do muzyki trance i ogólnie jak dużo znaczył dla klubowego grania w przeszłości (btw Tiesto akurat nie należy do moich ulubionych producentów). Taki temat już chyba kiedyś powstał, gdy spamował tutaj FL Fan. Natomiast tytuł tego wątku skłania mnie do zaproponowania utworów, które słuchacz danej muzyki po prostu powinien znać/rozpoznać. Jeżeli takiej muzyki nie lubisz, to po prostu przejdź obok.


RE: Utwory, które wypada znać... - Abigail Noises - 22.02.2016

Część tego co podałem nie cierpię, włącznie z Kraftwerkiem – Jarre'a nie za bardzo. Prodigy... minęło mi – według mnie prostackie...

Łapiesz o co mi chodzi?

To nie jest temat na ulubione utwory ale takie co wniosły coś znaczącego do muzyki, co w mniemaniu krytyków i nie tylko (muzyków, innych artystów a nawet historyków) było wzorem.


RE: Utwory, które wypada znać... - Revnotes - 22.02.2016

@ AdamWax, obaj interpretujemy tytuł tego wątku nieco inaczej. Poszedłeś w wyliczankę osób, których biografie zostały opisane w Wikipedii. Natomiast ja wziąłem sobie na cel Kowalskiego, który jest zafascynowany muzyką trance (chociaż trance to nie mój konik). Taki statystyczny kowalski powinien rozpoznawać/znać motyw, który podałem, ponieważ jest dosyć hmm "istotny" dla tej muzyki, a istotniejszy jest jego autor, ponieważ jest jednym z głównych winowajców rozprzestrzeniania się takiej stylistyki. Z drugiej strony, zdaję sobie sprawę, że przeszedł na przeciwną stronę mocy.

Poza tym widzę, że mamy ekstremalnie inne poglądy, więc nie zamierzam się spierać, bo to do niczego nie doprowadzi, a szanuję Anię, więc nie chcę jej tutaj spamować.


RE: Utwory, które wypada znać... - Recoil83 - 22.02.2016

Dziwny temat, jako że znać twórców to szerokie pojęcie, szanuję ludzi którzy patrzą w przeszłość i pamiętają jakie były początki poszczególnych gatunków, ale to jest taki temat rzeka, że dla każdego indywidualnie coś innego będzie mieć znaczenie. Ja osobiście uwielbiam słuchać lat 70', 80', 90' mam nawet stację radiową która mi to umożliwia, jak bym miał zacząć wymieniać, z uwzględnieniem tego czego nie zapomnę to jeden post była by pewnie jedna strona. Także pozdrawiam <bubu>


RE: Utwory, które wypada znać... - Zirds - 22.02.2016

Temat ma na celu sklasyfikowanie postaci, ikon muzyki, których dzieła były pierwotnym zarysem tego co obecnie nazywamy muzyką. Chodzi tutaj głównie o archetypy - bo kimże byłby obecny Blues bez Henry'ego Roeland'a "Roy" Byrd'a znanego bardziej jako Professor Longhair (teraz na TVP Kultura leci "Hugh Laurie: Copper Bottom Blues" - świetny dokument o ikonach Bluesa i Country). Jakby wyglądał obecny powrót do lat 80tych (tak zwany Vaporwave) ubiegłego wieku gdyby nie tacy artyści jak New Order (dawny Joy Division), Genesis, Depeche Mode etc? Tak samo można powiedzieć jakby wyglądał współczesny zakres muzyki gdyby nie Chopin, Bach, Mozart.
W temacie nie chodzi o to, kto jest dla Was ważny, ale ważny dla Wszystkich. Chodzi o artystów, którzy otworzyli wrota do świata muzyki.


RE: Utwory, które wypada znać... - Mat.Mor.Raw - 22.02.2016

Franz Liszt - Hungarian Rhapsody No.2 (Rapsodia Węgierska)




RE: Utwory, które wypada znać... - Zirds - 22.02.2016

(22.02.2016, 22:23)Mateusz Morawski napisał(a): Franz Liszt - Hungarian Rhapsody No.2 (Rapsodia Węgierska)


Uwielbiam.


RE: Utwory, które wypada znać... - Shabboo Harper - 23.02.2016

Gentlemen,

Revnotes:

Cytat:"Aniu, kwestia podejścia".

Naturalnie... również w interpretacji tegoż wątku. Jednakże, Adamie, moje zamierzenie wyrażone w treści tematu jest jedno: utwory, które według Was są godne uwagi ze względu na ich ważność/wpływ/wartość w ®ewolucję, ekspansję muzyki... I to wszystko.

Dziękuję Ci za miłe słowa. :)

AdamWax:

Cytat:" Najlepiej będzie jak każdy kto zamierza wrzucić tutaj kawałek niech uzasadni czemu on jest taki ważny dla muzyki ? Co takiego istotnego wniósł do muzyki bo - tak zrozumiałem intencję Shabboo..."

Tak... Słusznie.

Adaś, dziękuję Ci za Twoje przykłady... ^^

Recoil83:

Cytat:"Dziwny temat, jako że znać twórców to szerokie pojęcie, szanuję ludzi którzy patrzą w przeszłość i pamiętają jakie były początki poszczególnych gatunków, ale to jest taki temat rzeka..."


Hmm... na czym polega owa dziwność? Temat i owszem obszerny lecz taka też jest historia muzyki; jej barwność, różnorodność, złożoność i to, według mnie, jest właśnie fascynujące. Nie chodzi mi, w stworzonym temacie, o pełny dorobek poszczególnych
twórców; nie chodzi mi o notki biograficzne; jedynie o historię konkretnych utworów tychże znakomitych postaci, które również (!) według Was obok reszty "świadków wydarzeń" przyczyniły się do ukształtowania świeżej jakości w muzyce.

Cytat:"...dla każdego indywidualnie coś innego będzie mieć znaczenie."

Taka też, w pewnym stopniu, jest i moja intencja, ciekawość... ;)

Cytat:"...jak bym miał zacząć wymieniać, z uwzględnieniem tego czego nie zapomnę to jeden post była by pewnie jedna strona. Także pozdrawiam "

Z pewnością, Recoil... Podziel się choćby jednym przykładem; a jeśli zechcesz to wyjaśnij, czemu konkretnie ten...

Również Ciebie ciepło pozdrawiam. :)

Zirds:

Cytat:"W temacie nie chodzi o to, kto jest dla Was ważny, ale ważny dla Wszystkich. Chodzi o artystów, którzy otworzyli wrota do świata muzyki."

... i którym cholernie dużo zawdzięczamy.

Jacku, <takjest>.

Mateusz Morawski: Franz Liszt - Hungarian Rhapsody No.2 (Rapsodia Węgierska)

Mateusz, dziękuję za Twoje "trzy grosze" w temacie. <thumbup>

Liszt? Jeśli pozwolisz krótkie info: Ferenc Liszt węgierski kompozytor, pianista. Stworzył gatunek muzyczny określany mianem "poemat symfoniczny". W muzyce, przy kreacji wszelakich wariacji tematycznych (o złożonych akordach) istotnie wzbogacił
fakturę i technikę fortepianową. Ciekawostka: F. Liszt był teściem... Richarda Wagnera. Ten z kolei (niemiecki kompozytor) to jeden z najwybitniejszych twórców w historii opery. Pragnąc poszerzyć możliwości brzmieniowe orkiestry wprowadził tzw. tuby
wagnerowskie. W swej twórczości wykorzystywał polifonię, jak też homofonię dążąc do niepowtarzalnego współbrzmienia. Jest autorem słynnego "rozkładu systemu dur-moll" tzw. akordu/zwrotu tristanowskiego z dramatu muzycznego "Tristan i Izolda".





Ochhh... kusi mnie by coś jeszcze dziś Wam przybliżyć. <hmm>
Proponuję poniższy projekt:
"Hair" (pełny tytuł Hair: The American Tribal Love-Rock Musical).
To amerykański, pierwszy w historii, musical rockowy z 1967 roku. Autorzy libretta: James Rado, Gerome Ragni. Muzyka (wybitny kolaż gatunków: (Acid) Rock, Folk, R&B czy Funk): Galt MacDermot. Musical odnosi się do realiów lat sześćdziesiątych XX wieku i opisuje losy nowojorskiej komuny hippisów sprzeciwiających się wojnie w Wietnamie; "filozofia" dzieła tyczy także: egoizmu, rasizmu, zniszczenia środowiska, ubóstwa, materializmu, korupcji w polityce. Tytułowe włosy ("Hair") nie były tylko symbolem buntu, naturalizmu w rewolucji seksualnej, lecz również odrzucenia dyskryminacji. Dzieło wzbudziło multum kontrowersji swą tematyką, formą ekspresji (wolna miłość - "święto orgii Kamasutry", narkotyki temat muzyczny "Hashish"). Kilka utworów okrzyknięto tzw. "hymnem pokoleniowym"...

A ponieważ jestem zodiakalnym Wodnikiem, to niech będzie "Aquarius" ;)




A tak w ogóle to na początku był... rytm. :D





RE: Utwory, które wypada znać... - Rafau - 23.02.2016

To i ja wrzucę tutaj swoje kilka groszy. Z uwagi, że najbliżej mi do trance, to skupię się tylko na tym, bo na reszcie znam się średnio (z naciskiem na wcale), a poza tym masa rzeczy została już tutaj poruszona.

Co do osoby, która miała i ma (obecnie niestety) największy wpływ wg mnie na wygląd i trendy w trance jest rzecz jasna p. Armin van Buuren. Audycja ASoT nadal kreuje pewne trendy i wszyscy po części podążają za kreacjami prezentowanymi w tej audycji. Wydaje mi się, że już podcast 000 prezentował się bardzo przyzwoicie i czasami nawet do niego wracam.


Jednakże w moim mniemaniu utworem, który rozpoczął pewien nowy rozdział był Airwave od Rank 1. Dla mnie mego track ze świetnym klimatem. Powiew świeżości jak na tamte czasy.




RE: Utwory, które wypada znać... - lovetrance01 - 23.02.2016

I moje największe klasyki, które każdy transowy powinien znać:







Trance - najlepsza muzyka pod słońcem


RE: Utwory, które wypada znać... - Ypsilon - 24.02.2016

The Chemical brothers


Dla mnie tylko bracia, bo to mnie ukształtowało.


Dobry temat Pani Shabboo :)


RE: Utwory, które wypada znać... - OProject - 26.02.2016

Skoro jesteśmy przy Trance:
The KLF - What Time Is Love? (Pure Trance)

Rok 1988 pierwszy Trance'owy utwór, hipnotyczne głębokie z dużą ilością pogłosów synthy i kwaśne brzmienia, całość wprowadza w tytułowy trans (Pure Trance) :D

Było kilka wersji tego utworu, chociażby rapowa wersja z 1991 roku:


Czy "remix" z jednym z najlepszych wokali muzyki elektronicznej (nie jestem pewny co do praw autorskich w tym motywie xd)

Relax Your Body ;) <dance>


RE: Utwory, które wypada znać... - D-evolve - 4.03.2016

trochę z tym odlecę, ale uwazam że ten utwór powinien znać każdy niezależnie od gatunku który preferuje :D