MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak się pozbyć schematów? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: Jak się pozbyć schematów? (/temat-jak-sie-pozbyc-schematow)



Jak się pozbyć schematów? - Jeykop - 2.03.2017

Jou.. Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem konsoli DJ'skiej, łuhu, super. No i wiadomo, gram sobie i pojawia sie myśl "zgraj ze sobą profesjonalny kawałek z twoim". Okej. Pierwszy wniosek: różnica głośności, nie dziwię się, w końcu na tym kawałku masteringu nie robiłem i jest -6dB. Ale druga rzecz, która zdecydowanie rzuciła mi się w uszy. Mój utwór jest strasznie schematyczny. O intro.. O break! No buildup i drop. Super. I znowu break, nawet jakiś bridge, build up, drop. Typowy kawałek EDM. Ale kurczę no.. Mam wrażenie że cała moja muzyka to jeden wielki schemat. "Okej mam perkusje, to teraz pianino, o może gitarka, czas na leady.." Ciągle to samo. Jak się tego pozbyć? (oprócz podjęcia próby tworzenia innego gatunku, próbowałem, nadal to samo)

Pisząc ten post czułem się trochę jak Amer xd


RE: Jak się pozbyć schematów? - barthus - 2.03.2017

Mam to samo o.O Trzeba dużo eksperymentować i nie bać się sięgać po nowe, czasem dziwne patenty ;P


RE: Jak się pozbyć schematów? - Shutara - 2.03.2017

Są dwa sposoby moim zdaniem:

1) Odetnij się od słuchania muzyki i przypnij się łańcuchem do DAW. Zdając się tylko na siebie, być może odkryjesz koło na nowo.
2) Słuchaj przeróżnych artystów wewnątrz gatunków, w których się poruszasz (i nie tylko). Z czasem może zaskoczy jakiś trybik i faktycznie dojdziesz do takiego stylu, na który nikt do tej pory nie wpadł.

Tak czy inaczej - powodzenia :)


RE: Jak się pozbyć schematów? - dejfdj - 3.03.2017

Co poradzisz ;-) Tak jest. Nie myśl w sekwencyjny sposób. Programuj muzykę ! chwytaj się 'uczucia - O jedną nutkę za dużo, lub konsekwentnie wymyślaj kolejne warianty perkusji... I jeszcze jedna rzecz: Nie pisz o p a t t e r n ach, jeśli masz problem konsoletą :-P Efekty Man ! r e p e a t e r, d e l a y, s c r a t c he..


Pozdrawiam
Mascotte


RE: Jak się pozbyć schematów? - tomaszp - 3.03.2017

W kwestii aranżu ameryki się nie odkryje, w większości przypadków - styl muzyczny narzuca pewne ramy i tutaj ciężko coś nowego wymyślić. Wiadomo, że można zaszaleć i odejść trochę od tego co jest narzucone ale efekty bywają różne.

Wg mnie większe pole manewru masz jeśli chodzi o warstwy melodyczne, instrumentalne, perkusyjne. W tym wypadku też są pewne reguły ale swobodniej można się tutaj pokusić o jakieś wariacje (np. jeśli tworzysz w DMajor to niekoniecznie zawsze musisz używać akordów znajdujących się w tej skali - możesz tworzyć dowolne akordy, byle brzmiało to tak, jak sobie to wymyśliłeś).

Pozdrawiam,

Tomek


RE: Jak się pozbyć schematów? - neurojin - 3.03.2017

Rób co 2, 4, 8, 16 taktów jakieś breaki, na 2 moze być np. dodanie jednego snare, co 4 już trochę większy, etc. tak żeby caly czas coś się działo. Breaki mogą być grane na perce, ale również na innych instrumentach, mogą też być np. momentem ciszy, który czasami też jest fajny.Do tego automatyzacje, automatyzuj wszystko, od feedbacku na delayu, przez cut offy części instrumentów, po distortion. Dodawaj co jakiś czas ghost noty. Dodawaj co jakiś czas efekt vibrato albo portamento. Pierwsze lepsze przykłady jakie przychodzą mi do głowy :P Oczywiście nie jest to proste, i mówię to raczej na podstawie osłuchania profesjonalnych kawałków niż własnych produkcji. U mnie najtrudniejszym elementem jest dopasowanie tego wszystkiego tak żeby pasowało, bo często jedno nie klei się z drugim xd


RE: Jak się pozbyć schematów? - Zirds - 3.03.2017

Spróbuj zmienić metrum utworu, zapewne robisz wszystko 4/4, spróbuj się pobawić w metrum 3/4 lub 7/8, synkopuj stopę i bas, zmieniaj tonację zachowując harmonie. Zmieniaj podstawowe dźwięki, których używasz na te, których nie używasz, które wydają się dla Ciebie zbyt "proste" lub brzmią nieprofesjonalnie. Możliwości jest wiele :)


RE: Jak się pozbyć schematów? - Wasp - 3.03.2017

schematyczność to nie jest coś złego, zwłaszcza w muzyce komercyjnej
sprawdź dreamland r. milesa jaki schematyczny cały album.. a album jest świetny - jeden z moich ulubionych
https://www.youtube.com/watch?v=otjhCslwMPM
ale jeżeli robi się podobnie swoje kawałki wtedy można powiedzieć że ktoś ma rozpoznawalny styl a to jest bardzo dobre


RE: Jak się pozbyć schematów? - OProject - 3.03.2017

Pomyśl że robisz kawałek na fucklodzik ale staraj się żeby brzmiał "nieśmiesznie" xd


RE: Jak się pozbyć schematów? - Jeykop - 4.03.2017

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Miałem w sumie kilka dni przerwy od produkcji, więc może to coś zdziała.