MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
System ocen - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: System ocen (/temat-system-ocen--20444)

Strony: 1 2


System ocen - chafer - 27.11.2016

Słuchajcie, wszyscy jesteśmy na forum po to by dzielić się swoją twórczością oraz korzystać z rad innych użytkowników. Każdy chce być jak najlepszy. Żeby być najlepszym trzeba mieć odrobinę talentu na starcie a potem ciężko, naprawdę ciężko pracować. Można przyspieszyć cały proces słuchając konstruktywnej krytyki i wyciągając odpowiednie wnioski. Forum z założenia służy do oceniania i konstruktywnego oceniania twórczości, ale czasami widzę, że ludzie obawiają się za bardzo krytykować lub obawiają się dawać za niskie oceny z uwagi na możliwość "odwetu". Coraz więcej pojawia się niskich ocen "z powietrza", bez żadnego komentarza. Ja zawsze szczerze mówię to, co myślę i jeżeli utwór zasługuje na jedynkę to ja jedynkę daję i kropka. Już jakiś czas temu zauważyłem oceny "1" u mnie, ba, mój ostatni utwór dostał 2 jedynki (i 3 piątki ;) ), ale taka sytuacja nie występuje tylko u mnie. Nie mam nic przeciwko niskiej ocenie, ale niech będzie ona uzasadniona... i podpisana.

I stąd wynika moja propozycja - niech oceny będą jawne. Po prostu. Spowoduje to ograniczenie działalności "mścicieli" (hehe) a w dłuższej perspektywie spowoduje wzrost jakości opinii. W tej chwili większość komentarzy kończy się i tak informacją o wystawionej ocenie. Należy promować użytkowników, którzy poświęcają swój cenny czas na słuchanie i komentowanie utworów (niektóre osoby spędzają dziennie chyba z godzinę na to - chapeau bas!) oraz im pomagać - komentując ich utwory. Użytkownikom, którzy bawią się w głupie zemsty lub dają dużo ocen bez żadnego komentarza (czemu ma to służyć?) nie mam zamiaru pomagać i wolę mój czas poświęcić słuchając utworu kogoś wartościowego.


RE: System ocen - qnebra - 27.11.2016

Potem krucjata i dawanie 1/5 pod każdym utworem osoby która ośmieliła się dać zbyt niską ocenę.


RE: System ocen - Recoil83 - 27.11.2016

Podpisuję się pod tym rękami i nogami :)
Dopóki to się nie zmieni, nie będę wrzucał utworów na forum, bo jakieś śmieszki sobie klikają sobie dla jaj 1, bez uzasadnienia i jakiegokolwiek komentarza, w sumie mnie zwisają te gwiazdki i tak z tego nic nie mam, ale jak tak ktoś
ocenia moją pracę nad którą siedziałem masę godzin, to ja dziękuję.


RE: System ocen - RaNi/Works - 27.11.2016

Heejj to jest pięknie dobreee...
Szczerym będąc jednak dobry paten byłby z lepszą weryfikacją kto ocenia z jakim postem.

Osobiście popieram...


RE: System ocen - Zirds - 27.11.2016

Oraz system taki, że nie ocenisz dopóki nie napiszesz sensownego komentarza.


RE: System ocen - Mocade - 27.11.2016

Co prawda system ocen traktuję z przymrużeniem oka bo jak dostanę ocenę 5 to nie oznacza że będzie wszystkim się podobać, a jak ocenę 1 to nie znaczy że świat się kończy, ale w pełni popieram pomysł..

(27.11.2016, 23:19)Zirds napisał(a): Oraz system taki, że nie ocenisz dopóki nie napiszesz sensownego komentarza.

..i to byłoby jego dobrym wyegzekwowaniem, ale czy silnik forum pozwala na tego stopnia modyfikację?




Edit:
Hm.. o wojnie forumowej nie pomyślałem. Idea tego tematu jest dobra, bo w założeniu miałaby powstrzymywać mściwe oceny etc. ale faktycznie taka decyzja przyniosłaby skutek odwrotny do zamierzonego. Zmiana systemu byłaby trochę przejściem z deszczu pod rynnę, ostatecznie chyba lepiej zostawić wszystko tak jak jest.


RE: System ocen - K - 28.11.2016

(27.11.2016, 23:56)Mocade napisał(a): i to byłoby jego dobrym wyegzekwowaniem, ale czy silnik forum pozwala na tego stopnia modyfikację?

Nie.


RE: System ocen - Abigail Noises - 28.11.2016

Byłoby fajnie - bardziej ciekawie niż jest teraz. :) War,war,war... Sorry chafer ale to jest szybka droga do „wojenek forumowych” i jeszcze większej niesprawiedliwości w ocenach (jeśli w ogóle taka jest na jakimkolwiek forum). Hm... jesteś tego największym przykładem – aż dziwi mnie tyle plusów pod Twoim tematem. Może dodać jeszcze „minusowanie”, bo przecież są plusy, to czemu niby nie ma być minusów? War, war, war....!!! Pewnie chafer zastanawiasz się dlaczego jesteś „ilustracją” tej (jak dla mnie oczywiście) bezsensownej idei? Otóż tłumaczę... Już Ci ktoś na forum napisał, że wystawienie „1” jest żenujące... Naprawdę sądzisz, że jak będziesz dobrze argumentował ''wlepianie pały'' to sam ''pał'' nie będziesz dostawał? No to mniemanie o sobie masz wysokie ;). Po drugie (to już kompletna żenada) – pytasz na priv kto Ci dał „1”? Zaraz! Stop! Ja się pytam czemu? Do czego to Ci potrzebne? Moje pytanie (już nie retoryczne): nie sądzisz, że wiedząc kto jakie stawia Ci oceny wpłynie na Twoje ocenianie? Tylko proszę nie pisz, że jesteś „ponad to” bo nikt nie jest i nie będzie... :) Jak dostaniesz „1” to na 100% wpłynie to na Twój odbiór utworów tej osoby, która dała Ci wspomnianą ''pałę''. No i po trzecie – jeśli pytasz i szukasz na priv to musisz być dość emocjonalną osobą, więc raczej nie powinieneś wiedzieć kto jakie daje Ci punkty (i to nie ważne czy 1 czy 5), bo zatracisz obiektywizm. A teraz wyobraź sobie setkę albo dwie takich emocjonalnych osób... Już teraz wielokrotnie dziwię się niektórym ocenom – słabe tracki albo takie, które wymagają kilka chwil na polepienie kit'ów czy loop'ów kupionych z neta windują w ocenach a te nowatorskie są najzwyczajniej „gnojone”. Jednak nie zabieram głosu – po co? Niech tam wyrobnicy się cieszą a inni płaczą – mamy większą dramaturgię a nieszczęśliwy producent/artysta to dobry producent/artysta. Chyba o to chodzi. ;)

Cytat:Co prawda system ocen traktuję z przymrużeniem oka bo jak dostanę ocenę 5 to nie oznacza że będzie wszystkim się podobać, a jak ocenę 1 to nie znaczy że świat się kończy, ale w pełni popieram pomysł..

Bardzo dobrze napisane – to tylko forum a nie koniec świata. A ja wbrew sobie także jestem za widoczną oceną bo lubię jak coś się dzieje. :) Ale od razu napiszę, że nie cierpię hipokryzji i za „1” wystawiane moim trackom będę wlepiał... „1”! :) Pewnie każdy teraz pomyślał: ''jaki mściwy ten Wax''. :) Nie, wcale... po prostu nie uważam abym wrzucając (gotowe) utwory tutaj na forum wrzucał je jako ''beznadziejne zera'' – pewnie nikt tak nie sądzi o swoich umieszczanych trackach, co? To jak mam ocenić taką osobę jeśli w ''odwecie'' słucham jej utworu a on nie tyle, że mi się nie podoba lub przestał podobać (bo zżera mnie zemsta) – tylko najzwyczajniej jest gorszy od mojego? No jak? Pała... Zresztą kwestia kryterium ocen to już inna bajka. Bo co to znaczy „gorszy”, na jakiej podstawie itp. itd.?

Informacja dla nieczujących sarkazmu – w powyższym teksie jest go sporo – więc spoko bez spinki. :)

Był już taki temat i to cztery tematy niżej w tym dziale.


RE: System ocen - qnebra - 28.11.2016

Można powiedzieć, że z Adamem jesteśmy tego samego zdania odnośnie kwestii sporu. Wprowadzenie jawności tego kto dał jaką ocenę zrodziłoby całkiem wielki chaos w ocenianiu utworów, tak jak to bardzo skrótowo napisałem w swoim poprzednim poście. Wystarczy tylko że znajdzie się jakiś chorobliwie ambitny i zazdrosny producent któremu ktoś "ośmieli się" dać pod jego arcydziełem ocenę 1/5, myślicie że taki ktoś jak będzie wiedział kto mu wystawił tą ocenę to przejdzie nad nią do porządku dziennego? Nie, zdecydowanie nie, wlepi w ramach zemsty jedynki wszystkim utworom tej osoby. Na dodatek pisanie PW z pytaniem "Ty wystawiłeś mi 1/5 pod utworem?" jest, dla mnie, trochę żenujące prawdę mówiąc.


RE: System ocen - Zirds - 28.11.2016

Niech ten system będzie jawny.. tu nie chodzi o zawiść, a o sam system oceniania. Ktoś napisał post, komentarz, elaborat pod czyimś utworem opisując plusy i minusy tego utworu, a na ich podstawie dał ocenę 3/5... Ocena ma podstawę w takim przypadku, a jak ktoś przyjdzie i pewnie nawet nie słuchając da ocenę 1/5? Bez jakiejkolwiek podstawy? Na chybił trafił, bo "go nie lubię".
Tutaj się możemy kochać lub nienawidzić, ale podejście do twórczości miejmy subiektywne.


RE: System ocen - In-Tegral - 28.11.2016

Osobiście jest mi to obojętne czy system ocen będzie jawny czy nie... ale na pewno zgodzę się z Adamem, że to prowadzi do jeszcze większej wojny i zemsty na ocenach. Żyjemy w Polsce, zawiść jest tu na porządku dziennym.


RE: System ocen - chafer - 28.11.2016

AdamWax napisał(a):"Naprawdę sądzisz, że jak będziesz dobrze argumentował ''wlepianie pały'' to sam ''pał'' nie będziesz dostawał? No to mniemanie o sobie masz wysokie ".
Mam normalne oczekiwania i oczekuję zdrowego podejścia. Twoim zdaniem pomimo możliwości oceniania w skali 1-5 nie powinienem dawać najniższej oceny bo mam się spodziewać pały? A jak dam 2/5? To może zacznijmy ocenianie od 3/5? To absurd - skala jest pięciostopniowa i oceniam w tej skali.
AdamWax napisał(a):pytasz na priv kto Ci dał „1”? Zaraz! Stop! Ja się pytam czemu? Do czego to Ci potrzebne?
Ktoś mi od pewnego czasu wystawia jedynki, a qnebra był jedyną osobą, która otrzymała ode mnie najniższą ocenę więc go wprost o to spytałem.
AdamWax napisał(a):musisz być dość emocjonalną osobą, więc raczej nie powinieneś wiedzieć kto jakie daje Ci punkty (i to nie ważne czy 1 czy 5), bo zatracisz obiektywizm.
Ale serio? :) Przecież i tak wiem (i wie o tym większość użytkowników), kto jakie daje mi punkty bo większość komentarzy kończy się informacją o wystawionej ocenie. Zauważyłeś, żebym zatracił obiektywizm? ;)
AdamWax napisał(a):Już teraz wielokrotnie dziwię się niektórym ocenom – słabe tracki albo takie, które wymagają kilka chwil na polepienie kit'ów czy loop'ów kupionych z neta windują w ocenach a te nowatorskie są najzwyczajniej „gnojone”.
Zgadzam się, ale nie interesuje mnie to, kto ma jaki system oceniania. Nie mam problemu z tym, że ktoś mi wystawi niską ocenę, jeżeli rzeczywiście uważa, że na to zasługuję. Realizacja mojego pomysłu ma na celu wyłącznie wyeliminowanie anonimowych ocen. Powtarzam - większość komentarzy kończy się i tak informacją o wystawionej ocenie i nie ma przecież z tego powodu żadnych wojenek, prawda? Aż zrobiłem małą analizę w kilku moich wątkach - ok. 80% komentarzy kończy się informacją o wystawionej ocenie. Ba, jak ktoś jest często on-line to wystarczy jak wejdzie na forum szybko po wystawieniu komentarza i zobaczy o ile zmieniła się średnia ocena. Dlatego też moim zdaniem wprowadzenie transparentności nie zaszkodzi - a może pomóc.

qnebra napisał(a):Na dodatek pisanie PW z pytaniem "Ty wystawiłeś mi 1/5 pod utworem?" jest, dla mnie, trochę żenujące prawdę mówiąc.
Tak, spytałem Cię o to, bo jesteś jedyną osobą na forum, której wystawiłem jedynkę i napisałeś, że też wystawiłbyś mi jedynkę (ale nie zrobisz tego, bo nie wystawiasz ocen z powietrza). Zauważ, że pomimo niskich ocen, które mi zwykle dajesz (żeby była jasność - nie mam z tym problemu!) dalej spędzam czas komentując i analizując Twoje utwory. Gdyby jednak okazało się, że dałeś mi jedynkę w ramach "zemsty" to po prostu od tej chwili przestałbym słuchać i komentować Twoich utworów, wolałbym ten czas przeznaczyć na analizowanie utworu kogoś innego. I tyle.
Napisałeś mi, że to nie byłeś Ty więc mamy na forum przynajmniej dwie osoby, które bawią się wystawiając niskie oceny. To nawet nie jest żadna akcja odwetowa ;) bo ostatnio mało komentuję i o ile pamiętam moje komentarze są ostatnio raczej przychylne, ale skoro inne osoby też mówią, że coś jest na rzeczy to oznacza, że co najmniej dwie osoby wystawiają rażąco niskie oceny i można podejrzewać, że dają wysokie oceny sobie nawzajem/kumplom.

Jedna osoba napisała, że rezygnuje z pokazywania swojej twórczości właśnie przez opisany przeze mnie problem. Uważacie, że sytuacja, w której część użytkowników wystawia niskie oceny innym, a wysokie oceny swoim znajomym jest sytuacją zdrową, którą należy starannie pielęgnować czy jednak warto zastanowić się nad wprowadzeniem innych rozwiązań?


RE: System ocen - Knifeman - 28.11.2016

Cytat:więc mamy na forum przynajmniej dwie osoby, które bawią się wystawiając niskie oceny

Miałem nic nie pisać ale niech stracę.

Logi ocen sprawdzone pod kątem naruszeń, brak jakichkolwiek zależności.


RE: System ocen - Zirds - 28.11.2016

Oceniać powinny osoby, które:

a) uzyskały 50 postów
b) mają co najmniej 20 pkt reputacji
c) zamiescili 5 pełnych utworów


RE: System ocen - qnebra - 28.11.2016

Po co się ograniczać :E :

a) co najmniej 10k postów
b) minimum 7500 reputacji
c) mogą pochwalić się wydaniem co najmniej stu utworów w szanowanych wytwórniach


RE: System ocen - piral - 28.11.2016

Cytat:Dopóki to się nie zmieni, nie będę wrzucał utworów na forum, bo jakieś śmieszki sobie klikają sobie dla jaj 1
Na twoje miejsce przyjdzie dziesięciu.

@topic: Nie widzę problemu. Z tego co widzę znacie swoją wartość i wiecie, że na "1" nie zasługujecie.


RE: System ocen - Mocade - 28.11.2016

Moja propozycja jest taka aby zamknąć ten temat, to nieuleczalny rak który stacza się na offtop psując relacje użytkowników. Jedna połowa myśli tak, druga inaczej, ludzie już obrali strony i tak długo jak ten temat istnieje tak długo będzie niekończąca się walka o racje.


RE: System ocen - Recoil83 - 28.11.2016

(28.11.2016, 17:32)piral napisał(a):
Cytat:Dopóki to się nie zmieni, nie będę wrzucał utworów na forum, bo jakieś śmieszki sobie klikają sobie dla jaj 1
Na twoje miejsce przyjdzie dziesięciu.

@topic: Nie widzę problemu. Z tego co widzę znacie swoją wartość i wiecie, że na "1" nie zasługujecie.

Jak już cytujesz to cytuj całość, nikt nie zasługuje na 1, najniższa ocena jaką wystawiłem to 3.


RE: System ocen - piral - 28.11.2016

Jakby nikt nie zasługiwał na "1" to nie byłoby tej oceny tu na forum ani nigdzie indziej. Myślę, że każdy normalny docenia pracę innej osoby, ale jeśli się ona komuś nie podoba to od tego właśnie jest krytyka poprzez komentarz i/lub system ocen.


RE: System ocen - Zirds - 28.11.2016

(28.11.2016, 20:19)piral napisał(a): Jakby nikt nie zasługiwał na "1" to nie byłoby tej oceny tu na forum ani nigdzie indziej. Myślę, że każdy normalny docenia pracę innej osoby, ale jeśli się ona komuś nie podoba to od tego właśnie jest krytyka poprzez komentarz i/lub system ocen.

Cieszysz się jak Ci ktoś wystawia ocenę bez podstawy?