MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x (/temat-sluchawki-audio-technica-ath-m50x)



Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Royal Cartel - 8.09.2016

Witam :)
Od dłuższego czasu planowałem zakup ów słuchawek i tydzień temu to się stało. Najlepsze wg Equipboard słuchawki do miksu w tym budżecie trafiły do moich rąk. Pierwsze wrażenia może i nie były znakomite, ale liczyłem, że się do nich przyzwyczaję. I tak oto dzisiaj siedząc przed komputerem, zastanawiam się nad ich zwrotem. Chciałbym usłyszeć opinię osób, które z tym modelem się spotkały. Główne problemy to:
1. Agresywne brzmienie, zbyt duży bass.
2. Uszy strasznie się męczą.
3. Ciężko usłyszeć inne częstotliwości.
Itp.
Słuchawki do słuchania muzyki, a nie do miksowania. Powracam do starych Sennheiser'ów HD 205 i planuję zakup kolejnego modelu.
Z góry dziękuję za własne wrażenia/rady :)


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Maciek - 8.09.2016

Ja jestem posiadaczem niższego modelu - a mianowicie ATH-M40fs. Z tego co piszą użytkownicy, Twój model ma "lepszy dół" - jak widać dla niektórych to wada dla niektórych zaleta. Również chwalą brzmienie, jako bardziej rzeczywiste.
Na 40-kach mogę pracować kilka godzin i uszy mam nie zmęczone. Jest jednak jedna zasadnicza kwestia...
Ja osobiście nie wierzę w coś takiego jak "słuchawki do miksu". Ja do miksu używam głośnika o ograniczonym paśmie, monitorów bliskiego pola, głośników konsumenckich i dopiero na końcu słuchawek. Główne ich zastosowanie w moim warsztacie to aranże kiedy nie chcę męczyć mojej narzeczonej godzinami tych samych partii. Ja nawet bym nie używał ich w poszukiwaniu nowego dźwięku, bo dużo prawdziwszy kształt pokażą głośniki.


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - patorecydywa - 9.09.2016

Mam m50x od grudnia. Mają brzmienie właśnie takie kinowe i do tego ich używam. Tak, jak kolega pisze, nie ma sensu szukać słuchawek do miksu, bo, niezależnie od półki, na słuchawkach miksu się nie robi.

Do muzyki, od dziewięćdziesiątego któregoś roku używam modelu akg k141m. Brzmią ochydnie, są bardzo niewygodne (leżą na małżowinie), ale je znam.

W czym m50x mi się przydały (poza nocnym oglądaniem filmów):
-zestrajanie nisko-brzmiących dźwięków... ogólnie strojenie jest wyraźne.
-wokal. Są lepiej odizolowane.
-są ogólnie wygodne, ładne i głośne

Nie podoba mi się:
-stereo - źle je odczytuję
-przerośnięty dół (co czasem jest zaletą), i chamskie podbicie na wyższych średnich (ale to też czasem ułatwia strojenie)

Jak uszy cię bolą (tzn. wewnątrz ucha - membrana) to pomyśl nad otwartymi. W zamkniętych słuchawkach, grając, układ zachowuje się troszkę jak sprężarka. Momentalne ciśnienie jest nieco wyższe.


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Royal Cartel - 9.09.2016

Nie ma nigdzie jasno określone, że nie można robić miksu na słuchawkach, wręcz przeciwnie. Techniki są takie same, zawsze i tak trzeba będzie przesłuchać na innym sprzęcie + porównać do komercyjnych utworów. Zawsze tak robiłem i nawet te HD 205, które nie są z wyższej półki, dają wysokie możliwości. Do aranżacji, tak jak już kiedyś pisałem, lepiej używać głośników, a dopiero do pracy detalicznej słuchawek.

Bol ucha podejrzewam, tak jak powiedziałeś, że jest wywoływany przez ciśnienie. M50x bardzo mocno izolują. I także co do otwartych słuchawek, to właśnie planuję ich zakup.


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Zirds - 9.09.2016

Dużo ludzi, producentów poleca właśnie słuchawki do miksu, chociaż zależy też jakie, bo nie na każdych słuchawkach da się zrobić dobry miks. Zawsze jednak to lepsze rozwiązanie jeżeli nie ma sie odpowiednich odsłuchów bliskiego pola i nie ma się dobrze zaaranżowanego akustycznie pomieszczenia.


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - sowa - 9.09.2016

Sprawdź Beyery, ja kupuje w tym roku prawdopodobnie model 770. Jednak dużo ludzi z nich korzysta i chyba warto im zaufać a nie brnąć w kolejną kaszane.


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - hudson462 - 9.09.2016

Podepnę się pod temat: na końcu września przeprowadzam się do Krakowa na studia i nie będę miał możliwości korzystania z monitorów ( do domu będę wracał tylko w weekendy, więc ewentualnie wtedy). Miałem nadzieję, że jak sobie kupię dobre słuchawki to będę w stanie od zera coś fajnego na nich sklecić. Wpis Maćka trochę mnie przybił , i nie wiem co dalej robić bo jeśli bym faktycznie wyprodukował coś co fajnie brzmi na słuchawkach to później mogłoby się okazać, że na monitorach już nie i trzeba przekonstruować pół utworu. Ktoś był w podobnej sytuacji? Jak z tego wybrnąć?


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Royal Cartel - 9.09.2016

(9.09.2016, 14:10)sowa napisał(a): Sprawdź Beyery, model 770

Wypatrzyłem właśnie model 770 Pro. Zastanawiam się pomiędzy nimi a AKG K701.
AKG otwarte, Bayery zamknięte. Nie chcę mieć znowu problemu z męczeniem się uszu oraz otwarte są podobno typowo do miksu, więc najpewniej na nie postawię ;) Chociaż w małym stopniu możliwe będzie, że zamówię Bayery, a później ewentualnie zwrócę.

Dokładnie tak @Zirds, w pełni się zgadzam.

@hudson462
Tak jak napisałem. Porównywanie z komercyjnymi utworami pomoże uzyskać Ci dobrze/podobnie brzmiący mix.


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - hudson462 - 9.09.2016

(9.09.2016, 14:49)Royal Cartel napisał(a): @hudson462
Tak jak napisałem. Porównywanie z komercyjnymi utworami pomoże uzyskać Ci dobrze/podobnie brzmiący mix.

Mix robiłbym na monitorach w weekendy. Chodzi mi o aranżację i syntezę np. dubstepowych bassów.


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - sowa - 9.09.2016

(9.09.2016, 14:47)Royal Cartel napisał(a):
(9.09.2016, 14:10)sowa napisał(a): Sprawdź Beyery, model 770

Wypatrzyłem właśnie model 770 Pro. Zastanawiam się pomiędzy nimi a AKG K701.
AKG otwarte, Bayery zamknięte. Nie chcę mieć znowu problemu z męczeniem się uszu oraz otwarte są podobno typowo do miksu, więc najpewniej na nie postawię ;) Chociaż w małym stopniu możliwe będzie, że zamówię Bayery, a później ewentualnie zwrócę.

Dokładnie tak @Zirds, w pełni się zgadzam.

Beyery 990 są otwarte a 880 półotwarte :)


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Royal Cartel - 9.09.2016

(9.09.2016, 14:58)sowa napisał(a): Beyery 990 są otwarte a 880 półotwarte :)

Te również spotkałem, dzięki za przypomnienie :)


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Maciek - 13.09.2016

Dzisiaj w pewnym sklepie, do którego trafiłem przypadkowo miałem możliwość odsłuchu tytułowych M50... Przyznać muszę, że po kilkunastu sekundach czułem się nie do końca komfortowo i również ten podbity bas bardzo mi się nie podoba. Z przykrością stwierdzam, że w porównaniu z modelem 40, wypadają gorzej. Odsłuchiwałem również Sennheisery 600hd i Beyerdynamic dt 770. Te pierwsze - dźwięk jest jakby skompresowany w porównaniu z tym co dostajemy na Audio Technica ATH-M40fs. Te drugie - rewelacja - arcywygodne i bardzo przyjemny dźwięk - wszystko pięknie zrównoważone i naturalnie brzmiące. Gdy moje 40 umrą, sięgnę po Beyerdynamic... lecz nie omieszkam sprawdzić modelu dt 880 bo podobno 'lepszą górę ma' - tylko czy mi to się spodoba.


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Royal Cartel - 19.09.2016

EDIT!
Dzisiaj dotarły do mnie Bayerdynamic DT 990 Pro i jeśli ktoś jest ciekaw..
Idealny balans. Niczego za dużo, niczego za mało. Głębia ogromna. Porównując je do ATH m50x, to AT wypadają masakrycznie. I nie mówię tego pod wpływem ekscytacji, po prostu takie pierwsze realistyczne odczucia :>
Wielkie dzięki za przypomnienie o nich Sowa :)


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Martin - 24.09.2016

@Maciek

DT880 używam i maja bardzo płaska charakterystykę. Do tego stopnia za mozna zapomnieć o jakiejkolwiek kontroli dołu. Absolutnie nie poleciłbym do miksu. Co innego DT990, ktore rownież mam i maja podbity troche dół, ale w taki sposób zrównoważony ze jednocześnie mozna słyszeć co sie dzieje i nie wychodzi za bardzo fałszywy miks.

Poza tym słuchawek, to trzeba sie nauczyć. Lepiej poznać dobrze jakiś model i używać latami niz zmieniać modele.


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Maciek - 24.09.2016

@Martin

Czyli najprawdopodobniej po śmierci moich 40 sięgnę po DT770. Chociaż ja do miksu i tak nie stosuje słuchawek - to znaczy stosuje ale jako jedno z wielu źródeł i to takie na prawdę mało znaczące. A swoja droga muszę kiedyś i tak sobie posłuchać dt 880 bo Mike Senior z SOS bardzo zachwalał ;)


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - dejfdj - 24.09.2016

polecam PHiksy numarka do zastosowań spcarno-odsłuchowych.)
sorki za literówkę


RE: Słuchawki - Audio Technica ATH M50x - Martin - 26.09.2016

@Maciek

Pisałem o DT990. DT770 są bardziej zbasowane, poniewaz to słuchawki zamknięte, a DT990 są otwarte. Dla mnie przy porównaniu 1:1 770 vs 990 powiedziałbym nawet że 770 są zmulone ale to pewnie kwestia punktu odniesienia. Dodatkowo dochodzą sprawy komfortu pracy w zamkniętych słuchach. Mnie w zamkniętych ucho męczy sie po 1h, natomiast plusem jest lepsza separacja od otoczenia.

DT880 dobrze mi się sprawdzały na wzmacniaczu ustawionym korektorem do słuchania muzyki (lekki uśmiech dyskoteki:). Wtedy na słuchawkach i na głośnikach miałem bardzo, bardzo podobny dźwięk. Dzięki płaskiej charakterystyce są przewidywalne i łatwo dają się korygować. Niestety ta zaleta staje się wadą kiedy podpinasz je bez wzmacniacza, wtedy masz dźwięk płaski jak dupa wieloryba.