MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Offtop (https://musicproducers.pl/forum-offtop)
+---- Dział: Dyskusje (https://musicproducers.pl/forum-dyskusje)
+---- Wątek: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? (/temat-tworzyc-standard-czy-moze-czekac-na-perle)



Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - Foortic - 7.04.2016

Hej ludziska.
Otóż mam taki problem ostatnio...
Mam spoooooro projektów w których zacząłem coś kręcić i je zostawiłem bo wydawały mi się takie... "przeciętne"
I właśnie najgorsze jest to że nie wiem czy mam tak poprostu je sobie kończyć i mieć świadomość że aranżacja, barwy, melodia i wogóle całokształt utworu jest taki przeciętny... Taki jakich pełno...
Czy poprostu czekać na perłę. Czekać na pomysł epickiej melodii połączonej z wyśmienitym barwami i "świeżą" i oryginalną aranżacją. (tak wiem fantazjuje trochę xD)
Co byście zrobili na moim miejscu?
Jakie jest wasze zdanie?
Iść "za nurtem" i tworzyć poprostu aby tworzyć czy tworzyć raz na ruski rok ale z jajem? xD :E

Pozdrawiam i czekam na komentarze xD xD


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - tks21 - 7.04.2016

Mi się wydaje, że warto czasem odświeżyć stare projekty :) Na bank coś pozytywnego się w nich znajdzie :) Może to właśnie będzie "perełka"


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - OProject - 7.04.2016

No musisz sie wpierw nauczyc, czyli robic duzo... po prostu rob kawalek ktory ci sie podoba i tyle :P
Jak nie bedziesz probowal to ci sie ta perełka nie trafi xd
A pozatym jak masz sie nauczyc miksu, majsteringu, sounddesignu, aranzacji? xd


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - lovetrance01 - 7.04.2016

Mam podobnie. Z większości utworów nie jestem zadowolony, ale je kończę. Często potem i tak opinię słuchaczy są pozytywne, więc weź pod uwagę, że Twoim zdanie przeciętny utwór dla kogoś może być dobry. Poza tym - jak kolega wyżej napisał - musisz rozwijać swoje umiejętności, a robić to możesz głównie poprzez produkowanie. Tak więc, weź się lepiej do roboty, zamiast pogrążać się w myślach nad sensem istnienia :D


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - Knifeman - 7.04.2016

odwrotnie, rób przeciętniasy tak często jak się da i nie czekaj na nie wiadomo co, bo jak przyjdzie naprawdę dobry pomysł to okaże się ze będą Cie ograniczać umiejętności lub nie podołasz. Tworząc utwory od początku do końca uczysz się też dyscypliny, kończenia zaczętej pracy - jak się przyzwyczaisz do tworzenia tylko zarysu tracka i rzucania w pizdu to ci tak zostanie i nie ruszysz nawet z największym hitem

jeśli czujesz ze zrobiłeś naprawdę cieniasa i wiesz że jest poniżej Twojej przeciętnej (Twojej, nie ogólnej przyjętej) to zostaw, kiedyś się przyda, może nie cały ale jakaś część


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - piral - 8.04.2016

Wcześniej robiłem tracki szybko, nie zastanawiając się zbyt długo czy da się je lepiej zrealizować. Teraz też tak często robię, ale porzucam takie pomysły po powiedzmy kilku godzinach. Właściwie to na początku robienia nowego tracka czuje się czy to będzie "to". Dopiero po latach jestem w stanie uzyskać coś ciekawszego, innego i dobrze brzmiącego po wielogodzinnych sesjach w DAW nad jednym projektem.
W sumie "tworzenie standardu" to niekoniecznie droga na skróty, o ile znajdziesz odrobinę swojego własnego brzmienia, przez co twoje tracki będą się wyróżniać nawet na tle najbardziej typowych tracków. Pamiętaj, że zarzucenie sobie zbyt wysokiej poprzeczki na początek może źle wpłynąć na twoje produkcje i być może samopoczucie. Spróbuj dojść do czegoś nowego robiąc "standardy", czy po prostu słabsze tracki, naucz się jak działa "standard".

edit bo się nie wyspałem i pominąłem kilka rzeczy: pisząc o porzuceniu miałem na myśli niewydawanie takiego tracka, którego nie jestem pewien. 90% zaczętych rzeczy kończę, kwestia tego czy się przykładam i siedzę godzinami, czy traktuję to jako trening, a może po prostu da się to skończyć w klika godzin i jest wszystko na swoim miejscu. Kończenie stuffu to temat rzeka, od wielu czynników to zależy.


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - KBK - 8.04.2016

Foortic, jak coś zaczynasz to ciągnij do samego końca. W moim przypadku często się okazuje, że robię jakiś projekt i czegoś w nim brakuje, jakiegoś motywu przewodniego, powera... odkładam go na miesiąc po czym niespodziewanie przy obiedzie nucę sobie jakąś melodię i uświadamiam sobie, że jest ona kluczem do rozwinięcia właśnie porzuconego wcześniej projektu... Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo może zmienić utwór inna linia melodyczna na tych samych akordach, albo zmiana wokalu... Nie porzucajmy starych projektów...


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - In-Tegral - 8.04.2016

To, że czujesz, że coś jest przeciętne - to dobry znak. Jesteś na początku drogi, gdzie metą jest ten okres, w którym każdy Twój track ma być perełką. Niestety nie przeskoczysz tego i to wymaga czasu i praktyki i tysiące godzin przy muzyce.


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - Zirds - 8.04.2016

Rób póki jesteś młody, masz czas i mało obowiązków.


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - Mat.Mor.Raw - 8.04.2016

Rób standardy, standardowe, najstandardowsze do bólu.
Dobrze archiwizuj projekty i wszystkie użyte narzędzia.
Za 5-10-15-20 lat wszyscy o tych standardach zapomną.
Ówczesna młodziesz przyszłości nie będzie ich kompletnie znać.
A wtedy TY - ForticMadafakaVST - na białym koniu wkraczasz do akcji, wyciągasz asy z zakurzonej szuflady!
Brzmisz oryginalnie jak nikt inny. Oł yeah!.
<dziekuje>
<mat>


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - DavidTot - 8.04.2016

Tworzyć do momentu aż skończysz lub aż będzie zastój. Często jest tak, że masz skończony utwór a później nagle zmieniasz barwę wszystkich dźwięków.


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - OProject - 8.04.2016

Nie oszukujmy sie najlepsi producenci/muzycy spedzaja po kilka 6-10 godzin dziennie ;)
Jeżeli ci barwa/dzwięk/melodia nie pasuje to mozesz zrobic inny w tym samym kawalku, nie raz zrobi sie coś lepszego za drugim razem i o wiele szybciej :)


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - piral - 8.04.2016

Nie zapominaj o inspiracji ;) Zazwyczaj nie ma co siadać przy DAWie jak masz kiepski humor


RE: Tworzyć standard... Czy może czekać na perłę? - Foortic - 9.04.2016

(8.04.2016, 23:04)piral napisał(a): Nie zapominaj o inspiracji ;) Zazwyczaj nie ma co siadać przy DAWie jak masz kiepski humor

No fakt, przekonałem się już o tym. Czasami nawet z dobrym humorem nie pójdzie ale to szczegół.

Czasami jest tak ze melodia wyjdzie taka nawet (nie jakby kota na klawiaturę wpuścić) i barwy są niczego sobie ale nie ma pomysłu na aranżację... Nie mogę dobrać perkusji... Czy innych dźwięków.

Ale już teraz wiem że nie mogę się poddawać.
Dziękuję wam za wypowiedź w tym temacie. W pewnym sensie otworzyliście mi oczy...
Uświadomiłem sobie że trzeba wziąć się w garść i "jechać z koksem"
Dziękuję wszystkim ;)