MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Wyrazista perkusja - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Wyrazista perkusja (/temat-wyrazista-perkusja)



Wyrazista perkusja - siv94 - 6.12.2016

Witam. Od dłuższego czasu staram się tworzyć projekty w FL Studio (RAP) . Zauważyłem jednak, że w beatach innych amatorskich producentów perkusja brzmi bardzo charakterystycznie.
Werbel i stopa są jakby przed resztą instrumentów (string, leady, bass line, piano). Reszta jest bardziej w tle, i nie brzmi to tak, jakby jedyną drogą było podgłośnienie werbli i stopy. Perkusja jest głównym motywem, wyrazista i przeważająca w brzmieniu. Przy tak brzmiących garach wystarczy czasem tylko bas, żeby kawałek brzmiał "pełnie".

Jak uzyskać taki efekt? Na czym skupić się podczas miksowania itd.

Z góry dziękuję za pomoc.

[EDIT] Mogą być też linki do dobrych materiałów. Nigdzie nie znalazłem stricte wyjaśnienia jak osiągnąć taki efekt


RE: Wyrazista perkusja - In-Tegral - 6.12.2016

głośność, reverb, kompresja - to jest w głównej mierze odpowiedzialne za separację poszczególnych dźwięków. Osobiście skupiłbym się na tych dwóch pierwszych rzeczach. Musisz wiedzieć jak ustawiać reverb by coś chować w tło bądź wypychać przed szereg.


RE: Wyrazista perkusja - tomaszp - 6.12.2016

Do tego co pisał In-Tegral dołożyłbym jeszcze EQ i kształtowanie transientów (Transient Shaping). W szczególności to ostatnie dodaje dużo wyrazistości do perkusji. Kompresją też jesteś w stanie dużo zdziałać w tej kwestii.

Pozdrawiam,

Tomek


RE: Wyrazista perkusja - Zirds - 6.12.2016

Saturacja jeszcze jest ważnym elementem ocieplenia brzmienia.


RE: Wyrazista perkusja - Maciek - 6.12.2016

Ale najważniejsze by ta perkusja na dzień dobry brzmiała bardzo dobrze bo jak na kiepsko brzmiącą nałożysz szereg efektów i operacji wysunięcia do przodu, to efekt będzie tragiczny. Zatem sięgnąć należy po jak najlepiej brzmiące dźwięki.


RE: Wyrazista perkusja - hudson462 - 6.12.2016

Wydaje mi się, że kolega może również zainteresować się kompresją sidechain. Ta kompresja polega na ''ściszaniu'' wybranych ścieżek podczas uderzenia stopy. https://www.youtube.com/watch?v=oB_NFx4A4-I


RE: Wyrazista perkusja - Zirds - 6.12.2016

(6.12.2016, 17:42)hudson462 napisał(a): Wydaje mi się, że kolega może również zainteresować się kompresją sidechain. Ta kompresja polega na ''ściszaniu'' wybranych ścieżek podczas uderzenia stopy. https://www.youtube.com/watch?v=oB_NFx4A4-I

Niekoniecznie uderzaniu stopy. Kompresja Side-Chain polega na sterowaniu kompresji jednego sygnału drugim. Tak na przykład działają lektorzy filmowi, czy nagrania z wywiadów. Mikrofon za pomocą kompresji jeśli jest używany ścisza tło, a jak jest nieużywany to tło gra tą samą głośnością co mikrofon (głośnością wyjściową).


RE: Wyrazista perkusja - OProject - 6.12.2016

Spróbuj distortion :E
Wytnij na leadach, basie itp. częstotliwość na której najlepiej słychać perkusje ;)
Layeruj ją, możesz też użyć kompresji (nowojorskiej czy jak to zwą xd) ustawiasz mocną kompresje a potem dajesz gałką wet/dry na mniejszy % podobny efekt osiągniesz transient shaperem :P
Ale przede wszystkim głośność i korekcja ;)
Tutaj masz np. tutorial jak zrobić bardziej masywny, gruby snare:



RE: Wyrazista perkusja - Deonite - 6.12.2016

Dodałbym jeszcze panoramę ogólną sekcji perkusyjnej, wtedy wszystko będzie brzmieć wyraziscie i rozlegle.


RE: Wyrazista perkusja - Mat.Mor.Raw - 6.12.2016

Zanim zacznie się wyciągać perkusję equalizerem, kompresorem, sturatorem, reverbem...

1) Trzeba zrobić dobrą aranżację tej perkusji. Np. sama stopa i snare będą brzmiały schowane, ale jak nałożysz na nie talerze, to od razu nabiorą wyrazu i się przybliżą. W zależności od gatunku. Np. stopa + closed hihat, Snare + open hihat lub ride. Posłuchaj utworów, którymi się inspirujesz, wsłuchaj się w aranżację, popróbuj podobnie u siebie.

2) W następnej kolejności miks: snare się przybliży jak poszerzysz mu stereo, można to osiągnąć stosując 2 różne brzmienia i rozsunąć je w panoramie (jedno brzmienie 50% w lewo, drugie brzmienie 50% w prawo)
Stopę z krótkim hihatem dać na środek panoramy, ale już talerze z dłuższym wybrzmiewaniem (ride, open hat, tambourine) poustawiać po bokach panoramy.

Co do kolejnych zabiegów brzmieniowych, to już koledzy trochę napisali powyżej :E


RE: Wyrazista perkusja - Zirds - 6.12.2016

(6.12.2016, 18:28)OProject napisał(a): Spróbuj distortion :E
Wytnij na leadach, basie itp. częstotliwość na której najlepiej słychać perkusje ;)
Layeruj ją, możesz też użyć kompresji (nowojorskiej czy jak to zwą xd) ustawiasz mocną kompresje a potem dajesz gałką wet/dry na mniejszy % podobny efekt osiągniesz transient shaperem :P
Ale przede wszystkim głośność i korekcja ;)
Tutaj masz np. tutorial jak zrobić bardziej masywny, gruby snare:

Jak pogrubić werbel

[Obrazek: cqyRpVf.png]


RE: Wyrazista perkusja - neurojin - 6.12.2016

Musisz zdecydować co ma być wyraziste, nie da się mieć wszystkiego. Jeśli chcesz stope, to ściszasz resztę wtedy kiedy gra stopa( niekoniecznie zupełnie, do zera najlepiej ściszyć sam dół, górę można ściszyć w pasmach które korelują z górą stopy). Przydatny jest tutaj sidechain, ale można to zrobić na milion sposobów. Jeśli już stopa nakłada się z basem to patrz na faze żeby się wzajemnie ściszały.


RE: Wyrazista perkusja - siv94 - 10.12.2016

Dziękuję za odpowiedzi.
Przeszukałem dość sporo materiałów, dowiedziałem się ciekawych rzeczy. Jednak wszędzie jest teoria i praktyka samych tych zabiegów bez pokazywania na jakimś fajnym przykładzie.

Jeśli mam podać przykład utworu, który przyciągnął moje ucho pod względem brzmienia perkusji (może nie jest to everest jakości, ale stworzył to gość z mojej okolicy więc uznałem, że jest to w zasięgu moich możliwości)
Soczysta perkusja z basem wyróżniające się od sampla.

od 0:10
https://soundcloud.com/47morte/the-werters-preview2


Bawiłem się różnymi metodami, jednak efekty nie były aż tak dobre. Myślę, że musiałbym znaleźć jakiś materiał/artykuł przykładowy, gdzie ktoś miksuje przykładowy track, bo nie wiem co następuje po czym - jeśli zrobię jedno w taki sposób, to co z pozostałymi itd.


RE: Wyrazista perkusja - OProject - 11.12.2016

Chłopie to jest kwestia praktyki, ja robie kicki od 4 lat i ciągle się ucze xd sounddesign i miks to lata nauki :D
Metoda prób i błędów oraz eksperymentowanie, kreatywność to podstawa ;)

Może po prostu zapytaj tego ziomka? według mnie jego perka jest głośna, werbel ma może troche saturacji i eq podbite srodek-góre xd