MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Początek w FL - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Początek w FL (/temat-poczatek-w-fl)



Początek w FL - DiviXe3 - 6.09.2016

Witam, jestem zielony w fl studio pooglądałem kilka tutoriali jednak nie wniosły one aż tak dużo do mojej wiedzy. Z tym oto programem stworzyłem już tam jakiś zlepek pierwszego fragmentu piosenki i nie ma on "tego czegoś" albo nie ma kluczowego dzwięku, jednak nie wiem jak mógłbym to ogarnąć. Przechodząc do sedna, czy ma ktoś jakiś poradnik który by mi na prawdę pomógł a nie to co 3/4 syfu na yt ?? chodzi mi o poradnik jak tworzyć dzwięki jak "kleić" je razem z innym itp, z góry dziękuje.


RE: Początek w FL - STLKR CLL - 6.09.2016

Polecam kanał Live Act, Piotrek wprawdzie pracuje na Abletonie, jednak powinieneś ogarnąć: https://www.youtube.com/channel/UCurxOccWZZ1688TmPTk9KrQ

Polecam także ten dział: http://musicproducers.pl/forum-tutoriale-i-opisy

Jeżeli nie przeszkadza ci język angielski - tutoriale od profesjonalnych producentów (i content Image-Line'o rzecz jasna): https://www.youtube.com/user/imageline/featured


RE: Początek w FL - Royal Cartel - 6.09.2016

Polecam zastąpić Live Act czymś poważnym, czymś co faktycznie dostarczy Ci wiedzy praktycznej. I broń Boże nie zamawiaj kursów, bo wszystko jest w sieci.
Od sound designa masz Seamless'a. Inne kanały muzyczne to: Mr. Bill, kJ Sawka, Cymatics, Future Magazine, Point Blank Music School, Shadowic Production, Virtual Riot, ADSR, Busy Work Studios, Dada Life (koniecznie obejrzyj playlistę nt podstaw), John Miller, Multiplier.
Na pewno przeinaczyłem którąś z nazw oraz na pewno to nie wszystko. Oczywiście to kanały anglojęzyczne, no ale fakt faktem, lepszych materiałów w innym języku nie znajdziesz.
Oczywiście na MP masz masę informacji.
Dodatkowo Xilent, Virtual Riot, Panda Eyes streamują na twitchu ;)


RE: Początek w FL - Rytual - 6.09.2016

To zalezy jak "zielony" jest autor tematu, i czy tutaj bardziej chodzi o miks, czy podstawowe podstawy...

Pozatym jak ktos jest naprawde zafascynowany tym całym FL'em to siedzi całymi dniami przed kompem i kombinuje, nic Cie tak nie nauczy jak praktyka... ja poradniki,tutoriale itd czytałem/ogladalem jak zrobilem pare kawalkow (wiadomo jakich) ale siedzialem, grzebalem, gralem, krecilem, i krok po kroku uczylem sie sam... cale zycie sie bede uczyl :) pzdr.


RE: Początek w FL - Zirds - 6.09.2016

Jeżeli jesteś początkującym producentem i dopiero zaczynasz poznawać DAW (Digital Audio Workstation), to możesz także zamiast FL Studio spróbować innych programów tego typu. Są proste w obsłudze, ale także bardziej zaawansowane w produkcji.

Poniżej masz linki do innych programów do produkcji muzyki. Nie samym FL Studio się żyję:





RE: Początek w FL - Wizzardius - 6.09.2016

No i zgadzam się z Zirdsem.
Zacząłem od Abletona, dla funu spróbowałem FL i Bitwiga (w sumie nie wiem czy nie za namowa właśnie Ciebie Zirds ;D).
Z góry odradzam FL Studio. WYPIER#@%@#% to z dysku. To jest program tak w MOIM odczuciu nieintuicyjny, toporny - że szkoda Twojego czasu na to.
Masz Abletona, który w obsłudze jest prosty jak budowa cepa, a możliwości te same jak nie większe(od innych DAWów), I np Bitwiga, przy którym też jakoś długo nie siedziałem ale wydaje mi się jest podobny do Abletona ;d

Ogarnij sobie w Abletonie czym są scieżki MIDI, Audio (return trackami sie póki co nie martw). Zobacz jak tworzyć ścieżki MIDI(piano roll), jak tworzyć łańcuchy efektów i tyle. Serio tyle z obsługi Abletona. Reszta to dodanie tam po lewo folderów z samplami i ogarniecie jak się rysuje automatyke i ewentualnie "modulacje". I do tego ogarnij sobie jakiś syntezator (Spire, Sylenth1), poczytaj sobie np to:
https://www.ableton.com/en/manual/live-audio-effect-reference/
(na sam początek Ci starczy compressor, limiter,eq8,reverb,delay,overdrive,saturator, auto filter, chorus, flanger)


Reszta to już kwestia Twojego zaangażowania. Skoro zaczynasz - to przygotuj sie na ku$!@$ serio setki godzin przy PC. (które powinny byc dla Ciebie przyjemnie spedzonym czasem, jak nie - to skoncz z tym raczej)
Jakieś pytania wal priv, albo tutaj.


RE: Początek w FL - piral - 7.09.2016

(6.09.2016, 23:50)Wizzardius napisał(a): To jest program tak w MOIM odczuciu nieintuicyjny, toporny - że szkoda Twojego czasu na to.

Ile ludzi tyle opinii i nie można mówić o marnowaniu czasu. To cenne doświadczenia.


RE: Początek w FL - DiviXe3 - 7.09.2016

Dziękuje za tak duży odzew, później sobie poczytam o tym wszystkim i spróbuje tego drugiego programu :)


RE: Początek w FL - Sajga - 7.09.2016

Problem był prosty. Nie wiesz jak zacząć tworzyć muzykę. Royal Filet przyszedł, dał dobrą odpowiedź, pokazał mnóstwo świetnych poradników. Potem przyszedł Zirds i z prostego problemu zrobił skomplikowany dylemat który tylko i wyłącznie utrudni Ci życię. Potem przyszedł Wizzardius i nagadał takich głupot, że musiałem się zmuszać pejczem po plecach żeby dać radę to przeczytać do końca.

Cytat:Z góry odradzam FL Studio. WYPIER#@%@#% to z dysku.

Nie słuchaj tego. Dla mnie jedna z najgłupszych rzeczy jaką przeczyłem kiedykolwiek na forum muzycznym.

Cytat:Ogarnij sobie w Abletonie czym są scieżki MIDI, Audio (return trackami sie póki co nie martw). Zobacz jak tworzyć ścieżki MIDI(piano roll), jak tworzyć łańcuchy efektów i tyle. Serio tyle z obsługi Abletona. Reszta to dodanie tam po lewo folderów z samplami i ogarniecie jak się rysuje automatyke i ewentualnie "modulacje". I do tego ogarnij sobie jakiś syntezator (Spire, Sylenth1), poczytaj sobie np to
https://www.ableton.com/en/manual/live-a...reference/
(na sam początek Ci starczy compressor, limiter,eq8,reverb,delay,overd​rive,saturator, auto filter, chorus, flanger)
blablalblala....

Sterta nic nie wartych informacji. Super, że to powiedziałeś początkującemu który przesiedział pierwszą godzinę w DAW'ie.

To tak jakby babcia poszła do sklepu elektronicznego kupić myszke do komputera a sprzedawca by ją zapytał:
"A pani to jaki ma procesor w komputerze? Intel, AMD? Intel Core 2 Duo T7500, 4MB Cache, 2x 2.20GHz taki? A ile giga ramu? DDR2 czy DDR3? A dysk SSD czy HDD? Ile obrotów, ile terabajtów pamięci?"

Pamięaj jedną BARDZO ważną zasadę:

TO JAKIEGO PROGRAMU UŻYWASZ NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA!!!

W każdym z wymienionych przez Zirdsa DAW'ów stworzono przepiękne utwory jak i okropne. Wszystko sprowadza się do umiejętności.

Zostań przy tym dawie przy którym jesteś, nie ściągaj innych bo szkoda czasu i miejsca na dysku. Poza tym obsługi DAWa dasz radę się nauczyć w jeden dzień. To jest program dla zwykłych ludzi, nie dla programistów, tego da się na luzie nauczyć. Poza tym masz instrukcje do fla która ma w bardzo czytelny sposób opisaną funkcję każdej gałki i każdego przycisku.

Przygotuj się na to, że na Twoim etapie będziesz robił paskudną muzykę której nie będzie dało się słuchać. Dlatego nie popełniaj tego błędu co ja i nie puszczaj jej wszystkim znajomym :)

(Przez pierwszy rok uważałem siebie za arcyutalentowanego muzycznego geniusza sawanta więc puszczałem swoje pierwsze utwory 24h/dobe a brzmiały tak:
[zs]http://www80.zippyshare.com/v/J8uDZXhB/file.html[/zs])

Produkcja muzyki dzieli się w ogromnym skrócie na kilka kwestii:

-Kompozycję - imho najważniejszy element
Warto uczyć się tworzenia melodii, progresji akordów i aranżacji bo te elementy najbardziej zapadają w pamięć przy słuchaniu muzyki i to one głównie oddają emocje.

Music Theory for Beginners
A Little Music Theory

Sorry, nie podam Ci za wiele poradników bo w sumie teraz nie wiem które najlepiej tłumaczą wszystko od podstaw. Tutaj materiałów jest mnóstwo ponieważ teoria muzyki nie zmienia się jakoś drastycznie od średniowiecza ;) Jest mnóstwo książek, filmów, artykułów, kursów czy szkół

-Tworzenie dźwięków - Bardzo ważny element który praktycznie wyróżnia muzykę elektroniczną od każdej innej. Warto się tego nauczyć ponieważ dźwięki sprawią, że Twoja muzyka będzie niepowtarzalna, i odróżniana od innych. Masz tutaj nieskończone możliwości.
Tworzenie dźwięków dzieli się głównie na:
-syntezę - która dzieli się na jeszcze inne rodzaje (FM, WT, granular, additive itd.) ale na początek wystarczy, że nauczysz się syntezy subtraktywnej (inaczej wave table) bo jest najprostsza do nauki i wykorzystywana w 99% utworów

Complete Guide to Sylenth1
Playlista "How to synth"

-Sample - sample są najczęściej używane przy tworzeniu perkusji, poszukaj sobie kiedyś jakichś "free sample packs" czyli paczek sampli perkusyjnych z których będziesz mógł sklejać własne linie perkusyjne.

-Efekty - które polepszają brzmienie syntezatorów i sampli, możesz nakładać reverb (pogłos, jak pstrykniesz palcami w pustym kościele to wiesz co to jest), delay (echo) czy jakieś phasery i flangery - tutaj nie zawracaj sobie jakoś bardzo głowy, po prostu popróbuj różne efekty w mixerze i zobacz jak brzmią

-Mix i Mastering - Czyli sprawianie, że elementy w Twoim utworze dobrze razem współgrają. To jest zadra w dupie producentów. Żmudny i bynajmniej nie kreatywny proces tylko po to by utwór się dobrze prezentował. Tutaj są wykorzystywane korektory (equalizery) filtry, kompresory itp. Szczerze mówiąc moim zdaniem na początku bez sensu jest robić mix ponieważ pierwsze utwory zawsze są beznadziejne i mix nic w tym nie zmieni. O masteringu to w ogóle nie myśl - to jest problem dla speców z 20 letnim doświadczeniem co mają taki słuch, że właśnie słyszą pękającą błonę dziewiczą Koreanki na drugiej półkuli. Masteringiem się pomartwisz za 5 lat jak będziesz wysyłał kawałki do wytwórni, na razie jest nieistotny.


No i takie małe podsumowanie.

Tak naprawdę nie ma jakiejś złotej rady dzięki której się szybko nauczysz robić muzykę. Jeżeli w 100% nie lubisz tego robić, jeżeli na myśl o wzięciu urlopu i zostaniu cały dzień z fl studio nie dostajesz erekcji to możesz sobie darować muzykę. Kiedy ja zaczynałem, przez całe ferie zimowe tylko robiłem muzę i spałem. Zamiast bałwana lepiłem bity. Były obrzydliwe, asłuchalne, powodowały odruch wymiotny, ale ja je uwielbiałem. Sam fakt, że tworzę coś zupełnie własnego i niepowtarzalnego sprawiał, że po 5/6 latach robienia muzyki dalej mi mało.

Szybka porada:

Nie ucz się na siłę syntezy czy mixu czy czegokolwiek innego bo ktoś na forum tak napisał. Rób w flu to co Ci sprawia przyjemność nie to co powinieneś bo zmęczy Cię to i znudzi. Nie chce Ci sie siedzieć z syntezatorem? To nie siedź, w dupie z tym! Potraktuj muzykę jako zabawę i przyjemność. Ciekawość i chęć poszerzania wiedzy przyjdzie sama. A jak nie przyjdzie, nie będziesz chciał się rozwijać to nie rób tego :)

>>>>>>Zajebista plejlista z poradnikami<<<<<<


RE: Początek w FL - Zirds - 7.09.2016

Jeżeli jesteś początkujący to łatwiej jest się nauczyć każdego programu. Gorzej jest się nauczyć innego jeśli w jednym spędzasz/spędziłeś więcej niż 5 lat.
Nikogo nie namawiam i nie robię zamieszania i gówno burzy tak jak Ty, Sajga. Dałem tylko kilka propozycji bo dla każdego jest każdy program.. Nie ma tego idealnego DAW, ale też ma wybór, więc może mu się spodoba inny program tego typu...

PS. To nie jest dylemat, bo dylemat to rozprawka nad dwoma różnymi rozwiązaniami. Nawet trylemat to nie jest bo alternatyw jest więcej.


RE: Początek w FL - Sajga - 7.09.2016

Po pierwsze: autor tematu nie pytał jaki DAW wybrać na początek.

Cytat:Jeżeli jesteś początkujący to łatwiej jest się nauczyć każdego programu.

Jaki jest cel uczenia się każdego programu? Żeby poznać delikatne różnice w funkcjach albo troche inny workflow? Uważam to za stratę czasu. DAW jest tylko narzędziem, to jaką zrobisz muzykę to kwestia umiejętności. Przez prawie 6 lat w efelu nigdy nie przyszło mi na myśl, żeby nauczyć się innego DAWa, nigdy nie miałem takiej potrzeby.

Cytat:Nikogo nie namawiam

Namawiasz. Co chwila polecasz ludziom sprawdzanie innych DAWów (Zwłaszcza Bitwiga) Zwykle kiedy o to nie pytają.

Cytat:i nie robię zamieszania i gówno burzy tak jak Ty, Sajga.

Rzeczywiście, jest taka awantura, że dobrze, że napisałeś, że zrobiłem gównoburzę bo bym nawet nie zauważył.

Nie chce robić zamieszania tylko powiedzieć, że Twoja rada jest zła. Nauczenie się każdego DAWa na początku produkcji byłoby bardzo czasochłonne i męczące. Poza tym, żeby poznać swój workflow potrzeba dłuższego czasu. Kiedy uczysz się DAWa poruszasz się po interfejsie bardzo chaotycznie (zwłaszcza kiedy nie wiesz nic o produkcji), nie masz jeszcze wyrobionych nawyków i nie wiesz czego Ci brakuje, czego Ci potrzeba.

Poza tym nauka DAWa odwraca uwagę od najważniejszej rzeczy w tworzeniu muzyki, od kreatywności i twórczości.


RE: Początek w FL - Zirds - 7.09.2016

Niech autor tematu sam zadecyduje, a nie Ty będziesz za niego mówił co ma robić.
Koniec.


RE: Początek w FL - DiviXe3 - 7.09.2016

Zostanę przy FL już troche z nim spędziłem czasu więc jakoś tak dziwnie byłoby go zmieniać takie moje odczucie, obejrzałem już pierwszy poradnik z music theory już lepiej mi wychodzi układanie dzwięku @Sajga playlista "how to synth" nie działa, jutro zabiorę się za poradnik do sylentha i zobaczę co i jak.


RE: Początek w FL - Wizzardius - 7.09.2016

@Sajga, czego Ty nie rozumiesz ;xx
Wyobraź sobie, że masz 2 samochody, jeden normalny - taki z jakiego być może korzystasz na codzień, i drugi który nie jest ani szybszy, ani wolniejszy, ani lepszy ani gorszy - ale żeby pojechać musisz ogarnąc cały kokpit jak w jakimś helikopterze...
Co byś wybrał? Pewnie ten 1 nie? I to samo WEDŁUG MNIE tyczy się FL i np Abletona. Po co się męczyć i skupiać na obsłudze programu, jak można to ogarnąć przy jednym posiedzeniu i skupić się na procesie twórczym?

"TO JAKIEGO PROGRAMU UŻYWASZ NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA!!!"

TO jest kur*a mać dopiero bzdura.
Ma i to ogromne.

I wcale nie mówie, że FL jest gorszy - po prostu według mnie Ableton go bije na łeb na szyje intuicyjnością.

Stary, serio - brat mi kiedyś pokazał Abletona. Pokazał same podstawy jak dodać midi, jak dodawac syntezatory efekty, gdzie je znaleźć - i jak już sam usiadłem to kminiłem nie DAW a SYNTEZATOR.(bo DAW juz w miare ogarniałem, kwestia przyzwyczajenia)


RE: Początek w FL - Recoil83 - 7.09.2016

Ale, gówno burza się tu rozpętała, DAW ma znaczenie, liczy się pierwszy kontakt i jak się czuję w danym daw, ja na przykład nie wyobrażam sobie zmiany po 5 latach, po prostu kwestia przyzwyczajenia, wiem co mogę i jak to zrobić.


RE: Początek w FL - OProject - 7.09.2016

Niektórzy latają samolotami/helikopterami na codzien i to dla nich łatwe ;)
Próbowałem chwile Reaper, Bitwig, Renoise, Studio one i Ableton, i po kilku latach w Fl studio było by ciężko przejść do innego... nie wiedziałem co i jak. jak dodać midi, vst itp. ;) potrzeba by na to kilku miesięcy żeby ogarnąć program ;)

Także ważne jest żeby trzymać się przy jednym programie bo po co tracić czas xd

Tutoriali zbyt wiele nie ogladam, ale ten ostatnio dodany na forum o miksie byl spoko :D
http://musicproducers.pl/temat-2-godzinny-film-na-temat-mixu


RE: Początek w FL - DiviXe3 - 8.09.2016

CIACH

Dacie jakieś porady ? wiem że jest to że tak powiem gówno :D chodzi mi o to jak zaczynać jak zrobić wejscie w drop, drop, drugie wejście i tak do końca to mój pierwszy "utwór?" a raczej test.

Jak to powiedział zgłaszający: "PSZYPAU XD"
wio do Regulaminu mój drogi.

RaNi/Works 08092016/1730



RE: Początek w FL - barthus - 8.09.2016

Przede wszystkim praktyka. Dużo pracuj to dojdziesz do skilla ;) Teoria też jest ważna wiadomo, ale umiejętności nie nabędziesz czytając jak się robi utwory, musisz po prostu je robić. Porady... nie ma co tu radzić, bo wszystko właściwie jest tu nie tak. Słuchaj dużo muzyki (zwłaszcza z gatunku, w którym chcesz tworzyć), rozkładaj ją na czynniki pierwsze, zwracaj uwagę jak są zbudowane utwory. Pamiętaj o taktach - czwórki i szesnastki. Tworzenie muzyki to też w jakimś stopniu obeznanie z matematyką i fizyką ;)