MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Pomieszczenie nadające się na studio domowe - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Pomieszczenie nadające się na studio domowe (/temat-pomieszczenie-nadajace-sie-na-studio-domowe)



Pomieszczenie nadające się na studio domowe - kamilos2012 - 20.06.2016

Witam :)!

Czy pomieszczenie które przedstawiłem w poniższym linku nadawało by się na studio domowe ?

Od jakiegoś czasu bardzo interesuję się wybudowaniem małego studia muzycznego w domu,
wciąż nie mam pojęcia czy mój pokój by się do tego nadawał. Jestem młodym rapperem i uczę się jak robić bity w DAWie,więc chciałbym mieć dobre miejsce do tego co robię i lubię.

Jeżeli nadawałoby się, to chciałbym również być poinformowany o tym gdzie najlepiej umieścić
biurko ,jakie meble wynieść z pokoju i jak rozłożyć dobrze panele akustyczne.

Głównie chodzi mi o wszystko... czyli jak ma wyglądać dobrze moja adaptacja akustyczna w pomieszczeniu itd.

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi :D! Mam nadzieję że ktoś mi tutaj pomoże ;) :D!
No i przepraszam za złą jakość zdjęć.
Pozdrawiam :D ^_^!


LINK ZE ZDJĘCIAMI POMIESZCZENIA: https://www.dropbox.com/sc/nrctjmai3awa20t/AAA9m_uWP4YCCRXs8ZrIlm5Ea


RE: Pomieszczenie nadające się na studio domowe - Zirds - 20.06.2016

Jedno pytanie. Czy pokój jest kwadratem? Sześcianem? Czy jest jakaś ściana, która jest dłuższa o co najmniej 70 cm od reszty?

Poza tym poczytaj o panelach akustycznych bo pudełka po jajkach to jednak zły pomysł, a sama umiejętność rozłożenia i zaadaptowania akustycznego pomieszczenia to wierzchołek góry lodowej.
Jeżeli jesteś początkowym producentem to na razie pozostałbym na Twoim miejscu w dłubaniu w DAW na słuchawkach, uczenia się miksu i doskonalenia własnego słuchu. Nic Ci po tym jak będziesz miał "wypasionie" wyposażone Studio jeśli nie będziesz mógł go w pełni wykorzystać, a uwierz, że będziesz żałować kasy wepchniętej w coś co w ogóle nie przyniesie Tobie pożytku, a jest kosztowne w realizacji i bardzo czasochłonne.


RE: Pomieszczenie nadające się na studio domowe - qnebra - 20.06.2016

Hm, niedawno malowane ściany, dość nowe wyposażenie o które ktoś pewnie dba. Pokój urządzony niedawno, góra rok temu. Interesujący styl lampy sufitowej, całość utrzymana w schludnym stylu polskiego Ikeizmu.


RE: Pomieszczenie nadające się na studio domowe - KBK - 20.06.2016

Zirds, nie mogę znaleźć linka ale podaj proszę koledze ten filmik na YT, na którym gość bardzo ładnie objaśnia wymiary i jak obliczać długości ścian studia - kiedyś podsyłałeś mi taki link.


RE: Pomieszczenie nadające się na studio domowe - Zirds - 20.06.2016

(20.06.2016, 18:59)KBK napisał(a): Zirds, nie mogę znaleźć linka ale podaj proszę koledze ten filmik na YT, na którym gość bardzo ładnie objaśnia wymiary i jak obliczać długości ścian studia - kiedyś podsyłałeś mi taki link.

Nie, dopóki się nie dowiem jaka jest kubatura pomieszczenia. Jeżeli to +/- sześcian to nie ma co mówić o adaptacji i tworzeniu studia w takim pomieszczeniu. Nawet jakbyś nawalił piramidek, basstrapów i innych mat, paneli rozpraszających to nic z tego nie będzie bo wszystkie odbicia zawsze będą takie same...


RE: Pomieszczenie nadające się na studio domowe - qnebra - 20.06.2016

[Obrazek: CJnnHQ2.png]

Tylko tyle można było wywnioskować z tych zdjęć. Wszelkie wymiary i proporcje na pewno są poprzekręcane.


RE: Pomieszczenie nadające się na studio domowe - Zirds - 20.06.2016

Po zdjęciach idzie wywnioskować, że to jest kwadracik z wnęką...


RE: Pomieszczenie nadające się na studio domowe - qnebra - 20.06.2016

Troszkę dłuższy niż szerszy, ale to tak góra pół metra.


RE: Pomieszczenie nadające się na studio domowe - Knifeman - 20.06.2016

Przelać się po metrówkę i podaj wymiary pomieszczenia bo zdjecia nie oddają tego w pełni. Przygotowanie pod studio to spore przemeblowanie, wyrzeczenia i kompromisy. Będziesz posiadał pieniądze na to wszystko? Zgodę współlokatora/ów?

Domowi raperzy zaczynali kiedyś z popfiltrem z pończochy i dywanem na ścianie. Przemysł jeszcze czy te studio jest Ci koniecznie potrzebne.


RE: Pomieszczenie nadające się na studio domowe - Adam Sybil - 20.06.2016

(20.06.2016, 19:03)Zirds napisał(a):
(20.06.2016, 18:59)KBK napisał(a): Zirds, nie mogę znaleźć linka ale podaj proszę koledze ten filmik na YT, na którym gość bardzo ładnie objaśnia wymiary i jak obliczać długości ścian studia - kiedyś podsyłałeś mi taki link.

Nie, dopóki się nie dowiem jaka jest kubatura pomieszczenia. Jeżeli to +/- sześcian to nie ma co mówić o adaptacji i tworzeniu studia w takim pomieszczeniu. Nawet jakbyś nawalił piramidek, basstrapów i innych mat, paneli rozpraszających to nic z tego nie będzie bo wszystkie odbicia zawsze będą takie same...

Sam jestem jeszcze w trakcie przeprowadzania pierwszej adaptacji i trochę mnie zaskoczyło to co napisałeś. Znawcą nie jestem, ale naprawdę panele aku, basstrapy etc w sześcianie nic nie pomogą? Wiadomo, że idealnie nie będzie, ale czasem trzeba pracować z tym co się ma.

Do autora tematu. Z takich OGÓLNYCH zasad to na ogół lepiej stawiać biurko na krótszej ścianie, symetrycznie względem ścian bocznych, samo biurko z monitorami odsunąć od przedniej ściany o kilkadziesiąt centymetrów, a najlepiej standy pod monitory, a biurko jeszcze bardziej wysuniętę, żeby uniknąć rezonansu biurka. Monitory ustawiasz w odległości od siebie takiej samej jak między lewym, a Twoją głową, uszami, a prawym i głową, uszami - tworzysz trójkąt równoboczny. Co do wysokości monitorów to najlepiej mieć chyba uszy na poziomie tweetera, z racji, że wysokie częstotliwości są mocno kierunkowe (nie tak jak niskie, które się niosą po "całości").

Co do paneli akustycznych to odradzam wszelkie piramidki i pianki. Sam mam panele z wełny mineralnej i tak też się dowiadywałem, że są dobre w stosunku cena/jakość pochłaniania czy tam absorpcji zwał jak zwał. 2 umieszczasz w miejscach 1-wszych odbić, mniej więcej w odległości 30% pomiędzy Twoją głową, a monitorami - poczytaj o metodzie "na lusterko" :P

Drugie dwa panele możesz umieścić w miejcach drugich odbić, za sobą po bokach. Pozostałe w zależności jak urządzisz pokój. Staraj się nie mieć pustych ścian. Na podłogę możesz dać jakis gruby dywan. Teoretycznie jak wyłożysz około 30% pomieszczenia panelami powinno być okej. Możesz też poczytać o dyfuzorach - te rozpraszają średnie i niskie częstotliwości, a nie je absorbują jak panele z wełny. Na suficie nad swoim stanowiskiem również możesz dać dyfuzory. To wszystko na temat średnich i wysokich.

Co do niskich zapoznaj się z tematem pułapek bassowych. Najwięcej zbiera się ich w rogach pomieszczenia. Włącz sobie głośno muzykę i przystaw ucho :) sam jeszcze żadnych nie mam, więc tu zakończę.

Ogólnie jest tak, że im mniejsze pomieszczenie tym więcej problemów. Wszystkie elementy dobrze jest rozkładać symetrycznie, chociaż nie zawsze jest taka możliwość.

To co napisałem to taka mocno ogólna wiedza. Potraktuj to jako wstęp do tematu. Nie musisz się trzymać każdej reguły. Każde pomieszczenie jest inne, są inne ściany, okna, drzwi, podłoga.

W swoim starym pokoju, który był niewiele większy od mojego ówczesnego nie miałem prawie żadnych problemów, a nie posiadałem ani 1 panelu czy elementu do adaptacji. Miałem za to sporo książek, które też pochlaniają i trochę lepsze ustawienie stanowiska. Teraz mam panele, zbieram na pułapki, a jak mi się uda uzyskać efekt tak jak miałem wcześniej to będę zadowolony.

Jak gdzieś napisałem głupotę to proszę o poprawienie. Niedawno się zainteresowałem tym tematem, więc mogłem coś palnąć, ale mimo wszystko z grubsza, chyba jest ok ;)

Jeszcze jedna kwestia. Jeśli dopiero co zaczynasz to myślę, że nie warto ładować kasy w adaptację, a skupić się na dobrym umiejscowieniu stanowiska i reszty rzeczy. Może być tak, że na obecną chwilę Ci wystarczy. Adaptacja jest ważna, ale trzeba też wiedzieć co się chce osiągnąć. Pozdro


RE: Pomieszczenie nadające się na studio domowe - kamilos2012 - 24.06.2016

Zastanowiłem się dokładniej jeszcze raz nad adaptacją akustyczną w moim pomieszczeniu i rzeczywiście lepiej,
jak bym pouczył się jeszcze więcej w DAWie i osłuchał się :).

Tylko mam pewne wątpliwości dotyczące mikrofonu, jeżeli chciałbym rapować i coś nagrać z bitem...

Mam zamiar kupić świetny mikrofon na początek Behringer c-1u,tyle że nie mam pojęcia czy
bez adaptacji muzycznej będzie okay,ale nie to samo co z adaptacją muzyczną.

Z góry dziękuje za pomoc ;) :D! Pozdrawiam.


RE: Pomieszczenie nadające się na studio domowe - Zirds - 24.06.2016

Możesz na start dokupić sobie jakiś Filtr refleksyjny albo zrobić go samemu: