MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? (/temat-jak-wykrecic-taki-pelny-masywny-trancowy-lead)



Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - Adam Sybil - 20.06.2016

Witam wszystkich,

Jest to mój pierwszy temat na tym forum i przy okazji o pomoc w produkcji.

Od dłuższego czasu słyszę w transowych produkcjach topowych producentów ciągle ten sam lead ( z drobnymi poprawkami pod midi, tonację etc.). Samemu próbowałem już mnóstwo razy coś takiego ukręcić, ale ciągle nie brzmi to tak pełnie jakbym chciał. Może któryś z forumowiczów będzie wiedział jak wykręcić takie brzmienie. Bawiłem się i pogłosami i delayami i saturacjami i kij wie czym jeszcze, a ciągle moje leady nie brzmią tak jakbym chciał tzn mocno, są bardziej płytkie. Layering również stosuję, ale wydaje mi się, że da radę to ukręcić np 3 detune sawami w Sylenth1, a jako drugi layer dodać tylko górkę pasma.

Myślę, że mogę te brzmienie określić jako "supersaw". Znalazłem również w sieci trochę podpowiedzi, ale cóż - nadal nie udało mi się uzyskać tego samego.

Kiedyś podpytałem trochę o to jednego producenta, który również takie brzmienie stosuje w swoich produkcjach, ale dużo mi to nie pomogło, a obecnie nie mam z nim już kontaktu. Wydaje mi się, że spory udział oprócz sawów ma tu odpowiednia saturacja.

Link do przykładowych utworów z takim leadem:



[video=youtube]
https://youtu.be/c3NYEHN9DXM?t=2m57s[/video]

Głównie zależy mi na uzyskaniu tej "masywności". Moje leady są bardziej hmm plumkające, spokojniejsze, chilloutowe i nie tak agresywne :) oddalać już jako tako umiem pogłosem czy delayami, ale samo brzmienie ciągle pozostawia wiele do życzenia.

W temacie produkcji siedzę od kilku lat i największy problem mam właśnie z kręceniem takich pełnych brzmień. Jakby znalazł się ktoś kto mógłby mnie nakierować jak to kręcić i jak potem modulować innymi wtykami to byłbym bardzo wdzięczny ;)

Do tej pory udało mi się wykręcić coś takiego. Niestety jestem dość daleko od tego co chcę:
http://www25.zippyshare.com/v/P5wfXcTp/file.html

Jak już słuchacie z zippyshare to wciśnijcie HD w prawym górnym rogu waveformy, bo drastycznie zmienia to brzmienie. Wydaje mi się, że trochę przesadziłem z detunem (słychać to zwłaszcza na początku), ale kręcę już czym się da :)

Playerki
Loco



RE: Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - Zirds - 20.06.2016

Używaj kompresji i saturatora, wycinaj niepotrzebne częstotliwości w EQ.


RE: Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - OProject - 20.06.2016

Jak dla mnie to wcale takie pełne i masywne te sawy nie są xd... masywne to masz w Hard Trance i Hardstyle :P
Spróbuj więcej z distortion, jednak Eq i layering to podstawa, używaj kilku ale różnych barw, różnych synthów bo danie tego samego nic nie zmieni, daj jeden oktawe czy 2 niżej, dodaj szum... poza tym jeżeli słyszysz ten sam lead to pewno jakis gotowiec z nexusa albo czegoś innego... no i też hardwarowe syntezatory brzmią nieco lepiej jakby co xd


RE: Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - KBK - 20.06.2016

Layer kilku warstw oraz granie dźwięków przez oktawę daje równie ciekawy efekt oraz oczywiście to co koledzy powyżej napisali. Próbuj również layerować z dźwiękami typu Organ.


RE: Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - Adam Sybil - 20.06.2016

Ale szybkie odpowiedzi :D

White noise już mam zsidechainowany na innym kanale, więc z leadu usunąłem, bo jeden pad też jest sawem z szumem, a co za dużo to niezdrowo.

Mam 2 layery. Właściwie to są te same ukręcone brzmienia tylko 1 jest o oktawę wyżej i mniej rozstrojony, ma trochę inną obwiednię ADSR :) distortem się bawiłem, wlaściwie to już chyba wszystkim się bawiłem. Na grupę tych 2 layerów mam 2 saturatory plus na masterze mam też i saturację i jeszcze taśmę, więc jest tego sporo.

A spytam o co innego: wg Was ten lead co wstawiłem na zippy pasuje do reszty kawałka czy coś nie współgra? ;)


RE: Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - Zirds - 20.06.2016

Jeszcze możesz trochę poszerzyć brzmienie za pomocą efektów do stereofonii.


RE: Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - Adam Sybil - 20.06.2016

Brzmienie mogę jeszcze poszerzyć w samym Sylencie, bo akurat trochę stereo odjąłem z racji, że w mono brzmiało to średnio. Coś za coś.

Pytam, bo jedna z wytwórni do której wysłałem cały kawałek stwierdziła, że lead jest źle zmiksowany z resztą, a kurczę słyszę, że nie jest to top super brzmienie, ale jak na mój słuch i warunki odsłuchowe wydaje mi się, że tragedii nie ma.


RE: Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - OProject - 20.06.2016

Wysyłaj te layery też do jednego kanału na to kompresor i efekty zeby sie kleiło :P
Izotope ozone 4 ma fajny stereo tool, no i exciterem też mozna fajne rzeczy zrobic :P


RE: Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - Adam Sybil - 20.06.2016

Layery na leadzie czy padach mam zgrupowane i pokompresowane. Saturację też mam na grupie. Do poszerzania stereo korzystam ze Stereo Toola 3 od Fluxa, bo...jest po prostu darmowy :D

Excitera przyznam, że nie mam żadnego. Teraz pobrałem sobie darmowego FerricTDS, bo chyba przed niedawną utratą wszystkich wtyczek go miałem i nie był taki najgorszy.

Tak w ogóle to dzięki wszystkim za podpowiedzi. Dopiero co trafiłem na to forum i się zarejestrowałem i widzę, że był to dobry ruch :D


RE: Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - Wizzardius - 22.06.2016

(20.06.2016, 19:22)OProject napisał(a): Spróbuj więcej z distortion, jednak Eq i layering to podstawa, używaj kilku ale różnych barw, różnych synthów bo danie tego samego nic nie zmieni

W moim drugs al dente

W dropie, gra pare warstw...tego samego syntha.(tego prawie kwasu, wystarczy odkrecic reso i cutoff xD).
Jeden mono, 1 lewy kanał, drugi prawy(opóżniony cały kanał około 10 ms, żeby razem z drugim synthem na L tworzyć stereo), trzeci potraktowany dużym pogłosem(po pogłosie konkretna kompresja) i jeszcze bodaj jakiś 4 który coś tam robił, nie pamiętam ;d. Różnią się poziomami głosności, mają różne paremetry Distortion, różną kompresje, inną automatyke itp itd ;d


RE: Jak wykręcić taki pełny, masywny trancowy lead? - Foortic - 23.06.2016

Używaj różnych wartości detune. Kombinuj z Eq...
Dawaj więcej layerów z np główną warstwę sobie wystrugaj która zagra najgłośniej... jedną warstwę np daj oktawe wyżej i mocno ją rozstrój, drugą daj np oktawe niżej i mało detune... Dodaj jakąś warstwę cicho która ma bardzo mało detune dogrywajacą głównej... Dobierz odpowiednie poziomy głośności... Dobieraj różne rodzaje pogłosów delayów... Jeden krótszy drugi dłuższy, jeden daj na lewo drugi na prawo... No poprostu baw się... Panowie wyżej też Ci sporo poradził...
Możesz też być bardziej oryginalnym i nie robić wszystkiego na tych sawach tylko kręcić jakieś inne leady lub łączyć sawy z innymi leadami aby uzyskać fajny efekt... Nikt Ci nie każe robić jak inni. ;)