MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Nie pasujący wokal? (początkujący) - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Nie pasujący wokal? (początkujący) (/temat-nie-pasujacy-wokal-poczatkujacy)



Nie pasujący wokal? (początkujący) - ppp - 12.09.2016

Witam,
FL Studio używam od zaledwie kilku dni a już powoli psychicznie mnie wykańcza.
Mianowicie próbuje zrobić ,,remix" utworu. Jakiegokolwiek bo problem powtarza się przy każdej piosence z którą mam doczynienia. Ale mając już melodie, kick i inne patterny które zamieszczam na początku mojego remixu rodzi się problem. Wrzucając acapelle ani trochę nie zgrywa się to z tym co zrobiłem. Acapella z samym kickiem co 4 kroki tez nie pasuje. Oglądałem poradniki i tam im się wszystko zlepia ładnie w całość chociaż kropla w krople zrobiłem to samo.
Znalazł by się ktoś ktoś kto na spokojnie by wytłumaczył w czym tkwi problem?
W załączeniu podaje 2 linki. Pierwszy z fragmentem mojego utworu i drugi z tym co chciałbym osiągnąć.

https://soundcloud.com/patryk-w-grzyn-222354642/vivalavmusicprod


https://www.youtube.com/watch?v=turjRLhN5PQ

Pozdrawiam,
Patryk.


RE: Nie pasujący wokal? (początkujący) - Shutara - 12.09.2016

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem - oczekujesz, że jak "wrzucisz" acapellę do zrobionego szkieletu piosenki (remiksu), to się będzie wszystko ładnie zgrywać? Tak łatwo nie ma ;)
Praca z wokalem jest o wiele bardziej wymagająca, szczególnie jeśli za cel stawiasz sobie utwór pozbawiony słabo brzmiących westchnień, wdechów i nienaturalnych przejść pomiędzy słowami.
W Tym konkretnym remiksie głównym problemem jest to, że acapella jest niepocięta, a wokal leci nie patrząc na tempo gdyż zwyczajnie nie jest do niego dopasowana. Najlepsze co można tutaj zrobić to jakiś stretching ścieżki wokalu.
Możesz też próbować odpowiednio podzielić acapellę, tak żeby poszczególne słowa były tam, gdzie mają być (anty-przykład objawia się w 0.36/0.37) oraz wypełnić ową "pustkę" po przesunięciach efektami maskującymi ten zabieg.

Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz samemu próbować, ewentualnie po oglądnięciu tego, bądź też tego.

Pozdrawiam


RE: Nie pasujący wokal? (początkujący) - themiiram - 19.09.2016

Trzeba jeszcze dodać, że aby wokal pasował do reszty musi być w tej samej tonacji, a to już się robię jeszcze większe schody :P Przynajmniej dla początkującego. Sam pamiętam jak próbowałem dodawać wokal do swoich miksów i jak już zgrywało się z kickami, to nie kleiło się to tak czy tak. Łopatologicznie możesz próbować walnąć ten wokal do vdj i tam go przyspieszyć/zwolnić, i zmienić tonację, ale to rozwiazanie na krótką metę


RE: Nie pasujący wokal? (początkujący) - Sajga - 19.09.2016

Dobra, żeby dopasować wokal musisz zadbać o dwie rzeczy:
-tempo
-tonację

Dopasowanie tempa jest bardzo proste i jak dojdziesz do wprawy nie zajmie Ci więcej niż 3 minuty roboty. Najpierw musisz dowiedzieć się ile BPM ma wokal. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
-wyszukać info o piosence (na beatporcie np.)
-ściągnąć oryginał z podkładem, wrzucić do fruta i zmieniając tempo piosenki dopasować metodą prób i błędów peaki perkusji z siatką projektu
-jak masz poczucie rytmu to na wyczucie klikając "tap" na bpm'ach proja
Dobra, znasz już tempo wokalu. Teraz albo ustawiasz tempo projektu na takie samo, albo rozciągasz wokal żeby pasował do podkładu. Aby to zrobić klikasz okno sampla, prawym kliknij gałkę "time", potem "detect tempo" czy coś takiego, i "type in BPM". Po tym rozsuwasz opcję "resample" i ustawiasz którąś z nich. Ja zawsze wybieram "generik coś tam".
Brawo, masz zsyncowany bit z maniurką. Teraz przejdźmy do trudniejszej części.

Najpierw poczytaj/pooglądaj o skalach w muzyce. W ogromnym skrócie, skala to kilka nut które dobrze ze sobą współgrają i jak wokal gra na tych samych nutach co podkład (czyli w tej samej skali) to będzie super. Tak jak poprzednio, najpierw musisz dowiedzieć się w jakiej skali domyślnie nagrano wokal. Żeby to zrobić jest kilka opcji:
-Znaleźć w necie info o kawałku (na beatporcie są skale podawane na przykład)
-Ze słuchu, metodą prób i błędów znaleźć ze trzy, cztery nuty które na pewno nie fałszują z melodią głosu. Potem sprawdzasz do których ze skal należą (będzie kilka opcji) i metodą prób i błędów po kolei eliminuj te które nie pasują. Jak chcesz znaleźć te skale to kliknij kółeczko zębate od ustawień w otwartym piano rollu, wybierz "helpers", "scale highlight", wybierz najpierw "aolian" (czyli skala molowa, minorowa w której nagrano chyba większość piosenek) i po kolei sprawdzaj od C do B które skale pasują (to będą te podświetlone na jasny szary nutki w piano roll)
-możesz też wrzucić wokal (albo fragment melodii z oryginalnego kawałka) do Newtona który wyświetli na których częstotliwościach jest grana melodia ale to nie gwarantuje dobrego wyniku (w sumie to rzadko kiedy newtone się do tego nadaje, poza tym nie ogarnia akordów i zbyt bogatych w brzmienia momentów)

Jak już wiesz w jakiej skali gra utwór możesz albo napisać melodie i akordy w tej skali albo zpitchować wokal aby pasował, ale to zwykle wiąże się ze stratami w jakości.