MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak posegregować muzykę na komputerze? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Jak posegregować muzykę na komputerze? (/temat-jak-posegregowac-muzyke-na-komputerze)



Jak posegregować muzykę na komputerze? - Tech.Nixa - 8.11.2016

Witam, mój problem jest bardzo poważny, a pytanie niesamowicie ambitne czyli...Jak posegregować pliki MP3 na komputerze xD ? Czy jest może jakiś program pozwalający na zachowanie porządku albo jakaś ręczna metoda? Chodzi o to, że najpierw chciałam robić to w taki sposób, że tworzyłam foldery z gatunkami np. Pop, HipHop, Funk itp. a w nich robiłam podfoldery z artystami np. Pop>Michael Jackson, HipHop>Snoop Dogg, Funk>George Clinton itp. ale ta metoda przestała się sprawdzać kiedy jakiś artysta, którego słucham zajmuje się różnymi gatunkami, czasami też nie wiem jaki gatunek reprezentuje dana piosenka albo jest hybrydą różnych gatunków albo mam tylko 1 czy 2 piosenki danego wykonawcy i bez sensu jest mu poświęcać cały folder i nie wiem wtedy do czego to przypisać i robi sie bałagan. Tak, to pytanie może i jest banalne i głupie ale być może Wy macie jakieś metody na segregowanie utworów na które sama nie wpadłam :P ?
Z góry dzięki za pomoc!


RE: Jak posegregować muzykę na komputerze? - Zirds - 8.11.2016

Ja mam jeden katalog, a w nim kilkadziesiąt folderów poukładanych według schematu:

Nazwa artysty - Nazwa albumu (data wydania)

Wszystko układam ręcznie według rozpisek na Discogs.
Może ro archaiczny sposób, bo zaraz przyjdzie Knifeman i poleci Ci miliard darmowych programów, które zrobią to za Ciebie z opisami tagów etc..

Albumy typu EP mam opisane według schematu:

Nazwa artysty - Nazwa albumu (data wydania) [rodzaj wydania, np. EP]


RE: Jak posegregować muzykę na komputerze? - KNAAF - 8.11.2016

Wy się tak trudzicie... Ja na przykład mam jeden folder "MUZYKA", a w nim mam foldery o nazwach Electro, Melbourne Bounce, House, Hands Up i House i do poszczególnych "sekcji" upycham utwory :) a mam ich ponad 900 ... :D


RE: Jak posegregować muzykę na komputerze? - Zirds - 8.11.2016

Miałem Kiedyś ponad 300.. albumów, czyli ok 7000-9000 utworów.. teraz korzystam w większości ze Spotify, więc nie potrzebuje tylu mp3.


RE: Jak posegregować muzykę na komputerze? - Tech.Nixa - 8.11.2016

(8.11.2016, 21:56)KNAAF napisał(a): Wy się tak trudzicie... Ja na przykład mam jeden folder "MUZYKA", a w nim mam foldery o nazwach Electro, Melbourne Bounce, House, Hands Up i House i do poszczególnych "sekcji" upycham utwory :) a mam ich ponad 900 ... :D

Też tak się starałam własnie robic ale niektórych kawałków nie mogę zidentyfikować albo przydzielić gatunkowo i robi się bałagan :')


RE: Jak posegregować muzykę na komputerze? - OProject - 8.11.2016

To zrob sobie folder np. 80s ja taki jeden mam... bo juz mi sie nie chcialo wymyslac xd
A jak masz więcej utworów od konkretnych artystów to dla nich osobne foldery.


RE: Jak posegregować muzykę na komputerze? - Shutara - 8.11.2016

Ja podobnie jak Zirds:
Cytat:E:\Muzyka\Wykonawca\Album\Utwór
W razie singli, czy też miksów/collabów to już nie jest tak kolorowo i część utworów mam jeszcze wepchanych na chama do 1 folderu, gdzie grzecznie czekają na (lepszy) sort.

Trochę wspomagałem się MusicBee (który swoją drogą zagościł u mnie na stałe, jako mp3player), gdyż posiada dość prostą w obsłudze opcję auto-segregacji. ;)

Dodam, że wcześniej wszystko segregowałem przez iTunes w iPodzie (...który się w końcu rozjebał podczas imprezy i koniec karuzeli śmiechu). xd


RE: Jak posegregować muzykę na komputerze? - Mocade - 9.11.2016

Segregowanie na początku wydaje się być spoko, jednak po pewnym czasie zaczyna męczyć, wtedy wygoda bierze górę. U mnie utwory dzielą się jedynie na nowe i stare, a wygląda to tak: http://img.liczniki.org/20161109/Bez_tytu_u-1478648962.png

W głównym folderze trzymam składanki i albumy, raz przypisane do gatunku, raz nie. Kwestia ochoty. Jeśli coś zaczyna nudzić to zwyczajnie przenoszę do "archiwum". Ot, segregacja.


RE: Jak posegregować muzykę na komputerze? - Knifeman - 9.11.2016

Jeśli chodzi o segregowanie całkiem nieźle sprawdza się schemat:
Wydawca\Wykonawca albumu - Album (Rok)\Numer dysku - Numer ścieżki - Wykonawca -Tytuł
Szukać można już w odtwarzaczu po odpowiednich tagach.


RE: Jak posegregować muzykę na komputerze? - MarcelloT - 9.11.2016

Miałem identyczny problem i rozwiązałem to w ten sposób, że pobrałem Aimp3 i tam oprócz odtwarzacza jest program "library" czyli taka biblioteka z muzyką, segreguje wszystko w oparciu o tagi z plików. Skoro masz mp3-ki to powinny mieć już przypisane tagi, a jak nie to zawsze można ręcznie, samemu we właściwościach pliku dopisać. Teraz przerzuciłem się na Spotify + płyty CD, więc nie mam zbyt dużo plików z muzyką na komputerze, ale są posegregowane według schematu:
[Folder]Wykonawca > [Folder](rok wydania)Album/[Plik] Nr ścieżki. Nazwa ścieżki
I polecam, bo wtedy gatunkami będziesz segregować w Aimp Library w oparciu o tagi z plików mp3 a na dysku będzie porządek.


RE: Jak posegregować muzykę na komputerze? - Amer - 9.11.2016

tu chodzi o katalogowanie/kategoryzowanie bardziej autorce polecam sobie poszukać menadżera lub innego programu w tej kategorii jest naprawdę wiele.


RE: Jak posegregować muzykę na komputerze? - Druii - 13.11.2016

A ja np. mam inny sposób - kataloguję sobie wg dat, kiedy utwór poznałem/ściągnąłem.
2014.01
2014.02
itd.
A w konkretnych folderach podfoldery gatunkowe