MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Słuchawki czy midi? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Słuchawki czy midi? (/temat-sluchawki-czy-midi)



Słuchawki czy midi? - Jozzo - 17.01.2017

Może to pytanie brzmi trochę dziwnie :D ale jestem początkującym producentem ( o ile tak już mogę się nazwać ). W każdym razie bawię się w robienie beatów w FLu ( głównie jakiś hip hop, trap ) od około pół roku. Ostatnio rozważałem czy kupić jakieś słuchawki nauszne za około 300 zł które przydadzą mi się zarówno do produkcji jak i do słuchania np w podróży (bo w domu wolę słuchać na głośniczkach), czy może kupić jakieś midi ( tu zastanawiałem się nad mpk mini używanym lub nowym). Dodam że w ogóle nie znam się na sprzęcie midi nigdy nie miałem z nim do czynienia. Jeśli chodzi o produkcję to narazie jeszcze większość robię na czuja lub bazując na poradnikach na yt, ale znam też kilka podstaw mixu, a także troszkę z syntezy, no i nadal się uczę :D Nie jestem też pewien czy taki amator jak ja powinien brać się za robienie betów na czymś innym niż mój laptop i czy w ogóle poradze sb z taką klawiaturką.

Sprzęt jaki teraz używam:
laptop chyba Acer E1-572G
głośniki Media-Tech MT3143BR Audience HQ

Proszę o pomoc i sory za trochę archaicznie napisany post :P


RE: Słuchawki czy midi? - In-Tegral - 17.01.2017

Widzę, że jesteś młody, także pozwól, że Cię trochę wprowadzę. Powinieneś za wszelką cenę stawiać na wiedzę i umiejętności, dopiero potem sprzęt. Żadna klawiatura midi czy słuchawki nie zrobią za Ciebie dobrego miksu. Aktualne Twoje pytanie jest takie - załóżmy, że składasz sobie rower z części i pytasz się co powinieneś najpierw kupić, pedały czy łańcuch? Wszystko jest pomocne jeżeli chodzi o sprzęt w produkcji muzyki, ale to tylko "POMOCNE NARZĘDZIE", Ty i Twoja wiedza wraz z umiejętnościami muszą nad wszystkim zapanować. Na Twoje pytanie nie da się odpowiedzieć, bo tak szczerze mówiąc to Ty sam powinieneś decydować o takich rzeczach, a nie inni za Ciebie.


RE: Słuchawki czy midi? - lapovsky - 17.01.2017

Siema na Twoim miejscu zainwestował bym w jakieś lepsze słuchawki do miksu, bardziej będą przydatne niż akai mpk mini , no chyba że chcesz uczyć się gry na klawiszach (2 oktawy) i bardzo chcesz robić bity stukając w pady, ale aż tak bardzo nie ułatwi Ci to robienia bitów wszystko zrobisz myszką a dobry odsłuch jest bardzo ważny.


RE: Słuchawki czy midi? - Recoil83 - 17.01.2017

Witam jak miałbym wybierać to wybrał bym klawiaturę bo grając uczysz się, ja tak zaczynałem i nie miałem nauczyciela po prostu trzeba odpalić DAW i tworzyć, ewentualnie czegoś nie wiesz to jest na You Tube reszta przychodzi z czasem, człowiek całe życie się uczy i wszystkiego nie wie, jak nabierzesz umiejętności dobrych względnie to zaopatrzysz się w odpowiedni odsłuch, bo na początku to tylko testy i nie ma sensu. Pozdrawiam


RE: Słuchawki czy midi? - OProject - 17.01.2017

Wybór masz taki:
Słuchawki = lepszy dzwięk, lepiej, przyjemniej się słucha, możesz dzięki nim zrobić lepszy mix (choć to kwestia głównie umiejętności!)
Klawiatura/kontroler midi = uczysz się gry na klawiszach, ćwiczysz po części słuch, rozwijasz mózg, do tego łatwiej aranżować melodie grając niż w piano roll, do tego to zajebista zabawa jak już się nauczysz, inne wrażenia niż DAW ;)

Według mnie najważniejsze ze sprzętu w tworzeniu muzyki elektronicznej jest:
1. Komputer
2. VST
3. Odsłuch/Słuchawki/Głośniki/Monitory/Adaptacja akustyczna/Interfejs
4. DAW
5. Kontroler (kontroler jest niezbędny gdy chcesz nauczyć się grać, grać live, jest bardzo pomocny przy aranżacji i zabawie)
Oczywiście każdy element jest bardzo ważny! (bez kontrolera, adaptacji akustycznej, interfejsu możesz tworzyć bez reszty nie xd)

Jednak gdyby ktoś mi kazał oddać jedną z rzeczy to oddałbym kontroler (oczywiście z płaczem ;(), bo bez słuchawek nie mógłbym słuchać i tworzyć przez większy czas xd

Pierwszy kontroler kupiłem po 4 latach tworzenia, ale prędzej czy później trzeba kupić! :D
Kup słuchawki a potem za pół roku kupisz midi xd


RE: Słuchawki czy midi? - Jozzo - 17.01.2017

Mam tu 3 różne odpowiedzi :D co do 1 to prawda jestem młody i cały czas staram się rozwijać w muzyce :) wiem że sprzęt nie zrobi za mnie miksu. Może trochę inaczej powinienem sformułować pytanie : czy warto kupować na moim etapie i w tym budżecie sprzęt midi? bo jak tu wspomniał lapovsky to mpk to chyba dość mała klawiaturka a ja nie umiem jeszcze grać na takim sprzęcie ( w ogóle na pianinie choć mogę się poduczyć bo w domu mam też normalne pianinko ). Przyznam że trochę jara mnie taki sprzęt, i chyba kupię tą mpk o ile mnie nie odwiedziecie od tego pomysłu :D
PS. Czy taki sprzęt będzie mi poprawnie działał na moim laptopie? Bo to dość słaby grat (np. w flu czasem mi wywala projekt gdy włączam niektóre wtyczki np. morphine) Model lapka podałem w temacie ;)
(17.01.2017, 17:41)OProject napisał(a): Wybór masz taki:
Słuchawki = lepszy dzwięk, lepiej, przyjemniej się słucha, możesz dzięki nim zrobić lepszy mix (choć to kwestia głównie umiejętności!)
Klawiatura/kontroler midi = uczysz się gry na klawiszach, ćwiczysz po części słuch, rozwijasz mózg, do tego łatwiej aranżować melodie grając niż w piano roll, do tego to zajebista zabawa jak już się nauczysz, inne wrażenia niż DAW ;)

Według mnie najważniejsze ze sprzętu w tworzeniu muzyki elektronicznej jest:
1. Komputer
2. VST
3. Odsłuch/Słuchawki/Głośniki/Monitory/Adaptacja akustyczna/Interfejs
4. DAW
5. Kontroler (kontroler jest niezbędny gdy chcesz nauczyć się grać, grać live, jest bardzo pomocny przy aranżacji i zabawie)
Oczywiście każdy element jest bardzo ważny! (bez kontrolera, adaptacji akustycznej, interfejsu możesz tworzyć bez reszty nie xd)

Jednak gdyby ktoś mi kazał oddać jedną z rzeczy to oddałbym kontroler (oczywiście z płaczem ;(), bo bez słuchawek nie mógłbym słuchać i tworzyć przez większy czas xd

Pierwszy kontroler kupiłem po 4 latach tworzenia, ale prędzej czy później trzeba kupić! :D
Kup słuchawki a potem za pół roku kupisz midi xd

a czy uważasz że na moich głośnikach nie da się produkować i lepiej kupić jakieś słuchawki za około te 300 zł? :D


proszę edytować posty zamiast pisać jeden pod drugim
Maciek






Dobra dziękuję wszystkim za pomoc choć ostatecznie nie podjąłem jeszcze decyzji ale na pewno trochę mnie nakierowaliście :D Jak macie jeszcze coś dodać albo potraficie mi powiedzieć czy ta MPK to dobry zakup dla amatora i czy będzie prawodłowo działać mi podłączona do laptopa w fl studio (szczegóły wyżej) to piszcie w temacie :)

Dj OneTwo
trochę nie mój budżet i bez klawiatury a chciałbym się nauczyć grać :D


RE: Słuchawki czy midi? - OProject - 17.01.2017

Da się produkować bez problemu, na wszystkim co oddaje prawie całe pasmo w miarę przyzwoicie :P
Dla mnie nawet głośniki są ważniejsze, bo jak coś zrobisz na głośnikach to zabrzmi dobrze na słuchawkach a w 2 strone czasem nie xd

Ale kwestia jest czy np. zawsze możesz na nich słuchać? bo z kims mieszkasz i może przeszkadzać, albo siedzisz w nocy itp xd
a druga sprawa ze miks trzeba tez sprawdzać jak brzmi na różnym sprzęcie, np na słuchawkach :P

W każdym razie, kazdy powinien mieć: głośniki, słuchawki, interfejs i kontroler xd twój wybór co jest ci niezbędne teraz i ile masz na to kasy xd


RE: Słuchawki czy midi? - Dj OneTwo - 17.01.2017

ja dzisiaj znalazlem taki syntezator keybord
http://www.mediaexpert.pl/kontrolery-dj/syntezator-pioneer-djm-350,id-377441 czy jak to sie tam zwie w sumie bez klaiwtury ale chyba fajny widzialem jak dje takie syntezatory maja jak bylem kiedys na koncercie ze znajomym na hiphopowym gdzie tam ten co te skrecze robi ma taki syntezator podlaczony do gramofonu fajna sprawa chcialbym miec kiedys cos takiego ale w sumie i tak jeszcze nie umiem grac na niczym xd w sumie fajna sprawa


RE: Słuchawki czy midi? - OProject - 17.01.2017

(17.01.2017, 19:40)Dj OneTwo napisał(a): ja dzisiaj znalazlem taki syntezator keybord
http://www.mediaexpert.pl/kontrolery-dj/syntezator-pioneer-djm-350,id-377441 czy jak to sie tam zwie w sumie bez klaiwtury ale chyba fajny widzialem jak dje takie syntezatory maja jak bylem kiedys na koncercie ze znajomym na hiphopowym gdzie tam ten co te skrecze robi ma taki syntezator podlaczony do gramofonu fajna sprawa chcialbym miec kiedys cos takiego ale w sumie i tak jeszcze nie umiem grac na niczym xd w sumie fajna sprawa

SYNTEZATOR!

[Obrazek: facepalm-cat.jpg]
XD XD XD


RE: Słuchawki czy midi? - Jozzo - 17.01.2017

sory za przypadkowe powtórzenie posta nwm jak to teraz usunąć xD