MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
schematy muzyki ,są ? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Kosz (https://musicproducers.pl/forum-kosz)
+--- Wątek: schematy muzyki ,są ? (/temat-schematy-muzyki-sa)



schematy muzyki ,są ? - DjAdamKawalek - 31.03.2016

Witam ,nurtuje mnie od dłuższego czasu pytanie czy w teori muzyki jest jakiś schemat przy budowie EDM ,trance ,dubstepu i całej reszty ,który zarysowywuje wykorzystywanie narzędzi ,do których można sie odwołać ?
Tak jak chociażby ,że w EDM powinien być Bass ,kick ,lead itp
Jak również ,mógłby Mi ktoś podrzucić jakieś źródło (i teraz weź to tu sprecyzuj xD ) z formułami jak chociażby : Lead - jest to moty przewodni ,medodia - jest to...
Do tej pory wszystko robiłem intuicyjnie ,a ciężko konkrety znaleźć nie znając nazw roboczych :D


RE: schematy muzyki ,są ? - sowa - 31.03.2016

(31.03.2016, 15:31)DjAdamKawalek napisał(a): Witam ,nurtuje mnie od dłuższego czasu pytanie czy w teori muzyki jest jakiś schemat przy budowie EDM ,trance ,dubstepu i całej reszty ,który zarysowywuje wykorzystywanie narzędzi ,do których można sie odwołać ?
Tak jak chociażby ,że w EDM powinien być Bass ,kick ,lead itp
Jak również ,mógłby Mi ktoś podrzucić jakieś źródło (i teraz weź to tu sprecyzuj xD ) z formułami jak chociażby : Lead - jest to moty przewodni ,medodia - jest to...
Do tej pory wszystko robiłem intuicyjnie ,a ciężko konkrety znaleźć nie znając nazw roboczych :D


No jeżeli chodzi o EDM to musi być bass, kick i lead jako motyw przewodni a melodia grana przez cymbałki.

Refren, zwrotka, lead, bass, kick, stopa, break, hemoglobina, mistyfikacja taka sytuacja.


RE: schematy muzyki ,są ? - Foortic - 31.03.2016

"Witam ,nurtuje mnie od dłuższego czasu pytanie czy w teori muzyki jest jakiś schemat przy budowie EDM ,trance ,dubstepu i całej reszty ,który zarysowywuje wykorzystywanie narzędzi ,do których można sie odwołać ?"

Dokładnie nie wiem co masz na myśli.
Ale jeżeli chodzi Ci o schemat utworu to w muzyce EDM przeważnie stosuje się schemat (nie zawsze) Intro - Break - Drop - Break - Drop - Outro
Jest to chyba taki ogólny schemat. W Trance chyba jest podobnie chociaż mogę się mylić, bo nie znam się na tym gatunku. A w dubstepie nie mam zielonego pojęcia. Ale chyba też coś jest w tym stylu. Bo przecież nikt nie da Drop - Outro - Break -Intro - Drop.... To by brzmiało co najmniej dziwnie...
Ale schemat schematem a najważniejszy jest efekt finalny. To czy słuchaczom wie to spodoba.

"Jak również ,mógłby Mi ktoś podrzucić jakieś źródło (i teraz weź to tu sprecyzuj Iksde ) z formułami jak chociażby : Lead - jest to moty przewodni ,medodia - jest to..."

Nie wiem czy chodzi Ci dokładnie o to ale napiszę.

Lead jest to dźwięk z którego układasz melodię. Przeważnie jest to dźwięk o wyższych częstotliwościach.
Melodia to motyw przewodni (nie będę się rozpisywać bo grzechem jest tego nie wiedzieć).
Bass to też chyba wiesz... Dźwięk o niższych częstotliwościach (ale czasami bywa że i taki dźwięk ma sporo wyższych)
Bassline to poprostu linia basowa którą np podkładasz pod melodię w breaku aby to wszystko tak "potężnej" brzmiało.
Perkusja... No musisz to wiedzieć bo bez tego daleko nie znajdziesz w muzyce a pozatym wstyd tego nie wiedzieć... Stopa (kick), werbel (snare), haty są częścią perki.

Wytłumaczyłem Ci tak trochę jak chłop krowie na miedzy rzeczy (jeżeli o to Ci chodziło) o których powinieneś wiedzieć jeżeli chcesz pchać się w muzyczny interes. Ja sam musiałem się tego uczyć. Jeżeli czegoś nie wiedziałem to szukałem w Google aż znalazłem albo zrozumiałem po swojemu.
Oczywiście ja Ci to wszystko "wytlumaczylem" w amatorski sposób. Tak ogółem. Bo napewno są jakieś bardziej obszerne i dokładne wyjaśnienia do tych zagadnień.
Pozdro xD


RE: schematy muzyki ,są ? - DjAdamKawalek - 31.03.2016

No dzięki chłopaki :D Wystarczy mi tak na chłopski rozum ,powyciągam co ważniejsze i poczytam dalej :)

Pytanie jeszcze ,to znaczy ,że jesli na melodie do EDM bd chcial uzyc 3xosc czy czegos innego to juz jest inny gatunek muzyczny ?


RE: schematy muzyki ,są ? - Foortic - 31.03.2016

(31.03.2016, 16:21)DjAdamKawalek napisał(a): Pytanie jeszcze ,to znaczy ,że jesli na melodie do EDM bd chcial uzyc 3xosc czy czegos innego to juz jest inny gatunek muzyczny ?
Tak. 3xOsc jest do disco polo, Nexus do Bigroomu, Massive do dubstepu a Sylenth do Hardstyle'u.


RE: schematy muzyki ,są ? - Wasp - 31.03.2016

Nexus do club techno i dance, Massive do neurofunku a na Sylenth'ie wykręcałem brzmienia do minimal techno
tak na prawdę wszystko zależy od tego co się na nadym syntcie wykręci.


RE: schematy muzyki ,są ? - KBK - 31.03.2016

Hmm... DJAdam widzę, że trochę się znasz chyba na temacie to może mi podpowiesz... jak już jestesmy przy tym temacie, to czy jeśli zsampluję uderzenie rury calowej w sosnowy konar i wyjdzie drewniany lead, to będzie to barwa pod muzykę dupstep, czy bardziej house? Bo chciałbym zrobić house, ale nie wuem, czy mogę wykorzystać taki dźwięk..


RE: schematy muzyki ,są ? - DjAdamKawalek - 31.03.2016

Właśnie sie zastanawiałem nad odpowiedzią Foortica ,swego czasu wykręciłem remix "Dada Life - This Machine Kills Ravers" na 3xosc ,ktory wcale dico polo nie był


RE: schematy muzyki ,są ? - Foortic - 31.03.2016

(31.03.2016, 17:11)DjAdamKawalek napisał(a): Właśnie sie zastanawiałem nad odpowiedzią Foortica ,swego czasu wykręciłem remix "Dada Life - This Machine Kills Ravers" na 3xosc ,ktory wcale dico polo nie był
Bo może dwóch oscylatorow użyłes...


RE: schematy muzyki ,są ? - sowa - 31.03.2016




RE: schematy muzyki ,są ? - OProject - 31.03.2016

Przeczytaj sobie w manualu Fl Studnio że 3xosc nadaję się tylko do disco polo, tak jak ktoś napisał każdy syntezator ma swoje przeznacznie: Massive jak sama nazwa wskazuje do masywnych dzwięków, Sylenth1 do tworzenia pojedynczych syntetycznych brzmień, reDominator do dzwięków dominujących xd Synth1 można użyć tylko raz bo ma w nazwie 1 xd
Jeżeli chodzi np o syntezatory hardware to musisz do nich wgrywać vst żeby mogły działać i dopiero pozniej możesz nagrywać je za pomocą miksera np. Roland 303
Ja bym ci polecił na sam początek wtyczkę FoorticMadafakaVST tam masz gotowe brzmienia już z określonymi gatunkami xd
https://www.kvraudio.com/download/FoorticMadafakaVST xd


RE: schematy muzyki ,są ? - DjAdamKawalek - 31.03.2016

Ok zwracam honor :D


RE: schematy muzyki ,są ? - piral - 31.03.2016

o kurwa co za temat i pytania


RE: schematy muzyki ,są ? - DjAdamKawalek - 31.03.2016

Tak ,powieście mnie bo nie wiem wszystkiego no nie moge


RE: schematy muzyki ,są ? - KBK - 31.03.2016

Od takich rzeczy są google a nie forum. Forum jest dla ludzi mądrych, czyt. umiejących korzystać z zasobów już istniejących, a w razie wątpliwości zadawać pytania względnie trzymające się kupy. Nikt nie ma czasu żeby prowadzać cie za rączkę jak dziecko. Skoro nazywasz siebie dj-em to chyba powinieneś reprezentować choć minimalny poziom, prawda? A tyco sobą reprezentujesz...? chyba biedę...




RE: schematy muzyki ,są ? - Zirds - 31.03.2016

Nie ma się co rozpisywać.

Wstęp, 1 zwrotka, refren, 2 zwrotka, refren, zakończenie.


RE: schematy muzyki ,są ? - DjAdamKawalek - 31.03.2016

KBK nie rozśmieszaj mnie ,korzystam z tych zasobów i napisałem ,że pytam tylko wtedy kiedy nie mogę znaleźć..
Jak nie masz czasu to olej temat bo to co sobą reprezentujesz jest biedą ,jestem Dj'em bo gram na konsolecie i nie musze mieć nawet zielonego pojęcia co to jest oscylator ani nawet melodia żeby być w tym dobry...
A jak masz czas żeby pisać Mi o dudnieniu rurą w pniaki sosny (pozdrawiam) ,czy na kłótnie tutaj to czas na poprowadzenie za rączkę też znajdziesz ;)


RE: schematy muzyki ,są ? - KBK - 31.03.2016

(31.03.2016, 17:56)DjAdamKawalek napisał(a): KBK nie rozśmieszaj mnie ,korzystam z tych zasobów i napisałem ,że pytam tylko wtedy kiedy nie mogę znaleźć..
Jak nie masz czasu to olej temat bo to co sobą reprezentujesz jest biedą ,jestem Dj'em bo gram na konsolecie i nie musze mieć nawet zielonego pojęcia co to jest oscylator ani nawet melodia żeby być w tym dobry...

Brawo. Wróżę Tobie świetlaną przyszłość słaną kwiatami koloru różu pompejańskiego, jako DJ, który nie wie co to melodia.


RE: schematy muzyki ,są ? - sss - 31.03.2016

Weź kartkę i zacznij liczyć kicki, zanotuj wnioski ( kiedy coś wchodzi i schodzi) :v Masz wszystko wszystko podane na tacy :'D
@OProject padłem


RE: schematy muzyki ,są ? - Knifeman - 31.03.2016

Kończę ten festiwal żenady

Temat do zamknięcia.