MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Utwory, które wypada znać... - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Utwory, które wypada znać... (/temat-utwory-ktore-wypada-znac)

Strony: 1 2 3 4 5


RE: Utwory, które wypada znać... - Shabboo Harper - 7.03.2016

Serdecznie dziękuję Wam za kolejne komentarze i utwory... :)

Dziś ode mnie:

Satchmo czyli... Louis Armstrong. D-evolve przybliżył klasyk "What A Wonderful World"... ^^
Louis wyróżniał się niepowtarzalnym stylem gry na trąbce, jak też wokalistyką jazzową, z charakterystycznym scatem (naśladowanie odgłosów instrumentów). Ten styl śpiewu wywodzi się z czasów rozkwitu Ragtime'u (początek XX wieu). Mistrzynią scat'u była Ella Fitzgerald. A skoro Ella i Louis to... proponuję naturalnie "Summertime" z "Porgy and Bess" pióra G. Gershwin'a z 1934 roku. To opowieść o Południu Stanów Zjednoczonych; klasyczna opera, do której pierwszy raz śmiało wprowadzono pierwotny Jazz. :)



I jeszcze jedno. Moja wcześniejsza (jw.) "refleksja" z filmu "2001: A Space Odyssey" przywiodła mi na myśl fragment z tegoż dzieła. Słynny cytat: "Everything is going extremely well. You are the brain and central nervous system".
A jeśli tenże to...
Juno Reactor i fenomenalny krążek "Transmissions" (a właściwie utwór "High Energy Protons" z tym wersem). To pierwszy, poważny wręcz pionierski projekt w stylu Goa Trance. <takjest>




RE: Utwory, które wypada znać... - Mat.Mor.Raw - 8.03.2016

W wieku 8 lat, jakoś w 1990 znałem ten kawałek na pamięć. Słuchałem na okrągło płyty z winyla. Jak byłem na koloniach to podczas konkursów przy ognisku osobiście śpiewałem to acapella. Kompletnie nie rozumiałem drugiego dna tego tekstu xD

A teraz jak słucham jestem pod wrażeniem miksu, aranżacji, brzmienia, wykonania.
Piotr Fronczewski "rapuje" po mistrzowsku.
Zwróćcie uwagę, że kawałek zaczyna się od samej stopy xD
Pulsujące pochody basowe nagrane na gitarze basowej.
Perkusja zrobiona na Roland TR-808.

Więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Franek_Kimono_(album)




RE: Utwory, które wypada znać... - Shabboo Harper - 11.03.2016

Polski wątek.
Soundtrack do filmu "Bram Stoker's Dracula" pióra wybitnego Wojciecha Kilara. Temat "Love Remembered". [Uwielbiam <zakochany>].





RE: Utwory, które wypada znać... - Brisk Bullet - 11.03.2016

Fajny temat. Teraz wrzuce te, ktore ostatnio slucham w kolko.






RE: Utwory, które wypada znać... - Zirds - 11.03.2016

(11.03.2016, 19:36)Brisk Bullet napisał(a): Fajny temat. Teraz wrzuce te, ktore ostatnio slucham w kolko.

To nie jest temat do dzielenia się utworami, które aktualnie komuś się podobają, ale do dzielenia się utworami, które bardzo dużo wniosły do dziedziny muzyki.
Jeżeli chcesz się pochwalić czego aktualnie słuchasz to zajrzyj do tego tematu:
Muza, która aktualnie robi na tobie największe wrażenie



Z mojej strony utwór, który zrobił trochę zamieszania w latach 80tych ubiegłego wieku. Rozpadlina po Joy Division, czyli New Order i Blue Monday...
Tym razem w nowej wersji/starej wersji... Zależy jak brzmi ;)




RE: Utwory, które wypada znać... - Deonite - 11.03.2016

Kocham ten motyw. I jestem zdziwiony, że tak harmonicznie da się połączyć hardstyle Headhunterz'a i house Krewelli. No... a Headhunterz... kiedyś jeszcze tworzył hardstyle ;)




RE: Utwory, które wypada znać... - Brisk Bullet - 12.03.2016

(11.03.2016, 20:46)Zirds napisał(a):
(11.03.2016, 19:36)Brisk Bullet napisał(a): Fajny temat. Teraz wrzuce te, ktore ostatnio slucham w kolko.

To nie jest temat do dzielenia się utworami, które aktualnie komuś się podobają, ale do dzielenia się utworami, które bardzo dużo wniosły do dziedziny muzyki.
Jeżeli chcesz się pochwalić czego aktualnie słuchasz to zajrzyj do tego tematu:
Muza, która aktualnie robi na tobie największe wrażenie



Z mojej strony utwór, który zrobił trochę zamieszania w latach 80tych ubiegłego wieku. Rozpadlina po Joy Division, czyli New Order i Blue Monday...
Tym razem w nowej wersji/starej wersji... Zależy jak brzmi ;)


Ups. Wpadlem na niedokladnym czytaniu postow<hmm>
Poprawie

Jedna osoba wrzucila juz chemicalsow i ja doloze tu mojego ulubionego klasyka elektro, funky big beatu. Kolega w podstwowce mi pokazal i dotad slucham mimo uplywu lat.



Drugi to klasyka trip-hopu. Kocham ich za to ze byli prekursorami tego stylu (chyba dobrze pisze Tricky to byla glowna gwiazda ekipy)



Trzeci to kolejna zaloga, bodajze 9 osob tam bylo... Pamietam liste 30ton w polskiej telewizji.



Na koniec pokaze to czego kiedys sie sluchalo jak niebylo tyle rodzajow elektroniki.
Wtedy byl house, ktory byl prosty i ja go nielubilem bedac dzieckiem, dlatego ze bylo dla mnie zbyt cieple. W koncu doroslemxD
Niezapomniane kaseciaki z nagrywaniem, mikrofonem i 8 watowymi glosnikami.
Tak rozpoczalem moja przygode z tzw. ''Industrial'' ze skladanek ''Techno Traxx''
Kuzyn przywozil tysiace pirackich kaset po 1zl:D



Sorry, ze tak duzo tego ale niemoglem sie powstrzymac:)
Chcialem sie podzielic historia...

PS. Moglbym tak zasmiecic cale forum wyszukujac kolejne tytuly<hehe>


RE: Utwory, które wypada znać... - Shabboo Harper - 14.03.2016

Dziękuję Wam za kolejne posty... <dziekuje>

Brisk Bullet:
Cytat:Fajny temat.

Tomku, cieszę się. :)

Cytat:Ups. Wpadlem na niedokladnym czytaniu postow.

Swoim "falstartem" w temacie nie przejmuj się... ;)

Dziś ode mnie?
Grunge. Do „Wielkiej Czwórki z Seattle” wchodzi Pearl Jam, Alice in Chains, Soundgarden i... Nirvana. Po krążku "Nevermind" grupę okrzyknięto prekursorem gatunku, z kolei Kurt Cobain kojarzony był z tzw. Generacją X. Pokoleniem zgubionych w sensie swej egzystencji ludzi. X określa właśnie owy "metafizyczny" dylemat; zaś styl bycia cechuje arogancja, nonszalancja. Grunge (Seattle Sound) to podgatunek Alternative Rock, z pierwiastkiem Hardcore Punk'a i Heavy Metal'u; charakteryzuje się „brudnym” brzmieniem gitar (zniekształconym przez Overdrive lub Audio Feedback), jak też ponurą, "gorzką", pełną frustracji liryką.

Czujecie TO? ^^

Nirvana "Smells Like Teen Spirit"




RE: Utwory, które wypada znać... - Chester - 23.03.2016

Jak dla mnie popof - serenity


RE: Utwory, które wypada znać... - Shabboo Harper - 28.03.2016

Dziś kolejny klasyk.
The Wailers, a właściwie Bob Marley "I Shot the Sheriff" z 1973 roku. Temat ten uczynił z Reggae gatunek rozpoznawalny w świecie. Protest Song przeciw niesprawiedliwości społecznej ukryty w liryce utworu poruszył, rok później, Eric'a Clapton'a. Coverem tego track'u powrócił z muzycznego niebytu. Utwór jednoczył buntowników, zbliżył kolejne pokolenia do brzmień rodem z Jamajki; był integralną częścią punk-rockowej rewolty. W późniejszym czasie kojarzony z kontrowersyjnym "Cop Killer" Ice-T.




RE: Utwory, które wypada znać... - CaffeineMC - 2.04.2016

to ja może podrzucę w tym temacie "Boris Blank’s 10 favourite electronic records", dla poszukiwaczy perełek ...


http://www.factmag.com/2014/10/16/this-is-yello-ism-boris-blanks-10-favourite-electronic-records/3/

Boris Blank jeden z duetu YELLO zespołu, którego nie wypada nie znać :D

klasyczny kawałek YELLO



dorzucam od siebie jeszcze ...




RE: Utwory, które wypada znać... - Shabboo Harper - 4.04.2016

Serdecznie Wam wszystkim dziękuję za powyższe komentarze w tymże temacie...

<dziekuje>

Ktoś jeszcze?


RE: Utwory, które wypada znać... - Zirds - 8.04.2016

José Gomes de Abreu i jego Tico Tico.. Jest przepiękny. Jak nie znasz to już znasz :)

W wersji na orkiestrę sympfoniczną:



oraz

W wersji na gitarę:




RE: Utwory, które wypada znać... - barthus - 9.04.2016

Ode mnie :D








RE: Utwory, które wypada znać... - qnebra - 9.04.2016

Nie wiem czy ten utwór może się tu znaleźć, czy też nie i czy w ogóle może sąsiadować z Waszymi zacnymi propozycjami.




RE: Utwory, które wypada znać... - Zirds - 9.04.2016

(9.04.2016, 21:18)qnebra napisał(a): Nie wiem czy ten utwór może się tu znaleźć, czy też nie i czy w ogóle może sąsiadować z Waszymi zacnymi propozycjami.


Jak najbardziej. Trevor Jones jest geniuszem jak Morricone czy Glass.


RE: Utwory, które wypada znać... - Shabboo Harper - 10.04.2016

Dziękuję za kolejne Wasze "głosy"... :)

Muzyka filmowa? Zawsze. Cieszę się, iż wkroczyliśmy w ten "krajobraz" zaczarowanych, urodziwych, refleksyjnych, smutnych, horrendalnych... ... nut.
A skoro X muza; to i Oscary. Naturalnie wśród wybitnych rodzimych kompozytorów (również filmowych) m.in.: W. Kilara, Z. Preisnera, M. Lorenca są i tacy twórcy, których wyróżniono statuetką. Czy wiecie, iż pierwszym Polakiem był Leopold Stokowski autor muzyki do animacji "Fantasia" Walt'a Disney'a (1942 r.)? Potem Bronisław Kaper, rok 1954, tematy muzyczne do filmu "Lili" Charles'a Walters'a i w końcu jedenaście lat temu Jan A.P. Kaczmarek; Soundtrack do "Marzyciela" ("Finding Neverland") Marc'a Forster'a. I fragment właśnie tego dzieła niech rozbrzmi poniżej...

[video=youtube]www.youtube.com/watch?v=vdz_mqHuDjA&index=9&list=PLA20A9F8758CEB36B[/video]


RE: Utwory, które wypada znać... - Shabboo Harper - 19.04.2016

Dziś...
Brian Eno; pionier stylu Ambient. Twórca właśnie tego terminu (oddzielnego od definicji Erika Satie "musique d'ameublement"). Eksperymentator, wizjoner, fenomenalny twórca; prekursor artystycznego kierunku muzycznego Protopunk. Postać wybitnie, wszechstronnie utalentowana... Album „No PussyfootingEno stworzył z Robertem Fripp'em (z grupy King Crimson). Efektem tego collab'u jest termin Frippertronics. Fripp grał na gitarze zaś Eno tak odpowiednio "spreparował taśmę magnetofonową żeby uzyskać automatyczny efekt „schodzenia” dźwięku. Dany akord wygrywany jest wielokrotnie coraz ciszej tak, by umożliwić tworzenie kolaży"... Twórczość Brian'a Eno jest bezgranicznie zadziwiająca swym kunsztem i wyjątkowością. [Ciekawostka: Brian jest autorem dźwięku startowego w MS Windows 95 – The Microsoft Sound.]

Poniżej jedno z licznych wspólnych dzieł Brian'a Eno i Robert'a Fripp'a...




A także Robert Fripp demonstrujący technikę "Frippertronics"...




RE: Utwory, które wypada znać... - Mat.Mor.Raw - 19.04.2016

Pierwszy Progressive Psychedelic Downtempo Trance z 1928 roku.

Cytat:"Boléro – utwór Maurice'a Ravela z 1928 roku.

Pierwsze koncertowe wykonania Bolera okazały się całkowitą klęską. Kompozycję krytykowano za monotonię, towarzyszyły jej gwizdy i protesty. Nietypowa konstrukcja dzieła, szokującego w swej prostocie, początkowo dla publiczności była nie do przyjęcia.

Pomysł utworu oparty jest na rozwijaniu w formie prostych wariacji jednego 18-taktowego tematu melodyczno-rytmicznego granego przez różne instrumenty. Towarzyszy mu jednostajny rytm podany na werblu na początku utworu. Dynamika narasta przez włączanie w tkankę dzieła kolejnych instrumentów, które po odegraniu tematu solo przechodzą do akompaniamentu. Utwór kończy obsada 26 instrumentów. Z tego względu dzieło Ravela jest określane jako poglądowa lekcja instrumentoznawstwa, a sam kompozytor nazywał je studium instrumentacji.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bol%C3%A9ro




RE: Utwory, które wypada znać... - tks21 - 22.04.2016

Z gatunku Reggaeton warto byłoby wysłuchać Daddy Yankee - Gasolina (chyba większość z Was kojarzy ten utwór w szczególności roczniki 85-90). Często to na Vivie i MTV leciało z tego co pamiętam :). Zresztą to najpopularniejszy chyba utwór Daddy Yankee'go i nią "wsławił" się w Europie przez co wydaje mi się że utwór "zrewolucjonizował" ten gatunek muzyczny. Często moi znajomi jak chodzili na imprezy to znali dobrze ten kawałek.