MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum
FL STUDIO FL Studio: Coraz szybsza melodia - Wersja do druku

+- MusicProducers.pl / Produkcja muzyki / Poradniki / Forum (https://musicproducers.pl)
+-- Dział: POMOC (https://musicproducers.pl/forum-pomoc)
+--- Dział: Hardware / Software (https://musicproducers.pl/forum-hardware-software)
+--- Wątek: FL STUDIO FL Studio: Coraz szybsza melodia (/temat-fl-studio-fl-studio-coraz-szybsza-melodia)



FL Studio: Coraz szybsza melodia - Irys - 12.05.2012

Witam.

Jak osiągnąć taki efekt. Zawsze byłem tego ciekawy. Czy to układanie belek w pianorollu ? A może zabawa BPM ale jak ?!


2:14


RE: Coraz szybsza melodia - Yes I Am - 12.05.2012

W tym przypadku może nie tyle jest to spowodowane jakimś ułożeniem specjalnym klocków w piano rollu, co samymi dźwiękami. Najpierw słyszysz pluck na którego nachodzi super saw z narastającym releasem...

Nie mniej jednak. Taki efekt przyspieszania można uzyskać układając klocki w piano rollu coraz wyżej. Zwiększanie bpm jest najgorszym pomysłem, gdyż każdy dźwięk zacznie przyspieszać.


RE: Coraz szybsza melodia - Irys - 12.05.2012

Czarna magia... Ahh ostatnio nie mam weny do tworzenia. Zaczynam projekt, nie robię tydzień, wracam do niego i prawie nic nie pamiętam :P Nawet pomysły uciekają.

Czy to nie brzmi amatorsko? Czemu to nie ma powera ?! To ma być electro/eh a nie wiem co dodać jeszcze... Pomóżcie

[zs]http://www2.zippyshare.com/v/97024569/file.html[/zs]



RE: Coraz szybsza melodia - Yes I Am - 12.05.2012

Mi to zbyt Vengeancowo brzmi... To raz...
Czemu brak powera?
-Brak subbassu
-brak dynamicznych hatów
-słaby kick
-snare/clap źle ułożony

Cała masa błędów i do tego złe poziomy głośności.
Co do tematu. To możesz jeszcze zaryzykować pitchowanie, ale tutaj tracisz całą masę na jakości.


RE: Coraz szybsza melodia - ProCkers - 13.05.2012

Takie przyspieszanie, to moim zdaniem najprościej zrobić automatyzacją tempa :) Zrób sobie dwie automatyzacje jedną na tym wolniejszym tempie jakie chcesz i drugą na tym szybszym. Potem sobie powiększ wszystko żebyś miał lepszy wgląd, i nałóż na siebie. Będziesz widział różnice. I po prostu później tą z mniejszym tempem w tym miejscu gdzie chcesz żeby przyspieszało podciągnij na równo pod tą z szybszym :)

A odnosząc się bardziej do tego kawałka to możesz też trochę posiedzieć i po prostu układać od dłuższych klocków z większymi odstępami do coraz węższych i krótszych :) Trochę bardziej pracochłonne :D

A demko ? Vengeancowo brzmi ponieważ wszystko to gotowe sample i okropny mix :) Tyle w tym temacie :D


RE: Coraz szybsza melodia - ttss - 13.05.2012

jeden bardzo prosty sposob- nie wiem czy w starszych wersjach fl studio jest ta opcja.
Jezeli zaznaczysz klocki w piano rollu pojawia sie obok tych zaznaczonych pewne kółeczko, złap za kółeczko i poprostu sobie "przyspiesz" albo "zwolnij" melodie;) od tego jest ta funkcja


RE: Coraz szybsza melodia - xplasm - 13.05.2012

w starszych wersjach zaznacza sie wszystkie klocki i robi się jak kopiowanie(z shiftem) tyle że zamiast ikony dwóch strzałek w kształcie krzyżyka trzeba ucelowac na klocka z poziomą strzałką, no i trzeba wydłużanie nagrać automation clip, that's all.



RE: Coraz szybsza melodia - Derlee - 5.06.2012

w podanym kawałku jest automatyzacja na tempo całego utworu. są dwa sposoby, jeden taki, którego warto używać bo jest łatwy do zmiany i drugi kiepski ale jednorazowo da radę:

1. Zrób automatyzację bpm gdy utwór ma grać z normalną szybką prędkością (prawym na tempo > create automation clip). Będzie to pozioma linia, najedź myszką na jeden z punktów (np na końcowy) i kliknij prawym przyciskiem i wybierz copy value. Potem dwukrotnie kliknij na powstały na playliście automation clip, pojawi się coś takiego:
[Obrazek: plugin_fruity_generator_autoclip.gif]
Lewy górny róg to dwa knoby: min i max. Max właśnie przed chwilą skopiowałeś, więc najedź na max myszką, daj prawy przycisk i paste value. Potem ustaw utwór w innym miejscu poza utworzonym wcześniej automation clipem i ustaw wolniejszą prędkość, a następnie zrób drugi automation clip. Linia będzie niższa bo mniejsze będzie tempo (bpm). Skopiuj wartość z automation clipa tak jak wcześniej i wklej (paste value) na tym pierwszym audioclipie, który na początku widziałeś (knoby min i max), tym razem dla knoba min (paste value). Zachowaj ten audioclip, a ten drugi możesz wywalić (ten, z którego ściągałeś wartość min wywal, a zostaw ten pierwszy). Teraz tak powstałym automation clipem robisz automatyzację od minimum do maximum, wartości procentowe same dobiorą tempo do ustawionego minimum i maksimum. Jak utwór zwalnia, automatyzacja ma wartość 0, jak utwór ma osiągnąć normalne tempo, to automatyzacja ma 100% wartości. Pamiętaj tylko, że jeśli potem będziesz chciał zmienić wartości bpm dla minimum lub maksimum, to musisz ponownie wkleić nowe wartości do knobów min i max, ponieważ one nie są podlinkowane, a wklejone jako wartości, mniej więcej tak samo jak w Excelu działa wklejanie wartości zamiast wklejania formuł.

2. Drugi sposób nieco prostszy ale mniej polecany: ustaw sobie tempo na minimum, którym ma grać w danym miejscu i od tego miejsca ma się rozpędzać, kliknij na nagrywanie i wybierz record automation. Poczekaj aż utwór zacznie sobie grać i złap myszką (lewym) tempo i po prostu powoli je podnoś aż do momentu gdy ma osiągnąć swoje normalne tempo. Zakończ naciskając stop lub spację. Taki prosty sposób ale mało dokładny :) Ciężko przewidzieć jak szybko podnosić. Jeśli przyspieszenie ma być jednostajne, to warto jest obliczyć ile taktów ma całość przyspieszenia (droga) i jakie progi powinno osiągać w kwartylach (o ile bpm powinno wzrosnąć w 1/4 drogi, ile bpm powinno osiągnąć w 2/4 i ile w 3/4) po to, żeby wiedzieć czy nie podnosisz za wolno czy za szybko :)

3. Trzeci sposób odradzam (dynamic time stretch w adobe audition), więc ten punkt można olać :)


RE: Coraz szybsza melodia - darXide - 8.06.2012

4. Zrobić automatykę przez edit events. Proste i precyzyjne. W głównym oknie programu pojawiają się wartości bpm, jakie są pod kursorem myszy, okno edit events rozciągamy wertykalnie, prawy klawisz umożliwia rysowanie prostych linii. O ile to możliwe (a w natywnych wtyczkach IL tak niestety nie ma) na czas trwania wszelkiej automatyki tempa dobrze jest użyć z rozsądkiem/przełączyć/wyłączyć wszystkie delaye z trybu exernal tempo / czy tempo-based time, na internal / własny zegar, bo FL zaczyna wariować i odbicia się urywają losowo dopóki tempo się nie ustabilizuje. Jednak wciąż uważam, że delay na takie przejście, to nie najlepszy pomysł. W tym kawałku The Propheta, to przejście opiera się tylko na jednej barwie melodycznej i kilku pomocniczych rytmicznych, problemu nie powinno być z czymś podobnie zaaranżowanym.