MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Którego laptopa wybrac? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Którego laptopa wybrac? (/temat-ktorego-laptopa-wybrac)

Strony: 1 2


Którego laptopa wybrac? - Satesla - 5.06.2016

Siema wszystkim. Otóż zamierzam kupić laptop który ogarnie niezle ableton, oraz żebym mogl sobie pograć w Fife 16 ^^ Myslalem nad Dell'ami, ponoć najlepsze. Nie znam się na laptopach ale z tego co czytałem od i3 w gore procek + 8gb ram. Macie może jakiś inny sprawdzony sprzęt to też możecie go nadesłać. :D

Dwa lapki nad którymi myśle, wiem ze nie są jakiś wysokich lotów. Ale mój budżet to 2200.

DELL Inspiron 15 5558 i3 8GB 1TB G920-2GB W10

http://allegro.pl/dell-inspiron-15-5558-i3-8gb-1tb-g920-2gb-w10-200-i6012443754.html

model procesora i3-5005U (2.0 GHz, 3 MB Cache)
Ram 8 GB
dysk: 1000 GB
karta graficzna NVIDIA GeForce 920M

Dell Inspiron 3543 i5 8GB 500GB GF920 Win10

http://allegro.pl/laptop-dell-inspiron-3543-i5-8gb-500gb-gf920-win10-i6225083095.html?reco_id=63ab8b46-2737-11e6-8550-56847afe9799&ars_rule_id=201

Procesor Intel Core i5-5200U (2 rdzenie, od 2.2 GHz do 2.7 GHz, 3 MB cache)
Ram 8 GB
Dysk 500 GB
karta graficzna NVIDIA GeForce 920M


RE: Którego laptopa wybrac? - K - 5.06.2016

Bierz i5. ;)


RE: Którego laptopa wybrac? - KBK - 5.06.2016

Patrz na generacje procesorów. i3 5 gen może być lepszy niż i5 4 gen. Ale z tych, które podałeś i tak wywalił bym na dzień dobry dysk na SSD, bo nie zauważysz żadnej różnicy w mocy procesora na dysku magnetycznym.


RE: Którego laptopa wybrac? - Satesla - 5.06.2016

(5.06.2016, 8:27)KBK napisał(a): Patrz na generacje procesorów. i3 5 gen może być lepszy niż i5 4 gen. Ale z tych, które podałeś i tak wywalił bym na dzień dobry dysk na SSD, bo nie zauważysz żadnej różnicy w mocy procesora na dysku magnetycznym.

Ale w tym zestawieniu i5 ma się lepiej od i3? Co do SSD pomysle o tym i poczytam dokladnie o wszystkim :)


RE: Którego laptopa wybrac? - efg1 - 5.06.2016

kolega dobrze radzi :) system zainstalowany na dysku ssd chodzi jak na sterydach


RE: Którego laptopa wybrac? - Satesla - 5.06.2016

(5.06.2016, 10:27)efg1 napisał(a): kolega dobrze radzi :) system zainstalowany na dysku ssd chodzi jak na sterydach

No wlasnie czytam , ze szybszy duzo jest :D ale pytanie czy taki dysk ssd mi wystarczy bo jest on drozszy i co za tym idzie jego pojemnosc bedzie duzo mniejsza :D a nie stac mnie np na hdd i ssd :)


RE: Którego laptopa wybrac? - efg1 - 5.06.2016

Najlepszym rozwiązaniem jest mieć 2 dyski, niewielki ssd na ktorym stoi jedynie system i większy hdd na ktorym masz wszystkie inne rzeczy. Przy robieniu muzyki niestety potrzeba duuuuuużo GB, także sam SSD nie wystarczy. Ja w macbooku tak zrobilem, ze wstawilem ssd w miejsce cd rom. Moze tez sie tak da w innych laptopach. Bo wlasciwie naped CD przestal byc potrzebny w dzisiejszych czasach.

Zawsze mozesz tez kupic zewnetrzny dysk na usb.


RE: Którego laptopa wybrac? - Satesla - 5.06.2016

(5.06.2016, 10:43)efg1 napisał(a): Najlepszym rozwiązaniem jest mieć 2 dyski, niewielki ssd na ktorym stoi jedynie system i większy hdd na ktorym masz wszystkie inne rzeczy. Przy robieniu muzyki niestety potrzeba duuuuuużo GB, także sam SSD nie wystarczy. Ja w macbooku tak zrobilem, ze wstawilem ssd w miejsce cd rom. Moze tez sie tak da w innych laptopach. Bo wlasciwie naped CD przestal byc potrzebny w dzisiejszych czasach.

Zawsze mozesz tez kupic zewnetrzny dysk na usb.

Pomysle o tym, bo wlasnie pisalem wyzej, ze nie stac mnie raczej na 2 dyski, no ale moze uzbieram jeszcze pare groszy. :)


RE: Którego laptopa wybrac? - efg1 - 5.06.2016

W tym przypadku warto nawet zejsc troche z ceny laptopa i zainwestowac w ten ssd. Sam system na pewno bedzie chodzil szybciej i sprawniej niz na drozszym kompie bez ssd. A do muzy tanszy komp i tak starczy, gorzej z graniem.


RE: Którego laptopa wybrac? - K - 5.06.2016

Jeżeli będziesz uważał, że laptop Ci za wolno działa to nie ma problemu, abyś dysk wymienił sobie w przyszłości. Nie ma sensu dokładać hajsu na początek, gdy nie masz porównania co do działania. Z SSD komp na pewno będzie pracować szybciej, ale skoro wykracza to poza budżet, kup lapka z normalnym dyskiem HDD, a ewentualnie w przyszłości wymienisz go sobie na szybszy (nie stracisz gwarancji), a stary dysk najlepiej będzie przełożyć do specjalnej kieszeni zamiast nagrywarki (no chyba, że często używasz płyt).


RE: Którego laptopa wybrac? - Satesla - 5.06.2016

(5.06.2016, 10:53)K napisał(a): Jeżeli będziesz uważał, że laptop Ci za wolno działa to nie ma problemu, abyś dysk wymienił sobie w przyszłości. Nie ma sensu dokładać hajsu na początek, gdy nie masz porównania co do działania. Z SSD komp na pewno będzie pracować szybciej, ale skoro wykracza to poza budżet, kup lapka z normalnym dyskiem HDD, a ewentualnie w przyszłości wymienisz go sobie na szybszy (nie stracisz gwarancji), a stary dysk najlepiej będzie przełożyć do specjalnej kieszeni zamiast nagrywarki (no chyba, że często używasz płyt).

Moze i masz racje. Teraz pracowalem na ponad 10 letnim kompie i jakoś tam sie dzialalo. No, ale z czasem troszke wieksze projekty sie pojawialy, co za tym idzie takie przycinki, ze az komputer mi sie wylaczal. Przede wszystkim zalezy mi na tym, zeby projekty mi sie nie "ścinały" do tego stopnia , ze nie bede mogl skonczyc utworu, ani go nawet odsluchac.


RE: Którego laptopa wybrac? - Recoil83 - 5.06.2016

Witam na twoim miejscy brał bym z laptopa z i5 i dyskiem SSD, tak lepiej chyba że chcesz później dokupić, ale migracja z HDD na SSD może być dla ciebie problematyczna, naprawdę różnica w komforcie pracy jest kosmiczna.


RE: Którego laptopa wybrac? - KBK - 5.06.2016

Myślę, że obecnie wydatek rzędu 300 zł za 250 GB SSD nie jest jakąś powalającą kwotą, a na dysku HDD 5400 rpm i windowsie 10 po prostu nie da się pracować, wierz mi...


RE: Którego laptopa wybrac? - hudson462 - 5.06.2016

Ludzie ja nie wiem co wy robicie w tych DAW'ach XD. Mój i5 2500k 3,3gHz ( czterordzeniowy) jest obciążony przy dubstepie na poziomie 40%. Jak wy chcecie na dwurdzeniowym procesorze coś produkować?


RE: Którego laptopa wybrac? - piral - 5.06.2016

Cytat:Mój i5 2500k 3,3gHz ( czterordzeniowy) jest obciążony przy dubstepie na poziomie 40%. Jak wy chcecie na dwurdzeniowym procesorze coś produkować?
Nie każdy ładuje sto tysięcy rzeczy na raz. Nie sztuką jest robić tak tracki, aby ciągle zdychał od nich procesor.


RE: Którego laptopa wybrac? - Recoil83 - 5.06.2016

Też jestem zdania że im mniej tym lepiej, zasada jest prosta ktoś korzysta dużo z syntezatorków potrzebuje więcej mocy CPU, ktoś lubi orkiestrę potrzebuje więcej ramu, mnie czasami ale rzadko nie starcza 16GB pamięci.


RE: Którego laptopa wybrac? - hudson462 - 6.06.2016

Ja opisałem moment kiedy gra tylko zautomatyzowane (chyba dwoma automatyzacjami) serum i perkusja. No i jeszcze tanio brzmiąca gitara elektryczna z FL'a. Więc to chyba nie tak dużo.


RE: Którego laptopa wybrac? - Satesla - 6.06.2016

Powiem wam , ze mnie troche przestraszyliście, bo na poczatku czytalem, ze 8 gb i procek z i5 powinien jakoś tam dac rade. A z tego co niektorzy pisza to potrzebny jest jakis niesamowity sprzet :D


RE: Którego laptopa wybrac? - hudson462 - 6.06.2016

Nie miałem styczności z procesorami wykonanymi w technologii 14nm. Może być tak, że faktycznie są dużo wydajniejsze od tych sprzed kilku lat (chociaż wątpię bo 3,3gHz to 3,3gHz, a 2,3gHz to 2,3gHz). Ja mam zamiar kupić http://www.x-kom.pl/p/268309-notebook-laptop-156-acer-v5-591g-i5-6300hq-8gb-240-gtx950m-fhd.html no ale tobie budżet nie pozwala ;/ Sam bym chciał kupić coś podobnego do tego acera tylko bez dedykowanej karty graficznej. Wyszłoby trochę taniej, ale niestety paradoklasnie takie laptopy są jeszcze droższe bo mają lepsze wykonanie i są przeznaczone do biznesu.


RE: Którego laptopa wybrac? - K - 6.06.2016

Nie, nie jest do końca tak, że GHz = GHz. Pomiędzy każdą generacją procesorów jest wyczuwalna różnica. Poza tym to nie jest tak, że i5-5200U to jakiś słaby procesor. Laptop z taką jednostką będzie naprawdę sensownym sprzętem, natomiast blado wypada dopiero w porównaniu do procesorów w komputerach stacjonarnych. Precyzując, laptop z tym procesorem kupisz za ok. 2 tysiące złotych, natomiast jego stacjonarnym (delikatnie wydajniejszym) odpowiednikiem będzie np. Intel Pentium G3260 za ok. 240zł. Z kolei laptopowe i3 szóstej generacji (np. 6100U) będzie już tylko ciut gorsze od owej i5-tki.

Więc biorąc pod uwagę, że za trochę ponad 1000zł (z monitorem, klawiaturą, myszką) złożysz machinę o wydajności laptopa w dwukrotnie wyższej cenie, to... sam sobie odpowiedz na to pytanie. ;)

Jednakże w kategorii samych notebooków, i5-5200U jest jak najbardziej sensownym wyborem, a jeżeli w tej samej cenie chciałbyś coś o wydajności dzisiejszych stacjonarnych i5 - może za 4 lata.