MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
System ocen - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: System ocen (/temat-system-ocen--20444)

Strony: 1 2


RE: System ocen - sowa - 28.11.2016

Nie spodziewałem się, że takie nic nie znaczące gwiazdki wywołają tyle emocji u niektórych użytkowników. Osobiście polecam zachować do tego dystans i nie przejmować się tymi ocenami.


RE: System ocen - piral - 28.11.2016

(28.11.2016, 20:39)Zirds napisał(a):
(28.11.2016, 20:19)piral napisał(a): Jakby nikt nie zasługiwał na "1" to nie byłoby tej oceny tu na forum ani nigdzie indziej. Myślę, że każdy normalny docenia pracę innej osoby, ale jeśli się ona komuś nie podoba to od tego właśnie jest krytyka poprzez komentarz i/lub system ocen.

Cieszysz się jak Ci ktoś wystawia ocenę bez podstawy?

Rozumiem, że jakby były to "5" bez podstawy to problemu by nie było.


RE: System ocen - qnebra - 28.11.2016

Jakby to były piątki bez podstawy, to by tego tematu nie było.


RE: System ocen - OProject - 28.11.2016

Troli i Januszy nigdzie nie brakuje, i tak bedo dawać te 1, więc to nie wina systemu tylko ludzi xd
Np. na takim filmwebie widać kto daje jaką ocene, najlepsze jest nie raz ze ktoś pisze "super film" a ocena obok to 3 xd


RE: System ocen - K - 29.11.2016

chafer napisał(a):Ktoś mi od pewnego czasu wystawia jedynki [...]

Naprawdę sobie coś ubzdurałeś...

Fakty są takie. Na kilkanaście utworów opublikowanych na forum dostałeś w sumie trzy, tak - TRZY najniższe noty. Przy ostatnim utworze otrzymałeś dwie, w tym jedną od osoby, która wyżej oceniła wersję bez dopisku "mastered". Temat nie ma więc żadnego uzasadnienia i nie wiem czy jakakolwiek dyskusja o wyimaginowanych jedynkach ma jeszcze sens.


RE: System ocen - chafer - 29.11.2016

(29.11.2016, 9:08)K napisał(a):
chafer napisał(a):Ktoś mi od pewnego czasu wystawia jedynki [...]
Naprawdę sobie coś ubzdurałeś...

Fakty są takie. Na kilkanaście utworów opublikowanych na forum dostałeś w sumie trzy, tak - TRZY najniższe noty. Przy ostatnim utworze otrzymałeś dwie, w tym jedną od osoby, która wyżej oceniła wersję bez dopisku "mastered".

Temat nie ma więc żadnego uzasadnienia i nie wiem czy jakakolwiek dyskusja o wyimaginowanych jedynkach ma jeszcze sens.

Nie chodzi o wyimaginowane jedynki, tylko o możliwość zaniżania ocen. Jestem często na forum więc widzę, jak ktoś ma średnią 5.0 z trzech ocen a za chwilę jego średnia wynosi np. 4,25, chociaż nie dostał nowego komentarza. Na forum nie widać jakie oceny składają się na średnią, oceny nie są podpisywane więc to może prowadzić do nadużyć. Jeżeli ktoś chce zrobić komuś psikusa, to wystarczy, jak mu wystawi "2".
Żeby wejść do działu "najlepsze utwory", trzeba mieć średnią 4,5, co oznacza, że każda "2" musi być zrównoważona aż pięcioma piątkami, a każda jedynka aż ośmioma piątkami. Z uwagi na to, że naprawdę dobre utwory dostają dużo piątek i nieco czwórek, wystarczy czasami wystawić zwykłą trojkę. Takie działanie jest nie do wykrycia, prawda?

Rozumiem, że wbrew temu, co mi się wydawało, nie ma tutaj żadnej zorganizowanej akcji i to mnie bardzo cieszy. Mimo wszystko uważam, że warto porozmawiać o mojej propozycji.

Osobom, które uważają, że zbyt poważnie to wszystko traktuję - potwierdzam, tak, to tylko gwiazdki. Tak, to nie ma większego znaczenia - humoru nikt mi nie zepsuł :)
Jako członek społeczności sygnalizuję pewien problem oraz wskazuję, że aktualny system może prowadzić do nadużyć. Podane przeze mnie rozwiązanie jest tylko propozycją - z chęcią wysłucham innych propozycji mających na celu zmianę systemu pod kątem wspierania osób rzetelnych i udzielających się, a wypierania osób stawiających niskie oceny dla zabawy lub dające sobie nawzajem wysokie noty.


RE: System ocen - qnebra - 29.11.2016

Wprowadzenie twojej propozycji doprowadzi do jeszcze większych patologii w systemie oceniania niż teraz. Poza tym nietrafienie do działu Najlepsze Utwory nie jest końcem świata.


RE: System ocen - Zirds - 29.11.2016

Fakt, chafer trochę pezesadza.. to tylko forum, a nie wytwórnia płytowa..


RE: System ocen - chafer - 29.11.2016

Po prostu widzę problem i sugeruję rozwiązanie. Recoil83 potwierdził mi dzisiaj, że też dostał kilka jedynek "z powietrza". A ilu użytkowników o tym nie wie? Umieszczają utwór, wchodzą na forum 2 dni później, widzą ocenę ogólną i nie widzą z jakich ocen cząstkowych składa się średnia ocena. Albo po prostu mają to gdzieś :) Ale to właśnie pokazuje, że system faktycznie prowadzi do nadużyć.
A czy przesadzam? Pewnie tak, ale tak już działam, że jak mi się coś nie podoba to o tym piszę :)


RE: System ocen - Zirds - 29.11.2016

Ja też uważam, że dostałem parę bezpodstawnych ocen, ale niestety nic nie zmienisz na tym forum.. administrator ma z Ciebie polewke tylko..


RE: System ocen - piral - 29.11.2016

(29.11.2016, 12:13)chafer napisał(a): A ilu użytkowników o tym nie wie? Umieszczają utwór, wchodzą na forum 2 dni później, widzą ocenę ogólną i nie widzą z jakich ocen cząstkowych składa się średnia ocena. Albo po prostu mają to gdzieś :)

Ta, myślę, że większość ma to faktycznie gdzieś i jeśli tak jest - słusznie. Od czego masz komentarze pod utworem? Jeśli szukasz ocen, czytaj komentarze.


RE: System ocen - Druii - 7.12.2016

Cytat:Forum z założenia służy do oceniania i konstruktywnego oceniania twórczości, ale czasami widzę, że ludzie obawiają się za bardzo krytykować lub obawiają się dawać za niskie oceny z uwagi na możliwość "odwetu".

Tutaj wielki plus.
Ja się w ocenach i wypowiedziach tutaj nie pie**olę, przez co czasem mam wrażenie, że wsadzam kij w mrowisko. Choć czasem tak to wygląda :V, forum nie powinno być kółkiem wzajemnej adoracji, a raczej konstruktywnego wsparcia i wymiany doświadczeń/uwag/poglądów. Wiem, że jak napiszę (i nie tylko ja!) szczerze coś od siebie i autor wątku to zrozumie, to wyjdzie mu to na dobre.
Jak zacznie się obrażać, brać opinie personalnie i agresywnie bronić swojego dzieła, to... no cóż, poznałem już trochę takich osób i... do przodu to one nie idą, ani raczej nie pójdą :D.
Wszystko kwestia podejścia do twórczości, to wszystko jest w łepetynie ;D

Ale, jeśli chodzi o gwiazdki - .... I jak napisał sowa - god damn, who cares? Jeśli chcesz posłuchać konstruktywnej krytyki, to czytaj komentarze, a nie wnioskuj po ocenie. Oczywiście byłbym za tym, żeby to było jawne, bo DLACZEGO NIE (pewne patologie możnaby wyeliminować/olać), ale przecież to i tak znaczenia nie ma.
Czasem widzę dosyć dobrze wykonany utwór z oceną gorszą niż jakiś:
- crap komentowany przez samych one-post users
- crap stałego bywalca forum adorowany przez innych stałych bywalców forum Beer
Co zrobisz :)

Rozumiem z psychologicznego punktu widzenia, że jest to pewna forma nagrody (gwiazdki/ocena) i to cieszy, ale... wydaje mi się, że jak się zrobi coś serio dobrego, wyda się w fajnym labelu(albo zrobi się z tym co to tam już dusza zapragnie), to bardziej ucieszą wyniki sprzedaży i statystyki pobrań/zakupów na całym świecie(czy czego tam dusza pragnie), niż średnia ocen od paru ludzi, którzy mogą mieć jakieś pojęcie o tym, co własnie im udostępniłeś, a parę to zakompleksieni wieczni Wanna-Be's płaczący że rynek jest taki zły i wszystko muszą robić sami, a... no...
"Nie dokazuj, miła nie dokazuj,
Przecież nie jest z ciebie znowu taki cud"

Dla samej jednak idei, jako przeciwnik "równej" demokracji, byłbym za wprowadzeniem średniej ważonej/wag ocen w zależności np. od rangi, tak jak to jest z możliwością przydzielania punktów reputacji. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że system forum może na to nie pozwalać, ale wydaje mi się to bardziej sprawiedliwe, nawet jeśli oceny nie są jakimś uber-ważnym elementem :)

A, no i fajnie, że się wywiązała dyskusja i że zwróciłeś uwagę na coś, co Twoim zdaniem mogłoby być lepsze.

Pozderko