MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: FORUM (https://musicproducers.pl/forum-forum)
+--- Dział: Archiwum (https://musicproducers.pl/forum-archiwum)
+--- Wątek: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? (/temat-jak-uzyskac-groove-i-klimat-w-hip-hopie)



Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Tech.Nixa - 3.03.2017

Witam. Mam problem z sobą. Otóż...zawsze jak próbuję zrobić jakiś bardziej Hip Hopowy kawałek to siedzę nad tym beatem i w ogóle i ostatecznie wszystko i tak wychodzi strasznie suche. Staram się humanizować komputerowe brzmienie i regularność ale albo przesadzam i wszystko traci na rytmice albo wręcz przeciwnie, nic to nie daje i brzmi to bardzo drętwo. O ile w bardziej electro kawałkach to nie jest takie złe bo wiadomo, techno, electro itp. raczej są od "łupania" beatem, a jednak w tym H-H przydałoby się coś do rozbujania słuchacza czyli groove, tłuste brzmienie, "przeszkadzajki" i inne pierdoły. To wszystko u mnie jest zbyt mechaniczne. Macie jakieś rady odnośnie tego? Oglądałam tutoriale ale nie chcę kopiować czyjejś pracy, a sama nie wiem co robię źle.
Jeżeli są tu jacyś Hip Hopowi eksperci to z góry dziękuję za pomoc :)


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - neurojin - 3.03.2017

Myślałeś o tym, żeby grać beat na padach zamiast układać go w piano rollu? Wielu hip hopowych producentów tak robi, szczególnie jeśli chodzi o takie własnie old schoolowe bity ;P Tak też chyba łatwiej złapać takie wyczucie i będzie to brzmiało naturalnie. Fajnie też jak wtedy podłączysz np. velocity do cut offa filtra czy attacku na poszczególnych samplach czy nawet do lekkiego distortion. Wtedy, jeśli masz velocity w padach, to w zależności od tego jak mocno uderzysz, zmieni się też nieznacznie brzmienie sampla co doda mu odrobiny feelingu, szczególnie jeśli z głośnością będziesz bawił się rytmicznie :)


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - ProCkers - 3.03.2017

Nie znam się zbytnio na hip hopie, ale myślę że zasady są nieco podobno jak w trapie, czy dubstepie(które lepiej znam, a jeśli chodzi o bit, to zwłaszcza ten pierwszy ma wiele wspólnego z HH).
Na początek głośność poszczególnych elementów perkusji, wiadomo, nie może być stała. Raz coś będzie ciszej, raz głośniej. Perkusista nie uderza cały czas z jednakową głośnością, więc przy układaniu tego w samplerze musisz to wziąć pod uwagę :)
Tak samo, nie układaj wszystkiego równo do siatki. Czasem coś warto przesunąć w lewo lub prawo, żeby nadać temu ludzkiego pierwiastka. To samo tyczy się instrumentów.
Odpowiedni dobór sampli też na pewno robi jakąś robotę, dobrze wykonana kompresja, delay, reverb, wszystko to jakoś działa na groove. Rozłożenie wszystkiego dobrze w przestrzeni też jest bardzo ważne.
No i chyba najważniejsze to ciekawe ułożenie beatu, bo bez tego jaki by nie był to chyba nie będzie bujał :D
Spróbowałbym na Twoim miejscu znaleźć jakiś beat i odtworzyć go na własnych samplach u siebie w projekcie najdokładniej na ile jest to możliwe i ewentualnie wyciągnąć wtedy wnioski przy Tworzeniu autorskich beatów :)


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Zirds - 3.03.2017

W HH liczy się groove, inaczej swing, utwór ma bujać, a nie być sztywny jak ochroniarz z Tesco.


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Tech.Nixa - 3.03.2017

Ok dzięki. A wiecie może co zrobić żeby te beaty nie brzmiały jak robione na zabawce...To znaczy...Ogólnie mam duży problem z doborem sampli. Ich jest tyle a ja nie znam się za bardzo na tym jakie do jakiego gatunku pasują najlepiej. Staram się to robić na słuch i wedle uznania ale zawsze brzmi to bardzo dziecinnie i ogólnie średnio. Interesuje mnie głównie oldschoolowy hiphop, coś w stylu De La Sou, Tribe Called Quest, Biggie Smalls itp.


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Zirds - 3.03.2017

To słuchaj oldskuli i słuchaj jakie tam są sample i szukaj podobnych sampli :)


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Stik - 4.03.2017

O jakie sample Ci chodzi? Jeśli o perkusję to polecam pogrzebać w starych drum break'ach, np Funky President, albo Impeach The President. Potem to potnij, nałóż wszelakie bitcrushery, EQ itp żeby otrzymać fajne, oldschoolowe brzmienie. Jeżeli natomiast chodzi o sample które tworzą melodię, to tutaj trzeba poszperać głębiej. Staraj się szukać utworów starszych, z dowolnego gatunku muzycznego.Wszyscy się uparli żeby samplować soul, ale tak naprawde można wszystko, wystarczy być kreatywnym ;) Całość musi dopełniać głęboka linia basu, może być wyciągnięta z sampla poprzez filtr, albo ułożona od nowa dzięki jakiemuś VST. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby całość chwytała za serce. Powodzenia! :)


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Tech.Nixa - 4.03.2017

A jeżeli nie chcę używać już gotowych fragmentów i ich przerabiać tylko sama stworzyć od nowa? Bo to sprawia mi największy problem...Czy da się bez analogowych instrumentów stworzyć klasycznie brzmiący kawałek?


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - dejfdj - 4.03.2017

G e t Fr e a k y spróbuj:
- wczytywać inne ustawienia 'rutyny dla każdej sekwencji (tamburyno, talerze nożne, miotełki). A nawet użyć dwóch 'rutyn. Podstawę, czyli stopę i werbel ustawiaj najlepiej ręcznie.
- programować w specyficznych rytmach (siedmioraczki, sześcioraczki, pięcioraczki)
- komponować dźwięki parami (congo&bongo, shaker&klaśnięcie, open&closed hat)
-- jeśli nie masz zajawki na rozdrabnianie, tnij pętle perkusyjne jak wspominał Styk.

Pozdrawiam


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Tech.Nixa - 4.03.2017

A da się tylko i wyłacznie przy użyciu wirtualnych instrumentów uzyskać w miarę fajne i realne brzmienie np. trąbki, saxofonu, pianina, basu itp. itd? U np. takich De La Soul dużo było tego typu elementow.


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Tech.Nixa - 4.03.2017

@dejfdj
I dzięki za radę odnośnie dobierania dźwięków parami, nie wiedziałam, że takie są.


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Stik - 4.03.2017

Saksofon u De La Soul pochodził z wyciętego sampla. Nie da rady sprawić żeby ludzka gra na instrumencie brzmiała tak samo na wtyczce.


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Tech.Nixa - 4.03.2017

To wiem ale czy chociaż da się zrobić coś brzmiącego w miarę ok i przypominającego choć trochę ten realny instrument?


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Stik - 4.03.2017

Można próbować, ale pozostanie pewien niedosyt... :P
Tutaj jest fajny przykład bitu bez sampli, ot vst imitująca akordeon, bas i bliżej nieokreślony dźwięk. Brzmi to tłusto? Brzmi. https://www.youtube.com/watch?v=6PRz1XZT0pE
Podobny efekt możesz uzyskać przez nakładanie na ścieżki filtrów typu milly vinnyli itp.


RE: Jak uzyskać groove i klimat w Hip Hopie? - Maciek - 4.03.2017

Trueschoolowe albumy z lat 90 to praktycznie czysty sampling. Jeśli chodzi o perkusję, to musisz poszukać w utworach funkowych czy soulowych z lat 60-70 - w sumie nie ma reguły, trzeba szukać wszędzie ale na ogół producenci samplowali właśnie tę muzykę. Ówczesne maszyny jak EMU SP 1200 czy MPC 60 posiadały bardzo krótki czas samplowania, dlatego aby zyskać, samplowało się z gramofonu na przyśpieszonych obrotach i samplerem jechało pitchem w dół - wtedy sampel dostawał fajnego zniekształcenia - zwłaszcza w przypadku SP1200 to co wtedy mogło wydawać się efektem ubocznym, dzisiaj jest bardzo cenionym i pożądanym efektem. Do tego pokładowe filtry swoje również robiły. Technik do obróbki bębnów jest cała masa - przypuszczam że każdy producent ma swoją metodę, którą raczej się z Tobą nie podzieli. Do najpopularniejszych należy stosowanie warstw - poczytaj o layeringu, to Ci nakreśli pewien obraz - najprościej mówiąc z kilku bębnów składamy jeden ;)
Co do nadania bardziej "ludzkiego" charakteru, stosujemy tzw swing, czyli rozminięcie się z siatką tempa - każdy szanujący się sampler powinien być w takowy zaopatrzony. Kombinujemy i z talerzami, i z każdym innym elementem - nie ma reguły. Ja osobiście lubię sam sobie stosować własny swing ;)