MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Problem z głośnością? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Problem z głośnością? (/temat-fl-studio-fl-studio-problem-z-glosnoscia)



FL Studio: Problem z głośnością? - Jozzo - 20.01.2017

Witam mam problem z głośnością moiego Fla, często np przez dosyć ciche sample i gdy staram się podgłośnić za pomocą suwaka master volume czy samej głośności kanału mastera lub też pokręteł vol to psuje mi to naturalny dźwięk, szczególnie chodzi tu o niższe częstotliwości np bas zacyzna jakby dudnieć a stopa jest zniekształcona :P Nie jest roaczej wina głośników które grają normalnie o ile podgłośni się np dźwięk w samym komputerze albo za pomącą pokerętła przy głośniku. Dodam że mam pirackiego fla ( oryginalną wersję kupię jak już zacznę robić rzeczywisty progres i będę mógł sprzedawać beaty ;) ) i często pojawiają się podobne problemy szczególnie z samplami np sampel nie gra bo potem okazuje się że w ustaiwniach był dany na zerowy klawisz albo inny przpadek jak sampel jakiegoś hi hatu brzmi dziwnie bo w ustawieniach ma przestawiony parametr time. Ale jak w przypadku sampli jestem sobie w stanie poradzić to tu nwm co zrobić i ostatecznie po wyksportowaniu do mp3 trzeba 2 razy głośniej dawać kompa żeby było dobrze słychać :/
Macie jakieś pomysły jak to naprawić?


RE: problem z głośnością w Flu 12 - neurojin - 20.01.2017

W FLu powinno być cicho, tak z 6 dB headroomu powinieneś mieć żeby przesterów nie było, jak pracujesz to głośniki podgłośnij :D Potem jak wyeksportujesz mp3 to robisz master kawałka i wtedy nakładasz kompresory, limitery i ci się podgłaśnia :P Ewentualnie możesz w trakcie pracy nakładać kompresory i limitery na poszczególne partie żeby zwiększyć ich głośność, ale należy z tym uważać żeby nie przesadzić :) I na początek zaleciłbym poczytać tutoriale o tym, czym się różni głośność szczytów( peaków) od głośności RMS czyli tej realnej, którą odczuwamy :)


RE: problem z głośnością w Flu 12 - barthus - 20.01.2017

Ja suwaka master nie ruszam w ogóle (zostawiam na 80%). Tak jak przedmówca zauważył, powinno być te
- 6-8dB. Kiedyś gdzieś czytałem, że powyżej tego poziomu dźwięk zaczyna się zniekształcać. Podbijesz całość robiąc mastering.
Jeśli chodzi o sample - jeżeli są mocno za ciche to po prostu je normalizuj i daj ciszej, a jeśli są one bardziej złożone (np. melodia, a nie jakieś drum hity) to kompresuj je osobno, zapisuj do WAV i wstawiaj do projektu ;)


RE: problem z głośnością w Flu 12 - Jozzo - 20.01.2017

k dzięki będę po prostu tak jak mi neurojin zaleciłeś że podgłośnie już po zgraniu utworu do mp3 :D dzięki za pomoc


RE: problem z głośnością w Flu 12 - calldetenes - 20.01.2017

Gotowy utwór zgrywa się do .wav a nie do .mp3, bo .wav jest formatem bezstratnym