MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Rytmika czy melodia? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Rytmika czy melodia? (/temat-rytmika-czy-melodia)



Rytmika czy melodia? - Omenomn - 1.12.2016

Cześć,
chciałbym Was zapytać, o to, co uważacie, że jest ważniejsze w muzyce, "ciekawa" rytmika, czy "ciekawa" melodia?

Ja jestem wręcz pewny, że rytm ma o wiele większe znaczenie niż same tony, dźwięki użyte w kompozycji. Można to porównać do rysunku, gdzie kontury nadają kształty co odnoszę do rytmu, a kolory nadają klimatu, emocji, co odnoszę do tonów.
Używając tych samych kontur można stworzyć mnóstwo różnych emocji, używając różnych kolorów. Natomiast, jeśli kontury są kiepskie (rytm), najlepsza kolorystyka tego nie podciągnie.

Wiem, że wielu się ze mną może nie zgodzić, kiedyś o wiele bardziej mnie zastanawiało w jaki sposób należy prowadzić dźwięki, żeby idealnie pasowały.
Teraz sądzę, że trzymając się gamy, można prowadzić dźwięki wedle uznania, a tak naprawdę to rytm sprawia, że muzyka staje się zaskakująca, wciągająca i nieprzewidywalna.

_____T-Sted_____
Zły dział. Przenoszę.
Wystawiono: 04/12/2016; 21:28


RE: Rytmika czy melodia? - OProject - 1.12.2016

Zależy jaka muzyka, muzyka klasyczna to raczej ciekawsza melodia, muzyka taneczna rytm, bo np. na hooverze czy screechu hardstylowym ody do radosci nie zagrasz (zeby to dobrze brzmialo) xd xd No jest też skąpe w melodie techno czy tribal ;)

Chociaż ogółem i tak według mnie ważniejsza jest melodia, bo znam ciekawe melodie ze zwyczajnym rytmem.
Zresztą nie rozumiem trochę, przecież nie musimy wybierać między melodią a rytmem :P


RE: Rytmika czy melodia? - In-Tegral - 1.12.2016

To i to jest ważne jak nie najważniejsze... Melodia jest hookiem, rytm decyduje o tym czy to będzie coś spokojniejszego czy bardziej "dance'owego". Nie można tego od siebie oddzielić i wybrać co jest ważniejsze.


RE: Rytmika czy melodia? - Shutara - 2.12.2016

Jak OP rzekł - zależy od gatunku (bądź konkretnie - od wykonawcy, jego znaku markowego). Są kawałki, w których przez minute leci sam ambient texture/pad a i tak kisiel w majtach jest od samego początku - tutaj rytmika tylko wypełnia resztę, aby nie zapomnieć że (trzymając się przykładu) jest to jednak 4x4 w 128bpm. Złoty środek jest inny dla każdego utworu ;)


RE: Rytmika czy melodia? - MAB - 2.12.2016

Każdy z tych dwóch składników ma swoje miejsce w utworze muzycznym. Pomijam już to, że każdy utwór ma siedem takich części. Rytm i melodia to tylko dwa z nich. Jest jeszcze: tempo, harmonia, dynamika, barwa, dynamika. Wszystko to składa się na ostateczny kształt utworu i uważam, że w dibrej kompozycji żaden z tych elementów nie może być potraktowany po macoszemu.

PS I tak w ogóle: Rytmika - to przedmiot/ nauka o rytmie. Terminem bezpośrednio związanym z utworem jest Rytm.
PPS


RE: Rytmika czy melodia? - Omenomn - 2.12.2016

Chodziło mi o to w sumie, że nieprofesjonalni producenci mam wrażenie, że właśnie na melodiach bardziej się skupiają, w sensie na samych tonach jakich użyć, zamiast w jaki sposób zrobić ciekawy przebieg rytmiczny i dlatego często te tracki brzmią tak sztywno, robotycznie, nie bujają.

Wiadomo, melodia bez rytmu nie istnieje, ale rytm bez melodii już tak :D


RE: Rytmika czy melodia? - lapovsky - 3.12.2016

Ciekawa rozkmina :D raczej to i to jest ważne ale robiąc muzykę pod rap bardziej skupiam się na rytmice bo czasem dobrze wykręcone bębny i dobrze wystukane mają w sobie już duszę i cokolwiek byś na nie nie położył będzie to dobre a jak rytm jest nudny to chodź byś miał najlepszy sampel świata to i tak nie będzie to bujało ... nwm czy akurat o to Ci chodziło ale swoje zdanie pozostawiłem :) peace yo


RE: Rytmika czy melodia? - Omenomn - 4.12.2016

tak, chyba właśnie o to co mówisz. Rytm odpowiada za to, że potrafi kawałek zaskoczyć słuchacza i się zastanawia jak to jest zrobione, a nie wszystko takie oczywiste.

Ogólnie pojęcie rytmu w sumie niby mówi dużo, a za razem mało.
Chodzi mi o akcenty, które dzieli się na metryczne i melodyczne i to właśnie ich ułożenie (melodycznych ) sprawić może, że kawałek jest przewidywalny i nudny, albo buja i wciąga.