MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Przygotowanie do miksu - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Przygotowanie do miksu (/temat-fl-studio-fl-studio-przygotowanie-do-miksu)



FL Studio: Przygotowanie do miksu - Basic 64 - 6.05.2012

Witam bez zbędnego pisania przejdźmy do rzeczy. nie podchodziłem jeszcze poważnie do miksu, ale w końcu czas zacząć, więc mam do was 2 pytania, otóż

1. Czy opłaca się eksportować poszczególne ślady do formatu .wav a potem miksowanie ich w nowym projekcie ? Czy przy mało wydajnym kompie będzie to przydatne czy to tylko strata czasu i lepiej robić miks "na klockach" i przy okazji poprawiać ewentualne błędy w aranżacji w FL.

2. Czy jest taka możliwość w FL'u, aby każdy osobny track na playliście można automatycznie było wyeksportować do .wav ?
no i to by było na tyle
Pzdr.


RE: Przygotowanie do miksu - Basic 64 - 6.05.2012

Tak Kaytku :D wszystkie na raz ale do osobnych ścieżek :)


RE: Przygotowanie do miksu - Antrack - 6.05.2012

Mix możesz robić na klockach :) tylko tak zostawiasz czysty kanał master i EQ w komputerze na 0. Każdy part projektu (ścierzka, vsti, czy sampel) dajesz na osobny kanał robisz wstępna EQ każdego partu następnie komponujesz je na song modzie i wybijasz każdy dźwięk odpowiednio :).

To co ty mówisz, że kompresja scierzek na .wav i nowy projekt. To owszem, ale do masteringu :). Dajesz wtedy na master limitery. Polecam - Ozon 4.

Pozdro :)


RE: Przygotowanie do miksu - Cielak - 6.05.2012

możesz eksportować każdą ścieżkę osobno. przełączasz się w tryb "song", dajesz solo na jedną ścieżkę i eksport, potem kolejna ścieżka i eksport. troche czasochłonne, ale przy małowydajnym kompie bardzo pomocne :)



RE: Przygotowanie do miksu - darXide - 8.05.2012

Ctrl+R (rendering do wav) -> wybierasz miejsce na dysku -> zanim naciśniesz start, włącz lampkę split mixer tracks

Rendering trwa mniej więcej tyle samo czasu, co rendering do pojedynczego pliku.


RE: Przygotowanie do miksu - Basic 64 - 8.05.2012

ok ale wtedy trzeba mieć każdy instrument w osobnym insercie w mikserze ?


RE: Przygotowanie do miksu - darXide - 8.05.2012

No ba. Nawet jeśli będziesz to miksować w innym programie, to i tak w FL robisz całą kompozycję, więc jakiś wstępny miks, grosz obróbki i tak się robi. No nie wyobrażam sobie zrobić cały kawałek z suchych barw syntezatorowych i perek ;)


RE: Przygotowanie do miksu - Basic 64 - 8.05.2012

wiem o co ci chodzi :) ale takie eksportowanie ma też swój minus bo już żeby zmienić coś w aranżacji trzeba jeszcze raz się bawić w rednerowanie odpowiedniej ścieżki ;)


RE: Przygotowanie do miksu - darXide - 8.05.2012

No, to jest minus. Dlatego jeśli się da, to wszystko załatwiam w macierzystym projekcie, a że proc czasem nie wyrobi, to przerabiam tylko kilka ścieżek do wav. Optymalizuje je, mając na myśli ich ważkość. Nie ważne, czy to będzie jakiś Omni, czy inne wysublimowane cacko - jeśli motyw jest powtarzalny, to renderuje tylko 8/16/*? barów + kawałek miejsca na wybrzmiewające właśnie reeverby. Resztę załatwiam na samplu - przejścia, filtrowanie, saturacje - to wychodzi bardziej na zdrowie prockowi. Ścieżki można też odtwarzać strumieniowo z dysku, zamiast z ramu (keep on disc), ale nie wiem ile tego jest w stanie komp uciągnąć. Smart disable też się nada. Ja się jakoś nauczyłem na żywca wszystko miksować i sklejać na cacy, od momentu odpalenia projektu, dlatego nie mam potrzeby używania takiego eksportu, bo gdy FL zaczyna mi trzeszczeć z braku powietrza, to ja już mam miks gotowy i robię wariacje na oślep ;) Zdarzało się, że komputer się skończył i trzeba było robić na dwa projekty, ale rozwiązałem to jeszcze inaczej.


RE: Przygotowanie do miksu - Basic 64 - 9.05.2012

No dziękówka ziomek że jakoś mi rozjaśniłeś temat :) wielki plus ode mnie