MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli (/temat-sample-strech-wydluzanie-i-rozciaganie-sampli)



Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli - Adamzzz - 26.06.2016

Szukam odpowiedzi na pytanie które nurtuje mnie już klika ładnych lat.. Chodzi mi o bardzo konkretną technikę rozciągania sampli, albo jak kto woli z angielskiego time stretch albo sample stretch.
Do rzeczy, zebrałem kilka przykładów w których słychać jak sample są rozciągane z użyciem tej właśnie metody. Urywki są, jak już sie większość pewnie domyśliła xd, z hardstylu. Jakoś nigdy nie słyszałem żeby takie cuda działy się w innych gatunkach elektroniki...
[zs]http://www96.zippyshare.com/v/koIcNbat/file.html[/zs]

Jaka wtyka albo DAW oferuje taki time strech? Chodzi mi tutaj o identyczny efekt. W FL Studio w którym pracuje jest parę wbudowanych opcji time stretchu. Jest też wtyka Fruity Granulizer którą raz udało mi się uzyskać nieco zbliżony efekt, ale przy użyciu automatyzacji aż 4 pokręteł xd W każdym razie nic z tych rzeczy nie brzmi nawet podobnie do tego co dzieje się w tych przykładach.. Góra traci swoją chrupkość, wokal traci barwę a bas to czasami po prostu znika po takim FLowskim time stretchu...
Słowem, pomocy <niewiem>


RE: Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli - OProject - 26.06.2016

A może to hardwarowe samplery :P
Spróbuj może Izotope Stutter, chyba dobrej jakosci wtyka choc nie wiem czy tam to zrobisz xd


RE: Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli - Shabboo Harper - 26.06.2016

Adamie, jest to połączenie trzech technik, które z łatwością uzyskasz w Abletonie korzystając z dołączonych wtyczek. Przede wszystkim jak piszesz jest to zwykłe rozciąganie sampli (użycie markerów) plus automatyzacja transpozycji i „zabawa” z granulacją. Dokładając do tego Sampler a także Flanger możesz „zdziałać cuda”. Fl jest mi obcy...




RE: Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli - In-Tegral - 26.06.2016

Nie odsluchiwalem Twoich próbek Ale na pewno jest to screech. Effectrixem jak dobrze pokombinujesz to ogarniesz :D


RE: Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli - Adamzzz - 26.06.2016

@OProject Może i hardware. Headhunterz w jednym z teledysków nachylał się nad czymś co wyglądało jak sampler xd A co do tego Izotope Stutter to wydaje mi się, że pod kątem możliwości trochę podobny do FLowskiego Gross Beata xd Muszę się temu lepiej przyjrzeć xd

@Shabboo Harper A to bardzo ciekawe! W filmiku który wrzuciłaś od 3:37 sampel zaczyna nabierać tych charakterystycznych przesterowań, zupełnie jakby pod tym wszystkim działał bitcrusher. Troche szkoda, że to jednak wtyka wbudowana w Abletona. Trochę głupio kupować kompletny DAW dla jednego efektu, no ale jest to jakiś trop. Dzięki xd

@In-Tegral "Nie odsluchiwalem Twoich próbek Ale na pewno jest to screech" Int, coś mi się nie chce wierzyć, że wokal z Make it loud to screech xd xd Może lepiej jednak przesłuchaj sobie co tam wrzuciłem a nie jasnowidzenie jakieś tu uskuteczniasz ziomuś xd


RE: Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli - In-Tegral - 26.06.2016

Dźwięk może i nie screech ale typ streetcha pewnie ten sam. Sprawdź tego effectrixa :E

Edit. Effectrixem to bankowo zrobisz, chociaż to takie proste jak w abletonie nie będzie


RE: Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli - Zirds - 26.06.2016

W Cool Edit Pro 2 był plugin z dużymi możliwościami w Time Stretchingu.




RE: Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli - Adamzzz - 26.06.2016

@Int Okej, może ze skriczem Ci się nie udało, ale ten Effectrix jest genialny! Normalnie zwracam honor xd Ciekawe jest też jak podobny efekt w tej wtyce można uzyskać nie pod opcją "Stretch" ale "Loop". Po zapętleniu kilku milisekund wychodzi z tego całkiem soczysty i bogaty w harmoniczne dźwięk. Wielkie dzięki :D

@Zirdsu Rzeczywiście sporo tych opcji. Może nawet dałoby się zrobić "cud" na samplu, ale to jednak Cool Edit Pro. :D Trochę za dużo żmudnej pracy, kiedy to samo można uzyskać w DAWie z wtyk którzy inni polecali. Tak czy srak dzięki :D

No to mam tera co do testowania xd Szacun za szybkie odpowiedzi xd


RE: Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli - hudson462 - 26.06.2016

Nie wiem do końca czy byłoby to możliwe, ale można zaimportować dany fragment sampla do serum, jako wavetable- ustawić dużą częstotliwość cięcia sampla i bawiąc się pokrętłem "wavetable position" zapewne byś coś podobnego uzyskał.

Edycja: próbowałem i jednak nie da się zaimportować wokalu jako wavetable... trochę się zdziwiłem bo jakieś ryki zwierząt czy coś w tym stylu normalnie przetwarza.

Edycja 2: jednak się da zaimportować, ale żeby uzyskać efekt z próbki musiałbyś poza automatyzacją wavetable position dorzucić jeszcze zabawę z pitch i zapewne kilka innych rzeczy, więc jeśli znalazłeś już coś bardziej interesującego to chyba nie warto się męczyć z serum.


RE: Sample strech / wydłużanie i rozciąganie sampli - In-Tegral - 26.06.2016

@ Hejterzz, do hejtowania to pierwszy a sprawdzić to się nie chce <lejca> xd
Musisz próbować ja narazie nie mam dostępu do FLa, nie mogę sprawdzić -_- wiem tylko, ze ta wtyka ma często problemy, radzę Ci renderowac te ścieżki z effem