MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Interfejs Audio - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Interfejs Audio (/temat-interfejs-audio--18900)



Interfejs Audio - davinci10 - 27.07.2016

Mam takie ciekawe pytanie :)

Jeżeli mam klawiaturę sterującą usb, mikrofon usb które podłączam bezpośrednio do laptopa, to rozumiem, że interfejs audio jest potrzebny tylko po to, by odsłuch ze słuchawek był lepszy tak? :D

Pytam bo nie wiem jak rozbudowany interfejs kupić.


RE: Interfejs Audio - haelmich dabro - 27.07.2016

W podanej sytuacji dokupując interfejs, będziesz miał lepszą jakość dźwięku, pod warunkiem, że i słuchawki są w miarę porządne. Im lepsze, tym łatwiej będzie zauważyć różnicę, łatwiej będzie też napędzić słuchawki o większej impedancji - lepsza dynamika dźwięku, mniej szumów itd. Jeżeli póki co są nieprzystosowane do pracy studyjnej, to różnic prawie nie będzie. Interfejs to zakup, który powinien być brany pod uwagę przyszłościowo - do zakupu dobrych słuchawek, bądź monitorów studyjnych, a także biorąc pod uwagę czy będziesz podłączał w przyszłości jakieś instrumenty, mikrofony. Jeśli póki co nie zamierzasz inwestować w żadne cuda, możesz obyć się bez interfejsu korzystając do zmniejszenia opóźnień z Asio4All, choć do poważniejszej pracy z dźwiękiem bez niego się nie obejdziesz. Weź pod uwagę, że mikrofony o lepszej charakterystyce potrzebują zasilania fantomowego, które zapewniają interfejsy w niego wyposażone. Polecam artykuły z Zakamarków Audio o wyborze interfejsu, znajdziesz ich tam kilka z bardzo cennymi komentarzami.


RE: Interfejs Audio - davinci10 - 27.07.2016

Rozumiem, dzięki bardzo. Mam słuchawki audio technica m40x i póki co podłączam je po prostu do wejścia w laptopie. Zastanawiam się nad zakupem M-Audio Fast Track, możesz mi powiedzieć czy to ma sens?


RE: Interfejs Audio - davinci10 - 27.07.2016

Dodam, że finansowo ten interfejs to póki co mój max.


RE: Interfejs Audio - haelmich dabro - 27.07.2016

Słuchawki są dobre i warto takie sparować z interfejsem. Co prawda mają niską impedancję, co za tym idzie są bardziej podatne na szumy (np. gdy słuchasz z niską głośnością do ustawiania relacji między kanałami w mikserze, bądź odwrotnie - mocniej podbijasz głośność), czy mogłyby mieć lepszą czułość, ale w takich sytuacjach interfejs może pomóc, gdyż zintegrowana karta mocno pogłębia szumy i zniekształcenia. Różnice będą na pewno na plus, może nie od razu je usłyszysz, ale będą. Co do interfejsu, chodzi o M-Audio Fast Track II? Wersja I wyszła dawno temu i podejrzewam, że o II myślisz? Nie jest to idealny interfejs, warto trochę dołożyć do lepszej jakości preampu, lepszych parametrów, i/o czy jakości wykonania, ale to kwestie dyskusyjne i zależne od potrzeb - generalnie jest to sprzęt dobry na start, ale nie oczekuj wiele po nim w przyszłości. Sprawdź kwestię sterowników, gdyż niektóre interfejsy mają tendencję do częstszych niż inne zacięć czy błędów w dawach. Jeśli chcesz mieć odpowiedź na pytanie czy ma to sens by dokupić interfejs, to dużo tak naprawdę zależy od: 1) jak masz wyrobiony słuch, 2) jaką muzykę chcesz tworzyć, co za tym idzie... 3) ...czy zamierzasz dokupować jakiś sprzęt, 4) jakie masz doświadczenie w miksowaniu materiałów audio. Jeśli wciąż odkrywasz ten świat, warto dać sobie na wstrzymanie, by upewnić się, czego będziesz potrzebował. Samemu pracowałem w dawie ponad 2 lata bez interfejsu i uważam to za bardzo owocny czas mimo jego braku. O interfejs zadbałem dopiero przy kupnie instrumentu. Przybliż jakie masz oczekiwania po zakupie interfejsu, i odpowiedz na podpunkty jeśli możesz, abym mógł lepiej doradzić.


RE: Interfejs Audio - davinci10 - 29.07.2016

Tak, M Audio fast track 2, a więc:
1)Jeśli chodzi o słuch to nie wiem, zwyczajnie mam wrażenie że odsłuch bez interfejsu mnie ogranicza
2)Hip hop
3)Nie mam póki co żadnych monitorów studyjnych i na pewno kiedyś kupię, myślę wtedy też dokupię odp interfejs ale na razie pracuje tylko na słuchawkach
4)Doświadczenia własnie nie mam żadnego, wydaje mi się że na lepszej jakości odsłuchu lepiej mi pójdzie.

Ogólnie chciałbym żeby odsłuch był bogatszy, wyraźniejszy aby można przy nim lepiej pomajstrować.


RE: Interfejs Audio - Zirds - 29.07.2016

Sprawdź sobie link w tym temacie

http://musicproducers.pl/temat-test-interfejsow-audio

Co prawda nie ma tam nic o M-Audio, ale masz opisane parę w miarę przystępnych cenowo interfejsów audio.


RE: Interfejs Audio - haelmich dabro - 29.07.2016

Jeżeli zakładasz, że będziesz zmieniał interfejs w miarę potrzeb i rozbudowy warsztatu na inny, a na ten moment chcesz mieć pewność, iż jakość dźwięku będzie lepsza, to jest to dobry zakup. Natomiast specyfikacja nie poraża tego interfejsu biorąc pod uwagę (zakładam, że kosztuje on około 350zł - jeśli się mylę popraw mnie gdy masz opcję lepszej ceny), że w podobnej cenie, bądź dokładając około stówę, możesz mieć lepsze parametry i sprzęt starczający na dłużej. Np. podobny jeśli chodzi o wyjścia Steinberg UR12 ma zdecydowanie lepsze preampy, metalową obudowę, lepszą specyfikację w ogóle, np. przetwarzanie w 192kHz itd., podejrzewam, że i latencja jest kapkę niższa. Można go wyhaczyć za właśnie około 350zł, dokładając stówę znajdziesz wersję bardziej rozbudowaną np. UR22. Opłacalne w tej półce są także interfejsy firmy Behringer np. Behringer U-Phoria UMC202HD, dokładając już więcej świetne są Focusrite'y. Biorąc pod uwagę limit cenowy jaki postawiłeś oczywiście Fast Track MkII spełni swoje zadanie dobrze, nie powinieneś narzekać, weź jednak pod uwagę lepszą konkurencję w podobnej cenie. Aczkolwiek jeśli się spodziewasz, że dostrzeżesz jakieś ogromne różnice w odsłuchu to się możesz rozczarować, gdyż te zmiany są subtelne, bardziej słyszalne dla osłuchanego ucha na szczegółach jak pisałem wcześniej. Sam zobaczysz jak wiele zależy od Twojego własnego słuchu, jego wytrenowania i mobilizacji do pracy nad muzyką, a dopiero wtedy interfejs znacznie ułatwia pracę :)